Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
aspire

Moja priča o borbi sa shizofrenijom

Recommended Posts

Samo da ti se javim, ja se borim sa shizofrenijom od 2012. godine. Paranoidni tip.

Bio sam par puta hospitalizovan, leÄen mega dozama lekova, promenio viÅ¡e psihijatara.

Sada su mi, hvala Bogu, pozitivni simptomi pod kontrolom ali me muÄe negativni.

Nastavi se boriti, i neka ti je Isus Gospod u pomoći.

Je, negativni su (za bolesnika) puno neugodniji nego produktivni. Ali da se i to srediti, bez brige ;) Nije lako, znam. Ja sam gotovo Äitavo vrijeme imao i neki antidepresiv u terapiji. Zasad joÅ¡ nemam jer se ova zadnja psihoza nije do kraja smirila.

Ne gubi nadu da će biti bolje, život nije niÄiji lagan, a pogotovo nas bolesnih. Kad to shvatiÅ¡, i da nisi usamljen u svojoj bolesti, bit će ti lakÅ¡e. :) :)

Je, negativni su (za bolesnika) puno neugodniji nego produktivni. Ali da se i to srediti, bez brige ;) Nije lako, znam. Ja sam gotovo Äitavo vrijeme imao i neki antidepresiv u terapiji. Zasad joÅ¡ nemam jer se ova zadnja psihoza nije do kraja smirila.

Ne gubi nadu da će biti bolje, život nije niÄiji lagan, a pogotovo nas bolesnih. Kad to shvatiÅ¡, i da nisi usamljen u svojoj bolesti, bit će ti lakÅ¡e. :) :)

Hvala ti puno na lepim reÄima i ohrabrenju. :)

Kako je vama dijagnosticarana Å¡izofrenija? Ja sam priÄno siguran da sam Å¡izotip/Å¡izoid. IÅ¡ao sam kod psihijatra, ali mi je rekao da mi nije niÅ¡ta. Ne znam Å¡ta sad da radim

rekao sam opÅ¡tem ljekaru da se ne osjećam dobro psihiÄki te me poslala psihijatru. Naima žalio sam se najviÅ¡e na problem sa koncentracijom, te manjkom volje i motivacije.

Radio sam neke online testove te je rezultat bio high schizotypal i high schizoid. Ona me samo pitala da li Äujem glasove, ja sam rekao ne i posalal me kuci.

tetstovi na netu nisu merodavni

da li ti je zakazala kontrolu možda?

Å¡izotipalni i Å¡izoidni su razliÄiti poremeÄaji liÄnosti a Å¡izofrenija je potpuno druga bolest razliÄita od oba poremećaja

nedostatak volje i koncentracije i motivacije može znaÄiti na primer depresiju

zaÅ¡to si odmah skoÄio na Å¡izu

Mater mi je Å¡izofreniÄarka. Znam da može biti naslijedno. NaÅ¡ao sam se u mnogim simptomima Å¡izotipalnog i Å¡izoidnog poremećaja

probaj sa psihoterapeutom ne psihijatrom

to prvo

drugo

da šizofrenija teži nasledljivosti pod rizikom si

izbegavaj stimulante travu bilo Å¡ta Å¡to ti sjebava mozak

možeš da razmisliš i o ponovnom odlasku kod psihijatra (da kažeš za majku i da kažeš za to pronalaženje u šizo... simptomima ako već nisi)

ali ne oÄekuj mnogo od njih ako imaÅ¡ poremećaj liÄnosti

Ja sam mesani poremecaj licnosti sizoidni-izbegavajuci.

U jednu ruku mi je drago sto znam sa cim se borim, a sa druge strane je jako, jako tesko kada znas u kakvim si govnima. Ovo je bolest za ceo zivot

Uvijek sam smatrao da se sve skupine psihiÄkih bolesti mogu svesti na 3 osnovne: depresija, maniÄna depresija i shizofrenija.

No, zapravo je to vrlo nepotpuno razmiÅ¡ljanje, jer postoji Äitav niz drugih vrlo razliÄitih poremećaja. Recimo poremećaji liÄnosti mogu biti vrlo teÅ¡ki, a o njima znam vrlo malo. @Alenko, Iako je prava dijagnoza važna ne treba se previÅ¡e hvatati za nju. Meni je poÄelo sa anskiozno-depresivnim poremećajem, pa bipolarni poremećaj, shizotipni, i zatim paranoidna shizofrenija. Zadnjih godina sam imao shizofreniju simplex, da bi se sad prije 2 mjeseca ponovno vratio na paranoidnu. Hoću reći da nijedna dijagnoza nije konaÄana i doživotna! :)

Uvijek sam smatrao da se sve skupine psihiÄkih bolesti mogu svesti na 3 osnovne: depresija, maniÄna depresija i shizofrenija.

No, zapravo je to vrlo nepotpuno razmiÅ¡ljanje, jer postoji Äitav niz drugih vrlo razliÄitih poremećaja. Recimo poremećaji liÄnosti mogu biti vrlo teÅ¡ki, a o njima znam vrlo malo. @Alenko, Iako je prava dijagnoza važna ne treba se previÅ¡e hvatati za nju. Meni je poÄelo sa anskiozno-depresivnim poremećajem, pa bipolarni poremećaj, shizotipni, i zatim paranoidna shizofrenija. Zadnjih godina sam imao shizofreniju simplex, da bi se sad prije 2 mjeseca ponovno vratio na paranoidnu. Hoću reći da nijedna dijagnoza nije konaÄana i doživotna! :)

Auuu nisam ni znao da moze ici sve na gore i gore, zelim ti sve najbolje da se oporavis.

Ne bih rekao da ide na gore i gore, jer teÅ¡ka depresija koja se ne lijeÄi na adekvatan naÄin može biti puno destruktivnija od shizofrenije koja se lijeći na ispravan naÄin. To je jedan primjer, nije shizofrenija kraj svijeta ili funkcionalnog života.

imaš baš dobre uvide aspire slažem se sa svim što si napisao na temi

sliÄno gledamo na probleme

mene samo brine da li će mi odobriti vozaÄku dozvolu ako mi da psihićka dg Å¡ize a pomenula je tu mogućnost nekoliko puta

nije baÅ¡ da je kraj sveta ali kako bez kola? baÅ¡ je ograniÄavajuće kad od nekog zavisiÅ¡ za prevoz

Äak razmiÅ¡ljam da bi nekako preživeo i skidanje s lekova i Äetvrtu epizodu ako bi to znaÄilo dobijanje vozaÄke

posle nek mi da koju hoće dg haha

2bavailale..I mene muci to s vozackom iako mi vazi do 2042 jer sam ko mladic polagao za kamion i bio zdrav..U najgorem slucaju ako se odreknem kategorije za kamion ne moram jos 5 godina na ljecnicki.Dobro da kod nas psihijatri se ne zamaraju s time pa ne obavjeste policiju...Bar zasas.

Joj ljudi, ja ću skoro 30 godina, i uopće ne razmiÅ¡ljam o vozaÄkome. NajviÅ¡e me brine hoće li mi to smetati kod dobivanja posla, nakon faxa. InaÄe i nemam neku želju voziti...

Zavisi kakav posao ces imati, ako si tipa farmaceut i budes radio u apoteci nece ti trebati. iz mog iskustva svako na ozbiljnijim pozicijama ima vozacki i auto (tu su posete drugim firmama u drugim gradovima, razni sastanci i slicno)i nekako se podrazumeva da vozis.

I meni je to problem mada radim, vadim se na to da me strah od voznje (sto i jeste tacno) i da imam spore reflekse (sto i jeste tacno), pa se stalno vozim sa nekim ili moljakam nekoga u firmi da me vozi do npr, knjigovodje i tako to...

Inženjer mehatronike (mašinska branša :))

No, znam da i dalje to ne govori kakav ću posao imati. Hoću reć ima razliÄitih poslova za istu stuku. Imam joÅ¡ barem 2 godine faxa, pa ćemo vidjeti.

psihotiÄan od 17. godine nenormalna joÅ¡ od pre

bez remisije do 32. godine kada sam poÄeo da se leÄim

držali mi f23.1 godinama i sad promenili u f29 ali dr htela i danas da mi da f20

Å¡to se mene tiÄe baÅ¡ me briga koja je dg samo da mogu da polažem vožnju

pa sam je molio da me saÄuva te dg bar na papiru joÅ¡ neko vreme dok ne proÄ‘em lekarski

i uÄinila mi je ali kaže da ne može tako unedogled

jbg

Da to sam i ja pitao psihijatra i ona mi kaze "ma daj"

Na pitanje da li je sizofrenija opasna ona ti je rekla ma daj ako sam dobro shvatio?