Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Angel Heart

Litijum Karbonat (Litijum)

Recommended Posts

Litijev karbonat lijek je izražena antimaniÄna uÄinka. Smanjuje uÄestalost maniÄnih epizoda, a ako do njih doÄ‘e, smanjuje njihovu jaÄinu. Stabilizira i spreÄava povratne smetnje, ne izazivajući umirenje, amneziju ili blokadu mentalnog procesa. Terapijski se uÄinak litij karbonata povezuje s njegovim utjecajem na ravnotežu elektrolita u srediÅ¡njem živÄanom sustavu i na metabolizam neurotransmitera.

Litijevi ioni interferiraju s ionima natrija izvanstaniÄne tekućine. Za vrijeme depolarizacije membrane ioni litija ulaze umjesto iona natrija u stanicu iz koje mehanizmom natrijeve crpke ne mogu jednako uspjeÅ¡no izlaziti.

Osim toga ioni litija unutar stanica srediÅ¡njeg živÄanog sustava stabiliziraju enzimske sisteme koji kontroliraju sintezu neurotransmitera noradrenalina i drugih neurotransmitora.

Litij karbonat primjenjuje se u terapiji maniÄnih epizoda u okviru maniÄno-depresivne psihoze i drugih maniÄnih stanja. U bolesnika s manijomi nekih sliÄnih poremećaja za vrijeme se psihoze primjenjuje i preventivno.

PoÄeo sam prije nekoliko dana uzimati Litij karbonat. BaÅ¡ me zanima kako će djelovati. Moram za nekoliko dana otići vaditi nalaz krvi da se vidi situacija. I odnijeti to svojem doktoru.

Nadam se da ce ti dobro pasati. A jesi li kad imao manicnu epizodu? I kako to izgleda. Ja sam imala jednom neki lud napad pa nisam sigurna da li je to bila manicna epizoda...pozdrav

Litij se vise ne prepisuje samo kod tezih psihoza sa manicnim epizodama...prepisuje sa i kao stabilizator kod "najnormalnijih" anxio depresivnih poremecaja.

Jedini problem kod njega je sto ima jako uski prozor djelovanja...i obavezno se mora kontrolirati nivo litija u serumu. on mora biti strogo umutar odredjenih granica da bi litij imao svoj kompletni ucinak.

Osobno, koristila sam ga na vlastiti zahtijev, 6 mjeseci, i preporodio me je. Dignuo me, probudio i dao snage da se ulovim u kostac sa problemima. Prestala sam ga koristiti prije 2 i pol mjeseca...na suho...i nije bilo nikakvih problema...a ja sam i dalje odlicno. Istinabog, u pocetku sam osjecala malo cudne nuspojave ali su prosle dosta brzo. Najvise me je smetala velicina tablete i 3 puta dnevno konzumacija iste...kao i teskoce kod nabave, svaki put sam morala zvati sve ljekarne da vidim tk oga ima.

Mislim da je ovo puno bolji lijek nesto sto se misli...

Jedino upozorenje zenama...ni slucajno zatrudnijeti tijekom konzumacije litija...maldeformacija ploda je stopostotna...!!!

PoÄeo sam prije nekoliko dana uzimati Litij karbonat. BaÅ¡ me zanima kako će djelovati. Moram za nekoliko dana otići vaditi nalaz krvi da se vidi situacija. I odnijeti to svojem doktoru.

Imao sam prije tjedan dana jedan anksiozno-depresivni napad. Primio sam Normabel za smirenje. Odmah drugi dan otiÅ¡ao sam u Zagreb na kontrolu svojem psihijatru. Kada sam rekao Å¡to mi se dogodilo, uz ovu terapiju koju imam joÅ¡ mi je propisao Litij karbonat. Lijek puno obećava. Za sada mi dobro paÅ¡e. Mora proći barem mjesec dana da ti mogu reći konaÄni rezultat. Vjerujem da će biti dobro. biggrin.gif

bilo bude dobro ali pobogu patriÄe bjež od alkohola(ÄŒAK I MISNOG VINA) jer je NA/K pumpa ionako oslabljenja sa litijem i samo kaj joj joÅ¡ treba je ligand molekule alkohola da ju uspori

nisam se nikad interesiral oko litija previÅ¡e ali ljudovi koji su ga uzimali tvrde mi da je na njih djelovao Äak i antidepresivno.jedan deÄko ga je usporedio sa 'cipralexom na steroidima' biggrin.gif

stvarno,al stvarno se pridržavaj svih uputstava jer je ovo vjerojatno najviše direktno mozgojebni lijek u upotrebi

bilo bude dobro ali pobogu patriÄe bjež od alkohola(ÄŒAK I MISNOG VINA) jer je NA/K pumpa ionako oslabljenja sa litijem i samo kaj joj joÅ¡ treba je ligand molekule alkohola da ju uspori

nisam se nikad interesiral oko litija previÅ¡e ali ljudovi koji su ga uzimali tvrde mi da je na njih djelovao Äak i antidepresivno.jedan deÄko ga je usporedio sa 'cipralexom na steroidima' biggrin.gif

stvarno,al stvarno se pridržavaj svih uputstava jer je ovo vjerojatno najviše direktno mozgojebni lijek u upotrebi

Nema frke sa misnim vinom Drif biggrin.gif Njega i onako uzimam na kapaljku. Ipak, nekad budem na kuÅ¡nji da ga uzmem u većim koliÄinama, budući da taj Traminac nabavljam u Äakovu. To su dobra vina. Pa eto, kad god budeÅ¡ htio, doÄ‘i kod mene na misno vino...Samo se trebaÅ¡ javiti i sve oko susreta bumo dogovorili... biggrin.gif

Patrik,iskreno se nadam da bude sve ok kiss.gif

Hvala ti na željama. I ja se nadam. srce.gif

Kakva su konkretna vasa iskustva s litijem,manicni depresivci? da ga znam predloziti psihicki sljedeci put ako je dobar.

Dosad sam koristio zyprexu ali nista od nje bar u ova dva tjedna koliko je koristim..

hmmm mene neko vreme nema, prilegla sam u palmotićevu već 3-4 nedelje, pa sad kad izađoh na vikend, reko' ajde da vidim šta ima na forumu.

Elem, prepisaÅ¡e mi litijum zbog bipolarnog, pijuckam ga tri nedelje, i moram vam priznati da sam skroz stabilna, ali ne znam koliko je to od litijuma, jer joÅ¡ uvek nisam skroz izbacila eftil, koji sam u konjskim dozama pila pa se stabilizovala, a tu je i largaktilÄe moje drago. Ali pravo da vam kažem, drugari, prvi put sam od rane rane mladosti stabilna. Ja nisam znala kako to izgleda. Ali mnogo je dobro. Kako je dooobroooo biti normalan!

ja bas i ne rayumem kako to litijum stabiliyuje,ja imam anks.depres.poremecaj...kako oce li on da mi s,anji simtome ili sta vec..molim vas objasnite mi!!Hvala!!!!!!

Iako nije klasicni AD, litijum se daje kod manicne depresije uglavnom u kombinaciji sa nekim od AD-a. Ovaj deo tebe ne interesuje, jer ti nemas bipolarni poremecaj, ako dobro pratim tvoju pricu. Litijum se daje kao profilaksa od moguceg recidiva depresije tj. deluje kao stabilizator raspolozenja. Ako si pretezno anksiozna i meni je malo cudno da su ti ga precisali. Ali kako vidis sa ovog foruma, AD-i se daju kod anksioznih stanja, antiepileptici u nizim dozama takodje (rivotril), antipsihotici se nekad daju protiv depresije. Sve jet o nekako izmesano, bas kao i nase emocije.

U svakom slucaju zelim tebi i svim clanovima foruma podnosljivu 2010.

nisam jos dobila da ga pijem ali dr je nesto pominjala ali nadam se da nece dotle doci.......zelim i ja svim zdravu 2010!!!

Litijum se normalno nalazi u organizmu, u nekim odredjenim granicama. Mozda nije lose da proveris koliki je nivo istog u tvom organizmu. Ako ga nema ili ga ima vrlo malo, nastaju promene raspolozenja, anksioznost i sl. Ako krenes da ga uzimas, ne zaboravi da se treba redovno kontrolisati nivo litijuma, neka svaka 3 meseca. Srecno!

Litijum karbonat se koristi kod maniÄnih faza maniÄno-depresivne psihoze. Jako retko se koristi kod klasiÄne depresije.

Prvi put je delovanje litijuma na psihiÄke bolesnike primećeno u drugoj polovini devetnaestog veka.Farmaceutske kompanije nisu bile zainteresovane za njegovo istraživanje jer je poznat od ranije pa nije mogao da se patentira kao lek. Australijski psihijatar John Cade je Äetrdesetih godina dvadesetog veka ubrizgavao glodarima ekstrakte urina shizofrenih pacijenata u pokuÅ¡aju da izoluje metaboliÄko jedinjenje koje bi moglo da uzrokuje psihiÄke simptome, tom prilikom je koristio so litijum urat i zapazio je da ona deluje smirujuće na glodare. Utvrdio je da to nije zbog urata nego zbog samog litijuma. VrÅ¡io je kasnije obimna istraživanja na pacijentima. Utvrdio je da dok litijum deluje povoljno na maniÄno depresivne pacijente, na pacijente koji su samo depresivni nema efekta. Litijum je u Å¡iroj primeni od sedamdesetih godina.

Poznato bezalkoholno piće Seven Up je ranije sadržalo litijum. Ovo piće je dobilo ime po tome što je sedam atomski broj litijuma.

Mehanizam delovanja litijuma nije do kraja poznat.

Ekstracelularno, litijum stimuliÅ¡e efluks (izlazak iz ćelije) natrijuma direktnom razmenom jona i stimulacijom natrijum-kalijumove pumpe. Zamenom kalcijumovog ili magnezijumovog jona litijumom se povećava permeabilnost (propustljivost) membrane. Dodatno, smatra se da litijum ubrzava presinaptiÄku razgradnju kateholamina. Kateholamini su adrenalin, noradrenalin i dopamin.

Jedna hipoteza je da litijum deluje na neurotransiter glutamat, održavajući ga u optimalnoj koliÄini da ga ne bude ni premalo ni previÅ¡e.

Postoje hipoteze da litijum utiÄe na psihu uticajem na modofikaciju ekspresije gena ili azotoksidni put u mozgu.

Pio nekih 5,6meseci.

Dosta me smirivao i ublazavao obsesivno kompulzivne misli i radnje ali nije imao nekog uticaja na moju depresiju i anksioznost sem ako nisam mesao sa alkoholom,tada bi me potpuno inhibirao i delovao na mene ko lek za spavanje.

nemojte mi uzeti za zlo ali ja ne mogu da shvatim kako mozete da pijete alkohol sa lekovima i tako se ubijate jos vise........ne znam neka mi neko objani zasto to ljudi rade...jednostavno ako ti nije do zivota ubi se odmah a ne muci ni sebe ni druge a to sa alkoholom....ma ne znam sta da kazem osim uzmite se ljudi malo u pamet!!!!!!!

psihijatar hoce da mi poveca dozu onog SNRI Velefaxin-a sa 300 na 375mg i hoce da mi da Litijum. Jel to neko pio zajedno? Meni je taj Litijum pre jedno 10 godina skoro unistio zdravlje, nisam bukvalno mogla da hodam, noge, ruke, misici, sve je bilo onako pod tremorom, dobro, bio je neki kineski lek uvezen tada u srbiju ali Litijum je litijum, sta tu ima... pa mislim, koliko to pomaze? ja sam mogla samo 5 dana da pijem, posle sam prestala, pocelo srce da mi lupa nonstop i zamarala sam se uzasno... pa sad neznam, nesmem da rizikujem jer moram da idem na posao itd. sta mislite o tom Litijumu?

Ruzza,

> litijum ... ja sam mogla samo 5 dana da pijem,

Poslušaj ga, probaj par dana, ali pažljivo: MONITOR CLOSELY: Lithium may enhance the pharmacologic effects of serotonin reuptake inhibitors (e.g., SSRIs, SNRIs, nefazodone, trazodone) and potentiate the risk of serotonin syndrome, which is a rare but serious...

Irritability, altered consciousness, confusion, hallucinations, tremor (ako si konobarica, ne nosi punu ÄaÅ¡u ;))

ref.: drug-interactions http://www.drugs.com...523-1477-0.html

Povećanje doze sa 300mg si ti tražila? Ja kad mi je loše i tražim sve duplo, ne daju. :)