Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
AxlRose

Razgovor sa duhovnikom

Recommended Posts

Bio sam u samostanu. Prekrasan vrt vani, sjenica i klupa. Sjeo sam odmoriti. Dosao je svecenik, pricali smo i doslovno me navukao na osjetljivu temu. Razvalio me emocionalno, mislim da sam plakao dva dana nakon duuge suse. I on se meni otvorio, pricali smo tako iskreno, posteno, nevjerojatno. Covjek kojeg jedva poznam. Svaka mu cast, neka ga Bog cuva, dobar je.

Nisam ali to je jos jedino sto mi je preostalo. Sve sam (osim hipnoze u koju ne verujem, i elektrosokova, koje nece da mi daju) probala i nista ne deluje. Ostalo je da se poriklonim u potpunosti religiji. Ali nikako da napravim taj korak. Nemam strah nego ... ustvari imam strah da se ne razocaram jer sam i pored uzasne ljutnje na Boga ipak duboko u dusi svesna da sam verujuce bice, da pripadam sveopstem planu... ali ako i taj ideal izgubim, razumes... izgubila sam veru u ljubav, porodicu, nauku... jos ovo ako izgibim, gotovo je sasvim. I valjda zato odlazem... Ali znam mnoge kojima je pomoglo vise od bilo cega. To je cista vera i ljubav, nista drugo. Izlecenje je neminovno.

Ja razmisljam da odem negdje u manastir da porazgovaram sa nekim monahom, cuo sam od ljudi sa vjerskih foruma da bas mogu pomoci covjeku. Cuo sam da duhovnici, monasi, mogu biti i pronicljivi, skoro mi je jedna djevojka pricala da je otisla u manastir zbog nekog probleema i prije nego sto je rekla zbog cega je dosla...monah je poceo da prica o njenom problemu.

Ja sam u taj vrt samostana dosao odmoriti nakon duze setnje, bez ikakve namjere. Nisam ni krsten, nemam veze sa tim svijetom da tako kazem. Mislim da sam naisao na covjeka kojem je jednako trebalo da se nekome izvana otvori. Bas nam je Bog pomogao.

Ja sam u taj vrt samostana dosao odmoriti nakon duze setnje, bez ikakve namjere. Nisam ni krsten, nemam veze sa tim svijetom da tako kazem. Mislim da sam naisao na covjeka kojem je jednako trebalo da se nekome izvana otvori. Bas nam je Bog pomogao.

Jel se osjecas bolje posle tog raazgovora, Jel bilo kakvih promjena na bolje?

Da, puno mi je pomoglo. Kao da je zamjenjen jedan sklop u glavi. Nosio sam te preteske tajne sa sobom kao ogroman teret. Ne znam sta mi bi da se otvorim nepoznatom covjeku i on meni. Kao da smo se ispovjedili jedan drugom. Tako ljudski.

Axl, iIzvini ali ja ne razumem, ako ti verujes, a izgleda po pisanju da verujes, ne bi li trebao da apsolutno verujes da je duhovnik prva osoba kod koje treba da odes kad imas neki problem? Kako je uopste moguce da pitas dal to pomaze ili ne, ako verujes? Nije mi jasno, casna rec...

Da, vjerujem, vjerujem i da pomaze, posto ja nisam bio...pitanje je vise bilo zbog toga da bih cuo iskustva ljudi koji su bili...ne da bih se ja na neki nacin uvjerio nego samo da cujem pricu, a mozda neko svojom pricom navede i nekoga drugog da ode kod duhovnika...

Ja sam se ispovedao i išao redovno u crkvu. Nije mi pomoglo. Osetim privremeno olakšanje, a onda opet potonem...

Mada manastiri su već neÅ¡to drugo. Posetio sam preko 10 manastira u životu i to je toliko uzviÅ¡enje duhovno da se ne može opisati, posebno ako zamoliÅ¡ sveÅ¡tenika da ti oÄita molitve pred MoÅ¡tima Svetaca.

Ali tada nisam imao ni epilepsiju ni paranoidnu shizofreniju, niti sam pio tablete.

Kao Å¡to sam u jednom ranijem postu napomenuo, jedno vreme sam redovno iÅ¡ao u crkvu, molio se Bogu, sluÅ¡ao propovedi i ispovedao se. Ali knjige su jedno a realnost drugo. Kada sam se nalazio u nekim odluÄujućim za život situacijama (konkretno, kada sam otiÅ¡ao u vojsku), shvatiÅ¡ da ti neće doći ni Isus (Mohamed, Mojsije, Buddha), ni Supermen, ni Rambo da te izvade iz bule: to moraÅ¡ sam. NajviÅ¡e me je od religije odbilo ono kao "kako se svi raÄ‘amo u grehu" (Å¡to bih ja odgovarao za neÅ¡to Å¡to je uradio neko drugi a ne ja), kad se desi neÅ¡to loÅ¡e onda su to "Äudni putevi gospodnji", kako se za života moramo "muÄiti i zlopatiti kako bi smo dobili mesto u raju" (duboku mraÄnu raku i veÄiti mir), kad te neko laže, krade i vara "bog nas voli pa nas zato i stavlja na iskuÅ¡enja", to Å¡to neko vozi besna kola i pun je love spaliće ga grom ili zemlja progutati (aha vidim, kako da ne), "ako ti neko udari Å¡amar okreni mu i drugi obraz da te joÅ¡ bije", "ako ti skine ti cipele ti mu skini i pantalone", itd.

Mi ne živimo u mraÄnom, totalitarnom Srednjem veku. Mi živimo u vremenu svemirskih letova, veÅ¡taÄke inteligencije, genetskog inžinjeringa, elektronskih komunikacija i informacija.

Bez struÄne i ozbiljne pomoći nema ozbiljnog napretka, Äak se i batinanje zavisnika u Crnoj Reci nije pokazalo kao trajno reÅ¡enje: mnogi su se nakon raspuÅ¡tanja tog klerofaÅ¡istiÄkog zatvora vratili svojim porocima.

Ako sam ovim postom uvredio nekog, najdublje mu se izvinjavam se uz nadu da mu je njegovo upražnjavanje vere donelo psihiÄko, a kako to danas Zapadna medicina nerado priznaje, i fiziÄko zdravlje.

Ja osobno nisam shvatio pitanje strogo u tom smislu niti ja ocekujem da ce se cudo neko dogoditi. Da ce taj covjek meni preko Boga namjestiti zdravlje.

Bilo je lijepo popricati sa tim svecenikom koji se pojavio. Popricati sa pametnim covjekom.

Imao sam sa nekim drugim svecenikom i problema ali to je na njegovu dusu.

Ja osobno nisam shvatio pitanje strogo u tom smislu niti ja ocekujem da ce se cudo neko dogoditi. Da ce taj covjek meni preko Boga namjestiti zdravlje.

Bilo je lijepo popricati sa tim svecenikom koji se pojavio. Popricati sa pametnim covjekom.

Imao sam sa nekim drugim svecenikom i problema ali to je na njegovu dusu.

A jesi kada priÄao s Poglavnikom?!? :D :D :D

Duhovnici? Imam u porodici duhovnike, brata i strica, obojica sveÅ¡tenici, a sin mog brata će da postane sveÅ¡tenik. A ja ezoteriÄar hahahaha.... Ne pomažu mi uopÅ¡te jer nemamo iste stavove. A imala sam duhovnu uÄiteljicu, jednog filozofa, pet godina pre prve hospitalizacije. Uz lekove, pomogle su mi i pravoslavne molitve.

Duhovnici? Imam u porodici duhovnike, brata i strica, obojica sveÅ¡tenici, a sin mog brata će da postane sveÅ¡tenik. A ja ezoteriÄar hahahaha.... Ne pomažu mi uopÅ¡te jer nemamo iste stavove. A imala sam duhovnu uÄiteljicu, jednog filozofa, pet godina pre prve hospitalizacije. Uz lekove, pomogle su mi i pravoslavne molitve.

ÄŒuj, tu se slažem apsolutno. Mozak je nevjerojatna stvar i dokazana je moć vjere, ali i ako mozak stvarno vjeruje u to. Nema neke vajde ako se siliÅ¡ da vjerujeÅ¡, ali ako ti profunkcionira "to neÅ¡to" rezultati mogu biti nevjerojatni. Imam srednjoÅ¡kolskog frenda baptistu, ali on doooslovno živi svaki segment vjere. Nenormalno je kako je taj Äovjek uvijek sretan, nasmijan, Äak i kada je bolestan, jer po njemu Isus je uvijek uz njega i on nikada nije sam ili usamljen. Iskreno, bilo je trenutaka kada sam mu i zavidio na svemu tome, opet, kada sam drugaÄije programiran, mogu se muÄiti i pokuÅ¡avati da povjerujem, ali kada to kod mene ne ide :/

Nisam :( Volio bih vidjeti Madrid a poglavnik me bas ne zanima.

Hihi, ja bio, ali što ti kažeš, meni su nekako njihove cerveze bile puno, puno zanimljivije od nekog tamo krvoloka ....

Ja nisam mada bih volela, i da porazgovaram sa duhovnikom ili provedem par dana u nekom manastiru.

Iako se ne slazem sa pojedinim ckrveninim stavovima

verujem da vera moze da pomogne..Ne ocekujem cuda (mada su cuda uvek moguca:) )

ali verujem, i probala bih, ali nikako da nacinim prvi korak.

Ja razmisljam da odem negdje u manastir da porazgovaram sa nekim monahom, cuo sam od ljudi sa vjerskih foruma da bas mogu pomoci covjeku. Cuo sam da duhovnici, monasi, mogu biti i pronicljivi, skoro mi je jedna djevojka pricala da je otisla u manastir zbog nekog probleema i prije nego sto je rekla zbog cega je dosla...monah je poceo da prica o njenom problemu.

Poznajem jednog prozorljivog monaha sa Svete gore, koji je u mojoj okolini podigao manastir. Znao je zasto sam dosla. Svedocila sam i raznim njegovim cudima... Medjutim, moram priznati da mi je njegova pomoc bila kratkotrajna (raskid veridbe). Isla sam svake nedelje na liturgiju, razgovor s njim, slusala ga, postila, ispovedala se... Ali posle izvesnog vremena jednostavno sam izgubila volju. I smetalo mi je sto mi namece toliki osecaj krivice, pa sam se nekako trgnula. I cela ta prica da nam podvig tokom patnje na zemlji obezbedjuje carstvo nebesko nije m odgovarala. Imati duhovnika je velika obaveza(radis sve sto ti kaze i mislis kako ti on kaze iako ne osecas da to rezonuje s tobom), otici u manastir na razgovor jednom, dvaput, to mogu.

Ali sad vise ne bih ni isla jer sam i ja kao @Primal Pain postala ezoterik :D Mada mi i dalje molitva pomaze. Ali, moji pogledi su svakako drugaciji.

Idi na razgovor, ako ti prija nastavi da ides. Ako ti osecaj kaze da njegovi saveti nisu nesto sto ti prija, nadjes nesto drugo. :)

Ja bih volela da dostignem taj nivo vere da prihvatim sve sto vera propoveda ali ne mogu..

N.pr ne mogu da prihvatim stav da je bolest dar od Boga i da ti Bog time govori da te voli (banalizujem malo)

Jesam vernik, verujem u Boga ali ne mogu da prihvatim sve stavove..Ako ih prihvatim a ne verujem u njih

onda mi to nije vera.

U svakom slucaju, volela bih da odem u neki manastir, da pokusam da nadjem mir..A ko zna

mozda mi se i mozak otvori za neka nova saznanja i stavove koje sad ne prihvatam.

Ja bih volela da dostignem taj nivo vere da prihvatim sve sto vera propoveda ali ne mogu..

a zaÅ¡to? NajljepÅ¡a vjera je ona koja dolazi iznutra, a ne preuzimanje neÄijih stavova. Neki stavovi religije su vrlo zastarjeli i diskriminirajući. Äovjek može vjerovati u Boga i ne slijediti stavove ni jedne religije i to mu može pomoći viÅ¡e nego neko sluÅ¡anje propovjedi. Po meni vjera je tu kljuÄna, kad sam vjerovala u neÅ¡to to mi se i desilo, a imaÅ¡ ljudi koji se mole po stoljeća, posjećuju razne vjerske skupove, sve rade po propisima vjere, pa im se nikad niÅ¡ta ne poboljÅ¡a

Po mom iskustvu nije potreban nikakav nivo vjere za ugodan, pametan razgovor sa svecenikom.

Potrebno je malo duhovnosti i moc razumjevanja njegovog stava.

Mozda se ono sto sam ja dozivio ne moze namjerno. Obojica smo bili za razgovor s nekim, da tako kazem, iz vana.

a zaÅ¡to? NajljepÅ¡a vjera je ona koja dolazi iznutra, a ne preuzimanje neÄijih stavova. Neki stavovi religije su vrlo zastarjeli i diskriminirajući. Äovjek može vjerovati u Boga i ne slijediti stavove ni jedne religije i to mu može pomoći viÅ¡e nego neko sluÅ¡anje propovjedi. Po meni vjera je tu kljuÄna, kad sam vjerovala u neÅ¡to to mi se i desilo, a imaÅ¡ ljudi koji se mole po stoljeća, posjećuju razne vjerske skupove, sve rade po propisima vjere, pa im se nikad niÅ¡ta ne poboljÅ¡a

Kruska, ti si u pravu, i ja tako mislim i tako se i ponasam..

ali nekad mi se cini da vera podrazumeva kompletno prihvatanje svih nacela, bez dovodjenja istih u pitanje.

A ja cesto dovodim neke u pitanje :D

(Naravno, zbog toga sebe ne smatram manjim vernikom

ali moguce da ima onih - sto ljudi sto svestenika - koji bi verovatno mislili tako nesto)

Po mom iskustvu nije potreban nikakav nivo vjere za ugodan, pametan razgovor sa svecenikom.

Potrebno je malo duhovnosti i moc razumjevanja njegovog stava.

Mozda se ono sto sam ja dozivio ne moze namjerno. Obojica smo bili za razgovor s nekim, da tako kazem, iz vana.

Macak, slazem se u potpunosti.