Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Goksy

Da li imam psihozu

Recommended Posts

Poslacu ti u inbox moj izvestaj, glupo mi je da kacim to ovde javno...Ako nekog zanima, nek mi se javi.

Edited by blackadder

@Goran, pa što ako bi ti napisao F20, ja sam imao F20 skoro 10 godina a dozivio sam samo jednu psihozu u životu. To ti je sve mrtvo slovo na papiru...Psihijatri šetaju od F20 do F29 kako im paše. Tvoja izjava da bi se ubio ako bi dobio F20 je stvarno nepotrebna...Danas dobiješ F20, sutra F22, prekosutra F29, kamo god okreneš-sve je to psihoza.

Edited by blackadder

Znate šta je najstrašnije? Šizofrenija se nikad ne vidi u početku, a kad malo uznapreduje ignorišu je. Kad krene "a la grande", onda jao nama...

Edited by blackadder

Djene, moram offtopic: Samo mi otkljucaj inbox da mogu coveku sliku da posaljem, i to si mi cak zabranio...Ne mogu nikom privatne poruke da saljem.

Edited by blackadder

On 10/26/2017 at 11:43 PM, joed said:

@Goran, pa što ako bi ti napisao F20, ja sam imao F20 skoro 10 godina a dozivio sam samo jednu psihozu u životu. To ti je sve mrtvo slovo na papiru...Psihijatri šetaju od F20 do F29 kako im paše. Tvoja izjava da bi se ubio ako bi dobio F20 je stvarno nepotrebna...Danas dobiješ F20, sutra F22, prekosutra F29, kamo god okreneš-sve je to psihoza.

Da, ali shizofrenija je neizleciva bolest.

Edited by blackadder

On 10/26/2017 at 11:40 PM, Skenderbeg said:

Poslacu ti u inbox moj izvestaj, glupo mi je da kacim to ovde javno...Ako nekog zanima, nek mi se javi.

Zanima mene, pa ako ti nije problem posalji mi.

Edited by blackadder

Ne mogu da ti posaljem, Djene mi zabranio inbox...Ne mogu da dobijam niti da saljem poruke, ne znam zasto.

Edited by blackadder

Jel mogu da mu posaljem mejl moj?

Edited by blackadder

@Goran 88...Kad jednom doživiš psihozu, nikad nećeš biti onaj stari, niti ozdraviti. Laički rečeno, "pregore" neki sklopovi u glavi, što povlači za sobom niz drugih problema i simptoma...Bitno je kako se čovjek nosi sa tim, i koliko uspije funkcionirati.

Edited by blackadder

Ovo nisam morala da pročitam :/

Edited by blackadder

Gorane, dobio si poruku...

(Hvala, Djene.)

Edited by blackadder

On 10/27/2017 at 12:50 PM, Veronika said:

Ovo nisam morala da pročitam :/

Nisam ni ja...

Edited by blackadder

On 10/27/2017 at 12:06 PM, joed said:

@Goran 88...Kad jednom doživiš psihozu, nikad nećeš biti onaj stari, niti ozdraviti. Laički rečeno, "pregore" neki sklopovi u glavi, što povlači za sobom niz drugih problema i simptoma...Bitno je kako se čovjek nosi sa tim, i koliko uspije funkcionirati.

Znam slucaj jedog decka, imao je sumanute ideje proganjanja, bio u bolnici, pio lekove, ozdravio, radi itd.

Edited by blackadder

Guest

Sve me ovo mnogo plaši :( 

Edited by Guest

Gorane,

Imam sve iste simptome kao ti. Plus hronicnu disocijaciju. Isao sam kod 4 psihijatra. Vec jednom sam pisao. NIJEDAN psihijatar nije rekao da je psihoza. Otisao sam samoinicijativno u ustanovu kad vise nisam mogao, rijesio da lezim, spakovao se i sjeo na bus. Docekala me je mlada sestra i u cudu mi rekla: "Šta radis ovdje, mlad si? Jesi li imao misli da povrijedis sebe ili druge?" Rekoh: "Jesam sebe. Jer ne mogu vise"...Sacekao sam dr koji mi je dao dg F41.2 i 4 tablete. Rekao je da nemam sizofreniju i da ne lupam gluposti. Da ne zelim da lezim sa potpuno ludim ljudima. Pio sam neko vrijeme tu terapiju i posto mi je bilo daleko da se cimam tamo na kontrolu, vratio se kod starog psihijatra u mom gradu. Posle sam imao krizu i promijenio tablete kod mog dr koji me lijeci godinama. I dalje tripujem (ili mozda imam) psihozu a ne iznosim sve simptome. Uglavnom...Radim dva posla, kako uspevam to ni sam ne znam. Dr mi kaze da sam takav sklop licnosti i da sam visoko anksiozan. Slusaj ljude sta te savjetuju, pij tablete u kontinuitetu i bices dobro! Pozz i sve naj!

Edited by blackadder

@Goran88, prvo, ubiti se zbog F20 je bullshit, drugo, sa F20 se ponekad može bolje funkcionirati nego sa F42 ili F40.0, treće - zdravlje u smislu potpunog povlačenja bolesti i svih njenih posljedica ne postoji, ali postoji ono u kojem ju prihvatiš i naučiš živjeti sa njom, pa se posljedično i simptomi drastično povuku.

Meni ovo uopće ne liči na psihozu. Ja sam u svojim akutnim fazama slušala ljude na cesti i brijala da su glasovi. Previše si samosvjestan za psihozu, testiraš realnost... Mravi/mušice ispred očiju dolaze i od tlaka, a da ne govorim da si ti zajebanu terapiju van ikakve kontrole prekinuo na svoju ruku i još krenuo cugati. Ne znam kako je izgledala tvoja prva epizoda, možda ti je omašena i dijagnoza i terapija, ali sad kad si već krenuo sa tim - nikako to ne prekidati tako.

Meni uvodni post ove teme liči na uber - anksioznost zbog straha od povratka psihoze i disocijaciju kao posljedicu tog straha. Dobro si napravio odlaskom kod psihijatra i dobro je da ti se ponovno uvela terapija, iako se nikako ne slažem sa dijagnozom, ali nisam ja ta koja je doktor, govorim isključivo na temelju svog iskustva i iskustva mnogih tu na Forumu.

Nemoj se previše opterećivati F-ovima i brojkama. "Nije govno, nego se pas posrao"...Koji god F da imaš ili nemaš, na kraju ostaje to koliko ćeš se ti dovesti u red i koliko uspješno ćeš hendlati ovaj život. Ja znam puno "zdravih" koji su bolesniji od nekih koje znam da imaju u dijagnozi listu F-ova i puno "bolesnih" koji su prekrasni, prekrasni ljudi i žive unatoč i usprkos svojim simptomima jedan kvalitetan život.

Toliko od mene :)

Edited by blackadder

Da se pridružim Kokici - ljudi sa F20 funkcionišu bolje od većine ljudi sa F33.

Edited by blackadder

ona to nije rekla

funkcionalni šizofreničar je prilično retka pojava, ne znam odakle ti to da oni dobro funkcionišu

postoji mnogo istraživanja na ovu temu ali i mnogo razlika u njihovom pristupu

osnovna razlika je u tome da li se istražuje lečenje prve epizode ili kad već bolest zauzme svoj hroničan tok

takođe je pitanje kako se definiše dobro i loše funkcionisanje

hoćeš li gledati samo to da nema psihotičnih simptoma ili ćeš gledati da li osoba živi kao i pre bolesti

u svakom slučaju konsenzus je da šizofrenija predstavlja najograničavajuće mentalno oboljenje

Edited by blackadder

Izvini, pogrešno sam razumela. Često imam trip da se ti mnogo bolje nosiš sa životom nego ja, valjda zato.

Edited by blackadder

a to je verovatno i tačno

ja imam tu sreću u nesreći što ooodlično reagujem na lekove...

nisam još dovoljno funkcionalan da bih se zaposlio ali će i to doći osećam

kao što rekoh retki se potpuno oporave a ja sam izgleda jedan od njih

bez pozitivnih simptoma već oko 3 godine što je obećavajuće (ne i garancija)

Edited by blackadder

Pa i ja sam odlično, već 13 godina ni traga pishozi ali svejedno, tu je puno drugih stvari koje ljudi ne primjećuju ali ja znam. Svima se činim super, kao da mi ništa nije, ali to je rezultat nekog iskustva nošenja sa bolešću i načina života koji meni odgovara i kojeg sam si stvorio...Sve se to lako promjeni ali od sad na nepovoljne faktore reagiram dosta brzo i opet vratim stvari u normalu kako meni odgovara.

Edited by blackadder