Jump to content
Depresija Forum
real thing

Bipolarni poremećaj - vaša priča

Recommended Posts

meni se nekad ?ini kao da sam si umislila sve ove simptome koje i imam... zato sam dosta dugo odbijala tablete..

ne znam da li si jednostavno nisam mogla priznati da mi se to doga?a ili sam jednostavno mislila da sam ih pokupila iz ne?ije tu?e glave....

moj bivši de?ko je imao depresiju tako da sam sam mislila da sam si umislila njegove simptome.

valjda nije tako jer ga ne vi?am ve? godinu dana a ja i dalje s takvom psihom...

meni se nekad ?ini kao da sam si umislila sve ove simptome koje i imam... zato sam dosta dugo odbijala tablete..

I ja sam. Još sam tvrdio da bog zna kako loše deluju na mene.

Sada kada je sve prošlo, bar mi se tako ?ini, pijem te lekove i sem što me uspavaju nikakvo drugo dejstvo ne vidim. K'o cedevita.

ne znam da li si jednostavno nisam mogla priznati da mi se to doga?a ili sam jednostavno mislila da sam ih pokupila iz ne?ije tu?e glave....

Verovatno oba.

Poprili?no prepoznajem sebe u tvojim postovima.

moj bivši de?ko je imao depresiju tako da sam sam mislila da sam si umislila njegove simptome.

valjda nije tako jer ga ne vi?am ve? godinu dana a ja i dalje s takvom psihom...

Ko zna godinu dana i nije mnogo.

Sa druge strane možda on i nema nikakve veze, možda je moralo tako da bude, da i ti pro?eš svoje probleme ?

Šta ?eš, takva tura naišla.

Važno je da sve prolazi !

ja osje?am neke promjene tek sad sa zyprexom....

ak ništa drugo- bar nuspojave :P

pila sam xanax, zoloft , xeroxat....

sad sam na zoloftu, xanaxu i toj zyprexi..

i po prvi puta mogu re?i- OSJE?AM SE BOLJE..

dugo mi se doga?alo da sam se osje?ala jako depresivno i prije upoznavanja to de?ka...

i stalno sam mislila da samo tražim izlike da bi bila depresivna (umislla sam si a sam mazohist)

al sam sad s ovim lijekovima shvatila da sam tražila objašnjenje ašto sam depresivna a ne razlog da bi bila....

kad si ti shvatio da trebaš te lijekove? koji ti je bio taj prijelomni trenutak kad si shvatio da ti trebaju?

?ekaj, ti imaš bp od nedavno dijagnosticiran a prije toga poreme?aj li?nosti?

meni je ?udno što su mi prepisali istu terapiju kao ebony a ona ima poreme?aj li?nosti....

Ja imam tu dijagnozu,ali kod mene su podjednako teske i + i - faze.

Imam jos i anksioznost koja mi se povremeno javlja,zatiim bulimiju a ne reko posegnem i za kokainom ili alkoholom sto mi sve pogorsava stanje i na kraju dodjem do dna da vise ne znam sta cu od sebe.

Kao sad.

A isto tako znam da mi i ne prija bolnica niti bilo koji drugi vid hospitalizacije.

Cesto mi se desava da ne popjijem lek,zaboravim a nema ko da me podseti.

Predlozila sam ti ranije da navijas sat na mobilnom da te podseti da pijes lekove.

Dragi moji forumashi,

Zelela bih da podelim sa vama razmishljanja koja me muche vec duze vreme. Lechim se od bipolarnog afektivnog poremecaja vec 7-8 godina. Sad sam u remisiji, tako reci zdrava.

Pred maturu u gimnaziji sam imala porodichnih i ljubavnih problema, bezala sam iz shkole i tako zapadala u sve vecu i vecu letargiju. Na kraju godine bila sam neocenjena iz mase predmena, raskinula sam dugu vezu, i nisam znala odakle da pochnem sa razreshavanjem situacije. to je za mladog pubertetliju bio veli kamen oko vrata.

po preporuci pedagoga uputili su me u Palmoticevu, na lechenje. Tada pochinje moja borba sa boleshcu i samom sobom.

Mislim da je vazno i da kazem da je i moja majka nekoliko puta bila hospitalizovana u IMZ. Nemamo iste dijagnoze. Majka godinama ne pije lekove, iako lekar na tome insistira. Dobro se oseca, u penziji je, ali je vechito nezadovoljna. Chini mi se da je jednostavno takva.

Majka bolnicu vidi kao drugu kucu i slepo veruje psihicima.

Prvi put su mmi dijagnosticirali prolaznu psihozu i otpustili me ranije, kako bih polagala maturu i prijemni za faks. Od tada sam promenila 3 doktora.

S druge strane, moj otac nije zelo da poveruje da mu sa cerkom neshto ipak nije u redu. Tako da sam, u dogovoru sa njim, jer sam vidno emocionalno i mentalo otupljivala od lekova i bila jako stondirana, batalila terapiju. Teshko mi je bilo i da se skoncentrishem. Ubrzo sam se upisala na fax i trudila se da tu bolnu epizodu zaboravim.

I stvarno mi je neko vreme bilo dobro. Pochela sam da dajem ispite i nashla novog dechka.

A onda, pri prvoj prepreci, poklekla sam. Pitam se, da li je to nama nizi prag tolerancije i organizam manje otporan?! Ponovo sam se nashla u bolnici. Kakvo muchenje. Trebalo je gledati sve one lekare koji su me dozivljavali kao svoj lichni neuspeh.

Skoro sam bila na kontroli. Od poslednje hospitalizacije proshlo je vishe od 9 meseci. Dobro se osecam, zivot mi je sredjen, pred udajom sam i radim.

Ipak, ne muchi mene to shto su mi rekli da cu lekove morati da uzimam do kraja zivota, pijem eftil i metoten, vec to shto mi se stalno mota po glavi misao da pred svakim vecim problemom bezim u bolest, jer, mozda glupo zvuchi, ali tu sam sigurna, zatvorena u svoja 4 zida.

Poslednji put sam se razbolela kad sam ostala bez posla, a uzimala sam terapiju redovno. Ne znam kako to da opishem, svesno sam se predala. Kako da ne verujem dovoljno u sebe.

Zimu sam se ponovo nashla, tako se bar to tada chinilo, u groznoj situaciji. Uplashila sam se za zravlje brata, osnovano i pojavila se akcioznost, lupanje srca, nisam mogla da zaspim, rojile su se svakave misli... I shta sam uradila? Sela sam i otvoreno razgovarala sa verenikom. Razumeo me je, ohrabrio, uverioi me je da ne mogu nishta da promenim - pokushala sam. Tada kao da mi ukalupio mozak da pochne da proizvodi pozitivne misli. Spasio me je bega u ponor, a samo me je saslushao i kriza je proshla. Spavala sam kao beba u njegovom zagrljaju, a nisam uzela nishta!

Sada vishe od svega zelim da budem mama. Zivim u drugom gradu, mirnijim nachinom zivota. Nema maskarada po chitavu noc, sumnjivih likova i zbunjujucih situacija.

Pitam se samo da li bih ostatak svog zivota mogla da provedem bez potpore lekova ne plasheci se da se uhvati u koshtac sa onim shto nosi novi dan.

Treba josh i da kazam da mi je dr. na poslednjoj kontroli priznala kako su, od mojih 10 hospitalizacije bile zaista potrebne 3-5 (ni sama nije sigurna).

Dok me izjeda ovaj crv, pitam vas, i trazim savet i mishljenje, da li neko ima slichna razmishljanja i da li je prolazi kroz slicno?

Hvala forumashi

sve je moguce!

strah koji imam, kao i ti, jeste vracanje u depresivno stanje. mislim da bih umrla kada bi me opet zadrzali na psihijatriji zbog nervnog sloma ili napada panike. plaism se.

probaj bez lekova, ne znam. bice sve drugacije kad se rodi dete. nadam se da ce i u mo slucaju da bude tako.

ja sam vec 5 meseci bez lekova i nije me do sada hvatala depresija, samo hipohondrija i nekolicina sumanutih ideja (kako je to moja doktorica rekla, mada ja ne vidim nista sumanuto u tome).... mislim da nas samo saznanje da smo bolesni tera nazad u ambis (tamo gde smo sigurni u kandzama nase dijagnoze)...

pokusaj da se ponasas kao da nisi psihicki u kurcu i bice ti bolje, barem ja tako postupam, veruj mi delotvorno je.

cak sam i pogazila doktoricin savet vezan za trudnocu gde spominje post porodjajnu depresiju. samo treba da se izboris sa sobom i kazes 'mogu ja to, sa mnom je sve u redu' i da zacrtas cilj, pre svage razlog zasto si ti u redu, dakle, ti imas CILJ. sve ostalo je lako.

srecno!

Hvala ti na podrshci! Tvoj primer me zaista hrabri. I moj verenik se plashi, moracu ponovo da razgovaram sa njim o tome.

Kada sam sa dobrom drugaricom prichala o porodici, otvoreno mi je rekla da nije za to da se se produzuje takva loza - bukvalno tim rechima. Sachekacu da se josh neko javi pa cu rezimirati utiske... Josh jednom, hvala ti!

Drgarica ti je baš dobra. Koja okrutnost.

Drgarica ti je baš dobra. Koja okrutnost.

Nazalost...

Od skoro sam dobio novu dijagnozu - bipolarni afektivni poremecaj.

Za pocetak zanima me koliko na ovom forumu ima bipolaraca?

A kasnije i da pricamo nekim iskustvima. Recimo da li jos neko sem mene voli manicne epizode? :)

Od skoro sam dobio novu dijagnozu - bipolarni afektivni poremecaj.

Za pocetak zanima me koliko na ovom forumu ima bipolaraca?

A kasnije i da pricamo nekim iskustvima. Recimo da li jos neko sem mene voli manicne epizode? :)

Ne znam zasto niko ne odgovara, ali evo tu sam ja. Mislim prirodno da vise volimo manichnu epizodu od depresivne, ali manichna sa sobom donosi i puno kajanja.

Koja su tvoja iskustva? :clapping:

Ne znam zasto niko ne odgovara, ali evo tu sam ja. Mislim prirodno da vise volimo manichnu epizodu od depresivne, ali manichna sa sobom donosi i puno kajanja.

Pa realno mislim da i nema toliko bipolaraca ovde. Zato se niko ne javlja.

Koja su tvoja iskustva? :clapping:

I ja volim maniju najvise na svetu. Ono kad ne prespavas pola ili celu noc. Kada si pun energije, pricas 200 na sat, kad mozes da radis mnogo toga... kad si ko supermen. :D

Ali ja sam sada u nekom mracnom raspolozenju i to traje barem 2 dana. :sadangel:

I naravno da usled manije ima kajanja, jer posle nekad ne mozes da verujes sta si tada radio.

Ne znam meni je prijala ta ekstrovertnost posle mnogo godina introvertnosti, a onda sam se smorio jer sam skapirao da sam se ipak previse otvorio.

Treba imati neku granicu. Jer su neki ljudi kao vukovi, jedva cekaju da cuju nesto od tebe, i onda da to zloupotrebe prvom prilikom. :(

Moja dijagnoza je bipolarni poremećaj. Liječim se šest godina (od 2004.). :whistling:

Ako nekoga zanima pomoć ili savjet, tu sam.

ja ne znam da li sam bipolarac, meni pise na papiru depresivus mixtus....pet dana sam bila totalno down, patila sam zato sto mrzim sebe i svoj zivot a i ceo svet,i lekove sto pijem i sve sve sve ,i onda glava me zaboli od tih misli....ne mogu da slusam ljude , ni price nista...a juce sam otisla u teretanu , uvece sam izlalila sa drustvom, super sam se osecala, sve naucila, otisla na salsu ..i sve , i spremila sobu...pa onda samo sedim i ne osecam se nikako....ni dobro , ni lose,,,,nikako...tako preovedim ceo dan da gledam lekove i plafon.i ne radim nista ali nemam ni osecaj krivice zbog toga. samo postojim. i nije mi lose, ne mogu reci da mi je lose, a ni to ne zelim da mi bude dobro, zato sto to nije normalno, a ustvari ne znam....mozda sam poludela od svih tih lekova ...sve je pocelo sa nesanicom, pa depresijom, pa lekove lekove , pa sve vise, pa i mesam, sad vise ne znam nista...jedva cekam da idem na kontrolu...a ko zna kako cu da se osecam onda kad dodjem na red...mozda cu u tom trenutku zaboraviti na sve ovo, i da joj kazem da sam ok, uspesno sam se izlecila....mozda nisam ni bolesna,mozda to ni ne postoji... o cemu pisem ja ?izvinjavam se...necu da izbrisem post ako sam vec toliko pisala,interesuje me keko se leci bipolarni poremecaj?

To sam ja - moraš uzimati terapiju koja ti stabilizira raspoloženje. Ne znam što koristiš, ali ja uzimam baš za bipolarni Litij karbonat..i puno mi pomaže..Ali bitno je i raditi na promjeni životne filozofije..raditi na sebi..uz terapiju...

"Bipolarni poremećaj

KliniÄka depresija uistinu je težak problem. No kada se pojavljuje u kombinaciji s manijom, tada govorimo o bipolarnom poremećaju. Jedino Å¡to je sigurno kod bipolarnog poremećaja jest to da je posve nepredvidiv. Tijekom maniÄne faze bolesti, stoji u The Harvard Mental Health Letter, bolesnik â€može biti nepodnoÅ¡ljivo nametljiv i dominantan, a njegova euforija, koja je popraćena nepromiÅ¡ljenošću i nemirom, može zaÄas prijeći u razdražljivost ili bijes“.

Oboljeli Äesto osjeća silnu snagu, kao da mu niÅ¡ta nije nemoguće. Mahnito vježbala ili funkcionirala sam uz vrlo malo sna — spavajući sam tek dva do tri sata noću, a ipak se budi pun energije.

MeÄ‘utim, s vremenom su poÄinju nadvijati tamni oblaci. â€Kad bi euforija dosegla vrhunac“, kaže jedna pacjentica, â€duboko u sebi osjetila bih nekakav nemir, kao da u sebi imam motor koji se ne može ugasiti. U trenu bih postala agresivna i destruktivna. Bez ikakvog bih se povoda verbalno okomila na ukućane. Bila sam bijesna, puna mržnje i potpuno izvan kontrole. Nakon tog zastraÅ¡ujućeg izljeva emocija iznenada bi me svladao umor, poÄela bih plakati i potpuno bi me obuzela depresija. Osjećala sam se bezvrijedno te me progonio osjećaj da sam zla. No isto sam tako već sljedećeg trena mogla biti izrazito dobre volje kao da se niÅ¡ta nije dogodilo.“

Ovakvo ćudljivo ponaÅ¡anje koje je svojstveno onima koji pate od bipolarnog poremećaja može itekako zbunjivati Älanove njihove obitelji. Ako imate supružnika koji je raspoložen i priÄljiv, a već u sljedećem trenutku maloduÅ¡an i povuÄen, to vas može zbunjivati. Stalno si moramo ponavljati da se on zapravo ne može kontrolirati.

IroniÄno je to Å¡to bipolarni poremećaj može jednako tako — ako ne i viÅ¡e — opterećivati i same oboljele. â€Zavidim ljudima koji su uravnoteženi i stabilni“, kaže drugi pacijent. â€Stabilnost je mjesto koje oboljeli od bipolarnog poremećaja samo posjećuju. Nitko od nas ne ostaje tamo trajno.“

Uzroci

Å to uzrokuje bipolarni poremećaj? Kod bipolarnog poremećaja utjecaj nasljednih faktora izraženiji je nego kod depresije. â€Neka znanstvena istraživanja pokazuju“, kažu u AmeriÄkom medicinskom udruženju, â€da Älanovi uže obitelji onih koji boluju od bipolarne depresije, a to su roditelji, braća, sestre i djeca, 8 do 18 puta Äešće obolijevaju nego oni u Äijoj obitelji nitko ne pati od tog poremećaja. Isto tako, oni u Äijoj užoj obitelji netko pati od bipolarne depresije skloniji su teÅ¡koj depresiji.“

Za razliku od depresije, Äini se da bipolarni poremećaj jednako pogaÄ‘a i žene i muÅ¡karce. NajÄešće se javlja u ranoj zreloj dobi, no kod nekih je zabilježen već u tinejdžerskim godinama ili Äak u djetinjstvu. Pa ipak, analiziranje simptoma i postavljanje ispravne dijagnoze može Äak i medicinskim struÄnjacima biti pravi izazov. â€Bipolarni poremećaj je kameleon meÄ‘u psihiÄkim poremećajima jer se njegovi simptomi neprestano mijenjaju od bolesnika do bolesnika i od jedne faze bolesti do druge, Äak i kada se radi o istom bolesniku“, piÅ¡e Mondi More s Medicinskog fakulteta SveuÄiliÅ¡ta Johns Hopkins. â€To je fantom koji se može uÅ¡uljati pod krinkom melankolije i zatim nestati da bi se godinama nakon toga vratio u otvorenom i snažnom naletu manije.“

Nema sumnje da je poremećaje raspoloženja teško dijagnosticirati, a još teže živjeti s njima. No nada za oboljele ipak postoji. "

Da li postoji neko na forumu sa ovom dijagnozom, da podeli iskustvo?

Naime, dragoj mi osobi je ustanovljena ova dijagnoza F31.6

Zanima me kako se ispoljava u sferi emocija, kroz sta prolazite, bilo sta iz licnog iskustva.

Hvala

Da li postoji neko na forumu sa ovom dijagnozom, da podeli iskustvo?

Naime, dragoj mi osobi je ustanovljena ova dijagnoza F31.6

Zanima me kako se ispoljava u sferi emocija, kroz sta prolazite, bilo sta iz licnog iskustva.

Hvala

Trebalo bih ja to da imam, ali opet nisam bas siguran, jer ne verujem mnogo psihicima, ali ukratko jesam nestabilan i vrlo promenljiv, uglavnom u toku dana, mada ..... ne znam kod mene ne postoji bas neki pravilan obrazac. Ali da mogu da dodjem od smejanja i optimizma do tuge i placa u toku jednog dana to mogu.

Moja dijagnoza je F31.8.

Sta mu dodje ova dijagnoza F31.6? Mislim koji tip bipolara?

Ako te zanima mogu ti pricati o ovome...

P. S. Procitao sam sta dodje F31.6. To mu dodje kao neko mesano manicno-depresivno stanje u isto vreme. :wacko:

Trebalo bih ja to da imam, ali opet nisam bas siguran, jer ne verujem mnogo psihicima, ali ukratko jesam nestabilan i vrlo promenljiv, uglavnom u toku dana, mada ..... ne znam kod mene ne postoji bas neki pravilan obrazac. Ali da mogu da dodjem od smejanja i optimizma do tuge i placa u toku jednog dana to mogu.

Moja dijagnoza je F31.8.

Sta mu dodje ova dijagnoza F31.6? Mislim koji tip bipolara?

Ako te zanima mogu ti pricati o ovome...

P. S. Procitao sam sta dodje F31.6. To mu dodje kao neko mesano manicno-depresivno stanje u isto vreme. :wacko:

e bas to :)

Zelim da mi pricas, zelim :)

Zanima me kako ti se to manifestuje na emocije? Jesi li u stanju da volis?

Ne znam kako da se postavim prema toj osobi; tek od pre nedelju dana je ustanovljena dijagnoza, i tek je poceo sa lekovima (xanax, eftil, risar, remeron)

Tnx

e bas to :)

Zelim da mi pricas, zelim :)

Zanima me kako ti se to manifestuje na emocije? Jesi li u stanju da volis?

Imam emocije od povrsnih do vrlo jakih (ove dominiraju u poslednje vreme). Volim drage mi prijatelje, jer pet godina nemam devojku te ti ne mogu reci da li sam u stanju i kako da volim nekog partnera. Pre neko vece sam imao bas zesci izliv emocija prisecajuci se dragih mi ljudi u mom zivotu. :)

Ne znam kako da se postavim prema toj osobi; tek od pre nedelju dana je ustanovljena dijagnoza, i tek je poceo sa lekovima (xanax, eftil, risar, remeron)

Tnx

Veruj mi da ne znam kako da se postavis, jer u neku ruku i ti bi trebala da budes bipolarna po ponasanju, jer je sigurno razlicit pristup u tom visokoenergetskom stanju i u suprotnosti - nizeenergetskom stanju.

Ja bih trebalo da pijem Rispolept (2mg) i Lamictal (od danas (bio kod psihica) u dozi od 25mg). Od toga retko kad popijem jedan Rispolept (bas kad mi je lose), dok Lamictal svaki dan pijem, jer mi nekako deluje "emotivno opustajuce".

Imam emocije od povrsnih do vrlo jakih (ove dominiraju u poslednje vreme). Volim drage mi prijatelje, jer pet godina nemam devojku te ti ne mogu reci da li sam u stanju i kako da volim nekog partnera. Pre neko vece sam imao bas zesci izliv emocija prisecajuci se dragih mi ljudi u mom zivotu. :)

Veruj mi da ne znam kako da se postavis, jer u neku ruku i ti bi trebala da budes bipolarna po ponasanju, jer je sigurno razlicit pristup u tom visokoenergetskom stanju i u suprotnosti - nizeenergetskom stanju.

Ja bih trebalo da pijem Rispolept (2mg) i Lamictal (od danas (bio kod psihica) u dozi od 25mg). Od toga retko kad popijem jedan Rispolept (bas kad mi je lose), dok Lamictal svaki dan pijem, jer mi nekako deluje "emotivno opustajuce".

Jedno direktno pitanje.... :whistling: Nemas devojku jer to ne zelis?

Ja zelim da budem uz njega, ali mi je pretesko, pogadja me.... sve te promene raspolozenja... od imanja emocija, preko depresivnosti, pa do faze da ga boli k.. Posle nekih stvari koje su se dogodile, gde je bio uhvacen u lazima,, doneo je odluku da se leci...

Jedina stvar koja se sada promenila je da mi sada kaze kako se oseca (tipa, trenutno sam u fazi da me boli uvo za sve, javljam ti cisto da znas). Naravno, koliko se god trudila da razumem, ipak me pogadja sve to. Malo se javljam, malo me nema, cas ovako, cas onako. Rece on da od mene trazi samo malo vremena.... da ne ocekuje da ga razumem.

I tako....

Imas li ti fazu da te boli uvo za sve? Koliko sam ustanovila to je jedna od manifestacija depresivne faze, je l?

Kada si u depresivnoj fazi, sta ti prija? Da se osamis ili da te neko vuce napolje protiv tvoje volje?

O cemu razmisljas u tim - fazama?

Izvini na ovolikoj kolicini pitanja, ali mi treba neko ko prolazi kroz slicne stvari, kako bih najbolje razumela ....

Hvala ti :srculenca:

Jedno direktno pitanje.... :whistling: Nemas devojku jer to ne zelis?

Zato sto sam 4 god. proveo u jednom tako praznom stanju da me realno nijedna nije htela (SA DEBELIM RAZLOGOM), i tek od ove godine se desava neka zestoka promena. Ali ovo sad pri kraju nije bas islo na dobro.

Sa druge strane, ja imam problem da nadjem neku slobodnu devojku, jer ja sam vec u 30-tim i kapiram da su sve skoro zauzete. Svaka je u nekoj semi, ili je udata.

Evo danas, hteo sam da startujem jednu devojku (ok malcice stariju od mene), i gledam joj cak i prstenje, i ne znam da li ima neke tetove tipa srce sa nekim slovom, ili lancic. I nista... I krenem pricu sa njom, sedeci sa njene leve strane... :) I tu dodjemo do toga da je ona udata. :( Mislim sta reci? I to mi se cesto desava u poslednje vreme. Svaka je zauzeta, a ja njih ne diram, ali vec sam pisao na nekoj drugoj temi da ce realno morati da se krene u otimacinu, jer nema druge... :P

Neke bas bas redje koje sam startovao su bile i same, ali mi se tu uvek desavao neki zestok emotivni lom, usled nemogucnosti da ista od toga ispadne... TE sam upao cak i u strah od uopste upustanja u vezu. Nekako... suvise sam otvoren - da se izrazim yogicki, otvorena mi je jako ta Srcana Chakra, i nesto pozitivno moze da me baci izvan Mlecnog Puta u drugu galaksiju, ali zato i nesto negativno moze da mi nanese nevidjeno jak bol... Pravi Pakao..... Od koga mi par dana bude lose...

Tako da sam imao te tripove kao da budem voljno sam, dok se ne stabilizujem. I to bi bio najbolji izbor - racionalan izbor. Ali ako pitam sebe, iskreno bih ipak zeleo da budem sa nekom meni posebnom Devojkom, ali ne znam kako ce se to uopste desiti i da li ce...

Ja sam iz jedne vrlo introvertne faze koja je trajala 15god. ove godine usao u nevidjenu ekstrovertnost, i to je bio pravi trenutak, nikad bolji da nadjem neku devojku. Od jeseni ja vec lagano ulazim u introvertnost, i tu se fiksiram, i sad ovako cutljiv jako tesko cu naci neku Devojku. Ja nisam stidljiv, ali realno sam cutljiv (uzivo).

Ja zelim da budem uz njega, ali mi je pretesko, pogadja me.... sve te promene raspolozenja... od imanja emocija, preko depresivnosti, pa do faze da ga boli k.. Posle nekih stvari koje su se dogodile, gde je bio uhvacen u lazima,, doneo je odluku da se leci...

Jedina stvar koja se sada promenila je da mi sada kaze kako se oseca (tipa, trenutno sam u fazi da me boli uvo za sve, javljam ti cisto da znas). Naravno, koliko se god trudila da razumem, ipak me pogadja sve to. Malo se javljam, malo me nema, cas ovako, cas onako. Rece on da od mene trazi samo malo vremena.... da ne ocekuje da ga razumem.

Jel znas engleski? Sto ne potrazis neku knjigu na internetu o bipolaru - posebno neku u stilu kako ziveti sa bipolarcem? Ako ne znas kako to da nadjes, ja ti mogu 99.9% naci nesto tako. :) Samo ako hoces? (ako zelis javi mi se na pp - samo ne znam kada cu ti je poslati posto sam naredna tri dana prilicno zauzet, ali evo sutra ako mi se javis ujutro, ili najkasnije do podneva, mozda i nesto posaljem odmah).

Mislim da je jako dobro to sto ti govori u kojoj je fazi i sta mu se desava.

I tako....

Imas li ti fazu da te boli uvo za sve? Koliko sam ustanovila to je jedna od manifestacija depresivne faze, je l?

Ja mogu jako biti depresivan, ali tesko da me ista moze dovesti do buljenja u jednu tacku i totalne bezvoljnosti. Ali bas jaaaaaako mogu biti depresivan i opet cu moci npr. da komuniciram sa ljudima, ili nesto da radim, barem da slusam muziku. Secam se nekih ranijih zivotnih depresija, kada sam usled niske energije ili spavao, ili sam bukvalno to lezao u krevetu i buljio u jednu tacku. Sada je to drugacije. :)

I nije bas da me boli uvo za sve... Ali mogu da ga skapiram ako se on tako oseca. Kad nemas volje, onda te nista i ne interesuje, a sama znas da je depra najpre bolest volje kao psihicke funkcije.

Kada si u depresivnoj fazi, sta ti prija?

Najvise volim da blejim i nista ne radim. :) A sad ako se tu nadje neko da prica sa mnom to je skroz ok. Ili da slusam neki mjuz, prosetam se...

Da se osamis ili da te neko vuce napolje protiv tvoje volje?

Pre bih birao da budem sa nekim, ali ne predstavlja mi problem ni kad sam sam.

O cemu razmisljas u tim - fazama?

U poslednje vreme o svom zivotu, kakve sam promasaje pravio, zasto sam nesto tako radio, zasto ne verujem da ce mi biti svetla buducnost, koja je sustina moje patnje... Do pre mesec dana imao sam i suicidalne ideje. Sada ih nemam, iako mogu biti veoma depresivan u nekim momentima.

I ja najvise volim kad sam smiren. Kao recimo danas, kao juce...

Izvini na ovolikoj kolicini pitanja, ali mi treba neko ko prolazi kroz slicne stvari, kako bih najbolje razumela ....

Hvala ti :srculenca:

Nema na cemu.

Isto sto je jako vazno da ti kazem, ja ne znam koji su dijagnosticki kriterijumi za bipolar iako sam zdr. radnik. Ali moja stanja su prilicno uzrokovana spoljasnjim dogadjanjima, na koje malo ili nikako ne mozemo uticati. Desava mi se da recimo depra bude i bezuzrocna, tj. da ne vidim nikakav dogadjaj izvan mene koji je doveo do nje, i takva depra takodje moze biti veoma jaka, ali ipak vise stvari ima jasnu uzrocnu-posledicnu vezu.

Sto ce reci, da ja promeni ambijenta, biranjem sadrzaja u vezi sa spoljasnjim svetom, a na koje mogu uticati, pravljenja filtera prema odredjenim losim ljudima, ili ignorisanjem njih (sve ovo vec radim u poslednje vreme, ili se trudim...) mogu bitno da uticem i na svoje stanje.

Nadam se da sam ti pomogao.

Kako izgledaju ta njegova manicna stanja? Daj molim te opisi mi to... :) Ali sto vise detalja kad te molim.

P. S. Inace svasta sam prosao ove godine... Recimo desavalo mi se da se doslovno budim sa bolom u stomaku i Srcu, u teskoj depri. Da ne verujes da je moguce, ali ipak jeste. I to nije ono probudio si se smiren, i onda je pocelo lose stanje da se razvija, nego bukvalno sam se probudio sa postojecim bolovima...

jaoo ljudi ja cu da prsnem od ovoga, toliko jebenih promena, ne znam ni ko sam ni sta sam ni kako cu kad na sta odreagovati...

cesto mi se cini da nema izlaza i da cu stalno biti ovakav a ti niko drugi ne moze da vidi aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa stvarno cu da poludim

od najgore depresije kad vidim samoubistvo kao jedini izlaz do tolike energicnosti i uspesnosti u svemu sto radim pa imam i neke periode kad mi je do jaja pa onda najgori tres od zivota

i sve u krug :((((((((((((((((((((((((