Jump to content
Depresija forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sister

Da li se suocavate sa svojim strahovima?

Recommended Posts

Da li zaista dajete sve od sebe kad je u pitanju suocavanje sa svojim strahovima? Da li se izlazete situacijama koje vas cine anksioznim? Da li ste na taj nacin prevazisli neki svoj strah? Ima li onih kod kojih je strah toliki da izbegavaju suocavanje?

neko vrijeme jesam

nije pomoglo, u biti samo se izazove gori osjecaj

jednom jesam kad sam prestao mariti za sebe i svoju ranjivost

nije mi problem suoÄit se ali to ne garantira da ce taj strah/fobija nestati

Guest

izlaganje situacijama koje me Äine anksioznom dovelo me samo do joÅ¡ veće anksioznosti jer ono Äega se bojim svaki put se deÅ¡avalo i samo je potvrdilo moj strah, to ne bi nikome preporuÄila da se izlaže svom strahu osim ako je strah baÅ¡ iracionalan.

ja imam strah da li ću reći ili uraditi neÅ¡to pogreÅ¡no... zato se suoÄavam sa tim tako Å¡to namerno ponekad lupetam neÅ¡to u životu ili na forumu... ako baÅ¡ zbog nekog svog komentara ovde ne mogu da spavam ili se baÅ¡ osećam loÅ¡e onda zamolim admina da obriÅ¡e... ali inaÄe mislim da je to dobra terapija suoÄavanja za mene...

Pa u princpu svi "ovi nasi" strahovi i jesu iracionalni...

Taman pomislih da se niko ne suocava kad se Weirdo javlja. Mislim da slobodno mogu da kazem da sto cesce to radis i ovde i negde na netu jer to zaista jeste odlican nacin suocavanja, podrazumeva se da je sledeci korak - van neta. :)

Ja vrlo male, za jako dug period, korake pravim... :/

Ne. Ne znam ni kako bi izgledalo suoÄavanje sa mojim najvjećim strahom.

strah od smrti?

Iracionalni strahovi, treba shvatiti, nisu stvarni, ne predstavljaju pretnju, nikakva opasnost ne postoji Äiji bi uzrok bio iracionalan strah.

Samo je um nauÄio tako da se ponaÅ¡a jer nema drugih opcija, nisu mu date.

treba ga expan

Samo je um nauÄio tako da se ponaÅ¡a jer nema drugih opcija, nisu mu date.

zato ga treba expandovati... ali natenane...

strah od smrti?

Jeste, grozno

Samo sam sad baÅ¡ zaokupljena ispitima i nemam vremena da razmiÅ¡ljam, ali Äim nemam Å¡ta da radim , tu je

zato ga treba expandovati... ali natenane...

Brzina širenja svemira se eksponencijalno povećava tako da nemamo vremena za gubljenje.

Ne bih da pametujem, pretpostavljam da si sama sa sobom i sa psihijatrom prezvakala tu temu ko zna koliko puta, ali ne mislis li da je svaki iracionalni strah zapravo strah od smrti?

strah od smrti?

Kako se suoÄiti sa strahom od smrti? :D

Dobro, mada je to urođeni iskonski strah koji svi imamo.

Znam za one koji se bave extremnim sportovima i stavljaju život na kocku, pa šta bude, i posle svakog preživljenog momenta osećaju se življe, bar tako kažu.

Guest

ima nas puno ovdje sa racionalnim strahovima, pomalo mi je i besmislen pojam iracionalnog straha, možda onaj ako se bojiÅ¡ pileta, novca, zraka i sliÄne Äudne fobije :D, ali recimo eto strah od smrti nije iracionalan, strah od vatre, strah od visine,strah od zmija..... po meni ni socijalna fobija nije iracionalan strah jer je taj strah nastao na stvarnim dogaÄ‘ajima koji su se desili pa je nastao strah da se ne ponove

Kako se suoÄiti sa strahom od smrti? :D

pretpostavljam da su simptomi isti...mozda da preformulisem pitanje - da li se suocavate sa faking simptomima vase anksioznosti?

ima nas puno ovdje sa racionalnim strahovima, pomalo mi je i besmislen pojam iracionalnog straha, možda onaj ako se bojiÅ¡ pileta, novca, zraka i sliÄne Äudne fobije :D, ali recimo eto strah od smrti nije iracionalan, strah od vatre, strah od visine,strah od zmija..... po meni ni socijalna fobija nije iracionalan strah jer je taj strah nastao na stvarnim dogaÄ‘ajima koji su se desili pa je nastao strah da se ne ponove

Aj samo da razgraniÄimo pojmove dok smo već ovde doÅ¡li.

Racionalne strahove svi imamo i oni su uroÄ‘eni, nosimo ih od vremena kada je Äovek postajao da bude samosvestan, recimo strah od smrti.

Iracionalni strahovi se ne baziraju ni na Äemu, odnosno baziraju se na neosnovanim Å¡ablonima koje je mozak prihvatio u odrastanju i oni nisu uroÄ‘eni. To nije pravi strah, viÅ¡e je kao trip, nemam pametniju reÄ.

pretpostavljam da su simptomi isti...mozda da preformulisem pitanje - da li se suocavate sa faking simptomima vase anksioznosti?

Kod mene je sluÄaj taj, kao Å¡to kaže moja draga faking psihijatrica, da kod mene depresija i anksioznost izazivaju paniÄni poremećaj.

Odnosno depresija izaziva anksioznost a ova dalje ide na paniÄni poremećaj.

Dakle ja bih trebao da se suprotstavim faking depresiji ako je ona uzrok anksioznosti.

Nažalost, do sada nisam imao puno faking uspeha u tome.

SviÄ‘a mi se ova reÄ "faking", pa sam ti je malo viÅ¡e puta oteo u ovom mom faking postu.

Ma da, ali jedno je plasiti se np. zmije jer realno moze ugroziti nas zivot, a sasvim nesto drugo ako cvek dozivljava panicni ako je samo ugleda. Mislim da svaki preuvelican strah a svakako onaj zbog koga se moramo obratiti psihijatru je iracionalan ili je takvih razmera da se covek sam sa njim ne moze izboriti vec mu je neophodna strucna pomoc. Znam ljude koji se plase vode, ali realno, ako ne zalazi u opasne dubine, svestan je da mu se nece desiti nista - ovo bi recimo bio primer realnog straha.

Lightning, mora da postoji neki faking okidac, recimo gde ti se najcesce desava panicni...?

Ma da, ali jedno je plasiti se np. zmije jer realno moze ugroziti nas zivot, a sasvim nesto drugo ako cvek dozivljava panicni ako je samo ugleda. Mislim da svaki preuvelican strah a svakako onaj zbog koga se moramo obratiti psihijatru je iracionalan ili je takvih razmera da se covek sam sa njim ne moze izboriti vec mu je neophodna strucna pomoc. Znam ljude koji se plase vode, ali realno, ako ne zalazi u opasne dubine, svestan je da mu se nece desiti nista - ovo bi recimo bio primer realnog straha.

84pun.jpg

Lightning, mora da postoji neki faking okidac, recimo gde ti se najcesce desava panicni...?

Nema kod mene faking okidaÄa, nema pravila ni Å¡ablona, ali možda najÄešće se deÅ¡ava kad sedim za kompom.

Guest

tako se i ja plašim ljudim ako ne zalazim među opasne svjesna sam da mi se ništa neće loše desit :lol:.

Aj samo da razgraniÄimo pojmove dok smo već ovde doÅ¡li.

Racionalne strahove svi imamo i oni su uroÄ‘eni, nosimo ih od vremena kada je Äovek postajao da bude samosvestan, recimo strah od smrti.

Iracionalni strahovi se ne baziraju ni na Äemu, odnosno baziraju se na neosnovanim Å¡ablonima koje je mozak prihvatio u odrastanju i oni nisu uroÄ‘eni. To nije pravi strah, viÅ¡e je kao trip, nemam pametniju reÄ.

pa ne znam ja se bojim mnogih stvari ali samo onda kad sam im izložena ili kad znam da ću im biti izložena, nije uroÄ‘eni strah ali nisam imala ni uroÄ‘eni strah od visine dok nisam pala sa Å¡tale :D , isto nisam imala strah od brze vožnje dok nisam imala udes, nisam imala strah od zmija dok ih nisam vidjela, nisam imala strah od vatre dok nisam osjetila bol, tako isto nisam imala strah od socijalnih situacija dok nisam doživjela neugodne i loÅ¡e situacije , pa mi onda nije ni jasno kakav je to uroÄ‘eni strah jer bebe se ne boje niÄeg?

pa mi onda nije ni jasno kakav je to uroÄ‘eni strah jer bebe se ne boje niÄeg?

zar se ne boje odsustva majke, nedobijanja mleka itd. ?

Guest

koliko znam bebe ne osjećaju strah, osjećaju potrebu za majkom jer se ne mogu brinuti same za sebe, ali da se boje ne bi rekla, ne znam možda i griješim

ipak upravu si bebe osjećaju strah od zvukova, oluja, grmljavina, naglih pokreta, bebe se boje svega jer im je sve nepoznato, ali opet strah od neÄeg specifiÄnog nije uroÄ‘en nego se razvija s obzirom na procjenu osobe da li je neÅ¡to opasno ili ne, da li je neÅ¡to ugodno za doživjeti ili ne. Ali odoÅ¡mo mi sad u neku raspravu o strahovima, mislim da svaki strah ima racionalnu osnovu i da ga treba promatrati kao neÅ¡to Å¡to je nastalo iskustvom i da se može promijeniti pozitivnim iskustvima

Kruska, zar nije logicno da su tvoji strahovi prvenstveno steceni?

Lightning, za koji moj se izbecila ona faking sovuljaga? Missim, sta je nejasno?

pa ne znam ja se bojim mnogih stvari ali samo onda kad sam im izložena ili kad znam da ću im biti izložena, nije uroÄ‘eni strah ali nisam imala ni uroÄ‘eni strah od visine dok nisam pala sa Å¡tale :D , isto nisam imala strah od brze vožnje dok nisam imala udes, nisam imala strah od zmija dok ih nisam vidjela, nisam imala strah od vatre dok nisam osjetila bol, tako isto nisam imala strah od socijalnih situacija dok nisam doživjela neugodne i loÅ¡e situacije , pa mi onda nije ni jasno kakav je to uroÄ‘eni strah jer bebe se ne boje niÄeg?

Sve ovo Å¡to si navela su iracionalni strahovi, znaÄi stekla si ih tokom života.

A bebe se ne boje do odreÄ‘ene starosti, tj. do onog momenta kada poÄinju da shvataju svet oko sebe odnosno kada postaju samosvesne, pa prvo prihvataju uroÄ‘ene instinktivne strahove pa onda dalje ove iracionalne, zavisi kako odrastaju.

UroÄ‘eni strahovi koliko sam ja neÅ¡to informisan o tome vode genetiÄko poreklo, i to su npr. strah od nepoznatog, strah od smrti, egzistencijalni strah...

Lightnig, za koji moj se izbecila ona faking sovuljaga? Missim, sta je nejasno?

Sve je jasno Sestro, faking Rivotril me malo tiltovao pa sam morao da se malo više udubim.

:thumbs up:

Guest

užasno mi je besmislen naziv "iracionalno" zato Å¡to je steÄeno tijekom života, Å¡ta onda sve Å¡to nije genetiÄki uvjetovano je iracionalno, iracionalno zvuÄi kao da nema veza sa stvarnošću

kruška, pa to je sve strah od smrti? ne znam...

ne nije, nemam strah od smrti, moji strahovi dolaze zbog neugodnih osjećanja, bol, stid, tuga, a opet to je uroÄ‘eno ljudi se ne žele osjećati loÅ¡e, to je jedan od najjaÄih nagona izbjeÄi sve Å¡to stvara loÅ¡e emocije i osjete

Kruska, zar nije logicno da su tvoji strahovi prvenstveno steceni?

Da steÄeni su, ali ono Å¡to sam htjela reći je da mislim da su svi strahovi steÄeni, samo je osjećaj straha genetiÄki uvjetovan, tj. sposobnost i mogućnost osjećanja straha i jaÄine straha je genetiÄki uvjetovana sve ostalo je steÄeno, postoje i ljudi koji nisu sposobni osjećati strah

iracionalno zvuÄi kao da nema veza sa stvarnošću

Ding Ding Ding, imamo pobednika.. :D

Naravno da nema veze sa stvarnošću iako se Äini da ima, haha, dobar trip...

• Create New...