Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Aruena

Citalopram (CITALEX)

Recommended Posts

Jel neko pio ili pije ovaj lek?

Kakav su iskustva?

To je inaÄe SSRI, a mislim da je prethodnik escitaloprama (Cipralexa).

ProÄitala sam, ali me je zanimalo da li je neko sada na tom leku.

Prebaci tamo, ako hoćeš, da se ne duplira.

Ne, nego mi je palo na pamet da bih mogla da ga predložim, jer mi je escitalopram dobro delovao, doduše samo kao Cipralex.

Citalopram niko više ne prepisuje od kad je stigao Escitalopram. :( I ja sam povukao taj potez kao ti i dobio ovo objašnjenje.

Kupila sam u apoteci, košta 154 dinara. :)

ÄŒitala sam da je to dosta blag AD, da se daje Äak i ljudima sa oÅ¡tećenom jetrom pa ću videti.

Pijem jednu tabletu ujutru.

Super je lek, nemam nikakve nuspojave, osim nekog blagog znojenja.

Jedna tableta je 10 mg, maksimalna doza je 20 mg, tako piše na uputstvu.

I ja trebam da krenem sa Citalex-om za koji dan, i drago mi je sto je blag.... Vec sam se bio pomalo unervozio sto trebam poceti sa svojim prvim AD, ali eto makar jedno iskustvo da mi pomogne oko odluke :)

Evo od danas sam na Citalexu pa ću ovde pisati iskustva, koliko sam Äitala na uputstvu, ne bi trebalo da ima jake nuspojave, nadam se da će mi dobro delovati.

Evo dve nedelje na ovom ad, znam da treba više vremena, ali evo za sad bez većih promena, rekla bih da mi je malo smanjena hipersomnija, manje spavam, i bistrija sam u budnom stanju, i malo smanjen apetit, ne prati me taj osećaj gladi po ceo dan (što je super) :)

Na žalost joÅ¡ uvek dosta prisutna bezvoljnost, utuÄenost, i ostala depresivna osećanja.

Od nuspojava skoro ništa, blaga suvoća usta prvih par dana, to je sve.

Videćemo za još par nedelja kako će biti :)

Malo viÅ¡e od mesec dana na citalexu, deluje ali dosta blago ili sporo, veći uticaj ima na somatske probleme, manje na psihu, u stvari smanjuje uticaj crnih misli, težine, nekakao ih razbije da budu periodiÄni a ne konstantni.

Volja, energija, i dalje ništa, jedva se nateravam i na sitne, svakodnevne poslove.

Trebala je biti već redovna kontrola, ali je moja dr na bolovanju, kažu mesec dana.

Ok... whatever... Äekaćemo :mellow2:

Posle 3,5 meseca na citalexu mogu da kažem da mi je jako dobar ovaj ad, tj. dobar je za atipiÄnu depresiju.

Smanjuje hipersomniju, normalno se budim posle oko 7h spavanja, nema osećaja umora pri buđenju, san je dobar i sve manje osećam pospanost tokom dana. Tako da možda nije dobar ad za ljude koji imaju nesanicu, ne znam.

TakoÄ‘e suzbija apetit, Å¡to je za mene odliÄno, niti jedem deset puta na dan, niti se prejedam, rekla bih da je jedan od retkih ad koji ovako deluju.

Probava mi je dobra, bez dijareje.

Nema glavobolje.

Jako uspešno zaustavlja crne misli, tj. valjda tako deluje, npr: krenu mi da se motaju po glavi neke misli tako ucrnjene, onda kažem sebi ajd ne seri majke ti, i to stane, ne znam kako ali samo stane i pređem da mislim nešto drugo, normalnije :)

Takođe nemam ni onu težinu ili tugu, bespomoćnost, barem nije prisutno po ceo dan, pojavljuje se ali u dosta manjem obimu.

Ali i dalje nema vitalnosti, nema volje za pokretom, osim kad se nateram ili moram, takoÄ‘e i pamćenje i koncentracija su i dalje loÅ¡i, nemam bistra razmiÅ¡ljanja, neodluÄna sam itd. TakoÄ‘e mi se i dalje ne druži s ljudima, teÅ¡ko mi je i telefon da okrenem a kamoli da idem negde, najbolje mi je kad sam sama, užas...

Neće se depra tako lako predati jbg. lukava lisica :dry: