Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
Iimitless

Da li vam je psihoterapija pomogla?

Recommended Posts

Evo ovako...meni nije pomogla u smislu da mi je bila ociotvarajuca, pa sam batalila sve muke i okrenula se hepi lajfu...ali mi je pomogla u smislu da sam u nekom trenutku imala nekoga da izbacim sve sto me muci, a taj neko me nije osudjivao, prekidao, delio savete koji veze sa zivotom nemaju, vec me je jednostavno saslusao...a da verujem u to da ce mi draga dr pomoci, ne verujem...i ona je covek od krvi i mesa, sa izgradjenim stavovima i koliko god se trudi, ne moze ih zanemariti...ponekad na njenom licu vidim kada neke stvari jednostavno ne odobrava, ali se trudi da razume...ali jbg, ponekad facijalna ekspresija kaze mnogo vise od reci...a i ja sam totalno ubedjena da sam najpametnija sto se tice sopstvenog stanja, da samo ja drzim konce u rukama, a ta me tvrdoglavost ponekad i sprecava da mi bude bolje, a ponekad kada mi prepizdi i pomogne da stanem na noge...dakle, da vas vise ne tiranisem sopstvenim monologom...psihoterapija da, ali cete od nje dobiti samo onoliko koliko ste spremni da date...ja ne dajem cesto, a ni previse XD

On 7/18/2016 at 3:48 PM, DusanMar said:

Svetionik,

Isao si drzavno na terapiju?

Jeste, državna psihoterapeutkinja.

Edited by blackadder

Nije tacno da moras biti u remisiji da bi isao na psihoterapiju.

Naprotiv, psihoterapija je cesto paralelna farmakoterapiji.

Granicni poremecaj licnosti se npr. najefikasnije leci psihoterapijom - to je naucno dokazano, Dijalekticko Bihejvioralna Terapija i jos neke nove.

Druga stvar je sto treba naci dobrog terapeuta. Npr. ne znam da bilo ko u Srbiji radi DBT.

Ali nasao sam jedan torent Marsha Linehan DBT... video gde psihijatar koji je osnivac te terapije upoznaje sa njenim osnovnim vestinama, i deluje mi korisno za sad.

Naravno, to nije zamena za psihoterapiju uzivo, ali moze pomoci sa strane.

Edited by blackadder

On 7/22/2016 at 9:40 AM, svetionik85 said:

Jeste, državna psihoterapeutkinja.

Pitao sam zato sto se i meni to desavalo drzavno, privatno nikad. Prvo sam mislio da je to zato sto drzavno nece da se potrude, a posle sam shvatio da u drzavnoj vrlo malo ima psihoterapeuta, uglavnom se samo predstavljaju tako.

Edited by blackadder

On 7/20/2016 at 8:39 PM, desing said:

Potpisujem green :) Naći dobrog psihoterapeuta je kao lutrija. Morate biti na istim valnim dužinama da bi bilo što postigli. Ja evo sada idem kod jedne i nista mi ne pomaže. Spremam se da joj kažem da neće funkcionirati ali skupljam hrabrost i ne znam kako.

Moja prijateljica je sa psihoterapeutkinjom imala pozitivno iskustvo.

Ukupno je (smo) išli mislim 7 puta na terapiju. Prva dva puta smo išli skupa. Na početku svaki tjedan, pa svaki drugi, da bi prije 6 mjeseci rekla da dođe za mjesec dana, a tada joj je rekla da ne treba više dolaziti, osim ako osjeti potrebu.

A i ja vidim da je sad sve OK.

Evo već 5 mjeseci nije bila na terapiji.

Svaka preporuka, stvarno je žena na mjestu. Nekoliko puta nije htjela ni naplatiti.

Moram da je pohvalim. Baš je pomogla.

Edited by blackadder

To je super. I ja sam imao slično pozitivno iskustvo sa prethodnom.

Sa ovom sam se osjećao kao da sjedimo na kavi a ona iznosi svoja mišljenja u vezi mene.

Pri tom me stalno kritizirala, govorila šta bi ona na mom mjestu, kao to i to bi bilo najbolje za vas.

Potpuni promašaj.

Edited by blackadder

Da li je normalno da psiholog otvori vrata kad ja sedim i pricam o problemima a napolju ljudi sede? Videla sam da ne otvara kad drugi ljudi udju kod nje zato i izbegavam tu vesticu. Kod nikoga ranije nisam videla da tako radi zato i pitam da li jos neko radi.

Nije normalno. Ja bi ta vrata zatvorio ili bi je zamolio da zatvori. Ponekad takav postupak je i neka vrsta testa.

Ne znam posle se neki decko smejao, mislim sta ko mora da slusa a taj psiholog ko da se svadja samnom, vise i ne idem kod nje. Problem je naci nekog ko hoce da pomogne.

Naravno da nije normalno, mijenjaj psihoterapeutkinju pod hitno.

Potraga može potrajati, ali bolje ti je i čekati na nekog OK nego gubiti vrijeme sa osobom koja ti ne pomaže.

Edited by blackadder

Hvala na odgovoru Desing, nesto mi je tu bilo cudno u tom otvaranju vrata. Probacu da nadjem nekog boljeg psihologa.

Meni je pomoglo kod privatnog, isao sam dva puta kod drzavnog i videlo se na pocetku da ne bi funkcionisalo, nekako je neozbiljno sve shvatala, onda sam malo trazio po netu i nasao privatnog sa par preporuka i tamo mi je odlicno, dobio sam AD i anksiolitik plus jednom nedeljno terapija od sat vremena i od cestih depresivnih faza i cestih napada placa na odredjene teme (nekad sam morao da bezim iz prostorije da se smirim da drugi ne bi primetili) dosao sam do toga da depresije vise nema i retko kad me uhvati anksioznost a i kad se desi naucio sam da se nosim sa tim mnogo bolje nego ranije.

On 8/28/2016 at 3:13 PM, Macak said:

Nije normalno. Ja bi ta vrata zatvorio ili bi je zamolio da zatvori. Ponekad takav postupak je i neka vrsta testa.

Slazem se s Mackom... nije normalno. A kakav bi to molim lijepo test trebao biti? Iako to sto Macak kaze da bi zatvorio vrata... eh, nije njemu bas uvijek ni za vjerovati, tko zna sta on sve ne bi u stanju bio napraviti da ostane nasamo s nekom zenskom osobom ;) Joke, Macak, ne ljuti se, jako mi je simpatican i taj tvoj nick i ta tvoja slika i tvoji postovi... :)

@SRECNA... Naravno da treba da mijenjas tu vjesticu. Svasta ima, svasta sam cula - neki privatnici npr. koji pola seanse koju debelo naplacuju provedu vodeci svoj privatni telefonski razgovor. I gorih slucajeva ima.

Ne dizite u nebesa te strucnjake, ima ih svakakvih, a bogme se medju njima nadje i tezih klinickih slucajeva nego medju nama ovdje.

Ali tko god ima prilike, snage i para... neka ne odustaje. Lijekovi jesu ponekad neophodni. Ali je dokazano da DOBRA psihoterapija moze pomoci cak i u slucajevima ljudi koji uslijed nekih organskih ostecenja kronicno moraju uzimati lijekove. Nije nimalo lako naici na dobrog psihologa/psihoterapeuta, ali se trud itekako moze isplatiti. Naucna istrazivanja navodno dokazuju da cak i sama psihoterapija (kod slucajeva gdje nisu neophodni i lijekovi) moze proizvesti neke biolosko-kemijske promjene u mozgu ostecenom uslijed raznih psihickih poremecaja. Mozak je daleko elasticniji i sposobniji za promjene u oba smjera, nego sto se to nekad mislilo.

Naravno, osim strucnih znanja, ta osoba ti mora nekako i leci, tj. biti na istoj valnoj duzini, znati stvoriti atmosferu maksimalnog povjerenja i diskrecije. Samo imajte na umu - njihova uloga se ne treba i ne smije svoditi niti na neko prijateljsko cavrljanje, niti samo na pasivno slusanje nasih prica, niti na neke savjete, jos manje "naredbe." Nego je stvar u tome da je svaka osoba svijet za sebe, iza i iznad svih tih dijagnoza (ponekad olako pa i pogresno postavljenih) i da svaki pacijent duboko u sebi jedini zna sta ga muci i sta mu treba da to rijesi. A dobar psiholog je tu da mu pomogne da to sam otkrije i nadje najbolji i jedinstveni put ka vlastitom oporavku. Nema univerzalnih rjesenja. I nema da se samo pustis da on/ona odradi svoje, nego je tu potreban timski rad, tj. obostrani interes i trud. Sretno tebi i svima.

Edited by blackadder

Psihijatar nema spol iako je imenica muska.

Izvan ordinacije sve moguce ako nije previse profesionalno deformirana ;)/>

Testova ima svakakvih. Neki pacijenti iz nekih svojih razloga glume. Jedan se zalio da mu se ruke tresu i fakat su mu se ruke nekako ukoceno tresle. Skrene psihic pricu na nesta smjesno i kaze da ga treba kod njegove kuce, da mu papir i olovku da napise broj telefona i adresu i da se potpise. Covjek zapise. Pita psihic nek nacrta kako tamo doci, covjek nacrta i ode.

Kad je pisao i crtao ruke bile mirne.

On 8/29/2016 at 1:03 AM, Macak said:

Izvan ordinacije sve moguce ako nije previse profesionalno deformirana ;)

Pa mislila sam na tu konkretnu sto spominje SRECNA, sto je valjda zena ako je vjestica... heheh.

A salu na stranu, svasta bogme ima, meni se jedan psihijatar pokusao nabacivati i to UNUTAR ordinacije, omg.

Edited by blackadder

Ma samo te htio lijeciti poznatom metodom ;) Znaju psihici dobro koliko je sex vazan za oporavak. Joj vise me stid o tome...

Izvan ordinacije sve moguce ako nije previse profesionalno deformirana ;)/>

Testova ima svakakvih. Neki pacijenti iz nekih svojih razloga glume. Jedan se zalio da mu se ruke tresu i fakat su mu se ruke nekako ukoceno tresle. Skrene psihic pricu na nesta smjesno i kaze da ga treba kod njegove kuce, da mu papir i olovku da napise broj telefona i adresu i da se potpise. Covjek zapise. Pita psihic nek nacrta kako tamo doci, covjek nacrta i ode.

Kad je pisao i crtao ruke bile mirne.

Ja sada imam problem sa OKP umisljenim tresenjem ruku, strasno :(

On 8/29/2016 at 8:33 AM, gianni said:

Ja sada imam problem sa OKP umisljenim tresenjem ruku, strasno :(

Zezas? Mozda sam se krivo izrazio, taj pacijent je valjda htio bolovanje ili tko zna zasto je glumio.

Edited by blackadder

Zezas? Mozda sam se krivo izrazio, taj pacijent je valjda htio bolovanje ili tko zna zasto je glumio.

Stvarno neces vjerovati, prije sam umisljao vrtoglavicu, totalni cirkus :(

Nezgodno. Meni ruke drhte ali jedva primjetno. Kad hocu nesta sitno zalemiti pod mikroskopom to mi je problem. Primjetio sam da budu skroz mirne ako sam pio gyokuro caj. Jbg skup je i nema ga bas u komsiluku. Potrosio sam ga.

On 8/29/2016 at 3:30 PM, Macak said:

Nezgodno. Meni ruke drhte ali jedva primjetno. Kad hocu nesta sitno zalemiti pod mikroskopom to mi je problem. Primjetio sam da budu skroz mirne ako sam pio gyokuro caj. Jbg skup je i nema ga bas u komsiluku. Potrosio sam ga.

Ma ovo kod mene je na psihickoj bazi, s tim sam opterecen.

Edited by blackadder

@gianni Ja imam sličan problem sa vratom.

Počne mi se kao kočiti i onda mi "glava drhti"...sve na psihičkoj bazi.

Edited by blackadder

Ja sam isao na KBT kod jednog ali on je bio problem tako da nije uspelo

Uhvatio sam ga da mulja nesto i izmislja izgubio poverenje i nisam vise ni isao

Ali kada imas nekog ko je posvecen svom poslu ko nije tu zato sto je dobra plata pola problema je reseno druga polovina je na tebi da zapnes i dodjes do resenja :)

On 7/21/2016 at 6:02 PM, matilda said:

A slušajte ovo. Išao moj naj ortak na psihoterapiju. I sad, bio je baš, baš suicidalan. I kaže on psihoterapeutu, znate ja se bojim da se ubijem da ne odem u pakao, jer je to najveći smrtni greh. A psihić mu odgovori, citiram: 'Pakao ne postoji'. Sad neka mi neko odgovori, šta je ovaj ****** od psihoterapeuta hteo da kaže?!

To je poziv a ne zanimanje...za to covek treba imati dar

Ja sam znao jednog

On prica sa mojom sestrom u bolnici kad utrcava jedan i urla Tihomire gori bolnica

A doca se okrene mirno i kaze: evo stizem i ponecu kantu vode

A ovaj mucenik se smiri u momentu i kaze: dobar si covek Tihomire... :) 

Da bi uspeli moraju da udju u nas svet da bi nas polako izveli napolje

To ne moze svaka usijana glava koja se zavrsila psihologiju...neke kao i ostatak lekara zabole uvo...ti udjes raspadas se on ti napise lek i drekne sledeci...kad cujem price o nemaru onda postanem agresivan jako tukao bi

A inace sam miran kao bubica :D

I trenirao sam boks :P ali ponavaljam miran kao bubica

Edited by blackadder

Ova doktorica kod koje idem mi ne naplacuje nista u drugom je gradu radi u bolnici i primi me kad god...preporucio mi je prijatelj jedan...zena je pristala da me leci i odsedim kod nje bas dugo ispregleda me...i vidis da se brine...pokusava da stvarno resi problem i imam puno poverenja u nju...

Mogu sve da joj kazem.

Ona je psihijatrica i kaze da se ne bavi psihoterapijom i otvoreno mi je rekla da nije univerzalna i da ne pomaze uvek ceprkati po bolnim secanjima, nekada da nekada ne...

Ne slaze se sa nekim metodama i kaze da puno zavisi od mene...zena je prosla isto sto i ja i mnogo gore i zna o cemu joj pricam...gleda da uradi ono sto je najbolje...

Njoj se i van bolnice ljudi zale ona saslusa i pomaze...odlucio sam da je kloniram :D

Edited by blackadder

Eh da, takve treba klonirati. Nas dvojica baš imamo srecu s njima.

Edited by blackadder