Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
blackadder

Zavisni poremećaj ličnosti

Recommended Posts

F60.7

Hajdemo malo na temu ovog poremećaja.

Ovo je jedan od najÄešćih F-ova (a mnogi kažu,Äak-i najÄešći) meÄ‘u poremećajima liÄnosti.InaÄe ga je veoma teÅ¡ko razgraniÄiti od tzv.izbegavajućeg poremećaja liÄnosti (F60.6),s obzirom da ova 2 poremećaja imaju izvestan broj zajedniÄkih karakteristika.

Prema sistemu DSM-5,postoji 8 karakteristiÄnih simptoma ovog poremećaja:

A.Kod ovakvog Äoveka postoji jedna ekscesivna i sveobuhvatna želja da se drugi ljudi pobrinu za njega.Postoji izvesna doza potÄinjavajućeg ponaÅ¡anja i težnja da se osoba "prikaÄi" za druge ljude,prema kojima ispoljava ponaÅ¡anje koje karakteriÅ¡e velika emocionalna "glad",a sve to usled ogromnog straha od odbacivanja.

1.Osoba veoma teško može da donosi svakodnevne odluke bez da ga drugi ljudi upućuju,odobravaju mu ili ga razuveravaju,sugerišu mu i sl.

2.Osoba bi volela da drugi ljudi preuzimaju odgovornosti kojima bi on sam trebalo da teži u svom životu.

3.Ovakvog pojedinca je strah da se u neÄemu ne složi sa drugima,jer bi na taj naÄin rizikovao da naiÄ‘e na osudu i neodobravanje.

4.On će teÅ¡ko sam da zapoÄne bilo kakav projekat ili zadatak u životu,a da mu drugi ljudi pre toga ne pruže podrÅ¡ku,uveravajući ga da mu je dobro to Å¡to radi.

5.Postoji ekscesivna potreba da se od drugih ljudi konstantno dobija oslonac ili podrÅ¡ka.Ovakva osoba će ponekad ići do te taÄke da će da dozvoli da neki drugi pojedinac sebe ugrozi radi njega,a sve to samo da se on sam ne bi suoÄio sa nekom neprijatnošću,neodobravanjem ili odbacivanjem.

6.Kad je usamljen,oseća se krajnje ranjivo,izloženo i bespomoćno.

7.Kad se jedna emotivna veza privede kraju,on će Äesto poÄeti oÄajniÄki da traži bilo kakvog partnera da bi sa njim otpoÄeo novu vezu.

8.Izražena je nezdrava preokupacija mišlju da će osoba u životu ostati potpuno sama i ostavljena od svih,i da u takvom stanju uopšte neće biti sposobna da se pobrine za sebe.

________________________________________________________________________________

(Evo i link,pa gutajte informacije):

http://www.theravive...-5-301.6-(F60.7)

*(Napomena:Ako vas dati link ne odvede direktno do željene stranice,iskopirajte link u Google pretraživaÄu,u onom gornjem polju za pretraživanje adrese.Tada će vam se "izbaciti" stranica sa opisom poremećaja).

Bolje da nisam ovo proÄitala. :unsure: :unsure: :unsure:

Nemam baš sve stavke ali imam većinu.

ja imam ponešto od svakog poremećaja i u ublaženoj varijanti

mislim da je to normalno

To jeste taÄno.

Ne brinem se dok imam poneku stavku(kao ovdje), brinem se kad imam sve(kao u izbjegavajućem)..

Ne brinem se dok imam poneku stavku(kao ovdje), brinem se kad imam sve(kao u izbjegavajućem)..

I kod mene isto.

Ne mora uvek biti tesko da se razgranici od izbegavajuceg , jer se sa izbegavajucim izbegava, a sa zavisnim vezuje. :P:rolleyes: Mozda zavisi od tipa .

2.Osoba bi volela da drugi ljudi preuzimaju odgovornosti kojima bi on sam trebalo da teži u svom životu.

Da li bi osoba volela da drugi preuzmu odgovornosti ili ne zeli, ali ne zna za bolje?

ja imam ponešto od svakog poremećaja i u ublaženoj varijanti

mislim da je to normalno

Pa isto.mada shizoafektivni ti je sve po malo kao i bpd :P :P :dry:

Slažem se sa FE, SHIZOAFEKTIVNI MEÅ OVITE EPIZODE F25.2, sam imao dijagnozu od jedne prof dr iz NSa, i isto mi je rekla da je schizoaf. bućkuriÅ¡ svaÄega. I TAKO JA DOBIH DG F20.0

Brate nijedan jedini simptom. Čuj ja da se vežem za nekoga. A ne ne, fuj to za mene.

Brate nijedan jedini simptom. Čuj ja da se vežem za nekoga. A ne ne, fuj to za mene.

Hmmmm...Hmm-hmmm...

Svakako,svako sebe negde najbolje poznaje,tako da svakako verujem da je to Å¡to si rekla u ovom tvom sluÄaju-istina.

ALI...(naravno,uvek ima ono ali)... :happy:

Mnogi ljudi koji su zavisne liÄnosti veoma Äesto znaju da u svojoj glavi stvore (tj.formiraju) veoma Ävrstu barikadu u znak otpora prema bilo kakvoj pomisli da oni mogu biti zavisne liÄnosti.Iskreno reÄeno,ne znam zaÅ¡to je to tako,ali mogući razlozi su brojni...Naprosto,ljudima je gadna i stidna ta pomisao da su zavisna liÄnost...To nije moćno,to nije kul.To se ne uklapa u stereo-predstavu "fenomenalnog ludaka",koji je samosvojan i harizmatiÄan,i koji svet posmatra sa visine i ima neku specijalnu harizmu i moć u sebi...Dakle,nasuprot toj "moćnoj predstavi",biti zavisna liÄnost ljudima deluje kao neÅ¡to ranjivo i stidno,kao neÅ¡to jadno...Ne samo Å¡to ljudima to deluje kao neÅ¡to "proseÄno" i "obiÄno",već-Å¡taviÅ¡e,to im deluje Äak i kao neÅ¡to ispod proseka.A ljudi to ne vole.Ljudi (a naroÄito oni koji su malo viÅ¡e...da tako kažem...pa kako bih sad rekla-malo viÅ¡e neuravnoteženi),ljudi vole i ljudi uvek hoće-veliÄinu,sjaj,stabilnost,harizmu,moć i lepotu...A ono Å¡to zasigurno nikada neće-jeste to da budu,i da priznaju sebi da su zavisna liÄnost.Ovakvo negiranje stvarnog stanja stvari (koje bi se,kada bi se realno pred samim sobom priznalo,moglo i reÅ¡avati)-ovakvo negiranje stvarnog stanja stvari dovodi do toga da velika većina ljudi koji su zavisna liÄnost to zapravo Äak neretko u potpunosti negiraju,ne vide i ne shvataju...ili bolje reÄeno-neće za to ni da znaju.

Kažu neki da "borderline" poremećaj nosi stigmu...Pa nosi svakako,ali vidimo da je na neki naÄin nosi i ovaj poremećaj.Možda to nije ona dramatiÄna stigma,u fazonu:"Uuuuuuu,borderline!!!",ali otpor prema ideji da smo zavisna liÄnost,kao Å¡to vidimo,može biti veliki.Toliko veliki da-u praksi,najveći broj ovakvih ljudi koje srećemo u stvarnosti nosi oni famoznu masku koja je sva u stilu:"Niko meni nije potreban!Autonomija,samoća!!Grrrrrr!!! Aaaaaaaaargh!!!!" Koliko samo takvih "aaaargh!" ljudi ja i vi poznajemo...? Pa srećemo ih svakog dana,oni su na svakom koraku.Sama ova Äinjenica na neki naÄin nam otkriva da je zavisna liÄnost-ne samo uÄestali,nego izrazito uÄestali poremećaj,jedan meÄ‘u najuÄestalijima...Ne treba se stideti toga.Eto,samo to kažem,niÅ¡ta viÅ¡e.

I ne govorim ja ovo sad tebi,Veronika (da me ne shvatiÅ¡ pogreÅ¡no),jer kao Å¡to rekoh-svako sebe ipak negde najbolje poznaje...Nego samo iznosim neke opÅ¡te Äinjenice...A to je da je ovaj poremećaj izrazito uÄestao,i da bi se to primetilo nije potrebna nikakva mudrost.Pa takvi ljudi su svuda oko nas...za to samo treba imati,Å¡to bi se reklo-oko da to kod sebe i kod drugih (ukoliko postoji)-uoÄimo...A naroÄito kod sebe,pa makar nam to na trenutak i sruÅ¡ilo narcisoidnu "aaaargh!" predstavu o sebi.

U svakom sluÄaju-dole stid...Hoću reći-dole stid od stvari od kojih se nije stideti.

A sad i oni,od svakog ponasanja naprave poremecaj

Bas tako. Ako smo presretni, nervozni, stidljivi, plašljivi, previše samostalni ili previše vezani za ljude kladim se da za svako navedeno ponašanje i jos puno toga sto nisam naveo postoji dg.

''To Å¡to nisu agresivni direktno ne znaÄi da ne osećaju agresiju već da je lepo upakuju sa maÅ¡nicom u oblik koji se zove pasivna agresija. Ovaj poklon sa maÅ¡nicom Äini osobu od koje su zavisne da se oseća bespomoćno i „uguÅ¡eno“.

:lol: