Jump to content
Depresija Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

empire-of-dirt

Da li vam odgovara trenutna farmakoterapija ?

Recommended Posts

Postoji li neko ko bi rekao da je sveukupno zadovoljan dejstvom antidepresiva?

Ja evo prvo uzimala Seroxat, pa Cipralex 10mg, pa Cipralex 15mg, pa Effectin 75mg (sa idejom da se vremenom poveća doza barem na 150), i sad ponovo Cipralex 15mg.

Seroxat je u poÄetku delovao super jer je napravio veliku promenu u odnosu na moje suicidno i vrlo depesivno stanje, ali se ispostavilo da je to priliÄno loÅ¡ izbor leka za mene nakon poÄetnog poboljÅ¡anja. Cipralex je bio ok, pomogao je, ali nekako nije bio 'dovoljan'. Effectin užas, nisam primetila da mi je depresija zapravo smanjena, a nuspojave razne.

U principu mi definitivno Cipralex najviše odgovara ali baš imam osećaj da nije to to. U smislu, osetim neko poboljšanje, ali i dalje osećam i depresiju. Dala mi je Effectin jer je mislila da će me on malo "podići" pošto kaže da vidi da se trudim mnogo van farmakoterapije ali ništa ne donosi napredak i mislila je da mi treba nešto da me podigne.

Ako bi neko pored svog iskustva nevezano za moje mogao da prokomentariše ovo moje, i to je dobrodošlo :D

Drugarica kaže da je njoj sliÄan problem reÅ¡io dodatak Wellbutrina uz terapiju SSRIom, mislim da je Äak uzimala isto Cipralex tada. Sad jbg ova moja tu opciju nije ni pominjala, ja neÅ¡to malo Äituckam po stranim forumima i sve viÅ¡e mi se Äini da bi to moglo da mi pomogne, iako se bih se svakako prvo konsultovala s njom i to tek za koju nedelju da vidim da li će pomoći uopÅ¡te ovo.

Ja sam do sada pio: Flunisan 40 mg, Seroxat 60 mg, Maprotilin 150 mg, Zoloft 100 mg, Cipralex 10 mg, Remeron 30 mg, Wellbutrin 150 mg. Toliko se mogu setiti, ne znam da li je još koji bio.

Sad mi je ukinut Maprotilin i Zoloft a vraćen sam na Cipralex 10 mg ujutru. Cipralex kad sam ga pio ranije, odgovarao mi je fino. Osećao sam malo poleta i rasterivao je crne misli dobro. Zadovoljan sam bio sa njim, nadam se da će mi i ovog puta tako delovati.

Wellbutrin, Remeron, bio sam jako agresivan sa njima. Flunisan i Seroxat su me strašno bacali u depresiju, bio sam užasno suicidalan.

Maprotilin i Zoloft su po meni bili dobitna kombinacija i ne bih tu ništa menjao.

A ti, mislim da ti ne odgovaraju lekovi sa ikakvim dejstvom na noradrenalin. Seroxat ga blokira malo, a Effectin dosta. Ako si se preznojavala od tih lekova i bila besna, suicidalna, to je znak da ti noradrenalinski antidepresivi ne odgovaraju. Samim tim bi ti Wellbutrin bio pogreÅ¡an izbor. Većina ljudi "otupi" na serotoninskim antidepresivima, pa im se Äini kao da joÅ¡ neki drugi lek treba, ali to je nažalost realnost, ta apatija od lekova je ono Å¡to oni i treba da rade. Jer da te bacaju u hipomaniju, euforiju, to bi bile ilegalne droge...

Glavni problem sa Effectinom mi je bilo Å¡to su mi se miÅ¡ići stalno trzali, izgubila sam libido skoro potpuno, i Äini mi se da sam bila u par navrata anksioznija nego Å¡to sam inaÄe bivala. Nisam bila suicidna uopÅ¡te, srećom.

Ne znam da li bih rekla da sam otupela, nisam sigurna. Å ta taÄno podrazumeva otupljenost? Ja sam svakako bolje nego kada nisam uzimala SSRIeve, ali verujem da može biti bolje. Sada na Effectinu sam imala jedno 6 fenomenalni dana, bila sam priliÄno lepo raspoložena, potpuno opuÅ¡tena, otprilike tako zamiÅ¡ljam da izgleda zdravo stanje. Ali mislim da to nije povezano sa Effectinom koliko sa slomom koji sam doživela nedavno, jer se ovo desilo baÅ¡ nakon sloma, i osećala sam se kao da mi je neÅ¡to kliknulo u galvi i da sam sada bolje.

Međutim, to je nestalo :(

Btw, hvala na podeljenom iskustvu i mišljenju. :)

Ono Å¡to mi je zapalo za oko - za sve nabrojane SSRIeve si koristio neke veće doze, a za Cipralex 10mg. ÄŒak i ja imam veću dozu od toga (kažem Äak i ja jer npr Seroxat sam pila 20mg, a ti 3x viÅ¡e , i generalno ove doze koje vidim su viÅ¡e nego minimalna). ZaÅ¡to je to tako?

Otupljenost podrazumeva da praktiÄno doÄ‘eÅ¡ do toga da te niÅ¡ta ne pogaÄ‘a, onako zaravnjenje jedno, apatija. NiÅ¡ta te posebno i ne raduje niti rastužuje. Nema euforije a nema ni disforije. To se mora doživeti da znaÅ¡ na Å¡ta mislim. (Ne želim da to doživiÅ¡)

Da, pio sam sve mega doze antidepresiva, posebno Seroxat, to su baÅ¡ tako 3 tablete dnevno. S' tim da sam imao trovaÄicu doktorku koja mi je rekla da grunem sve tri tablete odjednom, i onda nisam znao ni koji je dan, ni koliko je sati i samo sam ležao ili bauljao, posrtao do wca...

Davali su mi viÅ¡e doze jer nisam reagovao na uobiÄajene. Å to je najgore, nisam reagovao ni na koji antidepresiv, sve do Zolofta + Maprotilin i Cipralexa.

Kod escitaloprama (cipralex,elicea,lexapro,lata) studije pokazuju da vece doze ne doprinose boljoj indikaciji leka a da pritom povecavaju nezeljena dejstva...

Srećom, tu apatiju nisam doživela uz ssri-eve, ali sam imala u nekom periodu sa depresijom. Kuku, pa neće me valjda joÅ¡ i to doÄekati, mislim sad tek oko pola godine pijem ovakve lekove :( ima li nade za mene, mogu li se ikada nadati psihiÄkom zdravlju? Toliko pokuÅ¡avam i na voljnom nivou da utiÄem na sebe, ali pomaže samo malo i samo nekad.

Guberevac, i ja sam videla nešto tako, ali sam videla i iskustva na nekom forumu gde ljudi kažu da ako im nije pomagalo 10mg, 20mg jeste. Sad, da li je placebo ili...

Lekovi pomazu ali ako ne prilagodis sebe okolini ili se ne uklonis iz stresne situacije nuzno ce izgubiti dejstvo.Pa onda isprobas prvo sve ssri pa triciklicne pa kombinaciju ssri i triciklicnih i ako nista ne upali ide blokada monoaminske oksidacije uz strogu antitiraminsku dijetu...Ssri malo zaravni emocije i nema nekog emotivnog entuzijazma ali ako proradi u zdravoj psihickoj sredini za svakodnevni zivot je super...

Ja koji god da sam pila prošlo bi gadno .... Flunirin Zoloft i verovatno još neke ali tog perioda se ne sećam... To je kada me je jedna od doktorka bukvalno drogirala lekovima .... x_x ...

AD koji kao "dizu", tipa Cipralex, Flunisan, Zoloft pa i Velahibin, mi nikako ne odgovaraju. Tacnije, probala sam samo Cipralex i od njega imala samo nus pojave. tako da

Kod escitaloprama (cipralex,elicea,lexapro,lata) studije pokazuju da vece doze ne doprinose boljoj indikaciji leka a da pritom povecavaju nezeljena dejstva...

Guberevac, potpuno si u pravu.

Ali, sta mi onda ostaje? Seroxat, koji pijem 8 godina :blink: koji nema ama nikakvo dejstvo vise na mene. Da se razumemo, to je jedini lek koji me je digao i to dobro, ali opet, u to vreme se sve nekako skockalo, minimalno sam bila u stresnom okruzenju. Dobro je on mene drzao nekoliko godina, a sad tonem u depresiju, bezvoljnost.

A tim trovacicama bih gurnula 60mg Seroxata znate vec gde!

Srećom pa ima joÅ¡ dosta depresiva antidepresiva, Äak iz SSRI, koji nisu meÄ‘u ovima koje si nabrojala. Å to ne pitaÅ¡ doc da promeniÅ¡ ako ti je sve gore ovako? :(

InaÄe, videla sam da po studijama Seroxat drugi put daleko manje pomaže nego prvi put. U smislu, kada bi preÅ¡la sada na drugi lek, pa se vratila na Seroxat, imao bi mnogo slabije dejstvo nego Å¡to je imao pri prvom uzimanju. Nemam pojma zaÅ¡to, ne razumem se u biohemijske mehanizme, nažalost, ali mogu naći link ka studiji ako je neko zainteresovan.

(hobi mi je u poslednje vreme Äitanje rezultata studija o antidepresivima :D )

Pio sam na pocetku Flunisan koji mi nije nista Bog zna pomagao,onda sam nakon 7 godina presao na Seroxat koji me je koliko-toliko podigao,zatim je na red dosao Zoloft od kog nisam osjecao nikakav napredak da bih se ponovo vratio na Seroxat.

Sad za sad,ne vidim neki ultra napredak,pijem ga ujutru i uvece po 20mg i cekam ne bi li bilo bolje ali kako stvari stoje bez malja u glavu nema lijeka!

Pio sam na pocetku Flunisan koji mi nije nista Bog zna pomagao,onda sam nakon 7 godina presao na Seroxat koji me je koliko-toliko podigao,zatim je na red dosao Zoloft od kog nisam osjecao nikakav napredak da bih se ponovo vratio na Seroxat.

Sad za sad,ne vidim neki ultra napredak,pijem ga ujutru i uvece po 20mg i cekam ne bi li bilo bolje ali kako stvari stoje bez malja u glavu nema lijeka!

Sad piješ Zoloft ili Seroxat, nisam baš razumio!?

Ahaaa:) ok, nemas bas nekih nuspojava? Meni se izgleda polako stišavaju ali sam se prvih tjedan dana tresao kao da imam Parkinsa

Ne,nemam nikakve nuspojave,nisam ih hvala Bogu nikad ni imao mada ja na to iskreno ni ne obracam paznju :)

ja ti bježim od onih papirića na kojima su pobrane nuspojave, kako si i rekao, ne volim na to obraÄati pažnju ali me na zalost toliko streslo, da sam pitao :"Pa zaÅ¡to baÅ¡ mene" grozno, nisam mogao ni zube jednom rukom oprati, a da mi ćetkica ne zavrÅ¡i u uhu ali evo ajde, valjda nakon tri tjedna ide na bolje, Äak mogu Å¡alicu punu kave prenijeti pet metara, hehe :)

Ne vjerujem u antidepresive. Sve je to farmaceutsko smeće kojim se moraÅ¡ dugotrajno kljukati da bi se pokazao bilo kakav uÄinak. I ne vidim koja je korist od toga jer sve to ostavi traga na jetri i bubrezima, osjećaÅ¡ se umorno, derealizirano, sjebano... Ti "lijekovi" ne lijeÄe niÅ¡ta. BaÅ¡ niÅ¡ta, samo truju tijelo.

Posted · Hidden by pukla_ko_kokica, February 23, 2014 - No reason given
Hidden by pukla_ko_kokica, February 23, 2014 - No reason given

Meni tramadol drastiÄno bolje pomaže kad sam u teÅ¡koj depresiji ili bolovima. BaÅ¡ me digne i djeluje brzo. Za razliku od antidepresiva, dovoljna je jedna doza prema potrebi. Nikakvo dugotrajno kljukanje i Äekanje nije potrebno. BaÅ¡ naprotiv, najbolje djeluje uz Å¡to rjeÄ‘e uzimanje. Tako da korist daleko nadmaÅ¡uje Å¡tetu po organizam. Ne možeÅ¡ usporeÄ‘ivati dvije kapsule svakih 7-10 dana sa svakodnevnim kljukanjem na antidepresivima. To je Äisto silovanje jetre.

Ako cemo strucno o jetri i hepatalnom katabolizmu antidepresivi su najmanje zlo kada se uzme u obzir sta covek u potrosackom drustvu konzumira....Ja licno vodim racuna od filtriranja vode koju pijem (u filteru ostane blato) do biranja sto manje stetne hrane,jer zdrave hrane gotovo da nema..I nista od toga ne radim da bih duze ziveo ili sta vec nego da smanjim na minimum odlaske i cimanje sa lekarima i laboratorijama...nemam zivaca za tu svu birokraciju...

Pa slažem se. Treba izbaciti smeće iz prehrane, ali ništa ne napraviš ako to smeće zamijeniš sa smećem iz farmacije. Treba na svakom polju paziti. Meni bi ionako milijardu puta više pomoglo druženje sa nekim normalnim, a ne tamo neki antidepresivi i doktorske gluposti. Želim da se sa mnom bavi netko kome je uistinu stalo, a ne nekakav psihijatar kojem je svejedno hoću li se ubiti ili ne. On svoju plaću ionako dobiti, a to što će biti sa mnom mu je zadnja rupa na svirali.

Eh pa ti mesas razlicite segmente psihijatrijske saturacije.Ima psihijatrijski,psiholoski i socioloski pristup.Ako covek nije socijalno ostvaren tu je veliki problem i za farmakologiju i psihoterapiju podjednako..

Pa zapravo mogu porediti. Tramadol je opioid i radije bih se svakog dana "kljukala" antidepresivom nego na svakih par dana uzimala opioid.

A pored toga imam dobre prijatelje kojima je stalo do mene, ali (moju barem) depresiju ne leÄi to Å¡to je nekome stalo. Odsustvo prijatelja bi sigurno uticalo vrlo loÅ¡e na mene, ali njihovo prisustvo ne leÄi depresiju.

Ako covek nije socijalno ostvaren tu je veliki problem i za farmakologiju i psihoterapiju podjednako..

:offtopic1:

Moram se ubaciti... Guberevac, kako objaÅ¡njavaÅ¡ moju apsolutnu izolaciju u trajanju već godinu i kusur dana, a nikada nisam bio u ovoj meri izleÄen od depresije, praktiÄno sam non stop dobro raspoložen ili euforiÄan.

Ranije kad sam imao veliko društvo, bilo mi je užasno. I pored društva pokušao sam suicid. Tada sam pušio, pio alkohol, smejao se, pokušavao da se uklopim i sve se jako, jako loše završilo. Tako da se ne mogu složiti ni sa tobom, ni sa aftermath u pogledu kako se depresija rešava uz prisustvo ljudi...

Ili ja zapravo imam veliki problem a ne primećujem ga? :ireful2:

• Create New...