Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
AxlRose

Razgovor sa duhovnikom

Recommended Posts

Kruska, ti si u pravu, i ja tako mislim i tako se i ponasam..

ali nekad mi se cini da vera podrazumeva kompletno prihvatanje svih nacela, bez dovodjenja istih u pitanje.

A ja cesto dovodim neke u pitanje :D

sve je dobro preispitati

intelligence-not-because-you-think-you-know-everything-without-questioning-but-rather-because-you-question-everything-you-think-you-know.jpg

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu neÅ¡to koristili, ni PriÄešća, Ispovesti, samo molitve...

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere..Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti

ali ljuta i na Boga,

da se nisam ni pomolila...

Mislim da je molitva osnov vere. I ljubav prema Bogu. Razgovori mi nikad nisu neÅ¡to koristili, ni PriÄešća, Ispovesti, samo molitve...

I kod mene isto. :)

Ja nekad i ne znam sta je vise osnov vere..Pre neko vece sam bila toliko besna, nervozna i neka mi Bog oprosti

ali ljuta i na Boga,

da se nisam ni pomolila...

To se i meni zna dogoditi ponekad da se zbog ljutnje na Boga ni ne pomolim.

Molim ako neko nije u veri da ostavi komentare negde drugde. Ili nek pokrene temu - ne verujem :)

Uf, evo teme o kojoj mogu da piÅ¡em i priÄam dugo. Veoma dugo. A pokuÅ¡aću da pokrenem temu.

E baš je ova moderna tehnologija navela većinu nas da traćimo moderne, "žive" svece. Odeš na youtube a tamo nema šta nema. Od svih religija predstavnici, tvoje je samo da klikneš od

"Äijih" si...i eto reÅ¡enja... :) Teorija ! Neće baÅ¡ biti. Svete knjige su pisane za "sve i svakoga" i tako mogu biti tumaÄene. Svaki stih ili ajet može da svako tumaÄi kako mu volja. Da nije tako, postojala bi u hrišćanstvu samo jedna jedina

knjiga. Ali ne....ima desetine hiljada "uputstava za upotrebu", pa izvoli...

O pravoslavlju ću viÅ¡e. Moja religija. ZaÅ¡to sam pomenuo "žive" svece. Pa to je to. Svi traže "prozorljive" (Äitaj: vidi unapred ili unazad). To je dar koji pojedini dobiju od Gospoda ali je

i veliki teret. Ali nećete kod njih dobiti odgovore. Pa ja idući ulicom na svakom stubu Äitam "putovanje kod oca ....", "jeleosvećenje u manastiru.... kod igumana....." , duhovni turizam u zamahu. Naravno da

Äovek poseže za svakom vrstom pomoći.

Jeste, duhovnik je velika obaveza. Ili kako bi Rusi rekli, "starac". Ne starac kao star Äovek, već neko ko se stara o tebi. Tako da nije Äudno da su starci bili i mladi ljudi...tako im dato. Nismo svi isti pa kod nekih to

ide dotle da svog sveštenika zovu na svakih pola sata pitajući besmislena pitanja jel mogu ovo, jel mogu ono, jel može ovako ili onako...

Ako i odluÄite da odete na duhovni razgovor ili ispovest, potrudite se da pred vratima ostavite osudu. Da, sveÅ¡tenik je takav i takav, pije, puÅ¡i, kocka, juri žene, ima kola.....I ???? On će to kad mu doÄ‘e vreme da

vidi gore kad ode. A vi vidite sa njim, on je wi-fi između vas i Boga. On nek ispoveda svoje a vi svoje.

Da li duhovnik može da pomogne? Naravno! Da li ćete osetiti olakšanje? Verovatno! (govorim kako o sveštenicima tako i o monasima). Postoji nešto što morate znati. Sveta tajna ispovesti je mnogo strožija od Hipokr(i)atove

zakletve. Razgovor izmeÄ‘u vas je neÅ¡to Å¡to ostaje tu. MeÄ‘u vama. On ne propisuje pilule. Ne daje uput za bolniÄko leÄenje. Možete da dobijete molitve koje ćete moliti (ako želite). Ako postoji potreba možete da tražite

da vas uputi u neki manastir...

Nisam od onih "revnosnika" koji će da osuÄ‘uju sve i svakoga. Kod mene ne postoji meraÄ vere koji će da oceni ili proceni ko je viÅ¡e u veri a ko manje. ViÄ‘ao sam u životu ljude koji nisu priÅ¡li crkvi a u njima je viÅ¡e hrišćanskog bilo

nego u ljudima koji na svaki naÄin prikazuju i pokazuju sebe u najlepÅ¡em svetlu...

Tako da....ako će neko da posti - na volju mu. Da se ispoveda i priÄešćuje....da se moli ili ne...da koristi molitvena pravila od 50 strana ili će samo da izgovara Isusovu molitvu....da bude svaki dan u hramu ili na velike praznike....svako

od nas je za sebe.

Ali je vera sama po sebi besplatna. Doziranje - po potrebi! I ne morate "pre upotrebe da kontaktirate svog lekara ili farmaceuta"....kako osetite. Otići u Rakovicu, u Ružicu na Kalemegdanu, pod Ostrog, u ÄŒajniÄe, Lepavinu, BoÄ‘ane....

postoje velike svetinje i pokloniti se pred svetinjama je velika blagodat. ÄŒak i samo prisustvo na tim mestima bez aktivnog uÄešća znaÄi.

Redovno se oko ponoći, ujutru, oko podneva, i predveÄe molim: Gospodu Isusu Hristu, Svetom Vasiliju OstroÅ¡kom i Svetom Nektariju Eginskom. Zamolim i : Presvetu Bogorodicu Mariju, Svetog Nikolu, Svetog Jovana, Svetu Petku, Svetog Kirijaka (Miholjdan), Svetu VelikomuÄenicu Varvaru i Marinu (Ognjena Marija), Svetog Proroka Iliju, Svetog Nauma Ohridskog, Svetog Vasilija VelikogSvetog, Ignjatija, Arhangela Mihaela i Gavrila, da mole Gospoda da usliÅ¡i molitve moje.

I to me tako ispunjava da ne mogu opisati. Slava Bogu.

Razgovarao sam skoro u manastiru PodOstrog..ProÅ¡le jeseni sam obilazio nase svetinje od RaÅ¡ke do Ostroga i na tom duhovnom putu prespavao u imenovanom manastiru u Budvi.Monasi su iz razgovora i sami prosli kroz mentalne probleme terapije,Nisam dobio neki konkretan savet osim da ce to proci vremenom i da ima malo neÄastivog sto proistiÄe iz ega,iskusenja materijalnog sveta.Svaki monah je jedinka za sebe,ne deluju kao institucija za razliku od crkve.Imaju liturgije i prisustvuju po sopstvenom nahodjenju.

Prijalo mi je samo putovanje,malo pozitivnijr energije i to je to.

Ha, nema u manastiru "sopstvenog nahođenja" , na sreću. U pitanju je poslušanje , odnosno zaduženje.

Propisuje ga stareÅ¡ina manastira, muÅ¡kog ili ženskog - nebitno. Tako da prići manastiru ne znaÄi moliti se

Bogu. To ne moraÅ¡ u crkvi da radiÅ¡. Jedan će da okopava, drugi da brine o pÄelama. Oni koji žele samoću mogu

baÅ¡ dobiti zaduženje da brinu o posetiocima, da priÄaju sa njima. To je neÅ¡to Å¡ta se zove iskuÅ¡enje....da uprostim:

kad ja kažem sebi - neš se više debljati, dosta je bilo :)

A duhovnik: jeste da sam pisao u januaru ali nije zgorega. Ako misliš da će da ti pomogne onda se spremi da bespogovorno

slušaš sve šta ti savetuje. Neko može - neko ne može.

Opet da zamolim na kraju: ako niste u veri nema potrebe niti da komentarišete. Svako ima pravo na svoj stav, na svoje poglede, shvatanja i

verovanja. :)

Hvala!

A vudu magija, vlaÅ¡ka magija, demoni i ta sranja?? Znam, neko će reći da sam lud :D Pa da je drugaÄije ne bih ni bio ovde... Å ta ako nam sve to onaj neÄastivi radi i njegovi sluge?

Nisam ali to je jos jedino sto mi je preostalo. Sve sam (osim hipnoze u koju ne verujem, i elektrosokova, koje nece da mi daju) probala i nista ne deluje. Ostalo je da se poriklonim u potpunosti religiji. Ali nikako da napravim taj korak. Nemam strah nego ... ustvari imam strah da se ne razocaram jer sam i pored uzasne ljutnje na Boga ipak duboko u dusi svesna da sam verujuce bice, da pripadam sveopstem planu... ali ako i taj ideal izgubim, razumes... izgubila sam veru u ljubav, porodicu, nauku... jos ovo ako izgibim, gotovo je sasvim. I valjda zato odlazem... Ali znam mnoge kojima je pomoglo vise od bilo cega. To je cista vera i ljubav, nista drugo. Izlecenje je neminovno.

U kom smislu veru u nauku?

ne znam, možda bih verovao nekom holistiÄkom duhovniku, a možda ni njemu.

„Reći za jednu veru ili jednu filozofiju da sadrži svu istinu isto je Å¡to i reći da sve druge vere i filozofije sadrže sve zablude. Od ove brutalnosti retko je kad slobodna velika masa ljudi. A zadobiti ovu slobodu znaÄi uÄiniti jedan divovski korak ka veliÄini, ka božanstvu.“

Vladika Nikolaj Velimirović

Ja sam upravo poslao kilometarsku poruku mom duhovnom ocu...

Mnogo mi je teško ceo dan.

A sad posebno.

Imao sam degeneriÄki san, o kom ne želim da priÄam, ni da ga se setim...

Ne znam da li to treba ispovediti...

Ispovedio sam se pre mesec dana, ne mogu stalno smarati sveštenika.

Poseban problem je u tome Å¡to ja ponavljam jedno te isto.

Stalno govorim sveÅ¡teniku na Ispovesti: OÄe, lagao sam, psovao sam, gord sam, sujetan, mislim da sam bolji od drugih, preterujem u svemu Å¡to radim, opsesivan sam itd.

Sad bih imao sve to isto da mu ponovim, + o tom snu, i to samo da mu kažem :"Imao sam demonski san (opis u 2 reÄi)."

Potražio sam utehu u mom duhovniku. Niko me ne razume bolje nego on...

Ja sam probala da nađem nekog koji bi me saslušao, pomogao...ali to 10 godina nisam uspela..ili su bili preuzauzeti ili ih je jednostavno bolelo dupe...ni trunku žrtve nisam dobila od sveštenih lica. ALi zato imam Boga i to je to...personal mu je generalno za prevaspitavANJE

Ja sam probala da nađem nekog koji bi me saslušao, pomogao...ali to 10 godina nisam uspela..ili su bili preuzauzeti ili ih je jednostavno bolelo dupe...ni trunku žrtve nisam dobila od sveštenih lica. ALi zato imam Boga i to je to...personal mu je generalno za prevaspitavANJE

Lažem...ima jedan koji je rekao da preuzima moje grehe. ...e koja žrtva. Bolje da ćutim onda