Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
real thing

Bipolarni poremećaj - vaša priča

Recommended Posts

Krik i bipolarci.

Nisam sama, ima nas nekoliko u glavi.

Oprez...Hehe :D

Edited by blackadder

Opet je naišla depresivna epizoda, kao neki talas. Mislim da trenutno prolazim kroz ono "rapid cycling", kada ti se brzo smenjuju epizode...Imao sam dve manije i ovo je treca depresija vec, od novembra 2014.pa do sad. Pih.

Edited by blackadder

I ja imam bipolarni poremecaj, i nisam hteo da pijem lekove kad sam prosle godine upao u maniju :D Bilo mi je mnogo dobro, toliko da nisam shvatao da nesto nije u redu sa mnom...Od proslog leta sam u depresiji, slabo izlazim iz kuce, bukvalno samo po cigare i da odigram tiket i psa da prosetam, a pre ovoga sam se druzio najnormalnije...Promenjena mi je terapija pre mesec dana, nadam se da ce biti bolje.

Edited by blackadder

Ćao ljudi, da li je neko ovde raspoložen za intervju?

Studentkinja sam žurnalistike (3.godina) i imam zadatak za predmet "izveštavanje o drugom" koji se bavi marginalizovanim grupama, pa sam se opredelila za osobe sa psihičkim problemima jer sam i sama imala svoje. Posebno me interesuju priče ljudi sa bipolarnim poremećajem jer smatram da se o tome ne piše mnogo, a i sama sam imala iskustva sa hipomanijom. Ako se neko brine hoće li biti objavljen negde i sl, ne brinite se-neće...Ovaj zadatak je samo za vežbe za faks, ime osobe ćemo videti samo ja i profesorka koja pregleda rad (naravno, ukoliko neko hoće da se eksponira, pokušaću nešto da uradim povodom toga). Intervju možemo obaviti preko mejla, poruka na fejsbuku ili na Forumu, Google hangouts, ali i uživo ukoliko ste iz Novog Sada.

Nadam se da će neko hteti da mi izađe u susret :)

Hvala i pozdrav!

Edited by blackadder

pisi u inbox

ja sam u jos jednoj takozvanoj marginalizovanoj grupi koja se zove "art brut serbia", jer smo mi umetnici sa psih. problemima ;)

uklapam se

Edited by blackadder

Zvuči zanimljivo, tokom dana ću ti poslati pitanja :) Hvalaaaaa!

Edited by blackadder

@Idiot Valjda,moja je priča nešto slično...Nevjerojatno koliko su slični taj bipolarni i borderlajn, a ne znam koji je veće zlo...Bipolarni radi tih down faza+ljekovi, a borderlajn radi općenite zbrčkanosti svakog dana cijelo vrijeme...Inače, takav je nekako i moj odnos sa ljudima kako opisuješ: Kurtoaza, distanca...

Edited by blackadder

Nije jos sluzbeno, ali po svemu sudeci imam bipolarni. Imao fazu hipomanije 2 mjeseca, euforicno raspolozenje, pretjeranu druzeljubivost, milion ideja, ishitrene odluke, na momente i napadaje bijesa, kratak fitilj za neistomisljenike, povecanu anksioznost, osjecaj da sve mogu i tako...A ja se ponadao da se tako normalna osoba osjeca i da je mojim mukama kraj. Doktorica nije mijenjala dijagnozu, ali pijem terapiju za bipolarni. Sranje...Bipolarci, javite se.

Edited by blackadder

Eh da, bipolarci, jel vam se desava da vas u hipomaniji trese anksioznost vise nego u depresivnoj fazi?

Edited by blackadder

Jok, ja sam bila prepuna samopouzdanja.

Ali ja i inače nisam baš anksiozna osoba, ni u depri me ne jebe.

Edited by blackadder

Ma i ja sam pun samopouzdanja u hipomaniji, ali i anksiozan po pitanju sta ce biti kad prodje...

Edited by blackadder

Ja tu jedinu "zabeleženu" epizodu hipomanije nisam ni izvaljivala, nisam bila svesna, pa nisam brinula ni šta će biti posle...Dr kaže da sam na osnovu nekih situacija (idem kod nje 2 godine, zna mi biografiju :rolleyes:) koje sam prepričala imala 1-2 hipomanične epizode dok se nisam lečila, ali tad tek to nisam kapirala, sigurno jer nisam ni mislila da imam ikakvu dijagnozu, tj.bilo kakav problem ove vrste.

Ali iskreno, ja sam mnogo podložnija depresivnim fazama. Mislim da imam 1-2 faze godišnje (otkako se lečim). Počela sam pretprošle godine da se lečim zbog "depresije". Onda se ispostavilo da to nije baš dobro, jer su mi davali SSRI-eve na koje sam jako hipomanično reagovala, i od tada mi je dat antidepresiv druge vrste uz psihostabilizator (jer je dr procenila da nije samo od lekova nego bipolar)...Kasnije te godine sam imala depresivnu epizodu. Ove godine jednu sigurno, a sad trenutno možda da-možda ne, videću.

Uglavnom, od zabeleženih:

- 2013: Depresivna epizoda

- 2014: Hipomanična epizoda, pa opet depresivna epizoda

- 2015: Depresivna epizoda and counting.

Interesuje me da li kod bipolarnog poremećaja moraju da se smenjuju epizode pravilno, jer su se kod mene pojavile dve depresivne epizode, jedna za drugom.

Ja nekad mislim da nemam uopšte bipolarni poremećaj nego "samo" granični poremećaj ličnosti, ali moja dr se s tim ne slaže.

Sve u svemu, bitno je da lekovi drže stvar pod kontrolom koliko je moguće...Za granični nema lekova :mellow2:

Edited by blackadder

Možda je glupo što sad ovo pitam,ali...

Da li neko od vas može da,na osnovu svog ličnog iskustva,malo bolje i malo detaljnije ovde objasni kako izgleda ta hipomanija?

Čuli smo za maniju (kod manično-depresivnog poremećaja),tako da pretpostavljam da svi manje-više znamo šta je to...Ali,da li bi neko malo detaljnije mogao da objasni šta osoba oseća i kako se ponaša u toj hipomaniji?

Čitala sam i ja ponešto o tome onako,je li,po Internetu,ali bih da čujem i neko lično iskustvo,neki malo ličniji i malo detaljniji opis toga...

Zahvaljujem.

Edited by blackadder

Uglavnom, osjećaš se euforično, puno energije, hiperseksualno, nezaustavljivo i puno samopouzdanja...Nisam ni shvatio da sam u hipomaniji dok nisam prešao u minus fazu, iako me je u hipomaniji ponekad prala anksioznost da ne kliznem nazad u depresiju. Nakon dugo vremena depresije, osjećao sam se ''normalno'' i slobodno, lakši za breme depresije.

Bio sam pun ideja i interesa za ekonomiju koju studiram i imao sam rješenje za skoro svaki gospodarski problem u RH. Dosta sam uglavnom brija na ekonomiju i goruće probleme (održivi razvoj, vanjska politika, alternativni izvori energije, bio goriva, eko poljoprivreda i turizam, proizvodnja vjetroelektrana i solarnih panela-da me nije uhvatila depresija smislio bi ja rješenje i za problem imigranata :D) O tome bi razmišljao intenzivno i od euforije i pustog razmišljanja bi mi trebalo 2 sata da se uspavam. Kontaktirao sam Vice Srbiju za pisanje članaka, oni rekli da su zainteresirani za suradnju i ja predložio temu islamske banke, na što mi oni nisu odgovarali i onda sam ih u mailu pošteno izvrijeđao (fuck, moram im poslati ispriku). Zanimljivo, 15 minuta nakon što sam im poslao mail, na televiziji je bila vijest da je u Njemačkoj otvorena prva islamska banka (one su posebne jer nude beskamatne kredite, al da ne upilam). Nakon te vijesti osjećao sam se kao ekonomski vizionar. Meni padne ideja na pamet i onda vidiš da se to taman počinje primjenjivati u razvijenoj zemlji!

Razmišljao sam i o časničkoj školi da unaprijedim svoje menadžerske vještine, o poslijediplomskom studiju energetike. Ne pamtim kad sam bio toliko optimističan i motiviran, sastavio sam čak i CV i motivacijsko pismo USKOK-u (ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala), te sam pitao psihoterapeutkinju da li oni pri zapošljavanju provjeravaju medicinsku dokumentaciju, na šta je ona posumnjala da se radi o maniji. Nažalost, bila je u pravu...Nakon jednog razgovora s bivšom ekipom, padam u depresiju i shvaćam da su moje ideje bile proizvod hipomanije. Bolno prizemljenje iz kojeg se evo već skoro mjesec dana pokušavam dignuti.

Eto, to bi bilo moje osobno iskustvo...

Edited by blackadder

ja ne znam pravila, ja tipa nisam bipolarna, ipak, MOZDA

pocelo je kod mene sa psihoticnom depresijom, pa sam imala remisiju, pa manicna "sa sumanutim idejama proganjanja, trovanja i sl."

pa depresivna bez psihoticnih, pa hipomanicna, pa manicna psihoticna...ne znam, trajala je dugo...halucinirala sam dosta pa se F29 nametao, iz tog razloga i imam sad F25.

a dosta su slicni u biti, jer je shizoafektivni relativno novija F dijagnoza.

ja nemam toliko te neke kao grandiozne ideje, vise je fokus dr bacio na glasove i vizuelne haludze...

od 2008. pa do sad ih je bilo ojha...godinje po dve...nekad dve iste nekad dve razlicite sa hipomanijama ili biljka-stanjem...i stvarno mozda 3 remisije.

Edited by blackadder

Mene pere jaka anksioznost u hipomaniji, ali to nije klasicna anksioznost tipa razmisljanje o buducnosti i strah od toga, nego vise kao nenormalna napetost od koje ne znam sta cu i ne daj boze da mi se neko tada suprostavi...Odmah se svadjam i mislim da sam u pravu uvek, tad mi isto nailazi da menjam svoj zivot, javlja mi se ideja omnipotencije, mnogo sebe uzdignem i svi mi drugi smetaju ali uvek sam euforicno razdrazljiva i to me izludjuje, kao da sam na nekom spidu, javlja mi se mozda dva ili tri puta godisnje, moja dr nije sigurna da li sam histericna ili imam bipolar,jer je ona u fazonu da ne daje dijagnozu bipolara onima koji nemaju manicnu epizodu i psihozu, Lamictal mi pomaze samo jos da vidim do kada, znaci taj lek je nesto najbolje sto mi se desilo u skorije vreme.

Edited by blackadder

Ja ih prakticno nisam ni doziveo nikad, pa cak ni nista sto se moze nazvati hipomanijom, a i dalje imam dijagnozu bipolarnog sto je potkrepljeno time da mi pomazu neki bipolarni lekovi...Osetio sam samo par puta u zivotu neke nalete inspiracije i motivacije, ali nista od toga ja ne mogu nazvati "van normale", iracionalnim ili destruktivnim na bilo koji nacin...Nikada nisam imao one jake zelje da trosim pare, radim iracionalne stvari, i ostalo sto opisuju ljudi koji su iskusili hipomaniju...Jedini stvarno hipomanicni simptom koji sam ikada imao su talasi snaznog seksualnog nagona...

Bipolarni poremecaj je jako slabo razradjen po mom misljenju, mnogo je to vise i komplikovanije od samo "ups and downs"...

Ali hvala bogu, medicina napreduje iz dana u dan, nauka ne spava...Bice otkrica novih, i novih lekova/tretmana uskoro...Za mene za sad Aripiprazole radi sjajno.

Edited by blackadder

Bipolarni lekovi :D Pa pazi, imaš lekove koji se mogu prodati samo na neke dijagnoze, recimo mislim da se ne može dati antidepresiv ako imaš dijagnozu bipolarnog poremećaja, tako da onda pišu depresivnu epizodu na recept, za anksiolitike treba neka od F40-F49 ili koji god da su anksiozni poremećaji, itd (tako je bar kod mene). Ali u krajnjem slučaju to nije toliko bitno, kao što kažeš i ti - bitno da je terapija dobra :glasses: Ja sam imala jednu takvu hipomaničnu epizodu kakvu opisuješ (nepromišljenost, velika poletnost itd) otkako sam na lečenju. Inače sam daleko podložnija bilo kakvom down-u nego bilo kakvom up-u, i meni je dr objasnila da i (hipo)manije mogu biti jako destruktivne i da ne izgledaju uvek "po šablonu", nego se npr.može desiti da neko u toku manije pokuša samoubistvo. Npr.da u tom maničnom iracionalnom ludilu istovremeno hoćeš da se ubiješ a imaš malo više poleta da to sprovedeš, postoje i manje ekstremni primeri naravno, ne znam više o tome ali tako mi je objašnjeno...Tako da možda je tako nešto tvoj slučaj, ko zna, bitno da lekovi rade posao. Jel piješ nešto osim tog leka?

Edited by blackadder

Empire-of-dirt, da, razumem, ali interesantno je to sto nikada nisam iskusio nista toliko "up", u najboljem slucaju to je bio samo neki nalet inspiracije i osecanja mira u sebi (verovatno jer sam u tom periodu zavrsio sa skolom pa sam jedno vreme odmarao od tog ZLA :D i samim tim sam se osecao bolje).

Down-ova sam imao kroz zivot gomile i gomile...

Sto se lekova tice, pijem sada samo Aripiprazol, pio sam do skoro i Wellbutrin ali sam nedavno prestao da ga pijem zato sto sam shvatio da za moj slucaj ADHD-a i manjka motivacije Wellbutrin nije dovoljan, a opet Concerta mi je preskupa...

Eto, recimo, meni ni Wellbutrin ni Concerta ni Zoloft (kojeg sam nekad davno pio) nisu nikada nista prouzrokovali, a po pravilu bi u dosta slucajeva trebalo bipolarnu osobu da "gurnu" u maniju...

Edited by blackadder

Mene su SSRI-evi Seroxat i Cipralex, kao i SNRI Effectin dovodili do velikih problema...Remeron je davao bolje rezultate, ali sam tada postala hipomanična i na osnovu toga mi je dr promenila dg u bipolarni i ubacila psihostabilizator Lamictal i od tada nisam imala hipomaničnu epizodu. A uprkos AD-u sam pre par meseci imala ponovo depresivnu epizodu, srećom zaustavljenu pre nego što sam zapala duboko, a zaustavljena je tako što mi je pored Remerona ubačen i Wellbutrin. Wellbutrin, rekla mi je dr, retko izaziva hipomanije i sam po sebi, ali mi je rekla da za svaki slučaj ljudima s kojima provodim najviše vremena kažem da obrate pažnju ako se ponašam hipomanično. A kod mene se to može uoÄiti lako, rekla bih, radim ja iracionalne i nepromišljene stvari i kad nisam hipomanična, ali sam tada jako energična. Inače mi je baseline stanje nešto što drugima deluje kao smorenost, i rekla bih da mi jeste baseline stanje nešto ispod nekog neutralnog, lako mi se pogorša raspoloženje (ne u depresiju nego potištenost, tugu, bes, dosadu koja izaziva namćorluk :P kada sam negde gde ne želim da budem ili me neko jako smara itd)...I ne spava mi se tad uopšte, a i kad sam umorna, ne mogu.

Edited by blackadder