Jump to content
Depresija forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Petar D

Provera nivoa kortizola - hormona stresa

Recommended Posts

Da li je neko dobio uput od lekara za proveru nivoa kortizola zbog stresa/anksioznosti.

Kortizol se meri i zbog joÅ¡ nekih stanja pa mi je bitno vreme vađenja krvi jer se zbog različite dijagnoze vadi u različito vreme jer varira u toku dana.

Najveci je ujutru a najmanji uveče pre spavanja.

Tako da jednostavno u koje doba dana ste vadili krv?

Ja uvijek ujutro, bez jela i pica prije toga. Mada nisam mjerio kortizol nikada. Nisam ni znao da se to radi.

Mislim konkretno na ovaj hormon, ne na kompletnu krvnu sliku itd koja se obavezno radi pre podne pre jela.

Da, možeÅ¡ to proveriti mada te obiÄno ne upućuju. Nije da baÅ¡ proveravam sve živo ali ja sam sam sebe uputio na proveru nivoa vitamina D, koji je povezan sa anks. i depr. i bio sam u pravu imam nedostatak vitamina D.

Tako da kapiram da je i ovo off the charts, jer se kortizol pojaÄano luÄi pri anksioznosti. Å to je najgore raste mi holesterol zbog toga.

Simptomi vosokog kortizola ukljuÄuju:

• – brzo povećanje telesne težine uglavnom u licu, grudima i stomaku, u suprotnosti sa vitkim rukama i nogama
  • – rumeno i okruglo lice
  • – visok krvni pritisak
  • – osteoporoza
  • – kožne promene (tj. modrice i ljubiÄaste strije, kao i akne)
  • – slabost miÅ¡ića
  • – dobijanje na težini
  • – promene raspoloženja koje se pokazuju kao anksioznost, depresija ili razdražljivost
  • – povećana žeÄ‘ i uÄestalost mokrenja.

Visok nivo kortizola tokom dužeg vremenskog perioda takođe može da izazove nedostatak seksualnog nagona, a kod žena, menstruacija može da postane neredovna, ređa ili zaustavljena u potpunosti (amenoreja).

Pored toga, doÅ¡lo je do dugogodiÅ¡nje povezanosti izmeÄ‘u poviÅ¡enog ili oÅ¡tećenog regulisanja nivoa kortizola i broja psihijatrijskih stanja kao Å¡to su anksioznost i depresija. MeÄ‘utim, znaÄaj ovoga se joÅ¡ uvek ne razume jasno

Kopiranje sadržaja bez postavljanja linka ka izvornom Älanku NIJE DOZVOLJENO http://dijetaplus.com/povisen-i-snizen-hormon-stresa-kortizol-tn/

Piše gore na istom linku al paste-ovaću:

Kako smanjiti kortizol

Moguće je sniziti visok nivo kortizola u krvi prirodnim putem. Kako smanjiti kortizol – evo nekih naÄina u nastavku:

Imajte uravnotežen režim ishrane koji sadrži dosta voća i povrća. Namirnice niskog glikemijskog indeksa poput jaja pomažu u snižavanju nivoa kortizola u krvi, dok integralni proizvodi pomažu proteinima da kontrolišu proizvodnju kortizola u telu. Klonite se od obrađenih šećera i brašna.

Vitamin B5 i folna kiselina pomažu u snižavanju nivoa kortizola. Oni se mogu naći u hrani kao što su pasulj, riba, integralne žitarice, grašak, boranija, suncokretovo seme i plodovi kao dinja i narandže.

Svakodnevno vežbanje može da pomogne u mrÅ¡avljenju i kontroli telesne težine. Vežbanje takoÄ‘e proizvodi endorfin koji se oslobaÄ‘a u mozgu i bori se protiv stresa i anksioznosti, Å¡to na prirodan naÄin može da smanji proizvodnju viÅ¡ka kortizola.

Opustite se sami tokom najmanje 20 minuta dnevno. Meditirajte, Äitajte, sluÅ¡ajte muziku, provedite vreme igrajući se sa kućnim ljubimcem, sreÄ‘ujte baÅ¡tu. Adekvatno opuÅ¡tanje je neophodno da se ublaži i smanjuje stres, Å¡to takoÄ‘e služi da reguliÅ¡e proizvodnju hormona u telu.

Uzmite bilje kao što su zlatni koren (rodiola) ili bosiljka, koji pomažu u snižavanju nivoa kortizola. Kineska anđelika i astralgus su takođe efikasni.

Uzmite suplemente vitamina i minerala, posebno vitamina C, koji prirodno smanjuje nivo kortizola. Folna kiselina kontroliše akcije i funkcije nadbubrežnih žlezda, koje proizvode kortizol.

Kopiranje sadržaja bez postavljanja linka ka izvornom Älanku NIJE DOZVOLJENO http://dijetaplus.com/povisen-i-snizen-hormon-stresa-kortizol-tn/

Kortizol se vadi ujutro u 8h i uveÄe u 20h zbog interpretacije rezultata jer varira usled cirkadijalnog ritma i stresa u toku dana.

Ako nije jasno, moraÅ¡ da ga vadiÅ¡ i ujutro i uveÄe, tad je najasnije o Äemu se radi.

Ja sam vadio, rekli su mi ujutro u 8h i posle podne u 4h, gleda se da li pada nivo posle podne, ja sam imao povisen jutarnji ali normalan popodnevni, psihijatar mi je rekao da je verovatno zbog stresa u to vreme a endokrinolog da nije endokrini poremecaj jer mi je popodnevni bio normalan tj nije kusingov sindrom, kod kusingovog se javljaju ti navedeni simptomi, u tom slucaju ne pada popodnevni nivo. Inace kortizol bi trebalo da se vrati na normalu kad se resi depresija i anksioznost ako nije endokrinoloski poremecaj u pitanju.

• Create New...