Jump to content
Depresija Forum
Hyperdrive

Shizoaktivni poremećaj / Shizoaktivna psihoza - F25

Recommended Posts

Dobro doÅ¡li na novu temu o shizoafektivnoj psihozi/shizoafektivnom poremećaju. Otvorile smo je poÅ¡to je stara sadržala manje informacija o samoj bolesti, a viÅ¡e liÄnih iskustava, detalja koji nisu nužno vezani za ovu bolest, te nam je postalo jasno da bi zbunila nove korisnike, putnike-namernike i dr. Dakle, ova tema služi za informacije, podatke vezane za dijagnostiku, tekstove, pitanja.

Za liÄna iskustva sa svim psihotiÄnim poremećajima, pa i ovim, otvorena je nova tema, VAÅ A ISKUSTVA SA PSIHOZOM. Na njoj ne postoje ograniÄenja, možete deliti svoju svakodnevicu sa drugima, razmenjivati svoje liÄne priÄe, ohrabrivati jedni druge...

OSNOVNE INFORMACIJE O SHIZOAFEKTIVNOM POREMEĆAJU // SHIZOAFEKTIVNOJ PSIHOZI

Ovaj poremećaj karakteriÅ¡e istovremeno (ili u razmaku od nekoliko dana, ali u okviru iste epizode) postojanje shizofrene simptomatologije i maniÄnih i depresivnih elemenata. Depresivna simptomatologija je Äešća nego maniÄna. Postoje dva tipa: bipolarni (Äešći kod mlaÄ‘eg uzrasta) i depresivni.

Za bipolarni tip karakteristiÄne su ideje veliÄine, povećano samopouzdanje, hiperaktivnost, razdražljivost, gubitak normalne kontrole ponaÅ¡anja uz postojanje karakteristiÄnih simptoma shizofrenije (sumanute ideje, halucinacije, dezorganizovan govor i ponaÅ¡anje, fenomen emitovanja misli).

Za depresivni tip (nema maniÄnih faza) neophodno je prisustvo bar dva karakteristiÄna shizofrena znaka i bar dva simptoma depresivnog poremećaja (depresivno raspoloženje, poremećaj sna, gubitak apetita i telesne težine, gubitak energije, beznadežnost, suicidalne misli). Ovaj tip je Äešći kod starijih osoba, ima tendeciju da traje duže i prognoza je nepovoljnija u odnosu na bipolarni tip.

Za shizoafektivni poremećaj je karakteristiÄna dobra radna istorija, normalni intervali izmeÄ‘u pogorÅ¡anja, bolja prognoza od shizofrenije a loÅ¡ija od poremećaja raspoloženja, periodiÄan tok bolesti, Äešća pojava sumanutih ideja i halucinacija. ÄŒešće se javlja kod žena.

Stara tema je ovde.

Evo, ja sam pokrenuo zakljuÄanu temu.

Potpuno podržavam što ste onu temu zatvorili jer je postala chat a ne topic.

Ja sam ovu dg dobio u septembru 2013. kod jedne prof. dr....

Posle 3 meseca pokuÅ¡ao da se ubijem, jer mi je toliko bila loÅ¡a th, a dr nije htela ni da Äuje da neÅ¡to menja, dodaje, oduzima...

Nakon samo 4 mg Rispoelpta, 10 mg Cipralexa i 1000 mg Eftila, terala me je napolje.

Od pokuÅ¡aja suicida se nisam Äuo sa njom, nije vredna pomena, ni imena ni prezimena.

Od hospitalizacije 2014. imam dg F20.0 - paranoidna shizofrenija i F33.3 - Teški depresivni ponavljajući poremećaj sa simptomima psihoze.

Doktor kod kog se sad leÄim je star i iskusan.

Pijem, konaÄno Slava Bogu, normalnu, dobru th.

Dijagnoza mi je privremeno ova, mada kad Äuje o paranoji, mislim da će me vratiti na F20.0.

A shizoafektivni poremećaj je najlakše objasniti kao shizofreniju + bipolarni poremećaj.

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj Å¡to mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i PriÄešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestajale halucinacije, da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino eto paranoja, moj Krst.

emitovanje misli imam cesto nekad i tokom celog dana ..za mene to nije samo da imam osecaj da ih drugi cuju vec i da i ja cujem sopstvene misli kao eho..usput vecinom su to nametnute misli kojih se neretko i stidim.

Oprala me paranoja i nabila mi dupe u guzicu.

Tata je rekao da me više nikad neće voditi u kladionicu ni u kafić na nes / espresso sa mlekom...

Razlog je taj Å¡to mi je paranoja proradila, tresao sam se kao prut.

4 zida, i ja.

Tako do kraja života...

Takođe, vrlo vredno pomena!

Od kad sam krenuo da se Ispovedam i PriÄešćujem, mnogo se bolje osećam, u smislu da su nestajale halucinacije, da ih sad nema ni jedne...

Slava Bogu!

Jedino eto paranoja, moj Krst.

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi o vasim iskustvima sa psihozom. Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chet

Api, molila bih te da ovakve postove pises na temi o vasim iskustvima sa psihozom. Necemo opet da pretvaramo ovu temu u chet

Izvini, pošto imam F25.2 mislio sam da je prikladnije ovde.

Zna li neko da li je izbegavanje ljudi simptom psihoze ili je nesta drugo?

Zna li neko da li je izbegavanje ljudi simptom psihoze ili je nesta drugo?

Može biti odreÄ‘enjih sluÄajeva da se stekne socijalna fobija.

Ja patim od psihotiÄnog poremećaja, i isto izbegavam ljude maksimalno!

ALI nisam psihijatar.

Pa izbegavam ljude imam strah od njih i osecam se neprijatno kada sam u nekom drustvu

Pa izbegavam ljude imam strah od njih i osecam se neprijatno kada sam u nekom drustvu

Isto. Ja iz kuće ne izlazim, osim u hram.

Imam strah, ali da će me ubiti, raniti, pretući i sliÄno tome.

To je paranoja.

Isto. Ja iz kuće ne izlazim, osim u hram.

Imam strah, ali da će me ubiti, raniti, pretući i sliÄno tome.

To je paranoja.

ne ja nemam taj problem kod mene je vise strah bojim se ljudi strah od komunikacije,izbegavanje ljudi negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva pa ne znam jel to to ili je socijalna fobija moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru mozda mi ubaci neki lek

ne ja nemam taj problem kod mene je vise strah bojim se ljudi strah od komunikacije,izbegavanje ljudi negde sam procitao da u psihozi ima i povlacenja iz drustva pa ne znam jel to to ili je socijalna fobija moracu za ovaj moj problem da kazem psihijatru mozda mi ubaci neki lek

Moze biti i depresija socijalna fobija izbegavajuci por.

Ili kao kod mn deo soc fobija a deo prosta nezainteresovanost za ljude i komunikaciju...

Stvarno ne zznam. Nisam psihijatar, izvini.

Stvarno ne zznam. Nisam psihijatar, izvini.

nista hvala na pojasnjenju

Mislim da svako iskustvo u samopomoći može pomoći i drugima sa ovom bolešću.

Apoptosis..ne znam...ja sam se lepo ispovedila, sve živo-bruka do kraja. jeleosvećenje, priÄest i sve ostalo...ali Äini mi se ipak da je Božija volja da budem bolesna...ali drago mi je zbog tvog iskustva.

Goksy to je deo naÅ¡e bolesti, nije neka socijalna fobija zasebno već mislim da su to negativni simptomi bolesti.povlaÄenja u sebe, otežana komunikacija .a kod mene sumanuta ideja da svi loÅ¡a misle o meni i da mi priÄaju iza leÄ‘a..mada tu ima i istine.

izvini, mislila sam da već imaš dijagnostikovanu F25... trebalo bi to sa psihijatrom da vidiš

Ne moja dijagnoza je f29 prosle godine mi je receno da je to socijalna anksioznost i da moram da se izlazem svojim strahovima.Kada sam prestao da pijem lek ti su se strahovi naglo povukli,ali sada su se vratili

Ne moja dijagnoza je f29 prosle godine mi je receno da je to socijalna anksioznost i da moram da se izlazem svojim strahovima.Kada sam prestao da pijem lek ti su se strahovi naglo povukli,ali sada su se vratili

Sta ces onda na temi za shizoafektivce??

Pa i to ti je neka nespecifiÄna pihoza. Ne znam i ja sam imala taj problem, možda jeste samo socijalna fobija, ali svejedno je ukljuÄena tu i naÅ¡a glavna bolest. Jer osnova npr. naÅ¡e dijagnoze je to nesnalženje u komunikaciji (neumeren u svemu :) ), strah od socijalizacije, izlaženja van, bivanja meÄ‘u ljudima. Sad da li ćemo to zvati socijalna fobija ili negativni simptomi psihoze...nije ni bitno. Bitno da ih izleÄimo. Meni npr. je pomoglo izlaženje napolje u vreme kad nema mnogo ljudi na ulici i to Å¡etnja kroz neke sporedne ulice ili nenaseljene krajeve da ne bi sretala puno ljudi. I kad se Äovek malo navikne na svež vazduh i malo stresa onda je malo lakÅ¡e; pa mic po mic to se popravlja. Ali uglavnom to će jednom proći, pa će te posećivati tu i tamo ponova ta fobijica. Pa ne znam sad. Valjda se moramo boriti, a ako nemamo snage onda za kratak Äas piti lekove, pa onda malo svog truda pa na kraju biće to dobro. Eto to je moje iskustvo.

Nekada su govorili da se strahovi ne mogu izleÄiti, da se jednostavno smenjuju. Jedan nestane a drugi se pojavljuje. Ja sam izleÄila sve svoje strahove. Sada se normalno plaÅ¡im, niÅ¡ta ekstremno. Možda trebaÅ¡ da nam kažeÅ¡ Äega se plaÅ¡iÅ¡ i da svi ovde analiziramo tvoj strah. Kako se suoÄiti s njim. Naći neko razumno reÅ¡enje koje bi pomoglo da se izboriÅ¡ sa strahom. To Å¡to si prestala da pijeÅ¡ lekove a strahovi ti nestali, jesi li pomislila da si posle toga bila aktivnija, manje spavala, viÅ¡e radila, živela malo bržim tempom, bila na dijeti nekad i preterala u tome.

Ako si od svega po neÅ¡to od ovga, nakon lekova onda zastani i živi malo laganije, usporenije, kvalitetnije. Za poÄetak odmaraj

Sta ces onda na temi za shizoafektivce??

trazio sam neke odgovore

Nekada su govorili da se strahovi ne mogu izleÄiti, da se jednostavno smenjuju. Jedan nestane a drugi se pojavljuje. Ja sam izleÄila sve svoje strahove. Sada se normalno plaÅ¡im, niÅ¡ta ekstremno. Možda trebaÅ¡ da nam kažeÅ¡ Äega se plaÅ¡iÅ¡ i da svi ovde analiziramo tvoj strah. Kako se suoÄiti s njim. Naći neko razumno reÅ¡enje koje bi pomoglo da se izboriÅ¡ sa strahom. To Å¡to si prestala da pijeÅ¡ lekove a strahovi ti nestali, jesi li pomislila da si posle toga bila aktivnija, manje spavala, viÅ¡e radila, živela malo bržim tempom, bila na dijeti nekad i preterala u tome.

Ako si od svega po neÅ¡to od ovga, nakon lekova onda zastani i živi malo laganije, usporenije, kvalitetnije. Za poÄetak odmaraj

plasim se negativne procene drugih ljudi da ce ljudi da me procenjuju u negativnom smislu eto to je moj strah

Pa i to ti je neka nespecifiÄna pihoza. Ne znam i ja sam imala taj problem, možda jeste samo socijalna fobija, ali svejedno je ukljuÄena tu i naÅ¡a glavna bolest. Jer osnova npr. naÅ¡e dijagnoze je to nesnalženje u komunikaciji (neumeren u svemu :)/> ), strah od socijalizacije, izlaženja van, bivanja meÄ‘u ljudima. Sad da li ćemo to zvati socijalna fobija ili negativni simptomi psihoze...nije ni bitno. Bitno da ih izleÄimo. Meni npr. je pomoglo izlaženje napolje u vreme kad nema mnogo ljudi na ulici i to Å¡etnja kroz neke sporedne ulice ili nenaseljene krajeve da ne bi sretala puno ljudi. I kad se Äovek malo navikne na svež vazduh i malo stresa onda je malo lakÅ¡e; pa mic po mic to se popravlja. Ali uglavnom to će jednom proći, pa će te posećivati tu i tamo ponova ta fobijica. Pa ne znam sad. Valjda se moramo boriti, a ako nemamo snage onda za kratak Äas piti lekove, pa onda malo svog truda pa na kraju biće to dobro. Eto to je moje iskustvo.

strah od socijalizacije, izlaženja van, bivanja medju ljudima.