Jump to content
Depresija Forum
alive

Pregabalin (LYRICA, EPICA)

Recommended Posts

Lyrica (pregabalin) je novi antiepileptik (najnoviji u svojoj skupini) dostupan u EU od 2004 god.

Sama struktura lijeka vrlo je slicna gabapentinu (neurontinu) kojega je ona zapravo i nasljednik.,

samo Å¡to je Lyrica puno potentnija i jaÄa od Neurontina (pa posljediÄno trebaju i manje doze

za postizanje terapijskog uÄinka).

Proizvodi ga Pfizer.

Lijek je odobren za :

1. GAD,generalizirani anksiozni poremecaj.Karakterizira ga gotovo neprestana zabrinutost i tjeskoba

bez jasnog uzroka udruzena sa depresijom ili ne.

2.Neuropatska bol

3.Epilepsija.Samo kao add-on terapija za parcijalne napadaje.Nije odobrena za samostalnu terapiju.

Inace,Lyrica je jedan od lijekova (uz Zeldox i jedan lijek protiv bolova) za koji je Pfizer trebao platiti vise od 2 bilijuna dolara za obmanjivanje

i pogrešnu propagandu lijekova medu lijecnicima te za objavljivanje pogresnih podataka o ucinkovitosti lijeka.

Unatoc tome,treba se naglasiti da je Lyrica kvalitetan i ucinkovit lijek za one indikacije za koje je namjenjena.

Terapijske doze su od 150-600mg.

Pozdrav.

bitno je naglasiti da za razliku od benzodiazepina ne uzrokuje ovisnost i toleranciju.

sasvim je realno oÄekivati da ćemo kroz par godina dobiti anksiolitik koji će biti potpuno na bazi GABA-e.postoje glasine da već postoji ali nije profitabilno za farmaceutsku industriju pustiti u prodaju neÅ¡to Å¡to je prirodno,ne izaziva nikakvu ovisnost,toleranciju,teoretski lijeÄi anksioznost jer nema zarade od zdravih pacijenata.

meÄ‘utim farmaceutski lobi rapidno gubi svoju snagu jer ljudi viÅ¡e nisu neinformirana masa i bit će prisiljeni kad tad poÄeti izbacivati lijekove koji lijeÄe a za sada su rezervirani samo za prebogatu i utjecajnu elitu.bez brige,da se prezivate rockefeller ili rotschild bili bi već svi odavno zdravi.

imam dijagnosticiranu fibromialgiju i GAD, i rekli su mi da je Lyrica najbolji lijek za to, ali da ga mogu dobiti na recept samo oni koji imaju epilepsiju..

ja sam si kupovala lijek 3 mjeseca, ali pošto nisam vidjela nikakvo poboljšanje, prestala sam..

isto je bilo s jako razvikanom Cymbaltom...

QUOTE(demilucie @ 9 Apr 2010, 05:22 PM) 362413[/snapback]

imam dijagnosticiranu fibromialgiju i GAD, i rekli su mi da je Lyrica najbolji lijek za to, ali da ga mogu dobiti na recept samo oni koji imaju epilepsiju..

ja sam si kupovala lijek 3 mjeseca, ali pošto nisam vidjela nikakvo poboljšanje, prestala sam..

isto je bilo s jako razvikanom Cymbaltom...

zanima me da li netko od korisnika lyrice ima kakve nuspojave i koje su to,,,jer ja je pijem pa bi htio usporediti svoje sa nekim tko još pije ovaj lijek

QUOTE(funkyman @ 7 Jul 2010, 01:55 AM) 372991[/snapback]

zanima me da li netko od korisnika lyrice ima kakve nuspojave i koje su to,,,jer ja je pijem pa bi htio usporediti svoje sa nekim tko još pije ovaj lijek

Ja sad kontinuirano pijem Lyricu 75 mg i nemam nikakve nuspojace...

Nakon mase ADova mi je prepisan lek Lyrica. On, tacnije nije AD vec se vise koristi za GAP.

Na forumu je o ovom leku napisano samo ovo: http://www.depresija...showtopic=11512

Ni na samom netu nema mnogo o njemu:

LYRICA je lijek koji se koristi za lijeÄenje epilepsije, neuropatske boli i generaliziranog anksioznog poremećaja (GAP).

Sigurnost i efikasnost pregabalina nije utvrđena u bolesnika ispod 18 godina starosti sa perifemom ili centralnom neuropatskom boli, s epilepsijom ili generaliziranim anksioznim poremećajem.

Periferna i centralna neuropatska bol:

LYRICA se koristi za lijeÄenje dugotrajne boli izazvane oÅ¡tećenjem živaca. Niz bolesti može izazvati perifernu neuropatsku bol, kao Å¡to su dijabetes i pojasasti osip (herpes zoster). Osjećaj boli može se opisati kao intenzivan, kao peckanje, kao bolno kucanje, sijevanje, probadanje, oÅ¡tra bol, grÄevita, trajna bol, trnci, utrnulost, bockanje. Perifema i centralna neuropatska bol takoÄ‘er može biti povezana s promjenama raspoloženja, poteÅ¡koćama spavanja, umorom te može utjecati na fiziÄku i socijalnu funkciju kao i cjelokupnu kvalitetu života.

Epilepsija:

LYRICA se koristi za lijeÄenje odreÄ‘ene vrste epilepsije (parcijalna epilepsija sa ili bez sekundarne generalizacije) u odraslih osoba. LijeÄnik vam može propisati LYRICA-u da vam pomogne lijeÄiti epilepsiju ukoliko vam terapija koju korisfite ne kontrolira u potpunosti stanje. LYRICA-u trebate uzimati kao dodatak terapiji koju uzimate. LYRICA nije namijenjena samostalnom koriÅ¡tenju, uvijek se treba uzimati u kombinaciji s drugim antiepilepticima.

Generalizirani anksiozni poremećaj:

LYRICA se koristi u lijeÄenju generaliziranog anksioznog poremećaja (GAP). Simptomi GAP-a ukljuÄuju produženu ekscesivnu anksioznost i brigu koju je teÅ¡ko kontrolirati. GAP takoÄ‘er može uzrokovati nemir ili osjećaj napetosti, brzo umaranje, poteÅ¡koće u koncentraciji ili osjećaj praznine u glavi, osjećaj iritabilnosti, napetost miÅ¡ića ili probleme sa spavanjem. Ovo je razliÄito od stresa i napetosti svakodnevnog života.

Nemojte uzimati Lyrica-u ako ste alergiÄni na pregabalin ili bilo koji drugi sastojak lijeka.

Budite oprezni s Lyrica-om:

U nekih bolesnika koji su uzimali Lyrica-u pojavili su se simptomi koji upućuju na alergijske reakcije.To su simptomi koji ukljuÄuju otok lica, usnica, jezika, grla, kao i difuzni osip kože. Ukoliko se kod vas pojavi bilo koja od tih reakcija kontaktirajte odmah svog lijeÄnika.

Uz Lyrica-u se može pojaviti omaglica i pospanost Å¡to može dovesti do povećane uÄestalosti povreda (padova) kod starijih bolesnika. Stoga je potreban oprez dok se ne upoznate sa svim uÄincima ovog lijeka.

Uz primjenu Lyrica-e može se pojaviti zamagljen vid ili druge promjene vida. Odmah obavijestite svog lijeÄnika ako se pojave bilo kakva promjene vida.

Kod bolesnika s dijabetesom koji povećaju tjelesnu težinu tijekom lijeÄenja pregabalinom, može biti potrebno modificirati terapiju za dijabetes.

Neke nuspojave, kao npr. pospanost se Äešće javljaju u bolesnika s povredom leÄ‘ne moždine koji uz pregabalin uzimaju i druge lijekove za lijeÄenje boli ili spazma sliÄnog djelovanja, a koji ispoljavaju sliÄne nuspojave kao pregabarin. Istovremena primjena tih lijekova može rezultirati težim oblikom tih nuspojava.

Postoje izvjeÅ¡taji o nastanku kongestivnog srÄanog zatajenja u nekih bolesnika pri uzimanja Lyrica-e. To se dogaÄ‘alo uglavnom kod starijih bolesnika sa već postojećim kardiovaskularnim oboljenjima. Prije primjene ovog lijeka obavijestite svog lijeÄnika o postojećim srÄanim bolestima.

Uzimanje drugih lijekova s Lyrica-om

Prije nego zapoÄnete uzimanje novog lijeka istodobno s LYRICA-om, trebali bi o tome obavijestiti svog lijeÄnika. TakoÄ‘er recite svom lijeÄniku ili ljekarniku ako uzimate ili ste poÄeli uzimati bilo koji drugi lijek, ukljuÄujući i one koji se mogu nabaviti bez recepta.

LYRICA i neki drugi lijekovi mogu djelovati jedni na druge (interakcija). Kada se Lyrica uzima sa nekim odreÄ‘enim lijekovima može doći do potenciranja njihovih nuspojava ukljuÄujući respiratorne poteÅ¡koće i komu. Težina omaglice, pospanosti i smanjena koncentracija može se povećati ako se LYRICA uzima zajedno s lijekovima koji sadrže:

• Oksikodon (koristi se protiv bolova).
  • Lorazepam (koristi se za lijeÄenje anksioznosti).
  • Alkohol

LYRICA se može primjenjivati istodobno s oralnim kontraceptivima.

Uzimanje hrane i pića s Lyrica-om: LYRICA se može uzimati sa ili bez hrane.

PreporuÄa se izbjegavati konzumaciju alkohola za vrijeme lijeÄenja LYRICA-om.

Trudnoća i dojenje

Prije uzimanja bilo kojeg lijeka, pitajte svog lijeÄnika ili ljekarnika za savjet.

LYRICA-u ne treba uzimati za vrijeme trudnoće, ukoliko vam drukÄije ne odredi vaÅ¡ lijeÄnik. Žene u reproduktivnoj dobi moraju koristiti djelotvorna kontracepcijska sredstva. Odmah se obratite svom lijeÄniku ukoliko dok uzimate LYRICA-u zatrudnite, posumnjate da ste trudni ili planirate zatrudnjeti. LYRICA-u ne treba uzimati dok dojite jer nije poznato da li se LYRICA izluÄuje u majÄinom mlijeku. Obratite se svom lijeÄniku ili ljekarniku za savjet prije uzimanja bilo kojeg lijeka dok dojite.

Upravljanje vozilima i strojevima

LYRICA može uzrokovati omaglicu, pospanost i smanjenu sposobnost koncentracije. Ne smijete voziti, upravljati složenim strojevima te sudjelovati u nekoj drugoj potencijalno opasnoj aktivnosti dok niste sigurni da ovaj lijek ne djeluje na vašu sposobnost provođenja navedenih aktivnosti.

Ostala upozorenja

Ako vam je lijeÄnik rekao da ne podnosite neke vrste Å¡ećera, svakako kontaktirajte svog lijeÄnika prije poÄetka lijeÄenja ovim lijekom.

4. MOGUĆE NUSPOJAVE

Kao i svi drugi lijekovi LYRICA može izazvati nuspojave.

Vrlo Äeste nuspojave koje se javljaju kod viÅ¡e od 1 na 10 bolesnika:

• omaglica, umor

ÄŒeste nuspojave koje se javljaju u 1 na 100 bolesnika:

• pojaÄani apetit
  • veselost, zbunjenost, promjene seksualnih želja, iritabilnost
  • poremećaj pažnje, nespretnost, poremećaj pamćenja, tremor, poteÅ¡koće pri govoru, trnci (mravci)
  • zamagljen vid, dvoslike
  • vrtoglavica
  • suha usta, zatvor stolice, povraćanje, nadutost
  • poteÅ¡koće sa erekcijom
  • otjecanje ekstremiteta, osjećaj pripitosti, abnormalni stil hodanja
  • porast tjelesne težine

Manje uÄestale nuspojave koje se javljaju u viÅ¡e od 1 na 1000 bolesnika:

• gubitak apetita
  • promjene u spoznaji samog sebe, nemir, depresija, agitacija, promjene raspoloženja, pogorÅ¡anje nesanice, poteÅ¡koće u pronalaženju rijeÄi, halucinacije, abnormalni snovi, napadaji panike, apatija
  • poteÅ¡koće pri razmiÅ¡ljanju, utrnutost, neobiÄni pokreti oÄiju, grÄeviti pokreti, reducirani refleksi, povećana aktivnost, omaglice pri ustajanju, osjetljiva koža, gubitak okusa, osjećaj peÄenja, tremor pri pokretima, smanjena svijest, nesvjestica
  • suhe oÄi, otjecanje oÄiju, bol u oku, slabost oÄiju, suzne oÄi
  • ubrzani rad srca
  • crvenilo, valunzi
  • poteÅ¡koće pri disanju, suhoća nosa
  • oteÄen trbuh, pojaÄano stvaranje sline, žgaravica, utrnutost oko usana
  • znojenje, osip
  • trzanje miÅ¡ića, otjecanje zglobova, grÄevi u miÅ¡ićima, bolovi u miÅ¡ićima, bolovi u zglobovima, bolovi u leÄ‘ima, bolovi u ekstremitetima, ukoÄenost miÅ¡ića
  • poteÅ¡koće pri mokrenju ili bolno mokrenje, inkontinencija
  • slabost, padanje, žeÄ‘anje, pritisak u prsima

Rijetke nuspojave koje se javljaju u manje od 1 na 1000 bolesnika:

• sniženi krvni tlak, hladnoća Å¡aka i stopala, poviÅ¡eni krvni tlak
  • kaÅ¡alj, zaÄepljenost nosa
  • oÅ¡tećenje miÅ¡ića
  • bol u dojci, poremećaj menstrualnog ciklusa
  • povećana koncentracija Å¡ećera u krvi
  • pojaÄana osjetljivost na buku
  • poremećaj ritma srca,
  • zatajenje bubrega, smanjeni volumen urina

Dodatne nuspojave uoÄene tijekom post-marketinÅ¡kog praćenja su: zatajivanje srca, gubitak svijesti,hipersenzitivne i alergijske reakcije (koje mogu ukljuÄiti otok lica, oteÄen jezik, otežano disanje, svrbež, upalu oka (keratitis), kao i ozbiljne kožne reakcije karakterizirane osipom, mjehurićima, ljuÅ¡tenje kože, bol), mentalne smetnje, retencija urina, proljev, glavobolja i muÄnina.

U sluÄaju pojave otoka lica ili jezika ili ako vaÅ¡a koža postane crvena, poÄne se ljuÅ¡titi ili se pojave mjehurići odmah potražite lijeÄniÄku pomoć.

Neke nuspojave, kao npr. pospanost se vrlo Äesto javljaju u bolesnika s povredom leÄ‘ne moždine koji uz pregabalin uzimaju i druge lijekove sliÄnog djelovanja za lijeÄenje bori ili spazma, a koji ispoljavaju i sliÄne nuspojave kao pregabalin. Istovremena primjena tih lijekova može rezultirati težim oblikom nuspojava.

Ako primijetite bilo koju nuspojavu potrebno je obavijestiti lijeÄnika ili ljekarnika!

Ako je neko imao iskustva sa ovim lekom pliiiiiiz neka pise. Vec imam utisak da sam zamorce na kom se sve novo isprobava. Razgovarala sam sa dr i kaze da jos nijednom pacijentu sa anksiozno depresivnim poremecajem ovo prepisivala i sad bi ja trebalo da probijam led!? Kolliko vidim, nus pojave su krasne.....

Hvala

I nije bas prijatno kad ti se prepise lek o kojima ima malo informacija ili koji je retko ko koristio.

Meni je, cini mi se, jedna devojka sa ovog foruma pominjala da je pila taj lek, ali ne mogu 100% da tvrdim da je taj,

ali rece mi da joj je od njega bilo bolje - imala je anskioznost i opses. crne misli - tako nesto.

Ako sam dobro shvatila iz tvojih postova sister,

tebi ni jedan AD do sada nije nesto pomogao..ili gresim?

ovu su klasiÄne nuspojave koliko vidim, uvijek zvuÄe krasno, a zaÅ¡to ti je to propisala od svih mogućih antidepresiva?

Valjda vise ne zna sta ce sa mnom, od ovih novijih sve sam probala. Sad pijem Cipralex i ne da mi ne pomaze vec mi je lose od njega, nervoza, strah a pijem ga vec nekoliko meseci. Jedino sto je na mene delovalo je Seroxat koji sam pila 8 godina :/ i baaaas davno Sinequan koji se danas nikom vise ne prepisuje.

Za Lyricu kaze da nikad nije prepisivala nekom sa anksiozno dep. poremecajem ali za te neuropatske bolove jeste. Msm kad psihicka vise ne zna sta da mi da, mozes misliti u kom sam tripu ja...

e da, poseban trip je - ne sme se piti sa Lorazepamom :huh2: a odatle ko zna sa cim sme....!?

ako pijeÅ¡ joÅ¡ neke lijekove trebala bi pitati psihijatricu s kojim se lijekovima može kombinirati, ona najbolje zna. ZaÅ¡to si prestala sa seroxatom? Jesi li ikada na neke psihoterapije iÅ¡la možda bi to pomoglo ili na neke druge terapije koje ne ukljuÄuju lijekove, ti si iz Srbije pretpostavljam, tamo mislim ima ona transkranijalna magnetna stimulacija koja Äesto pomaže kad lijekovi ne pomažu, u nekim razvijenijim zemljama dosta je popularnija terapija nego na ovim prostorima

Prestala sam sa Seroxatom jer sam ga pila 8 godina, jednostavno vise nije delovao na mene. Od tada isprobavamo ostale koji nemaju efekta. Isla jedno vreme na psihoterapiju i vise nisam imala novca za taj luksuz.....te stimulacije mi jos niko nije ni spomenuo.

Da, transkranijalna se primenjuje usled cestih recidiva i kad lekovi slabo deluju

ali ja sam opet skepticna i prema tome jer je to od skora pocelo pa vise ni sam ne znas da l je dobro ili ne.

ja bi definitivno probala da imam priliku, nema nekih nuspojava, kod nas je od skora poÄelo, u većini drugih zemalja koristi se već neko vrijeme i mogu tretmane dobiti besplatno preko zdravstvenog osiguranja

Ja znam da se preko koristi solidno ali nisam sigurna kakve rezultate postize..

a mene je uvek pomalo strah sa tim aparatima sto uticu na mozak..

Kad bi bilo vise njih da podele iskustvo..

sumnjam da će ovdje iko podijeliti iskustvo, mislim da nema ljudi ovdje koji su koristili to, ali ima iskustava na stranim forumima. A i lijekovi utjeÄu na mozak, meni su aparati Äak draži jer mislim da su efikasniji

Prepostavila sam da ces reci to za lekove - slazem se.

Kod nas se to pojavilo pre koju god., mozda 2, 3, ne znam tacno ali dr. mi je rekla da ima onih koji su bili,

ja pitam jel bolje? ona kaze - pa jeste ali jos pije lekove.

Ne ocekujem ja carobni stapic, ali opet mnogo je se lakse odluciti ako procitas iskustva i ako su ona pozitivna.

bolje i to da se osjećaju bolje uz kombinaciju lijekova i TMS nego da piju samo lijekove i osjećaju se loÅ¡e. A sve ovisi o osobi nekima je pomoglo za stalno nekima nije uopće, nekima malo kao i sve druge terapije, mada to meni uopće nije nimalo straÅ¡no to je utjecaj magneta na mozak, Äak ne treba ni anestezija ni niÅ¡ta puno straÅ¡nija terapija je ECT

Naravno, slazem se..ali ipak valjda je korak ka pobosljanju i koliko toliko smanjenje lekova.

Mada ako ne steti znaci da koristi :D

I sta? Niko jos nije probao Liriku? Ni ja...ne smem.. :unsure:

Zovem malopre privatnu apoteku da se raspitam za cenu a apotekarka veli: nemamo Liriku ali imamo od drugog proizvodjaca Epiku. aaaahahhahaahh msm toliiiiiiko mi je lose al ovo bese dobar crnjak.

Naime meni je psihijatrica skinula AP veoma brzo po izlasku iz bolnice, ali mi je prepisala ovaj lek Epica u kojem skoro niÅ¡ta ne mogu da pronaÄ‘em na internetu. Koliko razumem, isti mi je prepisala zbog anksioznosti i viÅ¡e kako me ne bi tek tako skinula sa svih lekova. Obzirom da se dobro osećam i priliÄno bojim nusefekata, uopÅ¡te nisam ni probala taj lek. Deluje mi da ako iÅ¡ta pokuÅ¡am da bih se bolje osećala zbog negativnih simptoma kao Å¡to je predugo spavanje da to pre treba da bude neki AD, ali ću tome pribeći tek ako stvarno vidim da ne mogu da se izborim na Äisto i sama. Za sada mi deluje da sam sasvim dobro i da mogu bez lekova, ako je već ona procenila ta tako brzo mogu da se skidam sa AP.

Interesuje me da li neko ima iskustva sa ovim lekom? Ako je verovati pretraživanju, za sada ga niko nije pomenuo na forumu. Od nedavno ide na recept.

Nadam se da nisam ponovo promašila pdf.

ah, evo i ja se raspitujem o istom:

http://www.depresija...=0

vidim na netu, tu i tamo, da ga neko pije, ali nisam uspela da dobijem nikakvu povratnu informaciju

Nisam menjala po padežima prilikom pretrage, zato nisam uspela da pronaÄ‘em ovaj tvoj post. Frustrira me da u organizam unosim bilo Å¡ta o Äemu prvo detaljno ne proÄitam o iskustvima i kontraindikacijama na netu, pre svega zato Å¡to je glavni okidaÄ za moju epizodu po svoj prilici bio lek protiv glupe alergije.

Valjda će se neko javiti.

Jedino sam u Äekaonici upoznala jednu ženu koja reÄe da to pije jer je posle poplava poÄela da se boji da ćemo svi da nestanemo. Delovala mi je mnogo haotiÄno pa nisam htela da je ispitujem...

koji nazivi lirika i epika :biggrin:

Haha, da :D Vidi se da mo neke/neki "književni" ljudi!

ÄŒini mi se i da ću da odem da kupim lek, samo da bih doÅ¡la do tog uputstva da vidim o Äemu se radi. Pa ću da prenesem ovde.

Dobila sam da pijem lyricu.Da li je neko pio i kakva su iskustva?ÄŒula sam da je to najbolji anksiolitik.