Jump to content
Depresija Forum
Iimitless

Sta kada lekovi ne deluju

Recommended Posts

Hvala Exley na odgovoru. Ali ja ne znam da li ovo sto imam jesu nuspojave ili serotoninska reakcija (kako mi je definisao jedan doktor) i da tada treba prestati sa uzimanjem leka i promeniti ga. Ne znam sta da radim. Da pijem ili ne, ali napominjem da simptome gotovo da ne mogu da izdrzim. Umalo da zapadnem u anoreksiju. Pozdrav.

Edited by blackadder

Jel pio neko Anafranil? I ako jeste , kako ste odreagovali na lek u pocetku uzimanja terapije? Pozdrav.

Edited by blackadder

Ja pijem. Ukratko, presao sa Seroxata na Anafranil, bez postepenog skidanja (samo presekao). Bolje se osecao prakticno odmah, gotovo nikakvih nuspojava nisam imao. Ako te nesto konkretno interesuje pitaj ovde, mada sam o svemu vec pisao u svojoj temi F41.0 i Anafranil.

Edited by blackadder

Serafim, hvala na odgovoru. Ja sam pocela da ga uzimam pre 3 dana i imam nuspojave (ili nekakvu reakciju na lek) kao sto su vrtoglavica, budjenje nocu, pojacana uznemirenost...To mi se desilo kao sto sam napisala sa jos tri leka. Mozda je kod mene doslo do prezasicenja, ne znam, volela bih da znam sta mi se desava to. Pijem lekove vec 15 godina i nisam do sada imala takve reakcije na lekove. Uzasno mi je...

Edited by blackadder

@jluka

Nema potrebe za zahvaljivanjem, tu smo da pomazemo ako moze :glasses:

Ja sam na Seroxatu preziveo potpuni haos, fizicki i mentalno. Bilo je glavobolja koje su trajale danonocno po dva-tri dana bukvalno i analgetici nisu nimalo pomagali, modrice po telu, derealizacije konstantne, puls nikada ispod 100, cesce oko 140, jako tesko doziveti orgazam, spazam u vratu, problemi sa probavom, suicidalne ideje, jako ceti padovi raspolozenja (nenormalni-dno)...Sve to sam trpeo jer mi je ipak bilo bar povremeno bolje, jer sam pre terapije bio zaista lose. Cim sam poceo sa Anafranilom bilo je dosta bolje, glavobolje redje, suicidalne ideje retko, padovi blazi. Sve je to trajalo do pre jula/avgusta, tada opet pocinjem da padam u neka losa raspolozenja, tada sam vec pio Anafranil kao bombonice i nikakvih nuspojava nije bilo sem tih padova koji su se u tom periodu poceli cesce desavati. Smanjio sam Anafranil na dve tablete i hvala Bogu od tada se neuporedivo bolje osecam.

Vraca mi se volja i kontrola nad zivotom i emocijama, seks se u potpunosti normalizovao, opsesije se lagano vracaju ali ih poucen iskustvom kontrolisem, ljubav je tu, opet mogu da se naljutim, padova bez razloga nema, cak i kada postoji razlog ne razmisljam o samoubistvu nego se ubedacim i trazim nacin za resavanje problema i tako.

Znaci, iz mog iskustva lekovi su mi bili neophodni i pomogli su mi mnogo, nema toga sto u tom trenutku ne bih istrpio da izadjem iz depresije, tako sam i trpio sve njihove nuspojave. Ali valjda dodje i trenutak kada se hormoni u telu bar privremeno vrate u normalu i tada treba prekinuti ili smanjiti lekove.

Meni je dosta bolje od kada sam smanjio Anafranil, cak sam 5 dana pio samo jedan i nikakvih problema nisam imao, po nagovoru psihijatra vratio opet na dva jos neko vreme, posle cu ukidati skroz. Ako se vrati-nazad na lekove i nadam se da ce funkcionisati.

Smanji lekove, izdrzi neko vreme i probaj. Anafranil je bar meni dobar lek, poprilicno star i ima ljudi koji ga piju ceo zivot, uglavnom sve nuspojave na njemu brzo prodju, ali eto iz mog iskustva se vidi da ni previse AD-a nekada nije dobro. Jako je bitno naci dozu koja ti odgovara.

Edited by blackadder

I meni je Seroxat napravio haos sad poslednji put kad sam pocela da ga pijem. A ja ne znam koliko su ti simptomi nuspojave koje ce proci i da se nastavi sa uzimanjem leka, ili je to sto mi je jedan psihijatar rekao (serotoninska reakcija takozvana, i kad do nje dodje treba promeniti lek). Ne plasim se lek da pijem ako znam da ce ti simptomi proci, nego se plasim da mi ne pogorsaju stanje i odvedu me ko zna kud. To je moj strah.

Edited by blackadder

Probaj Anafranil i daj mu neko vreme, bar mesec dana, drugacije deluje od SSRI AD-a. Ako nastave te nuspojave lagano ga ukini i pokusaj bez AD-a, mozda je lekar u pravu, mozda ti vise ni ne trebaju, ja se mnogo bolje od kada sam smanjio dozu AD-a.

Edited by blackadder

Da li je neko pio Maprotilin?

Edited by blackadder

Pila sam ja i ocajno je delovao na mene...Ali moguce da doza nije bila OK, kao ni kombinacija koju sam pila sa tim lekom...Bilo je davno, ne secam se koji je drugi lek bio, ali toliko me je sedirao da nisam bila u stanju da se pomerim...

Edited by blackadder

Molim vas pomozite mi, u teskoj sam jako situaciji. Doktor mi je skinuo lekove, jer smo mislili da mi ne deluju. Bila sam ipak sa njima u funkcionalnom stanju, bilo je tesko ali izlazila sam iz kuce, imala sam aktivnosti itd. Nakon prestanka uzimanja lekova ubrzo su poceli jaki nekontrolisani strahovi i pojacala mi se depresija. I sad evo sta mi se desava. Ponovo mi je uvodio lekove, konkretno Seroxat, ali ja sam pocela da se budim nocu, sva mokra od znoja, srce mi je ubrzano radilo i nisam mogla ponovo da zaspim. To isto mi se desilo i sa Cipralexom. Sad mi je uveo Anafranil, ali meni isto pocinje budjenje nocu, opet skroz preznojena, ubrzan puls, ne mogu posle da zaspim. Da li se ovo nekome od vas desavalo kad ste uvodili antidepresiv neki? Ili mozda znate nekog ko je to imao? Zahvalna sam unapred na svakom odgovoru...Sad sam jako uplasena, uznemirena, imam osecaj gusenja i bezvoljna maximalno. Treba mi antidepresiv, ali poceli su te simptome da mi prave. Konsultovala sam mog doktora, on kaze da je to dobar znak, da znaci da reagujem na lek, da ce delovati, a drugi lekar mi je rekao da to nije od leka. Pa sam konsultovala i treceg (on je upucen samo za Seroxat), i rekao je da je to serotoninska reakcija i da lek treba promeniti. Tri razlicita misljenja. Ja pijem antidepresive vec 13 godina i ti simptomi mi se nisu nikad javljali. Ali eto sad se nesto dogadja. Ako se nekome isto desilo ili zna za neku drugu osobu, molila bih da mi odgovori, jer sam jako uplasena i frka mi je totalna. Pozdrav.

Edited by blackadder

13 godina pijes antidepresive i sama imas sigurno iskustva, ali moj ti je savet da ne menjas AD tako brzo, uzmi bilo koji i pij ga barem 2 meseca, pre toga je tesko ocekivati ozbiljnije rezultate AD-a. Ne znam koji si pre pila, ali ako je SSRI probaj sada nesto drugo, Maprotilin ili Anafranil i obrnuto. Ja sam imao sve moguce probleme prilikom privikavanja na AD, ali uglavnom je pomagao neki anksiolitik na pocetku, meni je Xanax bio najbolji, opustao me, uspavljivao, smirivao, potiskivao strah...

Edited by blackadder

Zahvaljujem Black Orchid i Serafim. Pila sam ja dosta antidepresiva,i Anafranil pre 4 godine, Eglonyl, Seroxat, Cipralex, Remeron i jos neke, ne mogu sad da se setim svih...Nisam imala nikad takvu reakciju na lekove, pa mi je zato sad cudno. Pitanje za Serafim: A jesi li imao simptome da se probudis skroz mokar od preznojavanja nocu i da posle vise ne mozes da zaspis? A to si u pravu, mora se cekati neko vreme da AD pocne da deluje. Pozdrav.

Edited by blackadder

Ne mogu svega da se setim, ali secam se tih budjenja u sred noci i nemogucnosti posle da zaspim. Ta budjenja su karakteristicna za depresiju, a znojenje je opet karakteristika koriscenja AD-a, mislim da uticu na termoregulaciju. Ja sam se recimo bolesno znojio na Seroxatu, na Anfranilu samo celo, ali nenormalno.

Uglavnom, koji god da izaberes, kljucno je da izdrzis neki period privikavanja, obicno oko 2 meseca, i posle ce ti biti bolje...Ili ako odlucis da prekines piti AD, opet ocekuj los period pa poboljsanje, sve to jako sporo ide, moras biti spremna na to i znati da ce biti bolje.

Edited by blackadder

Serafim, hvala ti puno. U teskim trenucima znaci mnogo i ovaj forum, da se dobije po koja informacija, da ljudi znaju sta im se desava!

Edited by blackadder

Ne ludis i ne nastaje neka veca steta, samo se AD-ovi poigravaju sa hormonima. Pokusaj sebe da ubedis da ce zaista biti bolje...U nekim trenucima ti se ne cini tako, ali mora biti bolje.

Edited by blackadder

Serafim, a da li se Anafranilom leci i anksioznost?

Edited by blackadder

Mislim da Anafranil i generalno svi AD-ovi slabo pomazu kod anksioznosti, mozda posredno kroz uticaj na serotonin i druge stvari, ali direktno da pomazu, ne.

Za anksioznost su privremeno najbolji anksiolitici, ali trajno se anksioznost resava prihvatanjem, radom na sebi, sazrevanjem i radom na promeni licnosti. Tu dosta psiholog pomaze.

Edited by blackadder

Treba mi savet...

Pijem Asentru 50 mg i Zalastu 5 mg.

Zadnje vreme ne ih osecam, tj.ne deluju...Opet sam depresivan posle godinu dana uzimanja lekova.

Na pocetku su super delovali, tj.nisam bio depresivan, ali sad se organizam navikao na te lekove...Pitanje mi je da li treba da uzimam pojacane doze ili nesto drugo.

Edited by blackadder

Olanzapin pijem radi ruznih misli i nesanice, ali sad isto kao da ga ne pijem...Nista ne osecam kad popijem tabletu :(

Edited by blackadder

žao mi je zaista

imaš više opcija...da promeniš terapiju skroz ili da pojačaš tu terapiju ili da kombinuješ lekove sa psihoterapijom

i možda još neku za koju ja ne znam

Edited by blackadder