Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
kismo

Brintellix ( vortioksetin )

Recommended Posts

Pozdrav,

pijem brintellix od 5.mj ove godine, 5mg dnevno, i Äini mi se kao me potiÄe na agresivnost. baÅ¡ kao da sam od njega jako svadljiva.

od fiziÄkih nuspojava imala sam u poÄetku muÄnine, vrtoglavice i glavobolje, koje su proÅ¡le, no ono Å¡to ne prolazi je Å¡mrkavost, sinusi mi luÄe neka Äuda i to me ponekad i budi iz sna, a i stalno pljucam, Å¡to nije baÅ¡ ugodno ( to mi je od Elicee bilo nepodnoÅ¡ljivo pa mi je dr. napisala odonazin koji mi je bio grozan).

i nakon skoro 4 mj. na brintellixu Äini mi se da mi se depresija ublažila, aktivnija sam, urednija i kreativnija, no anksioznost kao da se pojaÄala + straÅ¡no sam iritabilna.

brine me to Å¡to sam poÄela dolaziti u neke konflikte s ljudima i priliÄno sam sigurna da sam od tih tableta "prenabrijana". naime, radi se o situacijama koje bi me inaÄe iziritirale, no moje reakcije su preintenzivne. posvadim se zbog stvari na koje inaÄe ne bih reagirala ili ne bih reagirala tako.

Å¡to se tiÄe kognitivnog uÄinka, nisam poboljÅ¡ala uÄenje, ali kao da me fokusiralo na neke crne misli na koje se nisam prije toliko kaÄila. možda se trebam viÅ¡e potruditi da me koncentrira na gradivo a ne na crnjake..

sviÄ‘a mi se Å¡to ne ubije emocije toliko kao neki drugi antidepresivi (odonazin recimo me pojeo, bila sam ko živi mrtvac, i dobila 8 kg u mj i pol dana). doista i uživam, onako iskreno, Äak i u najobiÄnijim stvarima, ali baÅ¡ me jako brine ta agresija.

inaÄe imam sklonost pasivnoj agresiji, ali sad mi doslovno doÄ‘e da nekog oÅ¡amarim, (Å¡to naravno nisam jer sam totalni pacifist i izbjegavam konflikte jer su mi tlaka), ali eto, ja sam sigurna da je to od tih lijekova. slijedeći termin kod dr imam za 10 dana pa ću vidjeti Å¡to ona kaže na to, iako slutim da neće to pripisati lijekovima..

zanima me ima li tko sliÄnih iskustava sa pojaÄanom iritabilnošću i agresivnošću od brintellixa?

mene je isto uznemiravao al ne znam za agresivnost...inace sam mirna povucena i ljudi me cesto povrijede i onda puknem iz ljutnje...mislim da bi trebala piti nesto za smirenje...ja inace idem u teretanu i bijes redovito izbacujem....al kako nisam u mogucnosti ici pijem rivotril koji me smiri a da mi je poremeti dan

mene je isto uznemiravao al ne znam za agresivnost...inace sam mirna povucena i ljudi me cesto povrijede i onda puknem iz ljutnje...mislim da bi trebala piti nesto za smirenje...ja inace idem u teretanu i bijes redovito izbacujem....al kako nisam u mogucnosti ici pijem rivotril koji me smiri a da mi je poremeti dan

Pozdrav,

pijem brintellix od 5.mj ove godine, 5mg dnevno, i Äini mi se kao me potiÄe na agresivnost. baÅ¡ kao da sam od njega jako svadljiva.

od fiziÄkih nuspojava imala sam u poÄetku muÄnine, vrtoglavice i glavobolje, koje su proÅ¡le, no ono Å¡to ne prolazi je Å¡mrkavost, sinusi mi luÄe neka Äuda i to me ponekad i budi iz sna, a i stalno pljucam, Å¡to nije baÅ¡ ugodno ( to mi je od Elicee bilo nepodnoÅ¡ljivo pa mi je dr. napisala odonazin koji mi je bio grozan).

i nakon skoro 4 mj. na brintellixu Äini mi se da mi se depresija ublažila, aktivnija sam, urednija i kreativnija, no anksioznost kao da se pojaÄala + straÅ¡no sam iritabilna.

brine me to Å¡to sam poÄela dolaziti u neke konflikte s ljudima i priliÄno sam sigurna da sam od tih tableta "prenabrijana". naime, radi se o situacijama koje bi me inaÄe iziritirale, no moje reakcije su preintenzivne. posvadim se zbog stvari na koje inaÄe ne bih reagirala ili ne bih reagirala tako.

Å¡to se tiÄe kognitivnog uÄinka, nisam poboljÅ¡ala uÄenje, ali kao da me fokusiralo na neke crne misli na koje se nisam prije toliko kaÄila. možda se trebam viÅ¡e potruditi da me koncentrira na gradivo a ne na crnjake..

sviÄ‘a mi se Å¡to ne ubije emocije toliko kao neki drugi antidepresivi (odonazin recimo me pojeo, bila sam ko živi mrtvac, i dobila 8 kg u mj i pol dana). doista i uživam, onako iskreno, Äak i u najobiÄnijim stvarima, ali baÅ¡ me jako brine ta agresija.

inaÄe imam sklonost pasivnoj agresiji, ali sad mi doslovno doÄ‘e da nekog oÅ¡amarim, (Å¡to naravno nisam jer sam totalni pacifist i izbjegavam konflikte jer su mi tlaka), ali eto, ja sam sigurna da je to od tih lijekova. slijedeći termin kod dr imam za 10 dana pa ću vidjeti Å¡to ona kaže na to, iako slutim da neće to pripisati lijekovima..

zanima me ima li tko sliÄnih iskustava sa pojaÄanom iritabilnošću i agresivnošću od brintellixa?

jel si rijesila problem?

mislim da ti nije svaki antidepresiv za svakoga....meni je prozac pomagao i onda je nakon godinu dana prestao djelovati. neprosto nisam imala izbora...nemam koji antidepresiv uzuimati...

nije da mi brintelix pomaze--ali bez njega vise ne mogu jer postajem jako RAZDRAŽLJIVA ILITIGA GRIZEM :P:o;):lol::glasses: :glasses: :glasses: plus emotivno sam osjetljiva

ja po prirodi imam ogromnu kolicinu energije, velik mi je libido i imam potrebu biti u prirodi, a ljudi me smetaju, nisam veliki ljubitelj ljudi jer eto i sama znas ako patis od depresije..

u principu je moja dijagnoza anksioznost i potisnuta depresija...ja sam pretvarala depresiju u ljutnju....onda s tabletama se to smirilo i pocelo izlaziti kao tuga...ali brintelix je ok jer od nejga nisam tolko tuzna..

U PRIEJVODU BOLJE DA BUDES AGRESIVNA NEGO DEPRESIVNA..jer depresija ej agresija prema samom sebi, a ovako ipak shvacas da se moras prema drugima postaviti i mislim da ti je problem sad dozorio...popricaj o tome s psihijatrom...moras se postaviti u zivotu

znam kako ti je, stariji mogu govorit sto zele i idu dalje, mi mladi jedemo govna jer gdje god dodemo uvijek je neko na visoj poziciji od nas, stariji i ne smijes nista reci....

ocajna sam ocajna!

http://gorila.jutarnji.hr/vijestigorila/gorilopedija/lifestyle/obrazovanje_i_psihologija/agresija_psihologija_definicija_agresivno_ponasanje_i_nasilna_komunikacija/

Prema Freudu, svi ljudi se raÄ‘aju s dva instinkta: instinkt života (eros) i instinkt smrti (thanatos). U instinkte smrti ubraja se i agresija. Prema etoloÅ¡koj teoriji, pak, agresija se stalno nakuplja u organizmu. Kad dosegne kritiÄnu razinu, dolazi do eksplozije. MeÄ‘utim, niti jedna od ovih teorija nije opstala jer agresija nije prouzroÄena instinktom.

Agresija kao odgovor na frustraciju

Većina nas sjetit će se situacije kad nam je bilo potrebno neÅ¡to iz trgovine, a trgovina se zatvorila pet minuta ranije. Tada neki ljudi imaju poriv lupiti po vratima ili vikati. Prema ovoj teoriji, frustracija je sve Å¡to onemogućava ostvarenje cilja. Frustracija zapravo dovodi do ljutnje, koja je emotivna podloga za agresiju. Teorija je revidirana sa zakljuÄkom kako frustracija ne mora nužno izazivati osjećaj agresije, nego ljutnju. Ljutnja može i ne mora prijeći u agresiju, Å¡to ovisi o situaciji

meni osobntoliko toga izaziva agresiju tj ljutnju stalno sam ljuta zato imam rivotril. inace idem u tretanu al nisam u mogucnosti valjda cu od iduceg tjedna jer cu puknuti...sugdje god dodem me ljuti ugnjetavaju muskarci bulje stare babe grakcu...bas bih nekog spljuskala...nezadovoljna sam poslom, glup je i nisam uopce dobila dvije place!

mogla bi znas kolko o svojim problemima...

Agresija kao nauÄeno ponaÅ¡anje

Prema teoriji socijalnog uÄenja, uÄimo druÅ¡tvena ponaÅ¡anja imitirajući druge, koji za to primaju pohvale i kritike (odnosno nagrade i kazne). Autor je teorije poznati psiholog Albert Bandura. On smatra kako se agresija može pojaviti i bez emocionalnih promjena, promatranjem odreÄ‘enog ponaÅ¡anja. Ako je osoba koju promatramo nagraÄ‘ena za svoje ponaÅ¡anje, onda se isti obrazac javlja i kod promatraÄa. Ako je osoba koju promatramo kažnjena za svoje ponaÅ¡anje, onda će isto ponaÅ¡anje izostati kod promatraÄa.

Kao dokaz teorije, Bandura je napravio poznati eksperiment s lutkom Bobo. Bobo je bila lutka veliÄine predÅ¡kolskog djeteta, angažirana u tri eksperimentalne situacije. U prvoj su situaciji djeca gledala odraslu osobu koja tuÄe lutku i za to biva nagraÄ‘ena. U drugoj situaciji je odrasla osoba bila kažnjena, a u trećoj nije bilo nikakve reakcije. Djeca iz prve skupine pokazala su veći stupanj agresivnosti od djece iz druge i treće grupe. Tom teorijom može se objasniti kako mediji loÅ¡e utjeÄu na djecu. Prigovor Bandurinoj teoriji jest Äinjenica da ako netko pokazuje agresivno ponaÅ¡anje, ne mora znaÄiti da je agresivan.

RIJESENJE CIELOG OVOG POSTA JE U ilitiga covjek je zivotinja, u svojoj spihi imas ID, kao dio psihe, koji postaje frustriran ako se bazicne stavri covjeku u zivotu ugnjetavaju, sto vjerujem da i ti trpis...tako da sto kaze frojd NISI TI DEPRESIVNA, LJUDI SU GLUPI OKO TEBE

Agresivnost, animalizam u nama

S obzirom na dualnu organizaciju mozga, postavlja se pitanje koji faktori remete ravnotežu i izazivaju bes i njemu odgovarajuće agresivno ponaÅ¡anje. Koji su uzroci uroÄ‘ene "agresivnosti" kod životinja i ljudi? Agresivno ponaÅ¡anje životinja je reakcija na bilo kakvo ugrožavanje opstanka, odnosno životnih interesa, bilo kao jedinke, bilo kao Älana vrste.

Ova opÅ¡ta definicija obuhvata mnogo razliÄitih situacija. NajoÄitija bila bi direktno ugrožavanje njenih potreba za seksom i hranom, a zatim prenaseljenost koja ugrožava potrebu za fiziÄkim prostorom. Mobilizacija agresije u odgovarajućim povrÅ¡inama mo­zga u službi je života, ona je reakcija na pretnje održavanju jedinke ili vrste; Å¡to znaÄi da je filogenetski programirana agresija, bioloÅ¡ki adaptivna. Agresija ni u kom sluÄaju nije jedini oblik reakcije na pretnje. Na pretnje njenoj egzistenciji organizam reaguje ili besom i napadom ili strahom i bekstvom. Već smo rekli da elektriÄna stimulacija nekih delova hipotalamu­sa kod maÄke izaziva napad ili bekstvo. Neutralne oblasti koje su supstrati za napad ili bekstvo nalaze se blizu jedna drugoj, ali su ipak, tvrde istraživaÄi razliÄite. Ovde treba izdvojiti jedan poseban oblik agresije prisutan kod grabIjivih životinja. NeuroloÅ¡ka osnova ove agresije je razliÄita od drugih obilika agresije. I ne samo to. Samo po­naÅ¡anje je drugaÄije, ono ne izaziva bes, ono je ciljem usmereno po­naÅ¡anje, i napetost nestaje sa postizanjem cilja - pribavljanjem hrane. Ne ulazeći u opravdanost i korist po pacijenta psihohirurÅ¡kih zahvata, podaci dobijeni pri njihovoj primeni idu u prilog o jasnom postojanju oblasti mozga koje su odgovorne za agresivno ponaÅ¡anje. Limbicka hirurgija, posebno hirurgija amigdaloidnih jedara, korisšćena je za uklanjanje neprijateljskog, agresivnog i destruktivnog ponaÅ¡anja kod odraslih i dece. Nakon operativnog odstranjenja nekih delova limbiÄkog sistema, životinja postaje neobiÄno pitoma i mirna. Nakon takve operacije opasne i divlje životinje, npr. divlja maÄka, postaju blage i posluÅ¡ne. ElektriÄna stimulacija istih delova mozga uzrokuje da životinja napadne osobu ili predmet koji je u blizini.

Depresija

Smatra se da je depresija povezana s razinom serotonina, a posebno su izraženi simptomi letargije i tuge. ‘Također možete postati ljuti, uzrujani i razdražljivi’, kaže dr. Paul Blenkiron, psihijatar na Bootham Park Hospital, Yorku.

To je osobito sluÄaj kod muÅ¡karaca, jer su manje skloni osjećajima beznaÄ‘a i gaÄ‘enja prema sebi – Å¡to je opet Äešće kod žena.

Dr. Stokes-Lampard kaže: ‘Jedan ekstremni oblik depresije koji se javlja kod pet posto ljudi s depresijom donosi simptome ​​nemira, nesanice i ubrzanih misli. ‘

Tretmani antidepresivima, ili terapija razgovorom, kao što su terapija kognitivnog ponašanja (pomaže da razmišljate manje negativno), mogu pomoći.

‘ZaÅ¡to je jedna depresivna osoba agresivnija od druge? To je Äesto stvar osobnosti. Neki ljudi su jednostavno ljuti i agresivni i prije bolesti, a lijek ili bolest produbljuju emocije’, dodaje dr. Stokes-Lampard.

JA TI OSOBNO IMAM veliek traume iz obitelji, jako losu vezu iza sebe, toliko trauma, da bi mi trebalo neko cudo da odem odavde iz svog tijela..u hram na Himalaju...jako sam ljuta...od toga da me jedini preostali clan familije ignorira, nije duhom prisutan, sve radi radije nego da sa mnom prica...

E sve je ok Carpe_diem nego mislim da si otiÅ¡la malo u off-topic s ovom analizom agresivnosti na temi o ad, koji nekome može pojaÄati agresivnost, nije da je to uobiÄajena pojava... ali ok, sve je korisno Å¡to si napisala, videćemo da li da ostane ovako il da neÅ¡to prebacimo na odgovarajuću temu :)

E sve je ok Carpe_diem nego mislim da si otiÅ¡la malo u off-topic s ovom analizom agresivnosti na temi o ad, koji nekome može pojaÄati agresivnost, nije da je to uobiÄajena pojava... ali ok, sve je korisno Å¡to si napisala, videćemo da li da ostane ovako il da neÅ¡to prebacimo na odgovarajuću temu :)

sori,

nakupilo mi se zar ne mogu bar tu reci sto osjecam :11565: :11565: :11565:

Ma možeš zaboga, nisam te htela rastužiti još gore :(

Hajd samo ti piši :)

Ma možeš zaboga, nisam te htela rastužiti još gore :(

Hajd samo ti piši :)

hvala ti divan si bar imam nekoga...niko me nece slusati svi me kritiziraju..fio izgleda ovo voce na slici..da bar imam love jesti nesto tako fino...

Depresija

JA TI OSOBNO IMAM veliek traume iz obitelji, jako losu vezu iza sebe, toliko trauma, da bi mi trebalo neko cudo da odem odavde iz svog tijela..u hram na Himalaju...jako sam ljuta...od toga da me jedini preostali clan familije ignorira, nije duhom prisutan, sve radi radije nego da sa mnom prica...

jao kao da sebe slušam :)

traume iz disfunkcionalne sebiÄne obitelji +3 toksiÄne veze, zadnja s elementima psihofiziÄkog maltretiranja..

većina moje agresije proizlazi iz ljutnje prema roditeljima, koje se nikako ne mogu rijeÅ¡iti. a nema smisla jer nisu loÅ¡i ljudi i te greÅ¡ke koje su radili prije 20 godina viÅ¡e ne rade (uglavnom) ali ja sam ta koja je zapela u proÅ¡losti i ne može se oslobodit trauma i živim i dalje u tome. tu je problem i svijesna sam toga. ispala sam hipersenzibilna i brutalno nesigurna i zaglavljena u kompleksima iz djetinjstva. kako su roditelj ti koji su me upoznali s ljubavi a njihova je ljubav bila vrlo sebiÄna, zavrÅ¡ila sam u vezama sa sebiÄnim muÅ¡karcima, sadistima i psihopatima. jer nisam upoznala nesebiÄnu ljubav pa sam njihove bolesne emocije tumaÄila kao ljubav. dok me ne bi ubili u pojam, bacili u teÅ¡ku depresiju, i (hvala bogu na tome) otiÅ¡li kad ne bi viÅ¡e imali Å¡to iz mene crpiti.

zaÅ¡to sve to priÄam? zato jer se treba osloboditi proÅ¡losti. ti nisi tvoje traume. ti nisi tvoji roditelji niti svi ožiljci koje je itko ikad na tebi ostavio. istina je ta, i tome je teÅ¡ko doskoÄiti, da smo onoliko oÅ¡tećeni koliko se oÅ¡tećenima sami osjećamo.

svi naÅ¡i ožiljci su tu jer ih mi držimo i ne puÅ¡tamo. a ne zato Å¡to nam ih je netko drugi napravio. i ja sam toga jako svijesna, ali oÄito nedovoljno, jer to je neÅ¡to Å¡to si Äovjek doslovno treba ponavljati svaki dan, godinama, da bi promijenio dvoje dugotrajne obrasce razmiÅ¡ljanja. to zahtjeva disciplinu i ustrajnost. mi doslovno moramo promijeniti fiziÄku strukturu svog mozga da bi nam impulsi putovali drugim putem. graditi nove neuronske putove da stari propadnu uslijed nekoriÅ¡tenja, i time graditi novog sebe. to je uostalom i osnova svakog uÄenja, vjeÅ¡tine i svake navike. neuroplastiÄnost mozga :heart: ali poanta je u ustrajnom i svijesnom ponavljanju novih obrazaca koje nakon nekog vremena postane automatsko djelovanje.

a mi stara moja imamo duboko urezanu naviku da se osjećamo nevoljenima, i to treba mijenjati. (oprosti ako sam se prenaglila sa zakljuÄkom ali eto uÄinilo mi se da moram reagirati jer sam vidjela sliÄnost sa sobom. možda sam totalno zabrijala :) )

ugl, to je ona krivo nauÄena ljubav iz disfunkcionalne obitelji koja može Äovjeku uniÅ¡titi sve meÄ‘uljudske odnose. onaj crv sumnje koji radi sranja. i njega treba rjeÅ¡avati, i paralelno uz to graditi svoj svijet. sa elementima koji ti donose ugodu. i eliminirati one koji donose uznemirenje.

a ta osoba iz tvoje obitelji koja te ignorira, kažeÅ¡ nije duhom prisutan.. možda i njega neÅ¡to muÄi, možda ne zna kako bi ti pristupio ili svaki vaÅ¡ kontakt zavrÅ¡i konfliktom? ako ti je ta osoba važna reci joj da ti je važna i pokaži joj da ti je stalo. istraži. a ako je to osoba koja te uznemirava, onda se udalji. udalji se prema neÄemu Å¡to te neće uznemiravati. ako nekad i nismo sposobni osjetiti sreću, možemo se bar udaljiti od nesreće. to je prvi korak. najgore je držati stvari u sebi i ne komunicirati. mi smo tako prekrasno maÅ¡tovita bića al ta naÅ¡a maÅ¡ta se može okrenuti protiv nas. i zato ne treba donositi pretpostavke o drugima jer onda to mogu postati besmisleni scenariji kaoji nas samo udalje od stvarnosti.

ono Å¡to nam se Äini najteže je zapravo najjednostavnije. postaviti pitanje. zapoÄeti razgovor. smiriti strasti i misliti na to da nećemo zauvijek biti tu i da treba iskoristiti vrijeme koje imamo.

i sad molim te, Äim ovo proÄitaÅ¡, napravi neÅ¡to lijepo za sebe. napuni kadu, poÄasti se pivom, Äokoladom, Å¡etnjom.. pokloni si trenutak. ugodi si. neka mala stvar od tebe tebi. i pokuÅ¡aj uživati. ako niÅ¡ta drugo ono Å¡to dobijeÅ¡ od sebe bar znaÅ¡ da je iskreno (pa možeÅ¡ u tome uživati bez onog zloÄestog crva) :)

jao kao da sebe slušam :)

traume iz disfunkcionalne sebiÄne obitelji +3 toksiÄne veze, zadnja s elementima psihofiziÄkog maltretiranja..

većina moje agresije proizlazi iz ljutnje prema roditeljima, koje se nikako ne mogu rijeÅ¡iti. a nema smisla jer nisu loÅ¡i ljudi i te greÅ¡ke koje su radili prije 20 godina viÅ¡e ne rade (uglavnom) ali ja sam ta koja je zapela u proÅ¡losti i ne može se oslobodit trauma i živim i dalje u tome. tu je problem i svijesna sam toga. ispala sam hipersenzibilna i brutalno nesigurna i zaglavljena u kompleksima iz djetinjstva. kako su roditelj ti koji su me upoznali s ljubavi a njihova je ljubav bila vrlo sebiÄna, zavrÅ¡ila sam u vezama sa sebiÄnim muÅ¡karcima, sadistima i psihopatima. jer nisam upoznala nesebiÄnu ljubav pa sam njihove bolesne emocije tumaÄila kao ljubav. dok me ne bi ubili u pojam, bacili u teÅ¡ku depresiju, i (hvala bogu na tome) otiÅ¡li kad ne bi viÅ¡e imali Å¡to iz mene crpiti.

zaÅ¡to sve to priÄam? zato jer se treba osloboditi proÅ¡losti. ti nisi tvoje traume. ti nisi tvoji roditelji niti svi ožiljci koje je itko ikad na tebi ostavio. istina je ta, i tome je teÅ¡ko doskoÄiti, da smo onoliko oÅ¡tećeni koliko se oÅ¡tećenima sami osjećamo.

svi naÅ¡i ožiljci su tu jer ih mi držimo i ne puÅ¡tamo. a ne zato Å¡to nam ih je netko drugi napravio. i ja sam toga jako svijesna, ali oÄito nedovoljno, jer to je neÅ¡to Å¡to si Äovjek doslovno treba ponavljati svaki dan, godinama, da bi promijenio dvoje dugotrajne obrasce razmiÅ¡ljanja. to zahtjeva disciplinu i ustrajnost. mi doslovno moramo promijeniti fiziÄku strukturu svog mozga da bi nam impulsi putovali drugim putem. graditi nove neuronske putove da stari propadnu uslijed nekoriÅ¡tenja, i time graditi novog sebe. to je uostalom i osnova svakog uÄenja, vjeÅ¡tine i svake navike. neuroplastiÄnost mozga :heart: ali poanta je u ustrajnom i svijesnom ponavljanju novih obrazaca koje nakon nekog vremena postane automatsko djelovanje.

a mi stara moja imamo duboko urezanu naviku da se osjećamo nevoljenima, i to treba mijenjati. (oprosti ako sam se prenaglila sa zakljuÄkom ali eto uÄinilo mi se da moram reagirati jer sam vidjela sliÄnost sa sobom. možda sam totalno zabrijala :) )

ugl, to je ona krivo nauÄena ljubav iz disfunkcionalne obitelji koja može Äovjeku uniÅ¡titi sve meÄ‘uljudske odnose. onaj crv sumnje koji radi sranja. i njega treba rjeÅ¡avati, i paralelno uz to graditi svoj svijet. sa elementima koji ti donose ugodu. i eliminirati one koji donose uznemirenje.

a ta osoba iz tvoje obitelji koja te ignorira, kažeÅ¡ nije duhom prisutan.. možda i njega neÅ¡to muÄi, možda ne zna kako bi ti pristupio ili svaki vaÅ¡ kontakt zavrÅ¡i konfliktom? ako ti je ta osoba važna reci joj da ti je važna i pokaži joj da ti je stalo. istraži. a ako je to osoba koja te uznemirava, onda se udalji. udalji se prema neÄemu Å¡to te neće uznemiravati. ako nekad i nismo sposobni osjetiti sreću, možemo se bar udaljiti od nesreće. to je prvi korak. najgore je držati stvari u sebi i ne komunicirati. mi smo tako prekrasno maÅ¡tovita bića al ta naÅ¡a maÅ¡ta se može okrenuti protiv nas. i zato ne treba donositi pretpostavke o drugima jer onda to mogu postati besmisleni scenariji kaoji nas samo udalje od stvarnosti.

ono Å¡to nam se Äini najteže je zapravo najjednostavnije. postaviti pitanje. zapoÄeti razgovor. smiriti strasti i misliti na to da nećemo zauvijek biti tu i da treba iskoristiti vrijeme koje imamo.

i sad molim te, Äim ovo proÄitaÅ¡, napravi neÅ¡to lijepo za sebe. napuni kadu, poÄasti se pivom, Äokoladom, Å¡etnjom.. pokloni si trenutak. ugodi si. neka mala stvar od tebe tebi. i pokuÅ¡aj uživati. ako niÅ¡ta drugo ono Å¡to dobijeÅ¡ od sebe bar znaÅ¡ da je iskreno (pa možeÅ¡ u tome uživati bez onog zloÄestog crva) :)

isto i kod mene, nevjerojatno!!!! i ja se osjecam nevoljeno, al to mijenjam..to ti je stvar podsvjesti, imas zakopanu tu nevoljenost traumu zbog koje se osjecas lose i to je uzrok..

! kako si ti?

i rijesila sam se crva, bivseg zlotvora, posalji mi privatnu poruku pa mozemo pricati, ne bih bas sve tu iznosila...nikad ne znas tko cita ofrum...

Mislim da bi trebala Å¡to pre to da prijaviÅ¡ svom psihijatru,Little Miss...Pa da polako poÄnete da uvodite neki novi lek,a da izbacujete ovaj.

Mislim-ono,ako je proÅ¡lo Äak 6 meseci a da nema nikakvog vidljivog napretka,onda je tu sve i viÅ¡e nego jasno...Nema nikakvog smisla dalje gubiti vreme. Å taviÅ¡e,možda je trebalo da se javiÅ¡ već nakon 3.meseca...

meni to treba :) ako ću nastaviti sa studijem onda mi to treba,ja trebam sjediti puno na jednom mjestu radi uÄenja.

imala sam problema s time s mojim još neprežaljenim Prozacom koji me dizao - doslovce. nikako na jednom mjestu duže da sjedim,ja bih zujala po svuda,samo da nisam u sjedećem,a moram biti.

Meni nista nije djelovalo tako na dizanje, samo na anksioznost ili mucninu u poecetku ili stalno, prozac mi je smirivao i bila sam zadovoljnija nekih godinu dana onda je prestao djelovati, tako i brintelix, i sad sam bez ixcega i iskreno najbolje se osjecam!!! nuspojava anbtidepresiva je depresija... osloni se samo na sebe, ako si tuzan - budi, ako nisi potrudi se da ostane tako...nema lijeka za srecu..

hvala ti puno Å¡to si mi anÄ‘eo Äuvar u ovome <3

u Äetvrtak imam zakazanu kontrolu redovnu. zvala sam ga ja da idem i ranije,ali nema pojma kad je dežuran...

promijeni ad,...probaj s WELLBUTRINOM...ukoliko nemas druge bolesti, on je recimo uzas za psihozu... ja sam ga koristila prije kad sam bila jako jako jako depresivna, tri tjedna i pomogo mi je...

ako zelis reci nam sto te cini depresivnom, mozda ti mozemo pomoci...

evo ja sam rijesila napokon probleme, ciklus vremena nema tu druge...

Čitam ovaj topic i malo se zabrinuo. Zar je moguće da tako djeluje na agresiju ? Mislio sam zamjeniti moj AD budući da sam izgleda oguglao o njemu ...ali zabrinjava me ta agresija :unsure:

Pozdrav,

ja javljam svoje iskustvo, sad već preko 4 mj ne pijem niÅ¡ta i doista mislim da mi je ona agresija bila od tableta. doduÅ¡e, ja sam inaÄe pasivno agresivna pa su možda samo aktivirale tu moju agresiju. ne mora biti da će tako djelovati na svakoga.

meni su definitivno pojaÄale anksioznost jer imaju lagano energetski uÄinak, bila sam puno manje troma i pospana, ali to valjda nije baÅ¡ najbolje sjelo na tu tjeskobu.. budila sam se svaki dan s laganom nervozom, kao onih dana prije ispita, i to mi je bilo jako neugodno, jer nisam imala razloga za strah a osjećala sam fiziÄke reakcije kao od straha..

ono Å¡to mi je pomoglo, je tjeranje sebe da razmiÅ¡ljam na drugaÄiji naÄin. razvila sam nekoliko formula za svoje "tikove" i nekako sve kreće na bolje.

podjelit ću ih s vama pa valjda vam ne bude predosadno :)

dakle, prvo treba prepoznati i locirati problem koji se stalno ponavlja i koÄi me u svakodnevnom napretku:

za STRAH I TJESKOBU imam "SAM TAK!" Formulu: kad se krenem sabotirat preanaliziranjima i koÄit strahovima tipa: "Å¡to ak se desi ovo" "Å¡to ak se desi ono" ,"kak ću ja to??",

kažem si MA SAM TAK! i to onak totalno frajerski (to je bitno). ( I taj jedan kratak moment frajeice je ispunjen sa dovoljno samopouzdanja da se odvažim na to Äeg sam se bojala. bio to izlazak na ispit ili meÄ‘u ljude, ili slanje poruke nekome tko bi me mogao zaposliti. I mogu vam reć da meni to jebeno pali, jer sam se odvažila na nekoliko stvari na koje na bih nikad i propustila bih neka super iskustva i prilike, ovako sam ih stvorila.

za OSJEĆAJ BEZNAÄA,

za OSJEĆAJ BEZNAÄA i PESIMIZAM imam "UNATOÄŒ" Formulu: prisilim se da formuliram jednu reÄenicu koja će moju problematiÄnu situaciju sagledati kao neku moju pobjedu ili neÅ¡to pozitivno. tipa umjesto " nisam diplomirala i nemam posao i život je govno" kažem si " unatoÄ tome kaj nemam dipomu i posao, imam di živjet" ili "unatoÄ tome kaj je život govno i kaj nemam diplomu i posao, ja ne odustajem"

tu nije poanta da povjerujeÅ¡ tim rijeÄima i da to doista tako osjetiÅ¡, već da samo prekineÅ¡ opsesivni tok crnih misli, jer dok ti formuliraÅ¡ unatoÄ reÄenicu, tvoj tok crnih misli se zbrejka dovoljno da ne može nastavit istim opsesivnim tempom i nakon toga ga se puno lakÅ¡e prekine.

i proÅ¡li tjedan mi se iskristalizirala joÅ¡ jedn krasna formula a to je "PRILIKA! Formula": u svakoj problematiÄnoj situaciji tražit priliku da za sebe napravim neÅ¡ korisno. Npr: Užasno me strah napravit to i to, ali to mi je prilika da vježbam hrabrost. užasno me živcira taj i taj, al to mi je prilika da vježbam živce. Ostala sam bez posla, al to mi je prilika da se pokuÅ¡am bavim onim Å¡to doista želim..

eto, toliko od mene. toplo preporuÄam svima da isprobaju ove formule pa mi javite kako je proÅ¡lo.

Sretno!

( možemo to shvatiti kao igru ili psihosocijalni eksperiment)