Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
jelllena

UPOMOOOOC POMAGAJTEEEEE!!!

Recommended Posts

Kapiram te skroz.

Kad se sve skupi, cas ovo cas ono, tesko je iskulirati..plus nekad i nestane strpljenja i smanji se prag tolerancije :(

To moze od bilo cega,ne mora da znaci da je sve anksioznost,mozda jesu sinusi,mozda trebas dioptriju,iskljuci prvo fizicke cinioce pa tek onda ako nije nista od toga moze se reci da je anksioznost

Pozz vidim da spominjete depersonalizaciju pa bi se pridruzila temi..tocnije zanima me dogada li se meni to ili neka bolest..u svakom slucaju prvi put prije 4 mj sam lezala i ustala i jao hocu se pocesat i ko da cesem drvo i naravno iste sekunde panika osjecaj da se diram preko deke ko da se ne osjetim i tako dalje panika uzasna me oprala trajalo 10ak min i nije se ponovilo mjesec dana i onda opet ista prica..otada se to dogodilo jos 2 puta s tim da mi se sinoc to opet dogodilo ne tako dugo ali traje i jos sada unaci malo malo me uhvati na par sekundi kao da mi je celo uttnuto i zasvrbi me a ja tocno osjetim da se necu osjetit pa se onda odbijam pocesat..uglavnom jel to ima veze s tim ili je neka bolest mozga zivaca i slicno..da napomenem da imam velikih problema s vratnom kicmom radi cega sam imala godinama vrtoglavicu pola je od vrata a pola sto sam si sama razvila paniku oko toga..i da rodila sam prije 3 mjeseca pa mislim da i stres u svemu ima ulogu i jako malo spavanja..inace mi je slaba cirkulacija i nizak tlak..nekako mi nije jasno to da se meni prvo to dogodi pa me onda opere panika e i zato se bojim da nije nesto organski..vidi se iz ovoga da sam i hipohondar..muz je imao problema s napadima panike povremeno i kaze da mi nije nista da je i on imao sve te osj3caje i da je to id stresa na psihickoj bazi ali naravno da ja ne vjerujem i zabrijavam si multiplu polineuropatiju i slicne stvari..

molim vas odgovorite mi,imam periode kad mi se pojavi u grudima neka depresija neka tuga,e tad ne mogu nista da radim,e onda kad nista ne mogu da radim pocne da me drma anksioznost i krenu svakodnevne panike..sta je to i kako se sa tim izboriti

Evo iz vlastitog iskustva ti mogu reći. Meni je poÄelo prije jedno 5 tjedana, vrtoglavice, imala sam osjećaj kao da sanjam, gledam se u ogledalo kao da to nisam ja..Bila sam izgubljena, znala sam imat trenutke kad nisam znala ni gdje sam ni Å¡ta sam. Mislila sam da sam luda. Dijagnosticiran mi je anksiozni poremećaj, dobila sam antidepresive i oksazepam za smirenje, od onda je svakim danom sve bolje. Žao mi je Å¡to nisam odmah otiÅ¡la psihiću, Äekala sam 3 tjedna i muÄila se bezveze. Mislim da gore iskustvo u životu nisam imala. Ali eto pozitivna sam i nadam se da će proći u potpunosti, nije lako znam.

takoÄ‘er imam promjene raspoloženja, živÄanost u ogromnoj koliÄini, agresija koju držim u sebi ili depresija, praznina, onda uzbuÄ‘enje..idem iz krajnosti u krajnost iako mislim da to nisu simptomi anksioznog poremećaja ali Äekam kontrolu

sad vidim postove gore, i ja imam depersonalizaciju i derealizaciju, otkad sam na terapiji derealizacija je smanjila brdo..ali depersonalizacija me joÅ¡ muÄi i ta anksioznost, odvratno

ljudi upomoc,panika me ubi,simptomi me ubise,piejm lekove ali naislo je da kako stanem pocinje i drzi ceo dan nikako ne znam da se iskuliram,ne znam da skrenem misli

Å ta pijeÅ¡ i dal ideÅ¡ na neku terapiju? Vidim da je situacija priliÄno ozbiljna i da ne znaÅ¡ kako da skreneÅ¡ misli, ako se snalaziÅ¡ sa engleskim onda ukucaj u google stvari poput "self care tips and sources" ili "calming skills" ili bilo Å¡ta. Iako nemaÅ¡ BPD, pomaže da u pretragu ubaciÅ¡ i BPD jer i graniÄari jako Äesto zapadaju u stanja kad ne znaju kako da se skuliraju/skrenu misli :flower:

I savet koji sam mislila da je glup al meni zapravo pomaže, napravi neku strukturu. Neku zanimaciju, "opsesiju", nešto što će ti zaokupirati misli. To dosta pomaže, samo da uđeš u rutinu, a ući ćeš brzo ako nađeš nešto što ti baš leži.

Meni nekad pomažu sledeće stvari, prve koje mi padaju napamet:

- menjam raspored predmeta u sobi ili bar na policama, raspored odeće. generalno, sortiranje bilo Äega mi jako pomaže. nekad menjam raspored Äajeva na kuhinjskoj polici ili predmeta na radnom stolu ili Å TAGOD bukvalno, volim da sortiram stvari.

- ovo je priliÄno specifiÄno, ali volim da pravim i grafove, npr. kad sam organizovala žurku proÅ¡le jeseni ucrtala sam svaÄija imena na list i povezivala linijama ko se zna s kim - sad isto to radim za jednu vrlo dugu i zakomplikovanu priÄu koju Äitam :biggrin: ovo je valjda sliÄno prethodnom po svojoj suÅ¡tini. kapiram da je ovaj primer priliÄno ''oddly specific'', ali navodim ga baÅ¡ zato da ti pokažem da preokupacija može biti bilo Å¡ta, dok god ti je zabavno i okupira misli.

- proÄ‘em opet kroz sve beleÅ¡ke sa faksa koje su svuda razbacane i bacim one Å¡to mi viÅ¡e ne trebaju (nekako se uvek naÄ‘e ogromna koliÄina toga - lol)

- kad sam bila mlađa bio je aktuelan decoupage

- i kompjuterske igre, takoÄ‘e u srednjoÅ¡kolskim danima (bila sam aktivna gejmerka dok se nije izmaklo kontroli, tj. nisam niÅ¡ta sem toga radila u životu, pa sam odluÄila nasilno da preseÄem, al vraćam se u gejmerske vode opet :) )

- stripovi (! postoji ogroman izbor, sigurna sam da postoji nešto za tebe)

- postavljam vodu i hranu za uliÄne životinje sad kad je toplo

Sve su neke neozbiljne stvari, ali me drže razumnom, kao Å¡to me i uÄenje drži razumnom osim ako od istog prsnem.

Druge dobre ideje bi mogle možda biti knjige (mada nekako zahtevaju mnogo koncentracije a u tom stanju je teško naći to), bilo kakva umetnost - ne mora to bti ništa grandiozno, bitno da se tebi dopada,

ja volim da slikam ali nekako sve mislim da ne mogu da ce panika da me uhvati,mene simptomi ubise,ide mi nesto kroz stomak,migolji ispod grudi,stegnem se sva,manta me....i strah

"just do it", znam osećaj, ili bar mslim da znam, ali reci tome "stop" i samo uzmi pribor za slikanje i slikaj. nacrtaj svoju anksioznost, otkud znam, angela_delamorte je dežurna struÄnjakinja za to ;) uzmi, makar za poÄetak na silu bilo Å¡ta da radiÅ¡.

Bilo sta uzmi...na kraju igraj igrice na kompu..Pricam iz iskustva..

Ne kazem da je lako, naprotiv, ali probaj..

jelllena, da ti se to nije pojacalo malo od vrucine ili hoce u pms?

joj pokusavam da igram igrice ali nemam strpljanja i koncetracije,pojacava mi se u pms-u a kd je vrucina jos sam gora

ja suosjećam s jelenom, samo Å¡to ja u poÄetku nisam mogla niÅ¡ta raditi..bila mi je užasna sama pomisao da se moram pomaknuti s kauÄa. Silim se raditi sve kako god da mi je, nekad kad me uhvati derealizacija se samo nasmijem. Umorilo me to analiziranje Å¡to mi je i kako se osjećam jer ne znam ni sama. Mene pati depersonalizacija joÅ¡ uvijek al valjda za sve treba vremena. Ali trud je jako važan, ja znam Å¡etati po 20 km svaki drugi dan..nekada pomogne nekad ne ali osjećam se bolje u svakom sluÄaju. Već dva dana sam hiperaktivna, Äistim, spremam, kuham, hodam, ima me na sto strana ali i dalje nisam sva svoja. Ne znam Å¡to da ti kažem, u sebi si mislim proći će, mora...

jelllena, koju terapiju imas?

najgore je sto mi ne da da sedim mirna ili legnem gledm tv,sve me tera da setam ,kako to da resim

U kom smislu te tera, imas kao nemir neki pa ne mozes da ga smiris, tera te da se setkas, ne mozes mirna na jednom mestu..?

Jesi li razgovarala sa doktorom da promenis AD, cini mi se da Seroxat vise ne funkcionise kod tebe?