Jump to content
Depresija Forum
Hyperdrive

Shizoaktivni poremećaj / Shizoaktivna psihoza - F25

Recommended Posts

Dobro došli na novu temu o shizoafektivnoj psihozi/shizoafektivnom poremećaju. Otvorile smo je pošto je stara sadržala manje informacija o samoj bolesti a više ličnih iskustava, tj.detalja koji nisu nužno vezani za ovu bolest, te nam je postalo jasno da bi zbunila nove korisnike, putnike-namernike i dr. Dakle, ova tema služi za informacije, podatke vezane za dijagnostiku, tekstove, pitanja.

Za lična iskustva sa svim psihotičnim poremećajima, pa i ovim, otvorena je nova tema, VAŠA ISKUSTVA SA PSIHOZOM. Na njoj ne postoje ograničenja, možete deliti svoju svakodnevicu sa drugima, razmenjivati svoje lične priče, ohrabrivati jedni druge...

OSNOVNE INFORMACIJE O SHIZOAFEKTIVNOM POREMEĆAJU / SHIZOAFEKTIVNOJ PSIHOZI

Ovaj poremećaj karakteriše istovremeno (ili u razmaku od nekoliko dana, ali u okviru iste epizode) postojanje shizofrene simptomatologije i maničnih i depresivnih elemenata. Depresivna simptomatologija je češća nego manična. Postoje dva tipa: bipolarni (češći kod mlađeg uzrasta) i depresivni.

Za bipolarni tip karakteristične su ideje veličine, povećano samopouzdanje, hiperaktivnost, razdražljivost, gubitak normalne kontrole ponašanja uz postojanje karakterističnih simptoma shizofrenije (sumanute ideje, halucinacije, dezorganizovan govor i ponašanje, fenomen emitovanja misli).

Za depresivni tip (nema maničnih faza) neophodno je prisustvo bar dva karakteristična shizofrena znaka i bar dva simptoma depresivnog poremećaja (depresivno raspoloženje, poremećaj sna, gubitak apetita i telesne težine, gubitak energije, beznadežnost, suicidalne misli). Ovaj tip je češći kod starijih osoba, ima tendeciju da traje duže i prognoza je nepovoljnija u odnosu na bipolarni tip.

Za shizoafektivni poremećaj je karakteristična dobra radna istorija, normalni intervali između pogoršanja, bolja prognoza od shizofrenije a lošija od poremećaja raspoloženja, periodičan tok bolesti, češća pojava sumanutih ideja i halucinacija. Češće se javlja kod žena.

Stara tema je ovde.

Edited by blackadder

to je kada doživljavaš da misli izlaze iz tvoje glave i da svi mogu da ih primete

mislim da nije isto što i fenomen čitanja misli

Edited by blackadder

Evo, ja sam pokrenuo zaključanu temu.

Potpuno podržavam što ste onu temu zatvorili jer je postala chat a ne topic.

Ja sam ovu dg dobio u septembru 2013. kod jedne prof. dr...

Posle 3 meseca pokušao sam da se ubijem jer mi je toliko bila loša th, a dr nije htela ni da čuje da nešto menja, dodaje, oduzima...

Nakon samo 4 mg Rispolepta, 10 mg Cipralexa i 1000 mg Eftila, terala me je napolje.

Od pokušaja suicida se nisam čuo sa njom, nije vredna pomena, ni imena ni prezimena.

Od hospitalizacije 2014. imam dg F20.0 - paranoidna shizofrenija i F33.3 - teški depresivni ponavljajući poremećaj sa simptomima psihoze.

Doktor kod kog se sad lečim je star i iskusan.

Pijem, konačno, Slava Bogu, normalnu, dobru th.

Dijagnoza mi je privremeno ova, mada kad čuje o paranoji, mislim da će me vratiti na F20.0.

A shizoafektivni poremećaj je najlakše objasniti kao shizofreniju + bipolarni poremećaj.

Edited by blackadder

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj što mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

Edited by blackadder

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i Pričešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestale halucinacije, tako da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino, eto, paranoja, moj Krst.

Edited by blackadder

Emitovanje misli imam cesto, nekad i tokom celog dana...Za mene to nije samo da imam osecaj da ih drugi ljudi cuju, vec i da i ja cujem sopstvene misli kao eho...Usput, vecinom su to nametnute misli kojih se neretko i stidim.

Edited by blackadder

On 1/5/2018 at 6:03 PM, Apoptosis said:

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj što mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

On 1/5/2018 at 6:06 PM, Apoptosis said:

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i Pričešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestale halucinacije, tako da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino, eto, paranoja, moj Krst.

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi "Vasa iskustva sa psihozom." Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chat.

Edited by blackadder

On 1/5/2018 at 9:14 PM, Iimitless said:

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi "Vasa iskustva sa psihozom." Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chat.

Izvini, pošto imam F25.2, mislio sam da je prikladnije ovde.

Edited by blackadder

Zna li neko da li je izbegavanje ljudi simptom psihoze, ili je nesto drugo?

Edited by blackadder

Može biti određenih slučajeva da se stekne socijalna fobija.

Ja patim od psihotičnog poremećaja, i isto izbegavam ljude maksimalno!

ALI nisam psihijatar.

Edited by blackadder

Pa izbegavam ljude, imam strah od njih i osecam se neprijatno kada sam u nekom drustvu.

Edited by blackadder

Isto. Ja iz kuće ne izlazim, osim u hram.

Imam strah, ali da će me ubiti, raniti, pretući i slično tome.

To je paranoja.

Edited by blackadder

Ne, ja nemam taj problem,kod mene je vise to da se bojim ljudi,imam strah od komunikacije,izbegavanje ljudi...Negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva,pa ne znam je li to-to ili je socijalna fobija...Moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru,mozda mi ubaci neki lek.

Edited by blackadder

Moze biti i depresija, socijalna fobija, izbegavajuci poremecaj...

Ili kao kod mene-delimicno socijalna fobija, a delimicno prosta nezainteresovanost za ljude i komunikaciju...

Edited by blackadder

On 1/7/2018 at 3:53 PM, Goksy said:

Ne, ja nemam taj problem,kod mene je vise to da se bojim ljudi,imam strah od komunikacije,izbegavanje ljudi...Negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva,pa ne znam je li to-to ili je socijalna fobija...Moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru,mozda mi ubaci neki lek.

Stvarno ne znam. Nisam psihijatar, izvini.

Edited by blackadder

Nista,hvala na pojasnjenju.

Edited by blackadder

On 1/5/2018 at 9:14 PM, Iimitless said:

Mislim da svako iskustvo u samopomoći može pomoći i drugima sa ovom bolešću.

Apoptosis...Ne znam...Ja sam se lepo ispovedila, sve živo-bruka do kraja. Jeleosvećenje, pričest i sve ostalo...Ali čini mi se ipak da je Božija volja da budem bolesna...Ali drago mi je zbog tvog iskustva.

Goksy, to je deo naše bolesti, nije neka socijalna fobija zasebno, već mislim da su to negativni simptomi bolesti. Povlačenje u sebe, otežana komunikacija...A kod mene sumanuta ideja da svi loše misle o meni i da mi pričaju iza leđa...Mada tu ima i istine.

P.S. Izvini, mislila sam da već imaš dijagnostikovanu F25...Trebalo bi to sa psihijatrom da vidiš.

Edited by blackadder

Ne, moja dijagnoza je F29...Prosle godine mi je receno da je to socijalna anksioznost i da moram da se izlazem svojim strahovima. Kada sam prestao da pijem lek ti su se strahovi naglo povukli, ali sada su se vratili.

Edited by blackadder

Sta ces onda na temi za shizoafektivce??

Edited by blackadder

On 1/9/2018 at 9:35 AM, Goksy said:

Ne, moja dijagnoza je F29...Prosle godine mi je receno da je to socijalna anksioznost i da moram da se izlazem svojim strahovima. Kada sam prestao da pijem lek ti su se strahovi naglo povukli, ali sada su se vratili.

Pa i to ti je neka nespecifična psihoza. Ne znam, i ja sam imala taj problem, možda jeste samo socijalna fobija, ali svejedno je uključena tu i naša glavna bolest. Jer osnova npr. naše dijagnoze je to nesnalženje u komunikaciji (neumeren u svemu :)), strah od socijalizacije, izlaženja van, bivanja među ljudima. Sad, da li ćemo to zvati socijalna fobija ili negativni simptomi psihoze...Nije ni bitno. Bitno je da ih izlečimo. Meni npr. je pomoglo izlaženje napolje u vreme kad nema mnogo ljudi na ulici i to šetnja kroz neke sporedne ulice ili nenaseljene krajeve da ne bih sretala puno ljudi. I kad se čovek navikne na svež vazduh i malo stresa, onda je malo lakše...Pa mic po mic-i to se popravlja. Ali uglavnom, to će jednom proći, pa će te posećivati tu-i-tamo ponova ta fobijica...Pa ne znam sad. Valjda se moramo boriti, a ako nemamo snage onda za kratak čas piti lekove, pa onda malo svog truda, pa na kraju biće to dobro. Eto, to je moje iskustvo.

Edited by blackadder

Nekada su govorili da se strahovi ne mogu izlečiti, da se jednostavno smenjuju. Jedan nestane a drugi se pojavljuje...Ja sam izlečila sve svoje strahove. Sada se normalno plašim, ništa ekstremno. Možda treba da nam kažeš čega se plašiš i da svi ovde analiziramo tvoj strah. Kako se suočiti s njim. Naći neko razumno rešenje koje bi pomoglo da se izboriš sa strahom. To što si prestala da piješ lekove a strahovi ti nestali, jesi li pomislila da si posle toga bila aktivnija, manje spavala, više radila, živela malo bržim tempom, bila na dijeti nekad i preterala u tome...?

Ako si od svega po nešto od ovoga nakon lekova, onda zastani i živi malo laganije, usporenije, kvalitetnije. Za početak odmaraj...

Edited by blackadder

On 1/9/2018 at 10:13 AM, Veronika said:

Sta ces onda na temi za shizoafektivce??

Trazio sam neke odgovore.

Edited by blackadder

On 1/9/2018 at 2:32 PM, Biljanam said:

Nekada su govorili da se strahovi ne mogu izlečiti, da se jednostavno smenjuju. Jedan nestane a drugi se pojavljuje...Ja sam izlečila sve svoje strahove. Sada se normalno plašim, ništa ekstremno. Možda treba da nam kažeš čega se plašiš i da svi ovde analiziramo tvoj strah. Kako se suočiti s njim. Naći neko razumno rešenje koje bi pomoglo da se izboriš sa strahom. To što si prestala da piješ lekove a strahovi ti nestali, jesi li pomislila da si posle toga bila aktivnija, manje spavala, više radila, živela malo bržim tempom, bila na dijeti nekad i preterala u tome...?

Ako si od svega po nešto od ovoga nakon lekova, onda zastani i živi malo laganije, usporenije, kvalitetnije. Za početak odmaraj...

Plasim se negativne procene drugih ljudi, da ce ljudi da me procenjuju u negativnom smislu...Eto, to je moj strah.

Edited by blackadder