Jump to content
Depresija Forum
real thing

Bipolarni poremećaj - vaša priča

Recommended Posts

Opet je naišla depresivna epizoda, kao neki talas.Mislim da trenutno prolazim kroz ono rapid cycling,kad ti se brzo smenjuju epizode.Imao sam dve manije i ovo je treca depresija vec, od novembra 2014. pa do sad.Pih.

I ja imam bipolarni poremecaj, i nisam hteo da pijem lekove kad sam prosle godine upao u maniju :D bilo mi je mnogo dobro, toliko da nisam shvatao da nesto nije u redu sa mnom...Od proslog leta sam u depresiji, slabo izlazim iz kuce, bukvalno samo po cigare i da odigram tiket i psa da prosetam, a pre ovoga sam se druzio najnormalnije... Promenjena mi je terapija pre mesec dana, nadam se da ce biti bolje

Ćao ljudi, da li je neko ovde raspoložen za intervju?

Studentkinja sam žurnalistike 3. godine i imam zadatak za predmet "izveÅ¡tavanje o drugom" koji se bavi marginalizovanim grupama, pa sam se opredelila za osobe sa psihiÄkim problemima jer sam i sama imala svoje. Posebno me interesuju priÄe ljudi sa bipolarnim poremećajem jer smatram da se o tome ne piÅ¡e mnogo, a i sama sam imala iskustva sa hipomanijom. Ako se neko brine hoće li biti objavljen negde i sl, ne brinite – neće – ovaj zadatak je samo za vežbe za faks, ime osobe ćemo videti samo ja i profesorka koja pregleda rad (Naravno, ukoliko neko hoće da se eksponira, pokuÅ¡aću neÅ¡to da uradim povodom toga). Intervju možemo obaviti preko mejla, poruka na fejsbuku ili na forumu, Google hangouts, ali i uživo ukoliko ste iz Novog Sada.

Nadam se da će neko hteti da mi izađe u susret :)

Hvala i pozdrav!

pisi u inbox

ja sam u jos jendoj takozvanoj marginalizovanoj grupi koja se zove "art brut serbia" jer smo mi umetnici sa psih. problemima ;)

uklapam se

@Idiot Valjda moja je priÄa neÅ¡to sliÄno...nevjerojatno koliko su sliÄni taj bipolarni i borderlajn, a ne znam koji veće zlo....bipolarni radi tih down faza+ljekovi, a borderlajn radi općenite zbrÄkanosti svakog dana cijelo vrijeme....inaÄe takav je nekako i moj odnos ljudima kako opisujeÅ¡ kurtoaza distanca....

Nije jos sluzbeno, ali po svemu sudeci imam bipolarni. Imao fazu hipomanije 2 mjeseca, euforicno raspolozenje, pretjerana druzeljubivost, milijon ideja, ishitrene odluke, na momente i napadaje bijesa, kratki fitilj za neistomisljenike, povecana anksioznost,osjecaj da sve mogu i tako...a ja se ponadao da se tako normalna osoba osijeca i da je mojim mukama kraj. doktorica nije mijenjala dijagnozu, ali pijem terapiju za bipolarni.sranje... bipolarci javite se

E da, bipolarci jel vam se desava da vas u hipomaniji trese anksioznost vise nego u depresivnoj fazi?

Ja tu jedinu "zabeleženu" epizodu hipomanije nisam ni izvaljivala, nisam bila svesna, pa nisam brinula ni Å¡ta će biti posle. Dr kaže da na osnovu nekih situacija (idem kod nje 2 godine, zna mi biografiju :rolleyes:) koje sam prepriÄala imala sam 1-2 hipomaniÄne epizode dok se nisam leÄila, al tad tek to nisam kapirala sigurno jer nisam ni mislila da imam ikakvu dijagnozu, tj. problem ove vrste.

Ali iskreno, ja sam mnogo podložnija depresivnim fazama. Mislim da imam 1-2 faze godiÅ¡nje (otkako se leÄim). PoÄela sam pretproÅ¡le godine da se leÄim zbog "depresije". Onda se ispostavilo da tto nije baÅ¡ dobro, jer su mi davali SSRIeve na koje sam jako hipomaniÄno reagovala, i otkad mi je dat antidepresiv druge vrste uz psihostabilizator jer je dr procenila da nije samo od lekova nego bipolar. Kasnije te godine sam imala depresivnu epizodu. Ove godine jednu sigurno, a sad trenutno možda, možda ne, videću.

Ugl, od zabeleženih:

- 2013: depresivna epizoda

- 2014: hipomaniÄna epizoda pa opet depresivna epizoda

- 2015: depresivna epizoda and counting

Interesuje me da li kod bipolarnog poremećaja moraju da se smenjuju epizode pravilno, jer su se kod mene pojavile dve depresivne epizode, jedna za drugom.

Ja nekad mislim da nemam uopÅ¡te bipolarni poremećaj nego "samo" graniÄni poremećaj liÄnosti ali moja dr se s tim ne slaže.

Sve u svemu, bitno je da lekovi drže stvar pod kontrolom, koliko je moguće. Za graniÄni nema lekova :mellow2:

Možda je glupo što sad ovo pitam,ali...

Da li neko od vas može da,na osnovu svog liÄnog iskustva,malo bolje i malo detaljnije ovde objasni kako izgleda ta hipomanija?

ÄŒuli smo za maniju (kod maniÄno-depresivnog poremećaja),tako da pretpostavljam da svi manje-viÅ¡e znamo Å¡ta je to...ali,da li bi neko malo detaljnije mogao da objasni osoba Å¡ta oseća i kako se ponaÅ¡a u toj hipomaniji?

ÄŒitala sam i ja poneÅ¡to o tome onako-je li-po Internetu,ali bih da Äujem i neko liÄno iskustvo,neki malo liÄniji i malo detaljniji opis toga...

Zahvaljujem.

Uglavnom osjećaÅ¡ se euforiÄno, pun energije, hiperseksualno, nezaustavljivo i puno samopouzdanja. Nisam ni shvatio da sam u hipomaniji dok nisam preÅ¡ao u minus fazu, iako me je u hipomaniji ponekad prala anksioznost da ne kliznem nazad u depresiju. Nakon dugo vremena depresije, osjećao sam se ''normalno'' i slobodno, lakÅ¡i za breme depresije.

Bio sam pun ideja i interesa za ekonomiju koju studiram i imao sam rjeÅ¡enje za skoro svaki gospodarski problem u RH. Dosta sam uglavnom brija na ekonomiju i goruće probleme (održivi razvoj, vanjska politika, alternativni izvori energije, bio goriva, eko poljoprivreda i turizam, proizvodnja vjetroelektrana i solarnih panela- da me nije uhvatila depresija smislio bi ja rjeÅ¡enje i za problem imigranata :D ). O tome bi razmiÅ¡ljao intenzivno i od euforije i pustog razmiÅ¡ljanja bi mi trebalo 2 sata da se uspavam. Kontaktirao sam Vice Srbiju za pisanje Älanaka, oni rekli da su zainteresirani za suradnju i ja predložio temu islamske banke, na Å¡to mi oni nisu odgovarali i onda sam ih u mailu poÅ¡teno izvrijeÄ‘ao (fuck, moram im poslati ispriku). Zanimljivo, 15 minuta nakon Å¡to sam im poslao mail, na televiziji je bila vijest da je u NjemaÄkoj otvorena prva islamska banka (one su posebne jer nude beskamatne kredite, al da ne upilam). Nakon te vijesti osjećao sam se kao ekonomski vizionar. Meni padne ideja na pamet i onda vidiÅ¡ da se to taman poÄinje primjenjivati u razvijenoj zemlji.

RazmiÅ¡ljao sam i o ÄasniÄkoj Å¡koli da unaprijedim svoje menadžerske vjeÅ¡tine, o poslijediplomskom studiju energetike. Ne pamtim kad sam bio toliko optimistiÄan i motiviran, Sastavio sam Äak i CV i motivacijsko pismo USKOK-u (ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala), te sam pitao psihoterapeutkinju da li oni pri zapoÅ¡ljavanju provjeravaju medicinsku dokumentaciju, na Å¡ta je ona posumnjala da se radi o maniji. Nažalost, bila je u pravu. Nakon jednog razgovora s bivÅ¡om ekipom, padam u depresiju i shvaćam da su moje ideje bile proizvod hipomanije. Bolno prizemljenje iz kojeg se evo već skoro mjesec dana pokuÅ¡avam dignuti.

Eto, to bi bilo moje osobno iskustvo

ja ne znam pravi;a, ja tipa nisam bipolarna, ipak, MOZDA

pocelo je kod mene sa psihoticnom depr. pa sam imala remisiju, pa manicna sa "sumanutim idejama proganjanja, troovanja i sl"

pa depresivna bez psihoticnih, pa hipomanicna pa manicna psihotina... ne znam, trajala je dugo..halucunirala sam dosta pa se f29 nametao iz tog razloga i imam sad f25

a dosta su slicni u biti jer je shizoafektivni relativno novija f dijagnoza

ja nemam toliko te neke kao grandiozne ideje, vise je fokus dr bacio na glasove i viz. haludze

od 2008. pa do sad ih je bilo ojha... godinje po dve.. nekad dve iste nekaad dve razlicite sa hipomanijama ili biljka stanjem . i stvarno mozda 3 remisije

Mene pere jaka anksioznost u hipomaniji ali to nije klasicna anksioznost tipa razmisljanje o buducnosti i strah od toga ,nego vise kao nenormalna napetost od koje ne znam sta cu a i ne daj boze da mi se neko tada suprostavi odmah se svadjam i mislim da sam u pravu uvek ,tad mi isto nailazi da menjam svoj zivot ,javlja mi se ideja omnipotencije ,mnogo sebe uzdignem i svi mi drugi smetaju ali uvek sam euforicno razdrazljiva i to me izludjuje ,kao da sam na nekom spidu ,javlja mi se mozda dva ili tri puta godisnje moja dr.nije sigurna da li sam histericna ili imam bipolar,jer je ona u fazonu da ne daje dijagnozu bipolara onima koji nemaju manicnu epizodu i psihozu ,lamiktal mi pomaze samo jos da vidim do kada ,znaci taj lek je nesto najbolje sto mi se desilo u skorije vreme.

Ja ih prakticno nisam ni doziveo nikad, pa cak ni nista sto se moze nazvati hipomanijom, a i dalje imam diagnozu Bipolarnog sto je potkrepljeno time da mi pomazu mi neki Bipolarni lekovi...Osetio sam samo par puta u zivotu neke nalete inspiracije i motivacije, ali nista od toga ja ne mogu nazvati "van normale", iracionalno ili destruktivno na bilo koji nacin...Nikada nisam imao one jake zelje da trosim pare, radim iracionalne stvari, i ostalo sto opisuju ljudi koji su iskusili hipomaniju....jedini stvarno hipomanicni simptom koji sam ikada imao su talasi snaznog seksualnog nagona...

Bipolarni poremecaj je jako slabo razradjen po mom misljenju, mnogo je to vise i komplikovanije od smao "ups and downs"...

Ali hvala bogu medicina napreduje iz dana u dan, nauka ne spava...bice otkrica novih i novih lekova/tretmana uskoro...za mene za sad Aripiprazole radi sjajno.

Bipolarni lekovi :D pa pazi, imaÅ¡ lekove koji se mogu prodati samo na neke dijagnoze, recimo mislim da se ne može dati antidepresiv ako imaÅ¡ dijagnozu bipolarnog poremećaja i onda piÅ¡u depresivnu epizodu na recept, za anksiolitike treba neka od F40-F49 ili koji god da su anksiozni poremećaji itd (tako je bar kod mene). Ali u krajnjem sluÄaju to nije toliko bitno kao Å¡to kažeÅ¡ i ti - bitno da je terapija dobra :glasses: . Ja sam imala jednu takvu hipomaniÄnu epizodu kakvu opisujeÅ¡ (nepromiÅ¡ljenost, velika poletnost itd) otkako sam na leÄenju. InaÄe sam daleko podložnija bilo kakvom down-u nego bilo kakvom up-u, i meni je dr objasnila da i (hipo)manije mogu biti jako destruktivne i da ne izgledaju uvek "po Å¡ablonu" nego se npr može desiti da neko u toku manije pokuÅ¡a samoubistvo. Npr da u tom maniÄnom iracionalnom ludilu istovremeno hoćeÅ¡ da se ubijeÅ¡ a imaÅ¡ malo viÅ¡e poleta da to sprovedeÅ¡, postoje i manje ekstremni primeri naravno, ne znam viÅ¡e o tome al tako mi je objaÅ¡njeno. Tako da možda je tako neÅ¡to tvoj sluÄaj, ko zna, bitno da lekovi rade posao. Jel pijeÅ¡ neÅ¡to osim tog leka?

empire-of-dirt, da razumem, ali interesnanto je to sto nikada nisam iskusio nista toliko "up", u najboljem slucaju to je bio samo neki nalet inspiracije i osecanja mira u sebi (verovatno jer sam u tom periodu zavrsio sa skolom pa sam jedno vreme odmarao od tog ZLA :D i samim tim sam se osecao bolje).

down-ova sam imao kroz zivot gomile i gomile.

Sto se lekova tice, pijem sada samo Aripiprazol, pio sam do skoro i Wellbutrin ali sam nedavno prestao da ga pijem zato sto sam shvatio da za moj slucaj ADHD-a i manjka motivacije Wellbutrin nije dovoljan, a opet Concerta mi je preskupa.

Eto recimo meni ni Wellbutrin ni Concerta ni Zoloft (kojeg sam davno pio), nisu nikada nista prouzrokovali, a po pravilu bi u dosta slucajeva trebali Bipolarnu osobu da "gurnu" u maniju...

Mene su SSRIevi Seroxat i Cipralex kao i SNRI Effectin dovodili do velikih problema, Remeron je davao bolje rezultate ali sam tada postala hipomaniÄna i na osnovu toga mi je dr promenila dg u bipolarni i ubacila psihostabilizator Lamictal i od tada nisam imala hipomaniÄnu epizodu. A uprkos AD-u sam pre par meseci imala ponovo depresivnu epizodu, srećom, zaustavljenu pre nego Å¡to sam zapala duboko, a zaustavljena je tako Å¡to mi je pored Remerona ubaÄen i Wellbutrin. Wellbutrin, rekla mi je dr, retko izaziva hipomanije i sam po sebi, ali mi je rekla da za svaki sluÄaj ljudima s kojima provodim najviÅ¡e vremena kažem da obrate pažnju ako se ponaÅ¡am hipomaniÄno. A kod mene se to može uoÄiti lako, rekla bih, radim ja iracionalne i nepromiÅ¡ljene stvari i kad nisam hipomaniÄna, ali sam tada jako energiÄna. InaÄe mi je baseline stanje neÅ¡to Å¡to drugima deluje kao smorenost, i rekla bih da mi jeste baseline stanje neÅ¡to ispod nekog neutralnog, lako mi se pogorÅ¡a raspoloženje (ne u depresiju nego potiÅ¡tenost, tugu, bes, dosadu koja izaziva namćorluk :P kada sam negde gde ne želim da budem ili me neko jako smara itd). I ne spava mi se tad uopÅ¡te, a i kad sam umorna, ne mogu.