Jump to content
Depresija Forum
kruška

Popis svih suplemenata

Recommended Posts

Kako sam ovih dana puno čitala o suplementima za depresiju i anksioznost, skupila sam ih sve pa sam odlučila da ovdje napravim neku listu da stoje na okupu, možda nekome bude od koristi. Ako neko zna još neki nek doda. Svi od ovih imaju neka istraživanja iza sebe i neku potvrdu za efikasnost, nootropici uglavnom najveću, ali oni su i najskuplji.

Suplementi za depresiju

Aminokiseline

• 5-HTP
  • Triptofan
  • Tirozin
  • SAMe (dosta pozitivnih rezultata istraživanja)
  • GABA
  • Fenilalanin
  • L-teanin (koristi se i kao nootropic)

Ostalo

• DHEA hormon, 30-500 mg dnevno (smanjuje simptome depresije)
  • EPA (poboljšava djelovanje antidepresiva)
  • Litijum karbonat

Biljke

• Rhodiola rosea - blaga i umjerena depresija
  • Kantarion - blaga i umjerena depresija
  • Šafran
  • Kurkuma - ima jedno istraživanje, ali pomaže i kod teške depresije, inače najviše djeluje na atipičnu depresiju
  • Maca (uglavnom za psihičke probleme kod PMS-a)
  • Kava (naziv biljke nije ona obična kava :D)

Nootropici koji imaju antidepresivni učinak

• Aniracetam
  • Sulbutiamine
  • Noopept
  • Adrafinil
  • Inositol
  • Vinpocetine (potiče od biljke)
  • Tianeptine - koristi se kao antidepresiv (Coaxil)
  • Piracetam (prema nekima ima antidepresivni učinak)

Suplementi za aknsioznost

Biljke

• Ashwagandha - prema mnogima ima vrlo dobar učinak i najbolji je za anksioznost od svih biljnih preparata
  • Kantarion
  • Kava (opet ona gore biljka, ne obična kava)
  • Valerijana (ne tako efikasna po mnogima)

Aminokiseline

• GABA

Nootropici

• Phenibut (najbolji za ovu vrstu problema, prema mnogim ljudima vrlo efikasan)
  • Aniracetam
  • Noopept
  • Picamilon
  • Inositol
Edited by blackadder

Ovo je tako lepo i divno od tebe, puno ti hvala!

Vidim da se spominje DHEA hormon, meni je taj hormon povisen i bio je isto povisen kad sam bila depresivna i anksiozna. On je obicno visi kad je organizam pod stresom.

Ne znam...Ovdje u istraživanjima kažu da je občino snižen kod depresije, ali postoje različiti uzroci depresije tako da se ništa ne može primjeniti na svakog. Ja sam inače tek čula za taj hormon ovih dana po prvi put. Zbog čega si to uopće mjerila?

Edited by blackadder

Proveravali su mi hormone kad su mislili da imam poremecaj hormona ili policisticne jajnike + strahovite bubuljice...Ne secam se da li sam se tada lecila kod psihijatra.

Ponovo sam proveravala pre nekih sest meseci kad sam procitala tekst o povezanosti depresije sa stitnom zlezdom.

Uglavnom, kod mene je povisen, ali internista kaze da to nije nista strasno.

Edited by blackadder

Ja sam isto provjeravala hormone ali ne sjećam se da je taj bio na listi, bili su spolni i hormoni štitnjače, oni se obično i kontroliraju, nikad nisam ni čula da neko kontrolira druge osim tih pa me je iznenadilo, a inače bih ja htjela prekontrolirati sve hormone koji postoje :D

Edited by blackadder

E ne znam, ja sam bas dosta hormona proveravala, neke mi je internista rekao da proverim a neke dermatolog, i sve je bilo OK osim DHEA.

Edited by blackadder

Odličan post! :) 

Da li se sve te aminokiseline i biljke mogu uzimati na vlastitu ruku?

Da li idu jedna sa drugom u kombinaciji?

Uvijek imam problema sa tim kombinacijama i strah da nešto ne ide jedno sa drugim i da će da izazove kontraefekat :rolleyes:

Edited by blackadder

On 1/1/2017 at 7:37 PM, Loomis said:

Da li se sve te aminokiseline i biljke mogu uzimati na vlastitu ruku?

Da li idu jedna sa drugom u kombinaciji?

Uglavnom da, ako ne piješ nikakve druge lijekove poput antidepresiva, antipsihotika i sl. Mnoge imaju interakciju sa njima. Kombiniranje biljaka međusobno i aminokiselina međusobno neće naškoditi.

Edited by blackadder

Baš to, recimo navodi se da je matičnjak u kombinaciji s Mirtazapinom smrt, cijela je to jedna križaljka, no nije zgorega pitati u ljekarni. Napokon sam probao i korijen onog plavog graška, ne znam da li sam umislio, ali ma kakav Xanax...Fakat smiri ali nevjerojatno, jedino što je skupo do zla boga :(

Edited by blackadder

On 1/3/2017 at 1:54 PM, kruška said:

Uglavnom da, ako ne piješ nikakve druge lijekove poput antidepresiva, antipsihotika i sl. Mnoge imaju interakciju sa njima. Kombiniranje biljaka međusobno i aminokiselina međusobno neće naškoditi.

Imam preuveličanu tu paranoju da ne miješam preparate.

Alkohol + lijekovi...

Lijekovi za anksioznost + biljke i aminokiseline...

Proteini + lijekovi...

Pa također kombinacije sa hranom raznorazne, da li idu zajedno ili ne (jogurt + jabuka, da li prvo ide voda pa nakon toga voće i takve gluposti)...Pa maltretiram jadnu curu stalno s pitanjima da li smijem ovo sa ovim ili ne :rolleyes:

Paranoja da će mi biti loše (od hrane) ili da će pomješat nešto u mozgu i tako (aminokiseline, protein i lijekovi)...

Ah, zato i jesam tu.

Edited by blackadder

Pa dobro, nije to tako ni loše, bolje biti preoprezan nego potpuno neoprezan. Alkohol i lijekovi nisu poželjna kombinacija. Neke lijekove za anksioznost i ne bi trebao miješati sa biljkama, posebno ne treba miješati aminokiselinu triptofan sa antidepresivima niti kantarion sa antidepresivima. Nije loše ni pitati neku stručnu osobu šta se smije miješati jer može doći do raznih nepredviđenih problema.

Edited by blackadder

Treba biti oprezan sa suplementima, kao i sa lekovima.

I oni imaju interakcije. I to mogu biti baš zeznute.

Na primer, ja sam kad sam imao upalu pluća pio sam vitamin E, i kad su mi vadili braunilu, krv mi nikako nije mogla stati teći.

Rekli su mi da mi je vitamin E razvodnio krv...

Edited by blackadder

Topla prekoruka je googlati svaki suplement prije eksperimetiranja s njima.

Recimo 5-HTP (hidorksitriptofan) je direktni prekursor serotonina, i pri prestanku zna stvoriti reverzibilne promjene kao odvikavanje od benzosa.

Pri primjeni gospine trave pozeljno je ne izlagati se sunčevoj svjetlosti.

BCAA razgranate aminokiseline blokiraju apsorpciju deopamina u mozgu.

One su legalne jer su u FDA prijavljene kao dodaci prehrani a ne kao lijekovi.

Postoji jedna dobra supstanca, samo se moram sjetiti imena, pa cu malo opširnije pisati o tome.

Edited by blackadder

Jel znate nesto o onom zacinu "kurkuma?" Mozda je neko i pomenuo, izvinjavam se, ne radi mi bas mozak...

Edited by blackadder

Ja sam spominjala...Ima posebna tema o kurkumi ovdje na prirodnim lijekovima, pila sam mjesec dana i nije mi nešto pomogla.

Edited by blackadder

Ovih dana čitam o šafranu, pored cinka ima najviše dokaza za liječenje depresije i potrebna je vrlo mala doza, i baš sad ne mogu nigdje da ga kupim, a prije nekoliko mjeseci vidjela sam ga u prodavnici :dry:

Edited by blackadder

Ima u Kauflandu, vidjeh ga danas. 0.8 g oko 12 kn ako se ne varam.

Edited by blackadder

Daleko mi je Hrvatska :D Pitam se je li šafran isto što i kaćun, zna li ko? Izgleda mi isto na slici, a kod mene raste sam od sebe masovno na proljeće na vikendici, pa se pitam što je tako skup ako je to ista biljka.

Edited by blackadder

Najskuplji je zacin na svijetu jer je prepipkavo i prekomplicirano vaditi, cistiti i osusiti iz svakog cvijeta samo onu malu kao dlacicu. Treba puno cvjetova za zaciniti jedno jelo. Nisam siguran o kojoj vrsti safrana se radi. Gledao sam jednom dokumentarac. Ne znam bas tko bi od nas mogao od tog posla preziviti mjesec dana.

Edited by blackadder

Za depresiju se može korisiti i cvijet, a potrebna je vrlo mala doza (30 mg), budući da je preko toga na duže vrijeme toksičan.

Edited by blackadder

Bas me zanima kako bih kod kuce odrezao 30 mg. Pakovanje je 0.8 g, a u vrecici jedva vidis koliko ima :) Trebala bi jako precizna vaga.

Edited by blackadder

Ja bi uzela po jednu peteljku na dan, hahaha...Ne znam ni ja, vidim da postoje suplementi šafrana od 30 mg, ali od 13 eura pa nadalje za nekih 60 doza/dana. A bilo bi mi žao plaćati ako je šafran isto što i kaćun a imam ga u dvorištu toliko da bi imala za cijelu godinu kad bi ga posušila.

Edited by blackadder