Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Iimitless

Da li vam je psihoterapija pomogla?

Recommended Posts

Konkretno, mislim na razgovore sa psihologom, razne terapije, KBT, gestalt terapija, bilo sta?

Mislim da cu da krenem kod jednog psihologa jer ne mogu ceo zivot da se trujem antipsihoticima, jebi ga...

Ima li uopste smisla ici, da li imate pozitivna iskustva, necu bzvz da dajem pare ako nece da pomogne...

Edited by blackadder

ja sam uvek za to da se na boleščinu udari iz svih oružja

meni je geštalt terapeut pomogao dosta a kbt mi i nije puno

mislim da je bitno želeti raditi na sebi i onda će svaka terapija biti uspešna

meni je kbt terapija bila prva u životu i bio sam ispočetka skeptičan i zazirao sam od tih nekih psiho-tehnika

a kada sam krenuo na geštalt bio sam zaista spreman da sve isprobam da bih pomogao sebi

dakle budi otvorena i nemoj sumnjati u njihovu stručnost

kao ljudi mogu da zakažu ali i tu budi tolerantna

Edited by blackadder

Ja trenutno idem, tacnije bila sam dva puta kod psihoterapeuta. I nemam neku pretjeranu nadu da ce mi puno pomoci. Ali nastavicu da idem, mozda je jos rano da govorim ista.

2B je sve objasnio, prvo treba da budes spreman da pomognes sebi.

Edited by blackadder

On 7/14/2016 at 8:54 PM, 2Bavailable said:

ja sam uvek za to da se na boleščinu udari iz svih oružja

dakle budi otvorena i nemoj sumnjati u njihovu stručnost

kao ljudi mogu da zakažu ali i tu budi tolerantna

Sve rečeno.

Meni je puno pomoglo.

Edited by blackadder

Neces znati dok ne probas, sve je individualno. Ja sam bio kod vise njih i samo jedan primenjiv savet dobio, posle razvoda kada sam bio u ludackoj potrazi za zenom,savetovano mi je da usporim i dat razlog zasto je to tako. Sve drugo je bilo moje ispovedanje uz povremene njihove upade sa pitanjima i objasnjenjima. Neki su trazili da dolazim, drugi su vrlo brzo rekli da mi ne mogu pomoci i da nastavim sa lekovima. Jedan je cak insistirao na tome da nastavim sa lekovima iako sam imao suicidalne ideje od njih, ubedjujuci me da su one samo moj strah od samoubistva i da nemaju veze sa lekovima, da bi nestale kada sam na svoju ruku smanjio dozu AD-a. Jedna je rekla kako treba da napustim posao koji sam gradio 20 godina, mozda bih i trebao ali postoje ogromne posledice tog cina za koje ona ne moze da zna nakon tri termina, sve mi je to neozbiljno.

Opet znam coveka koji ima fobiju od prljavih stvari, redovno ide i pomaze mu mnogo.

U svakom slucaju vredi probati, nesto ce kostati ali moze da pomogne, ja ti verovatno nisam pomogao. :)

Edited by blackadder

Meni je pomogla, za neke stavove u zivotu koji su bili pogresni pa i za socializacuju do neke faze i jos po nesto za nesto i tek sad svatam da je pomogla. Jedino sam se posle duzeg vremena prestao truditi i ponovo poceo misliti da to kako ja mislim je tako i najbolje i jedino moguce i jos sve potpomognuto losim zivotnim okolnosima pa sam prekinuo. Jedino nzm da li ona sta moze imati veze sa antipsihoticima koje pominjes mada sta znam nisam strucan. Mozda dobra stvar pitati psihoteraputa da li je imao iskustva sa osobama koje su imale iste probleme, valjda trazis ko ima zvanje psihoterepeuta kad vec placas a i naslov je takav. Sad bez terapije, bez lekova, bez nekih uspeha u planovima, vracam se na staro mada i borim se sta znam vise...

Edited by blackadder

Meni jeste jednom. Imaj na umu da je jedna od najbitnijih stvari u psihoterapiji dobra veza između tebe i psihoterapeuta/kinje. Bitno je da ste na istim valnim dužinama, i da se razumijete kao ljudi. Ta komponenta je jako bitna da bi cjelokupna psihoterapija bila uspješna. Npr. meni je jedna psihoterapeutkinja odmah sjela kao osoba i jednostavno sam se prepustio. Bio sam prezadovoljan. Trenutna mi ne odgovara. Nije loša žena ali previše iznosi svoje osobne stavove sto ne bi trebala. Nije mi sjela kao osoba od prvog puta. Sumnjam u ishod takve psihoterapije. Sretno, nadam se da ces naći nekog OK.

Edited by blackadder

Meni je pomogla. Doduse, tek treci terapeut kod kojeg sam bio. Sustina je da smo se razumeli, izgradili smo dobar odnos i onda je sve nekako islo lakse. Ali, garanciju niko ne moze da ti da...

Sto se tice psihoterapije ona moze da se zapocne tek kada dostignete remisiju,pre toga nijedan psihoterapeut nece da radi sa vama,ako hoce,onda hoce da vas dere finansijski.Drugo psihoterapeut mora da bude na vasem nivou u smislu kao covek coveka da gleda i slusa i razume,da nemate osecaj autoriteta.Da budete ono sto jeste na psihoterapiji.Tada psihoterapija zaista pomaze.

Pa ne znam da li sam u remisiji (pretpostavljam da jesam jer je bolje stanje otkad mi je ubacen Moditen). Kad sam zavrsila testove kod psihologa pitao je mog psihijatra zasto nisam poslata na bolnicko lecenje...

Posto je vec izvesno da mi bolnica ne gine ako ovo ne uspe, moram makar da pokusam nesto pre hospitalizacije... Mozda odem kod jedne zene koja radi u Palmoticevoj ali privatno, cekam da vidim da li ce uopste hteti... Lakse mi je da se otvorim zeni nego muskarcu.

Edited by blackadder

@secerlema mozda bi prvo trebala probati sa hospitalizacijom i posle toga dati sebi vremena da se dovedes u remisiju (ali moras i sama poraditi na tome,ne oslanjati se samo na lekare i lekove) i onda naci psihoterapeuta i vrstu psihoterapije koja bi tebi odgovarala (ne znam tvoju dg) ja npr idem na psihodinamsku psihoterapiju i meni zaista pomaze ali pre toga sam bila na hospitalizaciji i imala jos 2 mes. krize posle nje... i tek kad sam usla skoro u potpunu remisiju poceli smo sa psihoterapijom

Edited by blackadder

Ne mogu sa hospitalizacijom, izgubicu posao ako odem na dugo bolovanje.

Do tada, izdrzim tih 8 sati pod mega dozom Xanaxa i budem cak i produktivna.

Edited by blackadder

Ne bih da zvučim ograničeno ali meni je sva ta priča oko psihoterapije običan-bullshit.

To je naravno moje mišljenje i ne sugerišem nikome ništa ali ono što sam prošao, pretnje prinudnom hospitalizacijom, pretnje da ću biti prijavljen poslodavcu da se lečim, pretnje obezbeđenjem, pretnje policijom, saveti mojoj majci da mi uskrati egzistencijalnu podšku, vikanje i drama, su me trajno udaljili od bilo kakvog vida "psihoterapije."

Psihodestrukcije, bolje rečeno.

Edited by blackadder

Svetionik,

Isao si drzavno na terapiju?

Edited by blackadder

nemam pojma koja vrsta psihoterapije je ova koju imam sa psihologinjom svojom, meni je to kao da sam na kavi s frendicom i pricamo iskreno. cak i ja nju nesto pitam pa mi kaze, ili mi na nesto moje doda svoje iskustvo ili iskustvo nekog drugog pacijenta (naravno, nikad imena niti ista sto bi otkrilo identitet, samo ako je neka slicna situacija).

puno mi je pomogla da se sjetim nekih dijelova svog djetinjstva, da sagledam stvari iz nekog drugog kuta, postavi pitanja vezano za moj problem o kojima razmisljam tjednima i na kraju dodjem do nekog zakljucka.

drzavna, dakle besplatno. jednom sam bila kod jednog privatnog i bio je kreten, a navodno u tom dijelu hr tada najbolji psiholog. isto kod jedne drzavne sam bila s 14 godina i nije me ni pogledala dok nije vidjela rezultate testova pa je rekla: dijete, ti si za psihijatra. nisam se vratila kod nje.

poanta, psihoterapija moze puno pomoci ako naidjes na pravu osobu. bio psiholog, psihoterapeut ili psihijatar. i sa psihijatrima sam imala i super i grozna iskustva. tako da ono, probaj otici, mislim da otprilike na prvu mozes vidjeti hoce li ti odgovarati, ako se bolje osjecas nakon razgovora, ili nisi bolje, ali pocnes intenzivnije ili drukcije o necemu razmisljati, znaci da ti moze pomoci.

naravno, ne pase svima ista vrsta psihoterapije ili isti psiholog, nekome nesto/netko moze biti grozno, nekome super. sve je individualno.

ali moj savjet je da odes kod koga god mozes ili si cula da je dobar. kao sto si rekla, moras sve pokusati prije hospitalizacije.

i sretno ;)

Potpisujem, green :) Naći dobrog psihoterapeuta je kao lutrija. Morate biti na istim valnim dužinama da bi bilo što postigli. Ja evo sada idem kod jedne i nista mi ne pomaže. Spremam se da joj kažem da neće funkcionirati, ali skupljam hrabrost i ne znam kako.

Edited by blackadder

On 7/20/2016 at 8:39 PM, desing said:

Potpisujem, green :) Naći dobrog psihoterapeuta je kao lutrija. Morate biti na istim valnim dužinama da bi bilo što postigli. Ja evo sada idem kod jedne i nista mi ne pomaže. Spremam se da joj kažem da neće funkcionirati, ali skupljam hrabrost i ne znam kako.

Mjenjaj onda vrlo jednostavno, kažeš da ona tebe ne razumije a ni ti nju i da to nema smisla. Kratko i jasno.

Ja sam obično dao priliku psihijatrima, bar godinu dana. Mislio sam da možda i nisam svjestan kako on meni misli pomoći, mislim uvijek kako im treba vremena da me upozna i shvati šta je pravi problem, probam terapiju koju mi da. Ako mi je bilo baš loše odem i kažem da to ne mogu trpit i nek mjenja.

Jedan psihijatar me valjda brkao sa nekim, kad god smo pričali kao da je nastavio razgovor koji je s nekim drugim pacijentom vodio. Mislio sam neko vrijeme da su to neki trikovi, da me pokušava iziritirati, da me pokušava upoznati..

Jednom tako došao ja kod njega i lijepo se pozdravimo i pita on mene jesam li ja rješio kockarske dugove.

Ja velim, doktore pobrkali ste, ja se nisam kockao niti se kockam, u igri na sreću ja mogu samo batina dobiti. Ne znam s kim ste vi pričali o kockarskim dugovima ali sa mnom niste. Ne idem ni u kladionicu ni lutriju, baš ništa slično.

-Pa vi ste Slavonac, kako to? -Doktore, jednako se ljudi kockaju po cijelom svijetu ali ja to jednostavno ne volim.

-Pročitao sam negdje da tamo imate planinarski klub. Gdje vi Slavonci planinarite. -Gdje ste vi doktore išli u školu? Niste čuli za Psunj i Papuk?

-Koliko sad pijete? -Popijem oko litru čaja dnevno i ostalo vode kad god sam žedan. Ništa alkoholno kao ni prošlih 6 mjeseci otkad vam dolazim.

-Kako ste rješili spor sa ženom? Jeste li se razveli? -Nisam se nikad ni oženio. Ne znam koja je svrha ovog razgovora. Ne znam da li se šalite ili ste me pobrkali s nekim. Ako me se želite rješiti upravo ste uspjeli. Neću vam više smetati.

Ma nee, ja pokušavam saznati ima li napretka kod vas. I tako, doktor reče nešto kao da sam senilan, ispalo da se ja ne sjećam da sam oženjen i ne sjećam se kockarskih dugova a ne sjećam se valjda ni da sam alkoholičar :D

A ja mislio cijelo vrijeme da on zna šta radi.

Ima i jedna psihijatrica koja me je stvarno znala izluditi, isprovocirati, nagrditi, ta me natjerala na sva moguća psihička stanja.

Mislio sam ponekad da nije normalna, kao dođem kod psihijatra a ona traži nalaze hormona, šećer, masnoće... Nagrdi me ko kriminalca da šta sam to nešta zapustio i jel ja hoću ubiti njenog pacijenta (sebe) naruži me kao da sam zadnje smeće. Šta sam svašta kod te doktorice proživio nije za vjerovati. Ako sam smrdio nagdila me što smrdim makar u sred ljeta čekao satima. Ako je zgužvano nasprdala se da sam nesposoban ispeglat... Tabletica sam probao svakakve kombinacije.

Sa grupne psihoterapije me istjerala i vikala da muljam (istina, nisam lagao nego nisam mogao reći sve).

Ta doktorica mi je jedina pomogla.

Edited by blackadder

Ovo za kockanje i ženidbu je fakat koma :D Pa kako si to mogao zaboraviti? :D

Mislim da mi u tim ljudima vidimo "bogove" ili potencijalne iscjelitelje sto mu dođe na isto, pa im dosta vjerujemo, često odmah na početku. I ja sam tako ranije mislio da trebam dati vremena, ali sada vidim da to nije to. I oni su samo ljudi kao i mi, i uspjeh se postiže isključivo obostranom suradnjom. Mislim da ako bih nastavio, potrošio bih prvenstveno svoje vrijeme, jer ona će uzeti novac od osiguranja. Nisam primijetio da postoji međusobna empatija, mišljenja su nam različita, i jednostavno nismo kliknuli kao ljudi. To će se teško promijeniti vremenom jer se takve stvari obično odmah osjete.

Edited by blackadder

Nije. Nijedan psihoterapeut nije bio dovoljno zainteresovan. Neke cenim zbog pokusaja neki su samo hteli da me otkace. Samo sami sebi mozemo pomoci uz naravno Gospoda.

Edited by blackadder

On 7/21/2016 at 1:29 AM, Tumaranje said:

Nije. Nijedan psihoterapeut nije bio dovoljno zainteresovan. Neke cenim zbog pokusaja neki su samo hteli da me otkace. Samo sami sebi mozemo pomoci uz naravno Gospoda.

Ima nas i ateista, pa nas bas briga za to.

Mislim da postoje i pravoslavni psihoterapeuti, makar sam citala nesto njihovo na sajtovima, ali je sve tesko sranje.

Edited by blackadder

A slušajte ovo. Išao moj naj ortak na psihoterapiju. I sad, bio je baš, baš suicidalan. I kaže on psihoterapeutu, znate ja se bojim da se ubijem da ne odem u pakao, jer je to najveći smrtni greh. A psihić mu odgovori, citiram: "Pakao ne postoji." Sad neka mi neko odgovori, šta je ovaj ****** od psihoterapeuta hteo da kaže?!

Edited by blackadder

Hahaha koja epska prica

Mozd ga se htio rjesit...Cuj nisu svi krscani, mozd psi ne vjeruje u to

Edited by blackadder

On 7/18/2016 at 9:47 AM, svetionik85 said:

Ne bih da zvučim ograničeno ali meni je sva ta priča oko psihoterapije običan-bullshit.

Slažem se sa ovim, ne bih nikada probala psihoterapiju jer mislim da je to teško sranje. Uvek mogu ako se mora odraditi spiku, ali to mi ne znači ništa. Ponekad su spike sa psiholozima korektne, ali ništa više od toga. Psihijatri bar oni sa kojima sam ja imala posla ne gube vreme na to.

Edited by blackadder

On 7/21/2016 at 5:36 PM, secerlema said:

Ima nas i ateista, pa nas bas briga za to.

Mislim da postoje i pravoslavni psihoterapeuti, makar sam citala nesto njihovo na sajtovima, ali je sve tesko sranje.

Ti mora da si sve probala pa znaš. Psihoterapija može da bude od presudnog značaja ako se pronadje prava, duhovno potkovana osoba za to. Duševnu bolest da leče ateisti ne ide baš.

Edited by blackadder