Jump to content
Depresija Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Angel Heart

Litijum Karbonat (Litijum)

Recommended Posts

Ruzo, nemoj Litijum ako Boga znas. I taj doktor, koji li je taj strucnjak da mi je znati...

Toliko stabilizatora ima (Tegretol, Eftil, Depakine, da ne nabrajam), a on hoce Litijum sa sve tvojim problem sa secerom.

Prva stvar - njegov nivo moras meriti redovno, svakih mesec dana. Premalo Litijuma - nema dejstvo. Previse Litijuma - deluje toksikoloski, mozes dobiti trovanje. U velikom broju slucajeva ubija bela krvna zrnca koju su nam zastitnici zdravlja. Mnogo je los lek za organizam. :(

U kombinaciji sa SNRI i ostalim AD-ima nije previse dobar... Napisi kako se osecas, sta te najvise muci, reci cu ti sta bi ti bila najbolja terapija.

Ruzzo nasa, ne daj se. :meda:

joj hvala vam divni ljudi!!!

izvinite sto tek sad vidim ovo,nisam ni pri svesti ni pri vremenu ni pri ...neznam...

no srecom, nisam bila ni "pri"psihijatru pa jos nisam imala dijalog o Litijumu.

Hvala ti Imaster,necu bre Litijum.

Bolje da crknem regularnonego ko misicno blokirana osoba.

msilim, necu i necu.

mislim da i ove antidepresive skinem, pa sta miBog da.

trujem mozak godinama, decenijama bre, pijem ovo nonstop i kao, treba da budem "konkurentna" na trzistu kao nekakav misaoni radnik. Kako bre?

uglavnom, da ne gnjavim, HVALA!!!!!

ljubim sve

vasa baba ruzza

Ne znam bas gde spada ovaj lek pa vi pomerite temu ako nije ovde, naime ja sam pio zoloft i rivotril koji mi je sada ukinut zoloft a rivotril pijem polovinu doze do sledeceg utorka kada treba da pocnem sa litjum, da li neko ima iskustvo sa taj lek? i jeli se osecam depresivno zbog smanjenja rivotrila ? Procitao sam da od zolofta nastaju razne njuspojave i imao sam i jos imam idalje po malo ....ustvari dakle hteo sam da pitam za litijum utiske?

Pokazao se efikasnim u terapiji manije i slican je po efikasnosti valproatima kao i atipiÄnim antipsihoticima. Studije ukazuju da je viÅ¡e efikasan kod “Äiste†euforiÄne manije, a manje efikasan kod meÅ¡ovitih epizoda. Oko 75% pacijenata ima neželjena dejstva. Ona su dozno zavisna i karakteriÅ¡u se drhtanjem ruku, dobijanju na težini, kognitivnim disfunkcijama (poremećaji pamćenja, slaba koncentracija, zbunjenost, mentalna usporenost), sedacija i letargija, neadekvatna koordinacija pokreta, i gastrointestinalni poremećaji (muka, povraćanje, dispepsija, proliv).

Litijum ima izuzetno uzak terapijski prozor, gde se toksiÄnost javlja pri gornjim graniÄnim koncentracijama leka u krvi. ObiÄno se postepeno uvodi u cilju smanjenja neželjenih dejstava (na pr. 300 mg tri puta dnevno) i postepeno se povećava da bi se optimizovala efikasnost i podnoÅ¡ljivost, sa koncentracijama od 0.5-1.2 mEq/L (koji se dobija odreÄ‘ivanjem koncentracije u krvi).

U kliniÄkoj praksi oko 50% pacijenata nemaju puni odgovor na monoterapiju litijumom..

Litijum je dobar stabilizator raspolozenja. Meni je dosta pomogao. Medjutim, od njega mi se uvecala tireoidna zlezda (stitasta) pa sam morao da ga prekinem. Nadam se da ces ti imati dobra iskustva sa njim.

Ja sam ga pila... I meni,licno mi se smucio...

Imala sam bezbroj nus pojava...

Koncentracija,usporenost,drhtavica ruku,dobitak na tezini, povecana pospanost(non stop mi se spavalo)

A da ne pricam o tome da sam od njega bila sve depresivnija i depresivnija.... -.- Kao da sam pila depresiv, a ne psihostabilizator....

Na kraju sam prestala da ga pijem bez ikakvog problema...Sve nus pojave su nestale kompletno....U roku on nedelju dve...

pila 6 god. nisam bila svjesna efekata dok nisam prestala da ga pijem. malo mi je sjebao bubrege i vratila sam se na svoju kilazu kad sam ga prestala. to je ono sto sam primjetila. kakve su stvarno njegove posljedice na mene ostavile nemam pojma. predugo sam ga pila da bih mogla reci to i to je zbog litijuma.

sad pijem seroquel i bolje se osjecam.

E divno,sad nesto razmisljam da i ja prestanem pre nego sto sam i poceo sa litijumom...poseno sto mi je juce jedan drug koji ima manicnu depresiju uspricao da litijum jedino suzbija manije tako da imamo samo depresivne epizode a on kaze meni je bolje da imam i depresivne i euforicne i prestao je da ga pije,verovatno cu i ja...(samo da prezivim sledecu kontrolu za njih je samoinicijativno ukidanje leka tabu tema)

E divno,sad nesto razmisljam da i ja prestanem pre nego sto sam i poceo sa litijumom...poseno sto mi je juce jedan drug koji ima manicnu depresiju uspricao da litijum jedino suzbija manije tako da imamo samo depresivne epizode a on kaze meni je bolje da imam i depresivne i euforicne i prestao je da ga pije,verovatno cu i ja...(samo da prezivim sledecu kontrolu za njih je samoinicijativno ukidanje leka tabu tema)

Ja sam samoinicijativno prestala..Pricala i pricala da mi nije dobro sa njim a oni ni da cuju..E je l tako? Prestajem sama i dovidjenja...GROOOOOOOOZAAN lek.. ufff...Postane mi lose na sam pomen njega...Ne da mi je skroz skinnuo plus fazu, nego je pojacao - fazu.... Bila sam na ivici suicida...Samo sto pod litijumom nemas snage ni ruku da mrdnes a kaaamoli sad da napregnesviuge i da smisljas kako da se roknes, ili ti da odes do prozora/zileta/konopca/mosta itd...(u mom slucaju do apoteke xD)

Meni se cini da mi je litijum malo pomogao. Doduse pijem ga 4 meseca. Sad mi je koncentracija litijuma u krvi 0.7 i nadam se da ce me izvuci u neko stabilno stanje...

Meni se cini da mi je litijum malo pomogao. Doduse pijem ga 4 meseca. Sad mi je koncentracija litijuma u krvi 0.7 i nadam se da ce me izvuci u neko stabilno stanje...

Blago tebi kad ti je pomogao ... :P

Prvi si od kog to cujem :P

Blago tebi kad ti je pomogao ... :P

Prvi si od kog to cujem :P

Pa ja sam ga pio pre 10-ak godina i tada mi je pomogao, ali mi je napravio problem sa stitastom zlezdom pa mi je ukinut.

Sada ga ponovo pijem. Imam oscilacije. Mislim da ima pomaka na bolje, ali videcemo...

Pa ja sam ga pio pre 10-ak godina i tada mi je pomogao, ali mi je napravio problem sa stitastom zlezdom pa mi je ukinut.

Sada ga ponovo pijem. Imam oscilacije. Mislim da ima pomaka na bolje, ali videcemo...

I ja sam isto imala problem sa stitnom zlezdom dok sam ga pila. Kazem bivsoj doktorki ona kulira....E mrs dr. :)

Ako ga nadjem u kuci ima da ga spalim,unistim,izgazim i da ga bacim sto dalje od moje kuce.. >.<

Molio bih iskustva svih koji su koristili litij kao stabilizator? Imam bipolarni poremeÄaj II, 5mjeseci faza + (hipomanija) pa sljedi 5 mjeseci depresije pa 5 mjeseci normale i tako 12 godina. Lamital mi nije niÅ¡ta pomagao, depakine (Eftil) nisam podnosio, razmiÅ¡ljam o litiju ali me strah njegovih nuspojava.

Ja pijem litijum. On se pokazao kao najbolji stabilizator bar za mene. Samo moras redovno da kontrolises koncentraciju litijuma u krvi...Litijum je najbolji za sprecavanje manicnih faza. Nadam se da ce ti pomoci. Srecno!

Pozdrav narode! :)

Posto planiram da uvedem i litijum pored lekova koje pijem (Aripiprazole i Wellbutrin) da bih malo stabilizovao bioritam i raspolozenje, zeleo bih da se malo raspitam o vasim iskustvima sa litijumom kao i jos par pitanja.

Dakle:

1.Koliko cesto mora da se vadi krv zbog kontrolisanja litijuma u krvi?

2.Kolika je cena Litijuma kod nas i kako se zove brend kod nas?

3.Kakva su vasa iskustva sa litijumom, kakve efekte je imao na vas i na koje tacno simptome, kakve su nuspojave, koliko dugo ga koristite i ako bilo sta imate jos da dodate za Litijum slobodno se raspisite :)

Hvala :)

Nisam upoznao u 11 godina nikog na litijumu,ali dobro,jos stignem.Rado bi ti pomogao ali ne mogu..Mozda netko nesto napiše ako je s time upoznat.

Hvala na odgovorima ljudi, valjda ce neko naici ko zna i ima iskustva sa tim :/

S obzirom da je dosta jeftin u inostranstfu, predpostavljam da nije skup ni kod nas, a sto se tice efikasnosti i ostalog...sudeci po onome sto sam na stranim forumima i u review-ovima citao, bogami za dobru vecinu je to spas od leka :) a opet po nekima ima previse nepodnosljive nuspojave.

Voleo bih bas da cujem misljenja i price o Litijumu sa naseg podrucja...

Ne sam naravno, vec samo sa psihijatrom...nego me zanimaju detalji jer cu tek sledeceg meseca ici kod psihica :) pa sam nestrpljiv, hocu da saznam vise o leku koji ce mi psihic potencijalno prepisati (on mi je i pominjao litijum kao opciju).

Svrstava se u ap, u atipicne, ako nesto nisam pobrkala. Izguglaj.

@emprie-of-dirt, Pa pomenuo mi je Aripiprazol (Zolprix) koji sada i pijem, s tim sto mi je jos dodao i Wellbutrin da me malo podigne jer sam sav bez energije i motivacije a plus imam i ADHD :/

Pominjao mi je jos neke opcije tipa Seroquel, Geodon, Valproicna Kiselina (koju sam probao i nije pomogla) itd...

Ali ja hocu prvo da vidim da sta je moje "normalno", sta je to moj "baseline", hocu da me litijum ustabili da bih znao kako je to biti stabilan :D :D :D pa onda kad to vidim ne moram ga ni piti dalje, samo da saznam koje je moje pravo default stanje, pa da se prema tome dalje "kalibriram" :D To je ustvari primarni razlog zasto hocu da probam litijum.

Al ako bude zatrebalo, tj ako nista drugo ne bude radilo, picu i litijum ako treba dok god mogu, sve zavisi kako odreagujem na ostale opcije.

A diagnoza mi je "Bipolar Not Otherwise Specified" :D ili ti "neuobicaeni bipolar". Neuobicaen je zato sto nisam imao nijednon nesto sto bih mogao nazvati manijom ili hipomanijom, ali opet reagujem dobro na lekove za bipolarni poremecaj, pa eto...i takodje zato sto moji talasi snaznog seksualnog nagona su dolazili nezavisno od raspolozenja, bio depresivan ili normalan nagon je naletao kad god je on hteo, neodredjeno...sta vise mnogo cesce je bio izrazen kada sam bio depresivan nego kad sam bio normalan. Dok kod klasicnog bipolarnog poremecaja hipersexualnost se pojavljuje iskljucivo u manicnoj fazi, koju ja ni nemam...

@matilda, koliko ja znam litijum je stabilizator raspolozenja? Bar sam tako shvatio dok sam citao silne clanke o njemu...

• Create New...