Jump to content
Depresija forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

dzejvi

Svakodnevna anksioznost ili anksiozni poremećaj ?

Recommended Posts

Svakodnevna anksioznost

a) Briga o finansijama, poslu, raskidu prethodne veze ili ostalim bitnim stvarima u životu

b) Zbunjenost ili samosvest u neprijatnim socijalnim situacijama

c) Nervoza pred neki veliki test, poslovnu prezentaciju, govora na bini ili pred neki drugi znaÄajni dogaÄ‘aj

d) Realan strah od opasnog objekta, mesta ili situacije

e) Trud da se bude u zdravom i bezbednom okruženju

f) Anksioznost, tuga ili poteÅ¡koće u spavanju neposredno nakon traumatiÄnog iskustva

Anksiozni poremećaj

a) Konstantna i nepotkrepljena briga koja uzrokuje znaÄajni distres i ugrožava svakodnevni život(meÅ¡a se u njega)

b) Izbegavanje socijalnih situacija zbog straha od osude, toga da ne budu osramoćeni ili poniženi

c) NeÅ¡to nalik paniÄnim napadima i preokupacija strahom od istog

d) Iracionalan strah i izbegavanje objekta, mesta ili situacije koja predstavlja malu ili nikakvu pretnju

e) IzvoÄ‘enje nekontrolisanih ponavljajućih radnji kao Å¡to su prekomerno Äišćenje ili

proveravanje, dodirivanje i aranžiranje

f) Ponavljajuće noćne more, fleÅ¡bekovi ili apatija povezana sa traumatiÄnim dogaÄ‘ajem koji se desio pre par meseci ili

par godina

Ukoliko želite da se testirate i vidite da li vam je neophodna pomoć, uporedite a) iz tabele "svakodnevna anksioznost" i a) iz tabele "anksiozni poremećaj", itd...

Izvor: http://www.adaa.org

Ovo napisah da bi ljudi možda neke stvari koje im se dešavaju shvate ozbiljnije i posete psihijatra ukoliko im se dešavaju stvari koje ukazuju na anksiozni poremećaj.

Posted · Hidden by empire-of-dirt, July 8, 2015 - offtopic
Hidden by empire-of-dirt, July 8, 2015 - offtopic

ja mislim da tema postoji

ne postoji gledala sam, samo se nepravilno napisalo ne znam zasto i dalje nije obrisano/stavljenno u arhivu

aha,ok, znam da ima tema tamo u anxioznosti pa sam mislila da je to :D

Svakodnevna anksioznost

Anksiozni poremećaj

Briga o finansijama, poslu, raskidu prethodne veze ili ostalim bitnim stvarima u životu

Konstantna i nepotkrepljena briga koja uzrokuje znaÄajni distres i ugrožava svakodnevni život(meÅ¡a se u njega)

Zbunjenost ili samosvest u neprijatnim socijalnim situacijama

Izbegavanje socijalnih situacija zbog straha od osude, toga da ne budu osramoćeni ili poniženi

Nervoza pred neki veliki test, poslovnu prezentaciju, govora na bini ili pred neki drugi znaÄajni dogaÄ‘aj

NeÅ¡to nalik paniÄnim napadima i preokupacija strahom od istog

Realan strah od opasnog objekta, mesta ili situacije

Iracionalan strah i izbegavanje objekta, mesta ili situacije koja predstavlja malu ili nikakvu pretnju

Trud da se bude u zdravom i bezbednom okruženju

IzvoÄ‘enje nekontrolisanih ponavljajućih radnji kao Å¡to su prekomerno Äišćenje ili

proveravanje, dodirivanje i aranžiranje

Anksioznost, tuga ili poteÅ¡koće u spavanju neposredno nakon traumatiÄnog iskustva

Ponavljajuće noćne more, flešbekovi ili

apatija povezana sa traumatiÄnim dogaÄ‘ajem koji se desio pre par meseci ili

par godina

Izvor: http://www.adaa.org

Ovo napisah da bi ljudi možda neke stvari koje im se dešavaju shvate ozbiljnije i posete psihijatra ukoliko im se dešavaju stvari koje ukazuju na anksiozni poremećaj.

ps: isla sam na post preview, valjda je sada sve ok:)

Ja sve ovo proživljavam + sam osjećala i fiziÄke tegobe, lupanje srca, bol u grudima, guÅ¡enje (naroÄito kad izlažem neÅ¡to, imam osjećaj da svi zure u mene i to me nekako spreÄava sa udahnem), nenormalan strah od smrti koji me spreÄavao da funkcioniÅ¡em normalno (tipa vozim auto i vidim scenu kako se drugo auto zabija u moje i uvjerena sam da će se to dogoditi, zaustavljam, i Äekam da taj osjećaj proÄ‘e, i joÅ¡ mnoge druge misli, npr da neću doživjeti ovo/ono, sada vjerujem da su ti prisilne misli) i na kraju hipohondrija (kad god me neÅ¡to zaboli, provjeravam na netu, iznalazim najsmrtonosnije bolesti i toliko se uspaniÄim da budem na ivici suza).

Nisam otišla ni kod psihologa ni kod psihijatra.

Razgovarala sam sa roditeljima i oni su bili protiv, a ja nisam imala sredstava da sama idem, zatim živim u malom mjestu i oni bi odmah saznali, i tako sam se muÄila, Äitala na netu tekstove, tovarila sebi obaveze, pila neke prirodne stvarÄice, Äajeve, poÄela zdravo da se hranim, posvetila se nekim hobijima... I mogu reći da mi je sada dosta bolje.

Htjela sam samo da podijelim svoje neko iskustvo i da poruÄim : borite se na sve naÄine da vam bude bolje. Idite kod psihologa/psihijatara ili ako iz nekog razloga ne možete, kao ja, probajte sami da se izborite, samo se nemojte prepustiti.

Ja trenutno (par mjeseci) imam neke grozne promjene raspoloženja i prebaÄaje u tom pogledu, ali to me i ne ometa toliko, pa se ni ne brinem (najgora stvar mi je bio taj strah od smrti def, baÅ¡ me ometao u normalnom funkcionisanju).

kul je sto se nosis s tim bez psih, zelim ti da to tako i ostane :)

aha,ok, znam da ima tema tamo u anxioznosti pa sam mislila da je to :D

i ja sam mislila,

Stvaerno. :lol:

Nisam otišla ni kod psihologa ni kod psihijatra.

Razgovarala sam sa roditeljima i oni su bili protiv, a ja nisam imala sredstava da sama idem, zatim živim u malom mjestu i oni bi odmah saznali, i tako sam se muÄila, Äitala na netu tekstove, tovarila sebi obaveze, pila neke prirodne stvarÄice, Äajeve, poÄela zdravo da se hranim, posvetila se nekim hobijima... I mogu reći da mi je sada dosta bolje.

Htjela sam samo da podijelim svoje neko iskustvo i da poruÄim : borite se na sve naÄine da vam bude bolje. Idite kod psihologa/psihijatara ili ako iz nekog razloga ne možete, kao ja, probajte sami da se izborite, samo se nemojte prepustiti.

E-too,to je meni problem...Neki su ovde na Forumu pokušavali mene u par navrata da uteše,pa su,ono,govorili,kao-ma hajde,nemaš ti u suštini šta da brineš da li bi se to saznalo,i da se opterećuješ,pusti to...

I te kako imam da se brinem.

Odnosno-drugim reÄima,vidi-ne moram ja da se opterećujem u smislu ako se unapred lepo pomirim sa Äinjenicom da će svi,tj.masa ljudi to saznati-i to je to.

Kako to sad,pitaće se neko,pa ja treba samo da lepo i diskretno odem i-šta tu sad neka velika filozofija...

Aha,jest.-Ali hoćeš.

Prvo kao prvo,naÅ¡e mesto je toliko malo da bukvalno svako svakome zna porodiÄno stablo,poreklo,životne dogaÄ‘aje,dogaÄ‘aje predaka i tome sliÄno.

Drugo,naÅ¡a bolnica je mala i bedna,i nekako otvorena...Psihijatar se nalazi u jednom malo otvorenijem delu bolnice,i osoba koja uÄ‘e tamo u Äekaonicu veoma je upadljiva.Tamo ima dosta starije populacije,izmeÄ‘u ostalog...Ljudi koji su doÅ¡li,recimo,da dovedu svoje bližnje jer pate od nekih teÅ¡kih demencija,posledica moždanih udara i Å¡tatijaznam viÅ¡e...Sve to zahteva neku kontrolu psihijatra.I da se ja sad ovako "mlaÄ‘ana" :P ubacim meÄ‘ te babe,kojima je svrha i cilj života da po bolnici bulje i zagleduju ko je tamo ko-i ko je kod kog specijaliste krenuo... :wacko: ZnaÄi,to ne da bi se saznalo,nego bi se proÄulo kao vetar.Dakle,nema i nikad ne može biti nikakve privatnosti u tim nekim malim mestima,razumete.Mi koji tako živimo to jako dobro znamo.Ja kad odem do grada (a idem jednom godiÅ¡nje :unsure: ),pa sretnem 10-oro poznatih ljudi,zaista,Äasna reÄ.Neverovatno,ali...A gde da banem u bolnicu,gde ionako trećina grada tamo dreždi po celi dan (na preglede se Äeka uvek po 3 sata).Predrasude su ogromne,otići do psihijatra je velika stvar,koju babe kasnije soÄno prepriÄavaju u kontekstu buduće udadbe/ženidbe (fazon-"kako on/ona misli da se udaje/ženi-a ovamo kod psihijatra ide da leÄi glavu?More,kakvo glupiranje!Umesto da ta omladina sedi kući,da ne brukaju te stare i nasekirane roditelje,ionako uniÅ¡tene od života,-oni se dali tamo da sramote porodicu odlascima kod tamo nekog psihijatra!More-nemoj ja tebi da dam psihijatra-marÅ¡ kući!"-Ovo je,naravno,slika toga kako otprilike ide misaoni tok tih ljudi (a bez Å¡ale,Äesto sam i liÄno imala prilike da Äujem veoma sliÄne stvari :unsure:),tako da nije preterivanje.Å taviÅ¡e,nije iskljuÄeno da bi me neko u toj ćekaonici podrugljivo i upitao za Å¡ta sam doÅ¡la tu i Å¡ta hoću...Ne želim nikog da omalovažim sad,ali ljudi koji su u malo većim sredinama-jako malo mogu da razumeju sav taj grozni teret koji nameće mala sredina.Tu je veoma teÅ¡ko reći-"ma,baÅ¡ me briga",jer svaÄiji roditelji pre ili kasnije kad-tad sve saznaju,uvek i sve.

Ja liÄno sredstva trenutno-nemam,a do privatnog psihijatra bi trebalo putovati dosta...Tako da-troÅ¡ak oko puta i oko plaćanja zdravstvene usluge,pa za kupovinu leka...Trenutno sam zaista,baÅ¡ ono,onemogućena za takve stvari.A iskreno i realno-ekstremna socijalna fobija mi stvara knedlu u grlu i paniku kad pomislim na taj susret uživo sa psihijatrom...Pa zamislite mene (a manje-viÅ¡e me,kroz moje opise i jadikovke,znaju svi na ovom forumu)-zamislite,znaÄi,mene-kako nekome priÄam i uživo otkrivam sve ovo Å¡to piÅ¡em ovde,dakle sve ono najcrnje i najskrivenije...Tu su i socijalna fobija,i paranoja,i nesposobnost za komunikaciju i sve...

A Å¡to je sa svakodnevnom tenzijskom glavoboljom.Je li to anksioznost.

moze biti, ja imam bol u nozi od anksioznosti

Guest

Tigre ja sam ti reko da nemas brige oko privatnog. I ako ti je osjecat se losije bolje uz hrpu opravdanja, so be it.

A Å¡to je sa svakodnevnom tenzijskom glavoboljom.Je li to anksioznost.

moze biti, ja imam bol u nozi od anksioznosti

Ja imam ono neÅ¡to grozno kad me "uhvati" vrat i Äitava gornja polovina leÄ‘a... :dry:

Ja imam ono neÅ¡to grozno kad me "uhvati" vrat i Äitava gornja polovina leÄ‘a... :dry:

e

ja sam imala uzasne tenzijske glavobolje od anksioznosti pri prvoj epizodi unazad mnogo godina, nemoj se brinuti sve ce biti ok kad anksioznost popusti

A kad se to dešava? :huh2:

:unsure:

jel uzimas kakve lijekove? kad prodjeluju, bar je meni tako bilo

• Create New...