Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
kruška

Kako se nosite s emocijama?

Recommended Posts

Kad sam tužna - plačem

Kad se razočaram - plačem

Kad se naljutim - plačem

Obrni-okreni, plačem :blink:

Užasno se nosim sa emocijama, prva stvar koju su mi rekli psihijatri je bila ta da sam preemotivan.

Svaka sitnica me pogađa, tako da bježim od emocija ko od samog vraga. Još bi bilo super da ja te emocije mogu izraziti na neki način, ali ne, ja sve dobre i loše emocije uredno spremam u sebe i poslije me polagano izjedaju iznutra.

Okolina misli da sam totalno hladnokrvan i smiren lik, a ja teška suprotnost.

Još kao klinac sam naučio da kada si muško i emotivac to okolina doživljava kao slabost, pa sam jako dobro naučio sakrivati emocije od ostalih.

Meni nedostaju one emocije koje sam imala, koje su deo "ja". Sad ih retko osetim... Ove koje sad imam se mogu svesti sve na jednu rec: Strah. Tako da mi nedostaju...

8 hours ago, rollercoaster said:

Užasno se nosim sa emocijama, prva stvar koju su mi rekli psihijatri je bila ta da sam preemotivan.

Svaka sitnica me pogađa, tako da bježim od emocija ko od samog vraga. Još bi bilo super da ja te emocije mogu izraziti na neki način, ali ne, ja sve dobre i loše emocije uredno spremam u sebe i poslije me polagano izjedaju iznutra.

Okolina misli da sam totalno hladnokrvan i smiren lik, a ja teška suprotnost.

Još kao klinac sam naučio da kada si muško i emotivac to okolina doživljava kao slabost, pa sam jako dobro naučio sakrivati emocije od ostalih.

Zao mi je, ali znam da je to stereotip, da musku decu ucis da ne smeju da zaplacu ili ppokazu osecajnost. To nije dobro. Mi vise ne zivimo u pecinama, pa da muskarci moraju da budu neustrasivi i spremni da od lava ili tigra otimaju neki komad antilope, da bi doneli u pecinu i nahranili zenu i decu. Nije vise tako. A i ta muska dominacija, bajke o testosteronnu, nije to bas tako... Muskarci nemogu da budu jaci pol jer oni nikad nece znati kako je to biti trudan ili roditi decu. Samo to je dovoljno da se dokaze da oba pola, i zenski i muski, mogu i moraju d abudu i jaki ali i osecajni i slabi. Mi smo prilicno ravnopravni bioloski. Jeste da muskarci imaju vise misica itd. alli to je sve zaostavstina od tog jurenja za lavovoima iz davnih vremena...

Dakle, kao sto ne moras da juris lavove, ti isto tako ne mroas ni da krijes emocije. Ali dzabe je pricati kad si ti odrastao s tim ubedjenjem. Ali posto to sada znas, molim te da ponekad sam sa sobom razmisljas, pisi dnevnik, ili pricaj nekako sam sa sobom i tako dozvoli sebi da pokusas da promenis to nauceno ponasanje da potiskujes sve.  Jos ako bi nasao nekog prijatelja ili prijateljicu koji bi te podrzali i razumeli, da mozes da pricas s nekim o tome, to bi bilo najbolje.

Jer surovo je da ti osecas nesto a nesmes da pokazes, a neka tamo devojcica sme.To nije fer. I bas kao sto lepo kazes, ti sve to guras u sebe. A ne treba da ti pricam da se posle nekog vremena takvog potiskivanja pojavljuju fizicke bolesti, od gastritisa, lupanja srca, problema sa glavoboljama, spavanjem, da ne nabrajam sad... Molim te pisi, pisi ovde... Pricaj,pisi dnevnik, pokusaj da izbacis.

Ako ne moze, a ti onda kreni na fizicke aktivnosti, tako se isto deo potisnutog nekako izbaci, izmori se, idi na nekakav boks ili neke intenzivne sportove, umaraj se... Mozda to malko olaksa..

Ali imas prava na sve, samo treba sam sebi da dozvolis to... To je jedino vazno.... Ne daj se sine!

U zadnje vrijeme sam preemotivan. Sve s nekim osjećajima radim, samo zbog emocija.

On 2/14/2020 at 7:37 PM, Macak said:

U zadnje vrijeme sam preemotivan. Sve s nekim osjećajima radim, samo zbog emocija.

Macak, druze moj, bas mi nedostajes...

Shvatio sam kako u zadnje vrijeme emocije pogotovo one negativne potiskujem duboko u sebe, za razliku od prije nekoliko godina kada sam se ponasao izrazito impulsivno.

Ovo sada jeste naizgled bolje, ali nisam siguran kako ce se sve to odvijati na duze staze.