Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
dzejvi

Disocijacija, derealizacija, depersonalizacija

Recommended Posts

JuÄe sam jednom Älanu foruma SMSom poslao par poruka, meÄ‘utim, ona je rekla da sam pre 3 sata napravio isto. I dalje sam u Å¡oku. Kako mi se mogla dogoditi praznina u svesti?! Moguće da mi mozak joÅ¡ malo propada...Ne daj Bože nikome.

Mene opet muÄi upravo to stanje kao da sam u snu kao u nekoj magli kad izaÄ‘em vani,nekako kao da ne mogu svijet oko sebe doživjeti na normalan naÄin.To je jedanput proÅ¡lo nakon 3 mjeseca pa se opet vratilo.Tada sam bolje spavao.

Ljudi da nisam u psihozi??InaÄe dijagnoza mi je F60.3 a imam i teÅ¡ku nesanicu noćima loÅ¡e spavam.

Nisi u psihozi, nego disocijaciji, depresonalizaciji, derealizaciji.

Tvoja dijagnoza se zove borderline ili graniÄni poremećaj liÄnosti i imaÅ¡ na forumu tone materijala o tome,

Ne, imaju graniÄnu disocijaciju Å¡to izgleda skoro isto kao psihooza, ali ne traje dovoljno dugo i nije dovoljno jaka.

Iskreno, nemam pojma. Ja sam samo laik, nemam veze od psihijatrije dalje od lekova. A i o lekovima mi je znanje malo.

@pparazzo79

Nisi u nikakvoj psihozi. Procitaj post malo gore iznad koji sam napisao da se ne ponavljam previse... Znam kako ti je. Svijet koji vidis kada izades van je potpuno isti svaki dan, nista se ne mijenja. Imas simptome derealizacije.. I proci ce ti, tj. postepeno ce ti se smanjivati onda kada prestanes misliti na to a za to treba vremena. Znam da je tesko ne misliti o necemu sto ti smanjuje kvalitetu zivota bas zato jer bi trebao ne misliti na to. Ali vjeruj mi, sve prolazi pa i taj osjecaj. Tebi ce se ciniti kao da vjecno traje jer kada jednom opet pomislis na to reci ces "evo, jos uvijek traje". Ali nemoj se dati uvuci u tu zamku, uvijek se sjeti "ej, pa bilo je ok par dana, nisam obracao pozornost i tog osjecaja nije bilo!". Za pocetak ce ta razdoblja trajati pola sata, a kasnije ce se sve vise prorijediti i proci ce mjeseci da neces misliti o tome. Jedan psihijatar mi je jednom predlozio izazov. Kaze mi ajde izadi ispred i hodaj u krug. I misli na svaki svoj korak, o tome kako podizes i spustas noge.. I garantiram ti da ces u roku od petnaest minuta pasti. Nije mi se dalo hodat u krug pa sam mu povjerovao na rijec:)

Tako ti je slicno i sa tim stanjem u kojem se nalazis (odnosno mislis da se nalazis).

Pozzz, prilagodi se situaciji koliko god mozes i nema zabijanja u kucu!

Mene opet muÄi upravo to stanje kao da sam u snu kao u nekoj magli kad izaÄ‘em vani,nekako kao da ne mogu svijet oko sebe doživjeti na normalan naÄin.To je jedanput proÅ¡lo nakon 3 mjeseca pa se opet vratilo.Tada sam bolje spavao.

Ljudi da nisam u psihozi??InaÄe dijagnoza mi je F60.3 a imam i teÅ¡ku nesanicu noćima loÅ¡e spavam.

Muci i mene to vec dugo vremena. Imam problem da predjem ulicu. Ne mogu da vozim biciklo. Kad sam kuci nekako i zaboravim na to. Ali kad treba da izadjem vani, uzas. Drzi se. Nadam se da ce nam proci.

Nekad sam nepromiÅ¡ljena ospba, koja živi u trenutku glupiÅ¡ Å¡ala i detinjastih ideja Å¡ta uraditi, a nekad zamiÅ¡ljen anksiozan suÅ¡ta suprotnost sa drugaÄijim potrebama i u muzici se vidi. Može da se promeni i danu, nekad je toliko naglo i jako da primetim i jedno vreme budem zbunjen, nekad sam i izbalansirana kombinacija. Ovaj otvoreni uglavnom budem kad sam sam, mogu neÅ¡to pred mamom i donekle pred dvojicom drugova, ako se desi u druÅ¡tvu naznaka blamirranja to ugasi.

Da li je to depersonalizacija i koliko je ona nazadna, Å¡tetna?

Jer nekako navikao sam za vreme Å¡kolovanja je bilo sliÄno ali trajalo kraće kad mi kod kuće opadne koncentracija za uÄenje imao bih uz izlive grohotnog smeha ako moji zahtevaju da dovrÅ¡im to Å¡ta sam imao bez prekidanja.

Eto i mene u vašem društvu. Bar mi je uteha da nisam sam... Do pre par dana nisam znao ni šta mi je. Sad bar znam da mi predstoji još jedna borba. ODLIČNO!!! Ja volim borbe, i nikad se ne smirim dok ne pobedim!!! ;)

Takodje i ja imam DP/DR.. sve pomalo daje utisak "dollhouse" efekta.Sve nekako deluje izostreno, 2D, "cartoonish",zasebno.. takodje, imam osecaj da je vizuelna percepcija nekako na jako cudan nacin prosirena, objekti su nekako jako kristalno jasni, kao da moj mozak drugacije prima spoljne imformacije.Imam utisak da realnost ne dozivljavam kroz sebe.Depersonalizacija daje osecaj kao da nisam u sebi, kao da dozivljavam sebe transparentno.. fizicki se osecam kao da sam pod anestetikom.Meni je ovo totalno preuzelo prethodni "mod", secam se kada je sve krenuo i kao da je skroz ok da mi se ovo desava (Tj nista se ne desava, samo je drasticno promenuta percepcije) , ali nije okej.Fora je sto se nisam cimao za ovo, uopste me nije pogadjalo, totalno sam to prihvatio al je opet tu.Msm da je sve to problem emocionalne prirode, posebno Derealizacija.. samo se drz'mo, bice sve okej! :)

Ima li neki travar, ili bilo sta, sto moze izlijeciti ovaj poremecaj?????? Dakle, uzrok bolesti, tj. receptor mozga koji je prolupao. Kako da ga vratim u normalu. Svako filozofiranje je nepozeljno. Samo konkretni odgovori. Lijekovi ne mogu ovo popraviti, mora postojati neka biljka. Ako ima neki hemuli koji je onako teski znalac- biljojed, neka se javi. Hvala lijepa.

KroniÄna derealizacija može biti potaknuta disfunkcijom moždanog režnja. Mozak je podijeljen na 2 hemisfere, (lijeva moždana hemisfera je u pravilu dominantna za jezik, a desna za prostornu orijentaciju) od kojih svaka sadrži 5 zasebnih režnjeva. Frontalni, temporalni, parijetalni i okcipitalni režanj nalaze se na povrÅ¡ini mozga, dok se inzula nalazi ispod temporalnog režnja.

Frontalni režnjevi imaju funkciju planiranja i izvrÅ¡avanja nauÄenih i svjesnih radnji. OÅ¡tećenje frontalnog režnja može utjecati na emocionalnu labilnost, neosjetljivost njihovih akcija ili oboje. Temporalni režnjevi omogućuju rad sluÅ¡nih podražaja, senzornih jeziÄnih i vidnih informacija, kao i emocija. OÅ¡tećenje desnog temporalnog režnja manifestira se gubitkom raspoznavanja sluÅ¡nih podražaja, dok lijevog ima simptome napadaja nekontroliranih osjećaja, autonomnih, kognitivnih i emocionalnih disfunkcija.

Okcipitalni režanj omogućuje rad vidnog osjetila i asocijativnih vidnih podruÄja. OÅ¡tećenja vidnog korteksa dovode do Antonovog sindroma (oblik centralnog sljepila) kada bolesnici ne mogu raspoznati objekte osjetilom vida, a nesvjesni su svog deficita. 

Parijetalni režanj omogućuje funkciju somatskih osjetnih podražaja koji služe za prepoznavanje oblika, sastava i težine predmeta, ali i za prostornu organizaciju, stvaranje vidno-prostornih informacija, propriocepciju (svijest o položaju dijelova tijela u prostoru), sposobnost raÄunanja, pisanja, orijentacije lijevo-desno i prepoznavanje prstiju, imenovanje, prepoznavanje rijeÄi i snalaženje u prostoru. OÅ¡tećenja parijetalnog režnja mogu onemogućiti neku od tih funkcija, primjerice bolesnici s manjim oÅ¡tećenjima mogu biti smeteni pri izvoÄ‘enju motoriÄkih radnji kao Å¡to je oblaÄenje.

Mozak sam devastirao.

Sa1X87,

Ja imam, prema nalazu nMRI snimka : "Multiple mikrohemorargijske suptilne promene, subkorteksno, cerebralno, u beloj masi, obostrano na frontalnim, temporalnim i parietalnim režnjevima, sekvele ranijeg traumatskog dogaÄ‘aja. UoÄavaju se aksonalne shearing lezije. Stanje neuronalne citotoksiÄnosti i nekrotiÄnosti na aksonskim terminalima."

Kao posledicu tog dogaÄ‘aja kako je dr radiologije opisao, dobio sam posttraumatsku epilepsiju, generalizovanu, prezentovanu uvek sa fokalnim, ka bilateralnim (generalizovanim) kovulzijama. Prvo aura, Å¡to jeste već sama fokalna konvulzija iz Temporalnog režnja, a onda i gubitak svesti i standardne epi konvulzije, kada elektriÄno pražnjenje obuzme obe hemisfere ili viÅ¡e režnjeva istovremeno.

Dissocijacije sam imao povremeno.

Odnosno samo kada imam aure, tada je dolazilo do dissocijativnih fenomena.

Oni izviru iz TEMPORALNOG REŽNJA.

Temporalni režanj, ako je lezija duboka, oÅ¡tećuje hipokampus, te dolazi i do gubitka normalnog ponaÅ¡anja, halucinogeneza, Äak i do shizofrenih simptomatologija i fenomenologija, obavezno do depresivnosti (ukoliko je oÅ¡tećen DESNI Temporalni režanj), a do maniÄnosti obrnuto...

Ukoliko su obe hemisfere oÅ¡tećene, dolazi do bipolarnosti, emocionalno nestabilnog (borderline, graniÄni) PL, paranoie, i sliÄno.

ObiÄno je prateći efekat obavezno i insomnia.

S' obzirom da Temporalni režanj ima tako kompleksne funkcije, da seže i do Amigdale, može doći i do anksioznih manifestacija, ali i do inhibicije ili disinhibicije seksualnog nagona, kao i promena u seksualnim preferencama, pa i do parafilija.

Za patoloÅ¡ke promene u TR je karakteristiÄna i pojava hiperreligioznosti.

Postoji Äitav sindrom koji se naziva Geschwind sindrom.

To je Äitava opis psiho fiziÄkih post traumatski promena nastalih nakon traume TR.

U frontalnim režnjevima, dolazi do disinibicije impulsa, Å¡to Äesto dovodi do agresivnog ponaÅ¡anja, kockanja, pijanstva, narkomanije, nikotinizma, i generalno bolesti zavisnosti, kao i do deluzija poput ljubomore i sliÄno.

Parietalni režnjevi, ako su oÅ¡tećeni dovode do poremećaja u aritmetici, diskalkulije, afazije, disleksije, alogije, problema sa govorom, pisanjem, Äitanjem, i sliÄno.

Mani se travara i tih stvari, prihvati da se neke stvari moraju stojiÄki istrpeti u životu.

Patrologija Crkve nas uÄi da svi imamo neki Krst da nosimo na sebi, Å¡to može biti bolest, nemaÅ¡tina, neslaganje u kući, mržnja, zatvoreniÅ¡tvo, egzil, i sliÄno, da bi se tako Äistili od grehova.

Kako je to u Islamu, ne znam...

A da ne ulazim u diskusiju o religiji, snimi nMRI, ili bar EEG.

Ja se ponekad pogledam u ogledalo i nije mi jasno ko je taj covjek, svijest o njemu ne postoji.

Sa1X87,

Ja imam, prema nalazu nMRI snimka : "Multiple mikrohemorargijske suptilne promene, subkorteksno, cerebralno, u beloj masi, obostrano na frontalnim, temporalnim i parietalnim režnjevima, sekvele ranijeg traumatskog dogaÄ‘aja. UoÄavaju se aksonalne shearing lezije. Stanje neuronalne citotoksiÄnosti i nekrotiÄnosti na aksonskim terminalima."

Kao posledicu tog dogaÄ‘aja kako je dr radiologije opisao, dobio sam posttraumatsku epilepsiju, generalizovanu, prezentovanu uvek sa fokalnim, ka bilateralnim (generalizovanim) kovulzijama. Prvo aura, Å¡to jeste već sama fokalna konvulzija iz Temporalnog režnja, a onda i gubitak svesti i standardne epi konvulzije, kada elektriÄno pražnjenje obuzme obe hemisfere ili viÅ¡e režnjeva istovremeno.

Dissocijacije sam imao povremeno.

Odnosno samo kada imam aure, tada je dolazilo do dissocijativnih fenomena.

Oni izviru iz TEMPORALNOG REŽNJA.

Temporalni režanj, ako je lezija duboka, oÅ¡tećuje hipokampus, te dolazi i do gubitka normalnog ponaÅ¡anja, halucinogeneza, Äak i do shizofrenih simptomatologija i fenomenologija, obavezno do depresivnosti (ukoliko je oÅ¡tećen DESNI Temporalni režanj), a do maniÄnosti obrnuto...

Ukoliko su obe hemisfere oÅ¡tećene, dolazi do bipolarnosti, emocionalno nestabilnog (borderline, graniÄni) PL, paranoie, i sliÄno.

ObiÄno je prateći efekat obavezno i insomnia.

S' obzirom da Temporalni režanj ima tako kompleksne funkcije, da seže i do Amigdale, može doći i do anksioznih manifestacija, ali i do inhibicije ili disinhibicije seksualnog nagona, kao i promena u seksualnim preferencama, pa i do parafilija.

Za patoloÅ¡ke promene u TR je karakteristiÄna i pojava hiperreligioznosti.

Postoji Äitav sindrom koji se naziva Geschwind sindrom.

To je Äitava opis psiho fiziÄkih post traumatski promena nastalih nakon traume TR.

U frontalnim režnjevima, dolazi do disinibicije impulsa, Å¡to Äesto dovodi do agresivnog ponaÅ¡anja, kockanja, pijanstva, narkomanije, nikotinizma, i generalno bolesti zavisnosti, kao i do deluzija poput ljubomore i sliÄno.

Parietalni režnjevi, ako su oÅ¡tećeni dovode do poremećaja u aritmetici, diskalkulije, afazije, disleksije, alogije, problema sa govorom, pisanjem, Äitanjem, i sliÄno.

Mani se travara i tih stvari, prihvati da se neke stvari moraju stojiÄki istrpeti u životu.

Patrologija Crkve nas uÄi da svi imamo neki Krst da nosimo na sebi, Å¡to može biti bolest, nemaÅ¡tina, neslaganje u kući, mržnja, zatvoreniÅ¡tvo, egzil, i sliÄno, da bi se tako Äistili od grehova.

Kako je to u Islamu, ne znam...

A da ne ulazim u diskusiju o religiji, snimi nMRI, ili bar EEG.

Pozdrav, radio sam MRI prije pola godine uredan nalaz. Nikad nisam imao epilepticne napade.

Od toga sto si nabrojao imam: Derealizaciju, nesanicu, Imam problema sa citanjem, tj. koncentracijom... Prije je bilo opijanja, uzimanja narkotika, itd... Nisam eeg radio, jesam nekad davno 2013 i bio je uredan.

Za patoloÅ¡ke promene u TR je karakteristiÄna i pojava hiperreligioznosti. Zbog cega pojava hiperreligioznosti? Zbog cega kad dodje da patoloske promjene, covjek bude opsjednut religijom, mislim koji je uzrok tome.... Patoloska promjena je uzrok, ali nije to dovoljan odgovor.

Za patoloÅ¡ke promene u TR je karakteristiÄna i pojava hiperreligioznosti. Zbog cega pojava hiperreligioznosti? Zbog cega kad dodje da patoloske promjene, covjek bude opsjednut religijom, mislim koji je uzrok tome.... Patoloska promjena je uzrok, ali nije to dovoljan odgovor.

E to pitaj specijalistu neurologa a ne mene. :)

E to pitaj specijalistu neurologa a ne mene. :)

Ne zna vjerovatno ni on. E ja odoh u dzamiju na molitvu, jer je ovaj svijet jedan obicni cirkus. Kad u 90% slucajeva ne znaju uzrok visokog pritiska, kako ce tek znati nesto vise.

Ja sam prekjuÄer doživio težak stres u bolnici i dobio konverzivni napad,Ruke i noge su mi se oduzele i ukoÄila donja vilica.Nisam mogao ni priÄati.To je trajalo nekih pola sata uz tresenje ruku i nogu i u jednom trenutku mi je utrnula glava.JuÄer sam bio OK,ali danas imam neki grozan osjećaj kao da su mi ljudi u snu,kao da nisam u realnosti,i onda se zamislim samo u jednu taÄku i misli odlutaju.Nekako kao da sam u nekoj magli kao da sam pijan.

Molim vas recite da će proći me jer se brinem.

Ovo je po ko zna koji put da ovako reagujem na stres.

Ja se ne socijalizujem, sem na internetu. Sta mogu ocekivati od ljudi, ja, koji sam bezbroj djonova izlizao po svijetu i nijesam naisao na humanu osobu...

Depersonalizacija/Derealizacija je signal da je covek predugo bezao od problema, tako da je mozak jednostavno poverovao da ne zelis da "osecas", zato je presao u taj mod.Mislim da trebamo da nadjemo nacin da se suocimo sa necim u nama, a Ima dosta tehnika oko tih potisnutih emocija i problema te prirode.Pozdrav.

Ja sam prekjuÄer doživio težak stres u bolnici i dobio konverzivni napad,Ruke i noge su mi se oduzele i ukoÄila donja vilica.Nisam mogao ni priÄati.To je trajalo nekih pola sata uz tresenje ruku i nogu i u jednom trenutku mi je utrnula glava.JuÄer sam bio OK,ali danas imam neki grozan osjećaj kao da su mi ljudi u snu,kao da nisam u realnosti,i onda se zamislim samo u jednu taÄku i misli odlutaju.Nekako kao da sam u nekoj magli kao da sam pijan.

Molim vas recite da će proći me jer se brinem.

Ovo je po ko zna koji put da ovako reagujem na stres.

Ne vjerujem da je stres okidac za derealizaciju. Meni je bila nesanica, ona mi je donijela veliku derealizaciju.

A vidi,Frozensun,kako ti trenutno stojiš sa problemom spavanja/nespavanja?