Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Mirri

Skidanje sa benzodiazepina

Recommended Posts

Mislim da je tema vrlo važna.

Doktori nam daju ove lekove, ali ne upozore dovoljno da izazivaju zavisnost i da treba dosta vremena da se obustave.

Kakva su vaša iskustva?

nikad nisam razvio zavisnost.

uzimao dok sam osjećao da pomaže (cca 3 mjeseca).

svaki drugi tjedan sam morao povećati dozu, jer sam brzo razvijao toleranciju.

kad je prestalo djelovati i doza otišla previsoko (6 mg rivotrila) jednostavno prestao.

0 nuspojava.

također sam se osjećao sve depresivnije što je doza išla gore.

eto to je moje iskustvo.

Sporo mi je rasla tolerancija, sa 3-6 mg Bromazepama sam tri godine mogla da zaspim i to uz jedan fin osećaj.

Nije mi stvorio zavisnost.

Ali Rivotril jeste, sa 3 mg sam se skidala 5 meseci.

bromazepam sam probao nakon Å¡to sam razvio ogromnu toleranciju na rivotril.

pokušao sam par puta uzeti 18 mg, poslije i 24 mg, ali nikad nisam ništa osjetio

tad sam shvatio da benzosi nisu dugoroÄno rjeÅ¡enje

i da nisu ništa bolji od alkohola.

osim toga Äak i kad djeluju stvaraju umor, letargiju, bezvoljnost, sedaciju,

demotivaciju, gubitak pamćenja (u višim dozama).

ne vidim to kao neko ozbiljno i dugoroÄno rjeÅ¡enje u lijeÄenju bilo Äega.

nego više kao prvu pomoć dok se ne nađe nešto bolje

Šta? Tehnike nošenja sa stresom. Valjda. Otkud znam.

Meni funkcioniÅ¡e kombinacija stabilizator raspoloženja + antidepresiv koji je dobar i za anksioznost, pa mi benzosi gotovo i ne trebaju. Nisam uzela nijedan oko dve sedmice, a od novembra 2016. do ovog meseca sam bila na tri razliÄita. No, samo Rivotril sam uzimala redovno, od polovine maja do polovine septembra, jer bez njega nisu mogle da mi se smire noge kako bih spavala.

Pre 13 sati sam bila kod lekarke opÅ¡te prakse da mi prepiÅ¡e ova dva gorepomenuta leka, pitala me je da li mi treba i recept za bromazepam. Kažem joj da smo mama i ja od nekog 20. novembra do juÄe popile ukupno 23.5 tableta, te da mene sad i polovina od 3 mg obara. Ona me je pohvalila i krenula da priÄa kako su silni, silni ljudi toliko navuÄeni da ne zna kako će s njima. Setim se porodiÄne prijateljice koja već godinama ne može da zaspi bez benzosa, onda se setim silnih ljudi ovde, onih koji bi da ostave, a ne mogu, te onih koji jednostavno ne žele da se suoÄe sa svetom bez benzosa. I baÅ¡, ali baÅ¡ sam se bila naježila. :(

I kad razmislim, jasno mi je da kad sam poÄela, nisam imala izbora, jer mi je anksioznost bila van kontrole. Dok sam bila na antipsihotiku zbog pogreÅ¡ne dijagnoze, benzos je pomagao protiv akatizije. No, od kraja septembra, pa do polovine januara, to je apsolutno bila navika. Shvatila sam to kad sam bila uzbuÄ‘ena zbog mogućnosti posla, odvalila 9 mg bromazepama za 14 sati i ponaÅ¡ala se kao narkos. Bila sam 100% sigurna kad sam se isto tako osećala i posle 1.5 mg, dva dana kasnije. I da li mi je pomoglo da obavim posao? Jok.

Nikada nisam probala da se "skinem" sa nekog leka. Psih je menjala lekove s vremena na vreme i jedino mi nije pomogao bensdedin. Stvarao mi je neviđenu nervozu.

Pitala sam kad ću da prestanem sa uzimanjem lekova, reÄeno mi je da se oni piju dok za tim postoji potreba.

Pijem 2,5mg Lorazepama tri puta dnevno i ne znam da li sam zavisna od njega. Nemam nikakve nuspojave, ne spava mi se, a koncentracija je uglavnom ok.

Evo, danas sam mogla da ga uzmem. I nisam. Ponosna sam. :)

Moje iskustvo je da izazivaju zavisnost, ali da nije teÅ¡ko skinuti se ako se ide jako polako, znaÄi mesecima.

Onda nema krize.

Ako su doze baÅ¡ velike, a retko ko je u toj situaciji, ide se na bolniÄko ukidanje.

Ljudi greÅ¡e kada ih naglo obustave i odatle potiÄu one horor priÄe sa neta.

Moje iskustvo je da izazivaju zavisnost, ali da nije teÅ¡ko skinuti se ako se ide jako polako, znaÄi mesecima.

Onda nema krize.

Ako su doze baÅ¡ velike, a retko ko je u toj situaciji, ide se na bolniÄko ukidanje.

Ljudi greÅ¡e kada ih naglo obustave i odatle potiÄu one horor priÄe sa neta.

ja sam pola godine na 1 mg i seckao sam i na Äetvrtinice i niÅ¡ta .Probao da zamenim sa valerijanom i Eftilom ali nije iÅ¡lo ostavljanje rivotrila , no ipak sam ostavio metoten npr . Za sad samo 1 mg rivotrila može da me dovede u smirenost , nekad bude i 2 mg

Nikada nisam probala da se "skinem" sa nekog leka. Psih je menjala lekove s vremena na vreme i jedino mi nije pomogao bensdedin. Stvarao mi je neviđenu nervozu.

Pitala sam kad ću da prestanem sa uzimanjem lekova, reÄeno mi je da se oni piju dok za tim postoji potreba.

Pijem 2,5mg Lorazepama tri puta dnevno i ne znam da li sam zavisna od njega. Nemam nikakve nuspojave, ne spava mi se, a koncentracija je uglavnom ok.

Tako je dok postoji potreba, ako postoji potreba cijeli život, pijeÅ¡ ih cijeli život, bitna je kontrola ne ići u veće doze samostalno. Tako je i meni s bromazepamom samo Å¡to mi se pogorÅ¡alo stanje, malo depresija, malo pojaÄani stresovi itd. Meni se Äini da su benzodiazepini manje zlo od antidepresiva.

ja sam pola godine na 1 mg i seckao sam i na Äetvrtinice i niÅ¡ta .Probao da zamenim sa valerijanom i Eftilom ali nije iÅ¡lo ostavljanje rivotrila , no ipak sam ostavio metoten npr . Za sad samo 1 mg rivotrila može da me dovede u smirenost , nekad bude i 2 mg

probaj na 1/8,i 1/4 je dosta.

probaj na 1/8,i 1/4 je dosta.

Potvrđujem da ovo pomaže, radila tako u septembru. Pipavo do zla boga, ali vredi!

Ja mislim da ni veće ni manje doze ne smemo da pokuÅ¡avamo bez dogovora sa psih. Tako je meni reÄeno na poÄetku leÄenja i ja to strogo poÅ¡tujem.Ne smanjujem, ne povećavam niÅ¡ta bez dogovora sa psih.

Najbolji su agonisti ...

Daju se u post-operativne svrhe da bi se digla bioloski razina GABA-a i pacijent brze oslobodio dejstva pre-operativnih opijata.