Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
kismo

Brintellix ( vortioksetin )

Recommended Posts

Pozdrav!

pijem 5 tjedana Brintellix

Većinu jutara muÄnina i dva - tri puta na wc.

Tokom prijepodneva se muÄnina poveuÄe, ali javi se joÅ¡ koji put u naletima.

Spavanje loÅ¡e ( uz tablete Trittico/Trazodon koje su inaÄe djelovale )... noćas oko 1 h me takav nemir i nervoza u tijelu, prvenstveno nogama ulovila da nisam znala kaj bi, nego wc i Xanax 0,25. JoÅ¡ sam jednom oko 4h popila Xanax 0,25.

Uistinu ne znam da li je to od lijeka, iritabinog kolona, same anksioznosti? Mogu li te nuspojave još trajati nakon 5 tjedana uzimanja ( 2 tjedna pune doze od 10 mg). Žao bi mi bilo prestati uzimati lijek ako ce nuspoajve proći jer u nekim stvarima vidim da lijek djeluje user_online.gifreport.gif quote.gif

Života ti, ko ti je ovo prepisao?

Nisam nikad Äuo za taj antidepresiv.

PiÅ¡e da izaziva muÄnine i prolive.

Nadam se da će ta neželjena dejstva proći brzo.

Bok!!!

Kako ti je?

Ja sam isto poèela piti brintelix 5mg imam sliène simptome: probava,želudac,vrtoglavice i muèni osjecaj neki gadni...

Ja joÅ¡ uvijek imam nalete muÄnine i vrtoglavice, a pijem 2 mjeseca

Zasto ne prekines s tim lijekom? ja cu prekinuti, probava mi je uzasna i napeta sam stalno!

Ja sam pio Brintellix i bio mi je jako los. On je inaÄe multimodalni agens i djeluje na puno Å¡iri spektar serotoninskih receptora. Djeluje, Äini mi se na njih 7. InaÄe znaÄajno za njega je da poboljÅ¡ava mnesticke tj. kognitivne kapacitete znaÄajno. U biti on je modulator serotoninskih receptora. SliÄnu paralelu bi mogli povuci kao sto se abilify razlikuje od svih ostalih ap po tome sto pametno regulira protok dopamina i time isto predstavlja modularni ap, tako je i Brintellix . Izaziva dosta Äesto promjene raspoloženja.Moram reci da mi je psihijatar rekao da unatoÄ tome sto Lundbeck prikazuje lijek savrÅ¡enim on to i doista jest na papiru i na papiru je daleko superiorniji od svih ali u praksi.... teÅ¡ko . InaÄe zanimljivost kako se doÅ¡lo do imena lijeka. MarketinÅ¡ki struÄnjaci iz Lundbecka su od rijeci brilliance i Intelligence dobili novitvorenicu Brintellix kao kombinaciju "brillance-inteligence".

Zanimljivo.

Neznam gdje je sve dostupan. Znam samo da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja u EU koja ga je najbrže uvrstila

u registar lijekova. Mislim, aripiprazol smo uvodili više od 10 godina a ad koji prema meni nema

toliko prioriteta smo uvrstili 4 mjeseca nakon odobrenja FDA. Glupost. JoÅ¡ samo da Äekamo kada će stići Latuda,

Fanapt, Saphris a o Vraylaru da i ne govorim.

@Alive

Lundbeck je povukao sve lekove iz Srbije.

Jel znaš možda da li će ih vraćati?

Pitam zbog Cipralexa.

Draga Aruena,

ja stvarno neznam sto se dogada sa Lundbeckom u regiji. Uglavnom sam upoznat sa situacijom u hr iako pratim i odobrenja u bih i Srbiji .

Ali konkretno sto se tiÄe Cipralexa, mislim da ti to generalno ne bi trebao predstavljati veći problem jer postoje paralele originalnom Lundbeckovu escitalopramu. U hr je dostupan Starcitin C ili Elicea od Krke. ÄŒak mislim da i neki srpski proizvoÄ‘aÄi imaju paralelu ali Elicea bi trebala biti dostupna. InaÄe u hr je uz Wellbutrin, Valdoxan i Brintellix to lijek koji jedini zahtjeva nadoplatu. Raspitaj se za paralele, vjeruj , nisu niÅ¡ta manje uÄinkovite od originala a u pravilu se ne plaćaju jer ih sveukupno pokriva osiguranje. Sretno pa javi jesi li pronaÅ¡la koju soluciju.

Evo da napišem malo o ovom novom ad-u.

Ukratko, karakteristike:

1. SSRI ( još nije potvrdeno prema nekim studijima da li je njegov primarni mehanizam djelovanja uopce slican SSRI-u, kontroverze).

2. Djeluje na 7 neurotransmiterskih sustava tako da je on multimodalni pametni SSRI.

3. Znacajno poboljšava kognitivno funkcioniranje

4. Moze se uspješno kombinirati sa vecinom ne-SSRI-a i cak sa SNRI-ima

5. Psihijatri u svijetu ga smatraju "revolucijom" u razvoju novih ad-a

Eto, samo malo od mene, vidim da nište niste pisali o njemu.

Poz!,

Alive

To apsolutno nije tocno. Brintellix se vrlo vrlo cesto prepisuje i postao je jedan od boljih opcija za kognitivne smetnje, kod starijih kd 60 sprecava ili barem odgada kognitivne i misaone stete pa cak je koristan i u dementnim depresijama. Nije beskoristan nego su moguce promjene raspolozenja na pocetku. To dvoje treba striktno razlikovati. Zato se obicno daje add.on kroz tranzicijsku fazu terapije ili se sekundarno upotrebljava on sam kao add.on

To apsolutno nije tocno. Brintellix se vrlo vrlo cesto prepisuje i postao je jedan od boljih opcija za kognitivne smetnje, kod starijih kd 60 sprecava ili barem odgada kognitivne i misaone stete pa cak je koristan i u dementnim depresijama. Nije beskoristan nego su moguce promjene raspolozenja na pocetku. To dvoje treba striktno razlikovati. Zato se obicno daje add.on kroz tranzicijsku fazu terapije ili se sekundarno upotrebljava on sam kao add.on

da, možda na papiru izgleda savršeno, ali pogledaj malo mišljenja i ocjene stvarnih osoba.

https://www.drugs.com/comments/vortioxetine/for-depression.html

http://www.webmd.com/drugs/drugreview-165188-Brintellix+oral

http://www.askapatient.com/viewrating.asp?drug=204447&name=BRINTELLIX

Ima niži rating Äak i od SSRI-a

Ja sam pio Brintellix i bio mi je jako los. On je inaÄe multimodalni agens i djeluje na puno Å¡iri spektar serotoninskih receptora. Djeluje, Äini mi se na njih 7. InaÄe znaÄajno za njega je da poboljÅ¡ava mnesticke tj. kognitivne kapacitete znaÄajno. U biti on je modulator serotoninskih receptora. SliÄnu paralelu bi mogli povuci kao sto se abilify razlikuje od svih ostalih ap po tome sto pametno regulira protok dopamina i time isto predstavlja modularni ap, tako je i Brintellix . Izaziva dosta Äesto promjene raspoloženja.Moram reci da mi je psihijatar rekao da unatoÄ tome sto Lundbeck prikazuje lijek savrÅ¡enim on to i doista jest na papiru i na papiru je daleko superiorniji od svih ali u praksi.... teÅ¡ko . InaÄe zanimljivost kako se doÅ¡lo do imena lijeka. MarketinÅ¡ki struÄnjaci iz Lundbecka su od rijeci brilliance i Intelligence dobili novitvorenicu Brintellix kao kombinaciju "brillance-inteligence".

Zanimljivo.

BOK!

kako mislis na 7 receptora??!

Pozdrav!

Nakon nekoliko mjeseci neckanja oko uzimanja brintelixa ipak je uspjelo! :))

u pocetku je bilo problema s probavom, srce nesto, nedostatak zraka i opcenito me zezala hipohondrija oko tog lijeka jer mrzim AD. prije sam koristila ZOLOFT i imala sam uzasne panike i panicni od njega! Zlo! bar meni. Wellbutrin sam tada na pocetku koristila i bio je odlican, ali samo tri tjedna koliko se sjecam ili mjeseca, ne znam jer izaziva navikavanje. A sada ga se ni ne moze kupiti vise?! i skup je!

brintelix situaciju sam rijesila uzimanjem po pola od 5 mg, znaci 2,5 mg dnevno ili svaki drugi dan..s vremenom sam povecala dozu. Osjecam se daleko bolje, imam vise motivacije i preporucam ga. U pocetku se treba prilagoditi, uzeti manje ili svaki drugi dan, ali eto meni pomaze, uzimam ga oko mjesec dana cca. ako se prestane uzimat jedan dan, onda mi drugi dan zna utjecati malo na napetost, ali to se kretanjem i vjezbom suzbije.

da, možda na papiru izgleda savršeno, ali pogledaj malo mišljenja i ocjene stvarnih osoba.

https://www.drugs.co...depression.html

http://www.webmd.com...Brintellix oral

http://www.askapatie...name=BRINTELLIX

Ima niži rating Äak i od SSRI-a

Ja se oslanjam samo na znanstvena istraživanja, a ona su provedena na ljudima a ne životinjima.

Alive

Ima li netko od vas da još pije Brintellix ?

Ja nemam nikakve nuspojave Å¡to se tiÄe probave i muÄnine. Nisam ih ni imao od kako ga koristim a vidim da su Äeste.

Uzimam ga tek 7 dana, u dozi od 10mg. Još je valjda rano da proradi.

meni je prepisan danas,od sutra poÄinjem pa ću tu pisati Äesto,Äini mi se.

vidim da je curama ok(stvarno sam loÅ¡e i smetena,neznam dal su cure,ispriÄavam se)ako sam dobro upamtila,a kako je desing tebi sad?

ja idem sad guglati o njemu,nikad nisam ni Äula za to.

Nije loÅ¡e. Ja sam oko 3 tjedna na 20mg. Nije nikakvo "Äudo" od antidepresiva u smislu da će puno toga promijeniti. I dalje imam loÅ¡e dane, ali to je zbog trenutnih zivotnih okolnosti. Meni je blag, ali ipak se osjeti da radi. Vraća fokus i koncentraciju. Nema nuspojava, barem ja nisam imao ni najmanju. PiÅ¡i kako ide, bas me zanima :)

Ujutro :) PoÄeo sa 5, pa 10 i 15, na kraju doÅ¡ao na 20. Ok je lijek vjeruj mi. BaÅ¡ me zanima kako će tebi biti :)