Jump to content
Depresija Forum
AxlRose

Razgovor sa duhovnikom

Recommended Posts

On 1/11/2017 at 7:44 PM, atina said:

Kruska, ti si u pravu, i ja tako mislim i tako se i ponasam...

Ali nekad mi se cini da vera podrazumeva kompletno prihvatanje svih nacela, bez dovodjenja istih u pitanje.

A ja cesto dovodim neke u pitanje :D

sve je dobro preispitati

intelligence-not-because-you-think-you-know-everything-without-questioning-but-rather-because-you-question-everything-you-think-you-know.jpg

Edited by blackadder

Jel si htela da porucis nesto ovim tekstom ili aludiras slikom? :D:D (salim se) 

Edited by blackadder

haha šta ću ja kad su stavili majmuna čitaj tekst :D a inače majmuni su vrlo draga bića :D

Edited by blackadder

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu nešto koristili, ni Pričešća, Ispovesti, samo molitve...

Edited by blackadder

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere...Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti

ali ljuta i na Boga,

da se nisam ni pomolila...

Edited by blackadder

On 1/12/2017 at 9:47 AM, Apoptosis said:

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu nešto koristili, ni Pričešća, Ispovesti, samo molitve...

I kod mene isto. :)

Edited by blackadder

On 1/14/2017 at 1:06 PM, atina said:

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere...Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti

ali ljuta i na Boga,

da se nisam ni pomolila...

To se i meni zna dogoditi ponekad da se zbog ljutnje na Boga ni ne pomolim.

Edited by blackadder

Molim ako neko nije u veri da ostavi komentare negde drugde. Ili nek pokrene temu - ne verujem :)

Uf, evo teme o kojoj mogu da pišem i pričam dugo. Veoma dugo. A pokušaću da pokrenem temu.

E baš je ova moderna tehnologija navela većinu nas da tražimo moderne, "žive" svece. Odeš na Youtube a tamo nema šta nema. Od svih religija predstavnici, tvoje je samo da klikneš od "čijih" si...I eto rešenja... :) Teorija ! Neće baš biti. Svete knjige su pisane za "sve i svakoga" i tako mogu biti tumačene. Svaki stih ili ajet može da svako tumači kako mu je volja. Da nije tako, postojala bi u hrišćanstvu samo jedna jedina knjiga. Ali ne...Ima desetine hiljada "uputstava za upotrebu", pa izvoli...

O pravoslavlju ću više. Moja religija. Zašto sam pomenuo "žive" svece. Pa to je to. Svi traže "prozorljive" (čitaj: vidi unapred ili unazad). To je dar koji pojedini dobiju od Gospoda ali je i veliki teret. Ali nećete kod njih dobiti odgovore. Pa ja idući ulicom na svakom stubu čitam "putovanje kod oca"..."Jeleosvećenje u manastiru kod igumana"...Duhovni turizam u zamahu. Naravno da čovek poseže za svakom vrstom pomoći.

Jeste, duhovnik je velika obaveza. Ili kako bi Rusi rekli, "starac." Ne starac kao star čovek, već neko ko se stara o tebi. Tako da nije čudno da su starci bili i mladi ljudi...Tako im dato. Nismo svi isti pa kod nekih to ide dotle da svog sveštenika zovu na svakih pola sata pitajući besmislena pitanja jel mogu ovo, jel mogu ono, jel može ovako ili onako...

Ako i odlučite da odete na duhovni razgovor ili ispovest, potrudite se da pred vratima ostavite osudu. Da, sveštenik je takav i takav, pije, puši, kocka, juri žene, ima kola...I ???? On će to kad mu dođe vreme da vidi gore kad ode. A vi vidite sa njim, on je wi-fi između vas i Boga. On nek ispoveda svoje a vi svoje.

Da li duhovnik može da pomogne? Naravno! Da li ćete osetiti olakšanje? Verovatno! (govorim kako o sveštenicima tako i o monasima). Postoji nešto što morate znati. Sveta tajna ispovesti je mnogo strožija od Hipokr(i)atove zakletve. Razgovor između vas je nešto što ostaje tu. Među vama. On ne propisuje pilule. Ne daje uput za bolničko lečenje. Možete da dobijete molitve koje ćete moliti (ako želite). Ako postoji potreba možete da tražite da vas uputi u neki manastir...

Nisam od onih "revnosnika" koji će da osuđuju sve i svakoga. Kod mene ne postoji merač vere koji će da oceni ili proceni ko je više u veri a ko manje. Viđao sam u životu ljude koji nisu prišli crkvi a u njima je više hrišćanskog bilo nego u ljudima koji na svaki način prikazuju i pokazuju sebe u najlepšem svetlu...

Tako da...Ako će neko da posti - na volju mu. Da se ispoveda i pričešćuje...Da se moli ili ne...Da koristi molitvena pravila od 50 strana ili će samo da izgovara Isusovu molitvu...Da bude svaki dan u hramu ili na velike praznike...Svako od nas je za sebe.

Ali je vera sama po sebi besplatna. Doziranje - po potrebi! I ne morate "pre upotrebe da kontaktirate svog lekara ili farmaceuta"...Kako osetite. Otići u Rakovicu, u Ružicu na Kalemegdanu, pod Ostrog, u Čajniče, Lepavinu, Bočane...Postoje velike svetinje i pokloniti se pred svetinjama je velika blagodat. Čak i samo prisustvo na tim mestima bez aktivnog učešća znači.

Edited by blackadder

Redovno se oko ponoći, ujutru, oko podneva, i predveče molim: Gospodu Isusu Hristu, Svetom Vasiliju Ostroškom i Svetom Nektariju Eginskom. Zamolim i: Presvetu Bogorodicu Mariju, Svetog Nikolu, Svetog Jovana, Svetu Petku, Svetog Kirijaka (Miholjdan), Svetu Velikomučenicu Varvaru i Marinu (Ognjena Marija), Svetog Proroka Iliju, Svetog Nauma Ohridskog, Svetog Vasilija, Svetog Ignjatija, Arhangela Mihaela i Gavrila, da mole Gospoda da usliši molitve moje.

I to me tako ispunjava da ne mogu opisati. Slava Bogu.

Edited by blackadder

Razgovarao sam skoro u manastiru PodOstrog...Prošle jeseni sam obilazio naše svetinje od Raške do Ostroga i na tom duhovnom putu prespavao u imenovanom manastiru u Budvi. Monasi su iz razgovora i sami prošli kroz mentalne probleme terapije, nisam dobio neki konkretan savet osim da će to proći vremenom i da ima malo nečastivog sto proističe iz ega, iskušenja materijalnog sveta. Svaki monah je jedinka za sebe, ne deluju kao institucija za razliku od crkve. Imaju liturgije i prisustvuju po sopstvenom nahođenju.

Prijalo mi je samo putovanje, malo pozitivnije energije i to je to.

Edited by blackadder

Ha, nema u manastiru "sopstvenog nahođenja", na sreću. U pitanju je poslušanje, odnosno zaduženje.

Propisuje ga starešina manastira, muškog ili ženskog - nebitno. Tako da prići manastiru ne znači moliti se Bogu. To ne moraš u crkvi da radiš. Jedan će da okopava, drugi da brine o pčelama. Oni koji žele samoću mogu baš dobiti zaduženje da brinu o posetiocima, da pričaju sa njima. To je nešto što se zove iskušenje...Da uprostim: Kad ja kažem sebi - neš se više debljati, dosta je bilo :)

A duhovnik: Jeste da sam pisao u januaru ali nije zgorega. Ako misliš da će da ti pomogne onda se spremi da bespogovorno slušaš sve šta ti savetuje. Neko može - neko ne može.

Opet da zamolim na kraju: Ako niste u veri nema potrebe niti da komentarišete. Svako ima pravo na svoj stav, na svoje poglede, shvatanja i verovanja. :)

Hvala!

Edited by blackadder

A vudu magija, vlaška magija, demoni i ta sranja?? Znam, neko će reći da sam lud :D Pa da je drugačije ne bih ni bio ovde...Šta ako nam sve to onaj nečastivi radi i njegove sluge?

Edited by blackadder

On 1/8/2017 at 1:29 AM, ruzza said:

Nisam ali to je jos jedino sto mi je preostalo. Sve sam (osim hipnoze u koju ne verujem, i elektrosokova, koje nece da mi daju) probala i nista ne deluje. Ostalo je da se priklonim u potpunosti religiji. Ali nikako da napravim taj korak. Nemam strah nego...U stvari imam strah da se ne razocaram jer sam i pored uzasne ljutnje na Boga ipak duboko u dusi svesna da sam verujuce bice, da pripadam sveopstem planu...Ali ako i taj ideal izgubim, razumes...Izgubila sam veru u ljubav, porodicu, nauku...Jos ovo ako izgibim, gotovo je sasvim. I valjda zato odlazem...Ali znam mnoge kojima je pomoglo vise od bilo cega. To je cista vera i ljubav, nista drugo. Izlecenje je neminovno.

U kom smislu veru u nauku?

Edited by blackadder

Ne znam, možda bih verovao nekom holističkom duhovniku, a možda ni njemu.

"Reći za jednu veru ili jednu filozofiju da sadrži svu istinu isto je što i reći da sve druge vere i filozofije sadrže sve zablude. Od ove brutalnosti retko je kad slobodna velika masa ljudi. A zadobiti ovu slobodu znači učiniti jedan divovski korak ka veličini, ka božanstvu."

Vladika Nikolaj Velimirović

Edited by blackadder

Ja sam upravo poslao kilometarsku poruku mom duhovnom ocu...

Mnogo mi je teško ceo dan.

A sad posebno.

Imao sam degenerički san, o kom ne želim da pričam, ni da ga se setim...

Ne znam da li to treba ispovediti...

Ispovedio sam se pre mesec dana, ne mogu stalno smarati sveštenika.

Poseban problem je u tome što ja ponavljam jedno te isto.

Stalno govorim svešteniku na Ispovesti: Oče, lagao sam, psovao sam, gord sam, sujetan, mislim da sam bolji od drugih, preterujem u svemu što radim, opsesivan sam itd.

Sad bih imao sve to isto da mu ponovim + o tom snu, i to samo da mu kažem: "Imao sam demonski san (opis u 2 reči)."

Potražio sam utehu u mom duhovniku. Niko me ne razume bolje nego on...

Edited by blackadder

Ja sam probala da nađem nekog koji bi me saslušao, pomogao...Ali to 10 godina nisam uspela...Ili su bili preuzauzeti ili ih je jednostavno bolelo dupe...Ni trunku žrtve nisam dobila od sveštenih lica. Ali zato imam Boga i to je to...Personal mu je generalno za prevaspitavanje.

Edited by blackadder

Lažem...Ima jedan koji je rekao da preuzima moje grehe...E koja žrtva. Bolje da ćutim onda.

Edited by blackadder

On 1/8/2017 at 1:14 AM, AxlRose said:

Da li je neko od vas o svom problemu razgovarao sa duhovnikom, monahom, svestenikom i da li mu je to pomoglo?

Jesam, i nije mi pomoglo, bilo mi je samo još gore.

Posted (edited)

Niko ti ne moze pomoci kao sto sam sebi mozes pomoci. Svako ima svoju filozofiju, ali ta filozofija zivota nije tvoja. Veliki je napor pronaci sebe. Ali je moguc.

Edited by blackadder

Posted (edited)

Istina...Ali kada pricamo s drugima, treba da ih i slusamo, a ne samo da ih dozivljavamo kao sopstveni publiku. Ako bismo SVI slusali one s kojima pricamo, mozda bi uvek ponesto naucili. Mozda duhovnik nije mogao da carobnim stapicem promeni stanje tvoje svesti, ali je sigruno izrekao neke misli koje bi ti mogle pomoci...

Problem ljudi je sto slusaju samo sebe...

Edited by blackadder

On 1/7/2020 at 10:14 PM, SPARTACUS said:

Niko ti ne moze pomoci kao sto sam sebi moes pomoci. Svako ima svoju filozofiju, ali ta filozofija zivota nije tvoja. Veliki je napor pronaci sebe. Ali je moguc.

Meni su pomogli stručno obučeni ljudi - lekari i lekovi. I moja želja da se promenim na bolje. A koliko god da sam se molio bogu, on je samo stajao sa strane i ćutao.

Edited by blackadder

Boga nema, to su legende. I razlozi ratova zbog razlika u verama.

Meni ni lekovi ni razgovori nisu pomogli. Ali tek mi je godinu dana lecenja. Mozda treba da sacekam 10 godina :laugh4:

Edited by blackadder

Osnov vere, mislim hriscanske, je nosenje svog krsta, a sad kad je u pitanju duhovni zivot, postoje razni stupnjevi i to je u principu tesko, postoji duhovni rat u kome mozes biti ranjen, a mozes i da pogines.

Edited by pablo

Hocu da kazem da ta Biblija u koju se mnogi mole, ispravljana je vise puta. Kako kojem vladaru dune, kao danas zakon. Ona prava prva Biblija, Stari zavet, to i ako postoji, u tajnosti je.

Edited by blackadder

Od mog duhovnika, nema bolje osobe, tačnije posvećenije meni.
Sasluša me i razume više nego moji roditelji, koji me oteraju u 3 p.m. , ako ih zamolim da popričamo.
Nema tog na svetu kome više mogu poveriti od mog duhovnika, čak i kad nije pod obligacijom večne tišine zbog Svete Tajne Ispovesti.
Znači u stanju je satima da se dopisujemo Viberom ili kako god...
A čovek, Bogu hvala ima suprugu, dvoje dece adolescenata, malu devojčicu i još jednu bebu na putu...
Njegovi saveti su zlata vredni, jer nijedan psihijatar niti psihoterapeut nije sposoban tako da savetuje...
A oni su učili "Školu za pričanje, savetovanje, rasklapanje psihe i sklapanje iste!"!!!
Kao što @pablo reče, osnov Hrišćanstva jeste nositi svoj Krst...
Jer sam Gospod Isus Hristos jeste Taj Prvi koji je poneo svoj  Krst da na njemu bude razapet, umre, da bi Vaskrsao.
Time je pobedio smrt, đavola, pale anđele (demone), i doneo nadu svima nama da ćemo biti i mi večiti, u Njegovom Carstvu.
Kada sam bio u Crnoj Gori, toliko sam bio maničan i psihotičan da veze nemam ni koje je to godine bilo, pisao sam SMS mom duhovnom ocu...
Nikada neću zaboraviti kada mi je poslao SMS "Lepi moj, lepo je biti sa Gospodom na Tavoru, ali moraš biti i na Krstu sa Njim..."
E ko je razumeo, razumeo je.