Jump to content
Depresija Forum
Iimitless

Vasa iskustva sa psihozom

Recommended Posts

Ovih dana razmisljao sam o ostavljanju terapije, zato sto kada sam prvi put ostavio ap osecao sam se lepo i bio sam opet onaj stari, pa posle 6 meseci odlepio i zavrsio u psihijatrijskoj ustanovi po prvi put, pitam se kuda ce me ova moja bolest odvesti u zivotu, trenutno nemam stalni posao, nisam psihicki stabilan, preispitujem svoju psihu, sto pre nisam radio, niti u najludjem snu pomislio da cu poludeti,vec dve ipo godine se borim sa ovim a vec sam umoran od svega ovoga, ne znam sta bi bilo samnom da moram dozivotno da pijem lekove, verovatno bi ih posle  nekog vremena ostavljao i upadao u sve gore psihicko stanje, trenutno sam u najboljim godinama a nisam sposoban da izdrzavam sebe, fizicki sam se upropastio previse ugojio, poklopilo se lekovi goje a i ja sklon gojenju.Lek rissar sam samovoljno smanjio sa 3mg na 2mg, razmisljam bolje to nego da ga ostavim u potpunosti, drzi me jos da pijem lekove zato sto mi je doktor rekao da je potrebno posle druge psihoze piti lek dve godine da se mozak zaleci, i da kada se ispostuje terapija da su sanse preko 80% za izlecenje, znaci da se kod svakog petog vrati bolest, nadam se da necu biti taj peti. Za destak dana imam kontrolu kod psihijatra, pa cu videti sta ima da mi kaze. Pozdrav

13 hours ago, Comi23 said:

Ovih dana razmisljao sam o ostavljanju terapije, zato sto kada sam prvi put ostavio ap osecao sam se lepo i bio sam opet onaj stari, pa posle 6 meseci odlepio i zavrsio u psihijatrijskoj ustanovi...

Rekao bih da je rješenje negdje između, možda u malo manjoj dozi, ali nisam stručan i ne poznam te, mogu samo reći svoja iskustva.

Kad sam imao prevelike doze, to doslovno nisam bio ja. Nije dobro završilo ni bez tableta ni sa prevelikim dozama.

Treba vremena da se pogodi idealna terapija. 

14 hours ago, Comi23 said:

Ovih dana razmisljao sam o ostavljanju terapije, zato sto kada sam prvi put ostavio ap osecao sam se lepo i bio sam opet onaj stari, pa posle 6 meseci odlepio i zavrsio u psihijatrijskoj ustanovi po prvi put, pitam se kuda ce me ova moja bolest odvesti u zivotu, trenutno nemam stalni posao, nisam psihicki stabilan, preispitujem svoju psihu, sto pre nisam radio, niti u najludjem snu pomislio da cu poludeti,vec dve ipo godine se borim sa ovim a vec sam umoran od svega ovoga, ne znam sta bi bilo samnom da moram dozivotno da pijem lekove, verovatno bi ih posle  nekog vremena ostavljao i upadao u sve gore psihicko stanje, trenutno sam u najboljim godinama a nisam sposoban da izdrzavam sebe, fizicki sam se upropastio previse ugojio, poklopilo se lekovi goje a i ja sklon gojenju.Lek rissar sam samovoljno smanjio sa 3mg na 2mg, razmisljam bolje to nego da ga ostavim u potpunosti, drzi me jos da pijem lekove zato sto mi je doktor rekao da je potrebno posle druge psihoze piti lek dve godine da se mozak zaleci, i da kada se ispostuje terapija da su sanse preko 80% za izlecenje, znaci da se kod svakog petog vrati bolest, nadam se da necu biti taj peti. Za destak dana imam kontrolu kod psihijatra, pa cu videti sta ima da mi kaze. Pozdrav

Pijem antipsihotike 15 godina,a imao samo jednu psihozu i to baš prije 15 godina.Dal me muči kao tebe što ih pijem?.Ne.Dal mi smeta ako ću ih piti cijeli život?.Isto ne.Ne zamaram se pitanjima koje tebe muče,nego živim život najbolje što mogu.Pijem olanzapim koji najbolje deblja,a kilaža mi godinama ista.Jednostavno se fizički krećem dosta i onda nema problema sa kilogramima.Umjesto da se zamaraš terapijom i slično,napravi neke male korake da pokušaš promjeniti neke stvari u životu.Samo od sebe se neće ništa promjeniti.

Nikad više nećeš biti osoba koja si bio prije psihoze i uvijek će biti prisutni neki hendikepi.Ne možeš se uspoređivati sa zdravim ljudima.Treba to nekako prihvatiti i onda je sve lakše.

2 hours ago, Macak said:

Rekao bih da je rješenje negdje između, možda u malo manjoj dozi, ali nisam stručan i ne poznam te, mogu samo reći svoja iskustva.

Kad sam imao prevelike doze, to doslovno nisam bio ja. Nije dobro završilo ni bez tableta ni sa prevelikim dozama.

Treba vremena da se pogodi idealna terapija. 

I ja sam primetio velike promene na sebi, kao osoba sam drugaciji, teze podnosim zivotne situacije, oko nekih gluposti u meni se na trenutke stvori veliki pritisak, sto nije normalno. Sada trenutno ne pijem velile doze lekova, ali pre dve nedelje kada sam poceo da radim imao sam problema, pred spavanje velika nervoza i nisam mogao da zaspim, pio sam i po 20mg bensedina da bih zaspao. Sada opet ne radim nema posla pa lakse zaspim. 

1 hour ago, joed said:

Pijem antipsihotike 15 godina,a imao samo jednu psihozu i to baš prije 15 godina.Dal me muči kao tebe što ih pijem?.Ne.Dal mi smeta ako ću ih piti cijeli život?.Isto ne.Ne zamaram se pitanjima koje tebe muče,nego živim život najbolje što mogu.Pijem olanzapim koji najbolje deblja,a kilaža mi godinama ista.Jednostavno se fizički krećem dosta i onda nema problema sa kilogramima.Umjesto da se zamaraš terapijom i slično,napravi neke male korake da pokušaš promjeniti neke stvari u životu.Samo od sebe se neće ništa promjeniti.

Nikad više nećeš biti osoba koja si bio prije psihoze i uvijek će biti prisutni neki hendikepi.Ne možeš se uspoređivati sa zdravim ljudima.Treba to nekako prihvatiti i onda je sve lakše.

Lekovi su mi dosta pomogli a i odmogli, zalecili su moju psihozu sto je najvaznije, ne mogu reci da se stanje vremenom ne popravlja kako meseci prolaze, recimo bio sam jedno vreme potonuo, dan mi je prolazio ustanem oko 12, doruckujem pa opet dremam do 3,4 sata, znaci bio totalno neaktivan, pa sam poceo sa antidepresivima i stanje se popravilo, prosetam svaki dan sat vremena, malo igre i filmovi, postao sam opet malo drustveniji. U prvih godinu dana libido je bio na nuli, sada se malo popravio, imao sam jos zdravstvenih problema zbog lekova tromboza, nizak krvni pritisak.Nadam se da cu izgurati terapiju pa cemo posle videti. 

Psihoza je jako zeznuta bolest koja moze da vam upropasti zivot.Ja sam u bolnici proveo mesec ipo i po izlasku iz bolnice prestao sam da pijem lekove.Sto je najgore psihoza nije bila izlecena ni u bolnici i posto sam prestao naglo da pijem lekove psihoza se odmah vratila.Tada sam upao u trip da mi drugovi pricaju iza ledja i izbegavao sam kontakt sa njima.Posle nekog vremena sve se vratilo u normalu zaposlio sam se i bilo mi je super.I tada sam imao neku blagu psihozu ali to je bilo zanemarljivo jer sam normalno funkcionisao.Da bi me odjednom strefilo da me prisluskuju,prate standardna prica.Dao sam odkaz jer mi je situacija postala nepodnosljiva.Sa roditeljima nisam razgovarao malo posle izlaska iz bolnice jer su mi rekli da ne pijem lekove a posle su me terali da pijem a onda ja nisam hteo.Terao sam tako po svome dugo da sam razmiljao i sebi da oduzmem zivot jer mi je situacija delovala bezizlazna.Ali na srecu kao da mi se nesto ukazalo da probam i da odem kod doktora pa ako i to ne uspe presudicu sebi.Po odlasku kod doktora cepala me je psihoza da sam razmisljao da odem dok sam cekao red.Na srecu keva me je zadrzala i doktor me je zezao kada sam mu rekao da sam umislio da mi svi rade iza ledja on mi je onako ozbiljno "Ma rade,rade".Odmah mi je dao Rispolept Consta 50mg + 2mg Rispolept.I tako na 2 nedelje sam dolazio 4 puta i vec sam razmisljao da batalim da dolazim na inekcije jer se jako plasim igle doktor mi je prepisao Xeplion 150mg i posle prve inekcije sva psihoza je odjednom nestala.Tako da bolje je i da imate nezeljene efekte od leka nego da sebi a i drugima upropastite zivot zbog psihoze. Jer kada ste psihoticni vama je sve toliko realno da niko ne moze da vas ubedi u suprotno ja sam bio toliko istripovan da cim bi neko pomenuo nesto ja bih to povezivao samnom i pitao se zasto je bas to pomenuo.Sada sam na Trevicta koja se prima na 3 meseca i veoma dobro se osecam.Jedino sto malo teze uvece zaspim ali to je zato sto ne radim nigde i to je problem kada ne radite jer postajete depresivni i to znatno lose moze da utice na vas.Mene recimo pucaju Flesevi i proslosti ali na srecu to brzo prolazi,ali sam siguran da sam zaposljen o tome nebi ni razmisljao.

Da zeznuta je psihoza, ja sam pre nedelju dana rekao mojima da cu ostaviti lekove, odma su prebledeli i govorili da ih nikako ne ostavljam, prisecali su me sta se sve desavalo dok sam bio u psihozi, za vreme psihoze otisao sam autom od kuce moji nisu znali gde sam, vozao se tako po srbiji sa sumanutim idejama, presao oko 1000 kilometara za dva dana, pokusao da nocim u nekom hotelu ali glasovi mi nisu dali da zaspem, pa sam krenuo kuci, umislio sam da sam bog, pa sam mislio da odspavam dok bi se auto vozilo samo, pa kada sam ispustio ruke sa volana  shvatio da to nece ici, hvala bogu pa nisam nikog povredio, dok sam se vozio put se bio sav izoblicio i suzio tako da sam jedva dosao kuci,. To je samo jedan dozivljaj iz psihoze. 

Daksi koliko dugo pijes lekove, i koliko su ti rekli da ces ih morati piti? 

Sad sam na inekciji Trevicta i doktor mi je rekao da cu morati dok sam ziv da primam posto se meni vratila (mada ja mislim da nije ni bila izlecena )psihoza.Ako nemas neka bas losa nezeljena dejstva nemoj da te to brine koliko ces morati da ih pijes.A cak i da imas neka nezeljene efekte to bi trebalo vremenom da se stabilizuje ako ne to onda promenis lek.Kada sam bio u bolnici doktor mi je rekao da cu morati jedno godinu dana da pijem lekove mada to sve zavisi od slucaja do slucaja, na jednom forumu sam procitao da mu je doktor rekao da mora 3 godine da pije lekove.

Sad sam procitao tvoje predhodne postove Risar ili Risperidon ume da bude jako "tezak" lek.Mene je iz prvo vreme jako uspavljivao i nije mi se nista radilo ali kad bih poceo da radim nesto fizicki onda bi me zamaralo.Koje lekove pijes sem risar?Gledaj ako mozes opet da se zaposlis jer kada radis mnogo lakse prodje vreme i ne razmisljas o drugim stvarima.Izguraj do kraja sa terapijom pa kada ti doktor ukine lekove onda ces videti ako se ne daj boze vrati psihoza verovatno ces morati dozivotno da pijes lekove.Ali ne gledaj na to negativno jednostavno prihvatis da ti mozak ne regulise hemiju kako treba i da ti za to trebaju lekovi.Ako ti bas tesko pada risar trazi neka ti promeni neki drugi lek ali ko zna mozda taj drugi lek bude jos gori.Vidim da dosta hvale Aripiprazol mada ima i on svojih losih strana.

Sem risara pijem zolof, bensedin i tritiko. I mene je rissar umarao u pocetku, znam zato sto sam pre pijenja leka redovno trenirao trcao po 5 kilometara bez umaranja, a na leku duplo manje jedva istrcao. Sada intenzivno trazim posao, u poslednjih godinu i po dana sam radio kada se sve sabere 20 dana, posao mi je sada na prvom mestu, i planiram da odem kod nutricioniste da se posavetujem oko dijete. 

Meni recimo nije problem piti lijekove ni zivit ovako..Problem je sto ljudi stigmatiziraju osobe s psih .poteskocama.Otkako sam zavrsio u bolnici zvao sam 2 prijatelja s kim sam se druzio prije bolnice svi su odgodili druzenje ,zvao sam ih bar po 2-3 puta svakog nikad nisu imali slobodnog vremena.Otkako sam poceo pit lijekove nije nikad proslo ovoliko vremena solaze,sad kad bi rekao sta kako poslije ,jednostavno ne znam.Od panicnog poremecaja i aneksioznosti dosao sam na psihozu u 2019,pio sam lijekove da zaspem prvenstveno mislim to zelim nadodat jer nisam nikad imao prije paranoidne misli i da nesto umislim ili fantaziranje.Iako mislim da cu piti lijekove citav zivot (koji nose niz nuspojava),ponekad pomislim kako bi bilo da se nadje neki novi lijek s manje nuspojava ili da mognem bez njih.Lijekovi pomazu mislim ali prvenstveno radi kompenziranja ,dalje su za mene problemi jer me koce  u mnogo cemu.Osim tezine i libida ima jos par stvari,jednostavno mislim da nemam vise karata preostalih ,probat cu jos par godina pa dokle doguram.

Nesto novo sto sam saznao o psihozi, jeste da lekovi za psihozu  ne lece mozak, nego da skracuju duzinu psihoze i da se piju kao preventiva naredne psihoze, nekada ljudi koji su bolovali od psihoze pre 70,80 godina nisu se lecili nego su ako su bili agresivni ili previse sumanuti bili vezivani, i psihoza je obicno trajala 5,6 meseci i mozak se sam zaleci, mana takvog tretmana je sto ostaju vece posledice po coveka psihicki je vise urnisan zbog duzine psihoze, teze je bilo za one kojima se mozak nije mogao vratiti u normalu, znaci bili su do kraja zivota vezani ako su agresivni, ja sam 6 meseci bio zdrav posle prve psihoze i onda posle nekih blazih stresova vratila psihoza, mislim da sto se tice psihoze ide sve na srecu posle ostavljanja lekova da li ce se psihoza vratiti ili nece to jest sve je do dopamina koji skoci i gubi se zdrav razum, a antipsihotici su lek koji samo smanjuju dopamin neki su jaci neki slabiji, mana antipsihotika jeste sto imaju nuspojave i sto je se sa njima lakse pada u depresiju, gojaznost im je mana i na njima covek ima manje volje,nema zelje za fizickom aktivnoscu, lakse se dobija dijabetes usled gojaznosti i jos neke bolesti...

Kada sam ostavio lekove psihoza me je pukla posle nedelju dana i bio sam ubedjen da su moje misli ispravne, psihoza je posle nekog kratkog vremena prosla i opet sam bio onaj stari.Zaposlio sam se i bilo mi je super uzivao sam u zivotu ,ali posle 9 meseci psihoza se vratila u tezem obliku i zivot mi je postao nepodnosljiv.Dao sam odkaz nisam pricao sa najuzom porodicom upao u tesku depresiju da sam planirao da sebi oduzmem zivot.Moja sumanute ideje da me svi prate i rade iza ledja nisu prestajale.Tu je bilo i preterivanje sa alkoholom koje je mozda i pogorsavalo moju psihozu mada dok sam bio pijan meni je bilo mnogo lakse.Na kraju mi je proradio neki razum da bih trebao da probam kod doktora,Doktor mi je prepisao depo + lekove i posle mozda mesec ipo psihoza je nestala.U zivot sam se vratio tek posle par meseci i da kucnem u drvo sve mi se vratilo u normalu.Tako da ja mislim da mnogi nebi izdrzali psihozu od 5-6 meseci jer im zivot postaje pravi pakao i mnogi bi u tom ludilu i digli ruku na sebe.Zato tek sada shvatam koliko su mi lekovi pomogli i da bez njih bi sebi a i drugima upropastio zivote da nisam otisao na vreme kod doktora.Oni imaju svoja negativna dejstva ali mislim da je puno lakse boriti se sa nezeljenim reakcijama na lek nego sa psihozom koja mi je za malo uzela i zivot.

Psihoza je čudno stanje. Nekad mi se čini kao da sam vođen nekom svetlošću. Nekad kao da je neko mračno prisustvo pored mene. Bilo je da osetim topli talas energije. Pomeranje kamenčića, kao neki vetar. Ideje, često sumanute. Osećanje neke posebnosti zbog velike količine energije, npr.u maniji. Opis koji nekad koristim je 'upaljen mozak'. Mada nisam siguran da je sve to samo u mojoj glavi. Možda će neka medicina budućnosti kompletnije objasniti ta dešavanja koja čovek prolazi u stanju pod nazivom 'psihoza'.

Ja dok sam bio psihotican tokom manije imao sam utisak kao da sam na spidu glava mi je bila kao usijana.Mracne misli kao na crtanom filmu kada mu djavo sapuce na uvo,kao da sam bio "demonizovan"Sve sam mrzeo oko sebe i sve sam okretao protiv sebe.Umisljao sam svakakve gluposti koje su mi sada smesne ali eto i dalje imam te fleseve iz tog psihoticnog stanja koje me proganjaju.Jako nezgodno stanje koje izgleda samo lekovima mogu da se dovedu u red jer razgovor sa psihoticnom osobom je nemoguc to znam iz svog iskustva.Ja sam par meseci bio u tom stanju a da je jos malo potrajalo sigurno bi pogusao da naudim sebi.Tako da nebi preporucio nikom da tek tako ostavlja lekove jer to kasnije ispadne mnogo gore jer na pocetku vam bude dobro i osetite se zivim ali ako vas kasnije pukne psihoza a vi niste toga ni svesni napravicete problem i sebi i ljudima oko vas jer znam koliko je mojim roditeljima bilo tesko da gledaju mene kako ne zelim da razgovaram sa njima a meni stanje sve gore.

Ja sam ostavljao par puta pa recidiv. Ovog puta se neće desiti recidiv. Tata ne znam kad će doći i kakav... Ako Bog da, u utorak kod doktora... Jedva čekam mmmmmmm!!! Nadam se da će biti sve u redu... Odoh jesti lenju pitu!!!

Posted (edited)

Ja sam se tripovao da vidim nestvorenu svetlost, i neko megalomansko kosmicko-okeansko osecanje, mislio sam da je to Bog, ali sta znam,proucavao sam posle neke budisticke i hriscanske spise o mistickim javljanjima, to se desavalo cesto u istoriji, ali pre bih rekao da je kod mene bila neka,kako to strucno nazivaju, prelest, tj demonska obmana. 

Edited by Erik

Moja prva, ono baš psihza jeste bila kada je mama imala prvi epi napad.
Trajalo je sekund u real time, ali meni kao večnost.
Soba se zasijala kao da su zidovi od zlata.
Iznad kreveta, u uzglavlju stajao je Sveti Arhangel Mihael, a pored mame Presveta Bogorodica, obučena u zlatnu svilu.
Ona je držala pehar, i izlila je kao vodu mami po stomaku.
Kad je došla hitna moja vizija se završila.
Sutradan sam mami sve ispričao, i ona je pogledala majicu, i bio je krug na mestu gde je polivena.
Jezivo.
Ja sam od tata odlepio načisto...

Ja se secam da jednu noc nisam spavala, poceli su neki glasovi.... zavrsilo se posle par meseci tako sto me je ''nesto'' jurilo po kuci. Tada sam zavrsila u Lazi.. medjutim proslo je tek posle nekoliko godina... a otkriveno je tek kada sam pred psihijatricom iz Dragise Misovic imala glasove, koje sam naravno negirala... znaci pocelo je sa 18 godina, prestalo ja mislim sa 22 li 23 ...

Sad su to samo neke krace epizode... posto pijem lekove za to ... uglavnom ih postanem svesna tek kada se zavrsi epizoda...

Gadno je sto cesto dobijem amneziju posle toga...

Kazu mi da opet upadam u psihozu, ja ne bih rekla... 

Pa koje lekove pijes ako smatraju da opet upadas u psihozu?

17 hours ago, daksi990 said:

Pa koje lekove pijes ako smatraju da opet upadas u psihozu?

Pa trebalo bi zalastu ali je nemm. zato bensedin taitu i eftil...

I ja sam tako rokao Bensedin ali slaba vajda kad imas psihozu.

Posted (edited)

Ja imam f25, najbolji mi je Bensedin 10 mg. Rivotril ništa posebno. Sada ukidam Rivotril postepeno. A pijem 20 mg Onzapina, i super je!

Edited by Apoptosis