Jump to content
Depresija forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Skuterash2907

Strah od nuspojava AD-a-pitanje

Recommended Posts

Pozdrav svima! Danas sam napokon posjetio psihijatra privatno i vratio se na AD nakon godinu dana apstinencije.. dobio sam Haleu (Sertralin) 50mg.. pocetna doza mi je cetvrtina tablete 2 dana pa pola 2 dana pa cijela.. jedan od glavnih problema zbog kojih i imam anksioznost je strah od bolesti i uvijek citam nuspojave i dobro sam upoznat koje su.. laganu mucninu imam i suha su mi usta vec dns od cetvrtine ali je inace sve super.. zanima me jel ce se nuspojave pojacavat s dizanjem doze tj jel takav slucaj ili najcesce ostanu iste nakon dizanja pa nestanu poslije? Hvala

Pozdrav!

Da nisi proÄitao taj papir danas sigurno ne bi niÅ¡ta osjetio. Prerano je za neke teÅ¡ke nuspojave.

Ne vjerujem da će se pojaÄavati sa duplo većom dozom, ne bi trebalo, možda budu malo drukÄije, možda. Ako ti bude loÅ¡e prvo misli Å¡ta si jeo, Å¡ta si pio, kako si spavao. Te nuspojave nisu tako straÅ¡ne kako piÅ¡e, ja sam mijenjao AD ne znam koliko puta pojaÄavao i smanjivao, nije to niÅ¡ta tako drastiÄno i straÅ¡no koliko ljudi oÄekuju kad proÄitaju uputstva i koliko si Äesto i umisle. U ljekarni su ti vjerojatno rekli i napisali u koje vrijeme uzimaÅ¡ AD i uzimaÅ¡ li ga prije ili poslije jela ili za vrijeme jela.

Drži se toga. Mnogi svaÅ¡ta proÄitaju i paniÄe oko nuspojava a jedan dan uzmu u rano jutro, drugi dan se bude oko podne i tako dalje. Možda nisi takav ali napominjem.

Želim ti sreću, da ti puno pomogne i bez nuspojava.

ahhh svaki AD ima minimalno 30 nuspojava, inace te mozda strefe 4

a mozda samo jedna ... ovisi kako ti tjelo bude reagiralo

koristi ga 7-10 dana, ak nepase trazi drugi, tako to nazalost ide

U pravu je MaÄak kada kaže da nisi proÄitao taj papir, ne bi imao nikakve nuspojave. Pogotovo ne bi trebao od tako male doze. Izdrži joÅ¡ par dana pa ćeÅ¡ vidjeti. Ako ti bude pravio problem, reci doktoru da ti ga zamijeni.

Ovu noc nisam oka sklopio i imam strasne mucnine od 1/4 tablete.. zvao sam psih i kaze nemoj dalje ocito reagiras dosta na njega pa u pon mijenja..

Nije to niÅ¡ta u porodjenju Å¡to sam preživeo sa Velahibinom. Furaj ti najmanju dozu, ali r-e-d-o-v-n-o, pa kad osetiÅ¡ da si spreman preÄ‘i na jaÄu.

Poštovane kolege forumaši,

mislio sam da ovo stavim kao poseban topic pod nazivom "SSRI i sistem za probavu". Hoću da ovim postom sumiram neke stvari.

Kao Å¡to sam u jednom ranijem postu naveo, pre 10 i viÅ¡e godina pio sam Flunirin bez problema. MeÄ‘utim kada mi je bio prepisan proÅ¡le godine, kad bih ga uzeo želudaÄna kiselina bi mi prokuljala u grlo kao vulkan.

Sve sam probao: i da jedem obilato pre nego što ga uzmem, i da ga pijem uz mleko, i Controloc, i Rupurut. Ništa nije pomagalo.

Kada sam se na to požalio doktoru, umesto Flunirina prepisao mi je Velahibin. Rezultat je bio joÅ¡ gori: doslovce kao da mi je neÅ¡to u želucu kljeÅ¡tima Äupalo creva. Kada sam se opet požalio, odgovor je bio da ja to samo uobražavam, da ja to preuveliÄavam, da će to proći samo od sebe samo treba da budem uporan itd.

U međuvremenu, pošto sam godinama patio od iritabilnog kolona a što sam isto spomenuo u jednom ranijem postu, shvatio sam da sam priteran uza zid i rešio se da uradim kompletan pregleda želuca i stomaka. Nalaz ultrazvuka, gastroskopije i kolonoskopije je glasio: "Dg: K29.5 Gastritis chr" kao i "blaga superficialna inflamatorna promena mukoze kolona".

Dakle: sve te muÄnine, bolovi i povraćanja NISU BILA NEKI MOJ HIR, trip, fiks-ideja, već REALNO, ÄŒINJENIÄŒNO stanje potkrepljeno dokazima! I zbog toga ne mogu da podnesem uobiÄajene SSRI i SNRI AD-ove tipa Zoloft, Flunirin, Velahibin i sliÄno.

Ako ima forumaÅ¡a koji su imali sliÄan problem kao ja, voleo bih da Äujem njihova iskustva, miÅ¡ljenja, savete i reÅ¡enja.

Ako imaš gastritis, vrlo lako je moguće da ti smetaju ad-ovi. Prvo bi trebao gastritis dovesti pod kontrolu, pa onda pokušati sa ad-ovima. Ili možda da probaš piti zajedno lijekove za gastritis,crijeva i ad, pa da onda vidiš reakciju. Ali mislim da je najbolje da prvo probavne smetnje smiriš. Ja imam UC, ali nikada mi nisu smetali ad-ovi i drugi lijekovi.

Pozdrav svima! Danas sam napokon posjetio psihijatra privatno i vratio se na AD nakon godinu dana apstinencije.. dobio sam Haleu (Sertralin) 50mg.. pocetna doza mi je cetvrtina tablete 2 dana pa pola 2 dana pa cijela.. jedan od glavnih problema zbog kojih i imam anksioznost je strah od bolesti i uvijek citam nuspojave i dobro sam upoznat koje su.. laganu mucninu imam i suha su mi usta vec dns od cetvrtine ali je inace sve super.. zanima me jel ce se nuspojave pojacavat s dizanjem doze tj jel takav slucaj ili najcesce ostanu iste nakon dizanja pa nestanu poslije? Hvala

Nuspojave najÄešće nestanu skroz posle par dana, svaka osim seksualne disfunkcije.

Gastritis i kolitis su mi hroniÄni, definitivno, tu boga nema. Po instrukciji gastroenterologa pio sam mesec dana Gaviscon, Gastroprazol i Gastroperidon a zatim sam prestao, opet po njegovom nalogu. Bilo mi je bolje dok sam uzimao pomenute lekove ali Äim sam prestao, tegobe su se opet vratile. Moram da živim sa tim, znaÄi izbegavati masniÅ¡, niÅ¡ta pikantni zaÄini, niÅ¡ta deset s lukom, kafa, gazirana pića... :(

Gastritis i kolitis su mi hroniÄni, definitivno, tu boga nema. Po instrukciji gastroenterologa pio sam mesec dana Gaviscon, Gastroprazol i Gastroperidon a zatim sam prestao, opet po njegovom nalogu. Bilo mi je bolje dok sam uzimao pomenute lekove ali Äim sam prestao, tegobe su se opet vratile. Moram da živim sa tim, znaÄi izbegavati masniÅ¡, niÅ¡ta pikantni zaÄini, niÅ¡ta deset s lukom, kafa, gazirana pića... :(

Imao sam akutni kolitis... Razumem te i jako mi je žao Å¡to ti je hroniÄan probem. :(

Ja imam UC, isto kroniÄna bolest, tako da vrlo dobro znam kako ti je.

Ja imam UC, isto kroniÄna bolest, tako da vrlo dobro znam kako ti je.

Joj kolaÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ... :( Hvala Bogu pa nije bar Kronova.

Joj kolaÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ... :( Hvala Bogu pa nije bar Kronova.

I ja kažem, hvala Bogu.

• Create New...