Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Erik

religioznost i psihoza

Recommended Posts

Meni nije jasno gde je granica, tj kako da uocim da li sam istinski religiozan ili sam bolestan, vec dugo se lecim i psihijatri tvrde da sam

pseudoreligiozan, ako idem u crkvu i molim se Bogu ili pricam o grehu ili bilo sta vezano u vezi toga oni me okarakterisu da nisam dobro, mislim ako me to privlaci kako da ne pricam o tome ili smo mi to potpuno sekularna ateisticna drzava. Mislim kako da negiramo

da postoji djavo i Bog, realno ja mislim da postoje ali dr. me godinama ubijaju u pojam, ja imam taj kompleks da sam lud, ako idem

u crkvu ili radim po manastirima mojim roditeljima je to alarm da me salju psihijatru, jer su odrasli u komunistickom periodu.

Dokle god idem u crkvu za njih sam lud i obelezen. Normalno je biti homoseksualac ali nije normalno biti religiozan, po njima, ako sam bio 8 meseci u manastiru (i ta prica da su monasi pederi, ja nisam upoznao ni jednog ali nekazem da ih mozda nema) normalno da cu pricati o Bogu, ali oni su me okarakterisali kao pseudoreligioznog, otkud oni mogu to da utvrde. Kao nisam u realnosti, mislim kapiram, drogirao sam se u mladosti i doziveo sam da je droga demonska izmisljotina i greh, kajao sam se i hteo sam u manastir da mi Bog oprosti to tj. pobegao sam u manastir, ali su me roditelji nasli i vratili i poslali na psihijatriju , kad sam rekao da je droga od djavola, dali su mi sifru. Mislim isao sam na tehno partye gde ima homoseksualaca i razvrata ali ja to nisam i u jednom trenutku mi se sve to smucilo i hteo sam da pobegnem odatle, nemojte me pogresno shvatiti nemam ja nesto licno protiv homoseksualaca ali mislim da to nije normalno, po meni je to sexualna devijacija. Uzimao sam extazi i uvideo da me to cini mene samog pederastim sto nisam, mislim cela ta kultura podstice na razvrat i dekadenciju i mode i muzike i razaranje porodice.

Puno sam napisao, mogao bi mislim roman da napisam ali mozda nebi bio jasan ni sebi ni drugima. Recite mi nesto molim vas.

Popodne sam bio s frendom koji je gay na kavi.Nemam s time problema.Ti još sebe vjerojatno tražis,ne mislim po smislu seksualne orijentaciju,nego po smislu indentiteta.

Imao sam drugara u srednjoj koji je bio feminiziran, imao je devojku ali videlo se da se mucio nesto, sad posto smo bili u kaubojskoj skoli bilo je likova koji su ga maltretirali, mene je interesovao neki hipi fazon, gitara, droge, i sex, nista nisam ima protiv njega ali u jednom trenutku sam poceo da se druzim sa krimi likovima, na kraju je djavo odneo salu, da nisam zavrsio u ludnici verovatno bih zavrsio u zatvoru.

psihijatri tvrde da sam pseudoreligiozan, ...

da postoji djavo i Bog, realno ja mislim da postoje ali dr. me godinama ubijaju u pojam...normalno da cu pricati o Bogu, ali oni su me okarakterisali kao pseudoreligioznog, otkud oni mogu to da utvrde.

Ni sam Papa (ili halifa) se ne bi usudio procjenjivati da li je neko pseudovjernik , istinski vjernik ili šta već.

Tako da mislim da su ti psihijatri zreli za posmatranje.

Stav roditelja je razumljiv, boje se da ne pretjeraš u toj religioznosti , a moram priznati da bi i mene bilo malo strah za bližnjeg u zrelim godinama i "burne" prošlosti koji bi tek tako otišao 8 mjeseci u manastir.

Ekstremna, krajnja rješenja ili izbori ama baš nikada nisu dobri.

Sve napisano uzmi sa rezervom i ne zamjeri Å¡ta jer se ne poznajemo, a pogotovo ne tvoj put ka vjeri.

Meni nije jasno gde je granica, tj kako da uocim da li sam istinski religiozan ili sam bolestan,...

na ovo je nemoguće odgovoriti bez da nam daš više detalja

Ne znam koje detalje, sve sam rekao, pitajte me nesto, dosta toga se promenilo kad sam skoro odlazio kod RM Tocka.

ok

- da li imaš povremene misli da si nešto posobno kod Boga, izabran i sl.

- da li pomišljaš da imaš neke specijalne sposobnosti

- da li je tvoje shvaćanje vjere u kontradiktornosti sa stvarnim životom

- imaš li pretjeran strah od Boga

Meni nije jasno gde je granica, tj kako da uocim da li sam istinski religiozan ili sam bolestan,
A da odes kod religioznog psihijatra, psihologa?

Nemam nista od toga, samo osecaj krivice i nemoci da bilo sta mogu da promenim.

Nemam nista od toga, samo osecaj krivice i nemoci da bilo sta mogu da promenim.

na šta se dominantno odnosi taj osjećaj krivice ?

šta bi prvenstveno želio da promjeniš ?

da se nevodim kao ludak, i voleo bi da promenim okruzenje, grad, a mozda i drzavu, da odem negde gde me neznaju, radim neki mirni posao i zivim normalno.

Najvise mi roditelji nabacuju osecaj krivice.

Osecaj krivice sto ne radim, nemam svoj zivot, nemam zenu i decu, sto pusim, sto dozvoljavam da me svako zajebava,....

Osecaj krivice sto ne radim, nemam svoj zivot, nemam zenu i decu, sto pusim, sto dozvoljavam da me svako zajebava,....

ti si negdje u 30-tim, eventualno 40-tim ?

Sve to možeš postići relativno jednostavno tako da su savjeti "kako" bespotrebni.

Pravo pitanje je da li imaš volje za te ciljeve ?

off

ja sam puÅ¡aÄ i nemam namjeru prestajati niti imam ikakav osjećaj krivice zbog toga

Imam 35, ali nemam bas volje, a kao da nemam ni snage za sve to, ali ipak imam neki osecaj da prozivam samog sebe za to, to kao da spada u neki klise.

Sad sto se tice cigara, to se vodi u krugovima kao porok, mada to mi je jedino zadovoljstvo, a mozda i nije, stim sto su cigare trosak, mislim vecina me smara sa tim da prestanem da pusim vec su mi se na glavu popeli.

Od svega toga bi jedino izdvojio neku financijsku samostalnost, posao, stalni ili bar povremeni.

Sve drugo bi bilo dobro i poželjno ali jbg, niko nije savršen.

ugodi sebi, ostalo ako bude bude.

Pablo, crkva je vekovima iskompromitovana, eto pogledaj samo rismsku crkvu koja radi najstrasnije gadosti... ..mozes da se molis u tvoja cetri zida ali da ti molitva bude iskrena... a ne u fazonu "boze poaslji mi "vrecu sa milion evra" i slicno,... da li ces se moliti kuci , u basti ili u crkvi sve jedno je.....crkva i religija nema veze sa bogom, ili si na strani boga ili nisi.. kao sto sam to napisao vec, dzaba ti milion molitva ako ne ide iz srca...

Meni je jedan svestenik, iguman manastira, znaci visoko se kotira u crkvi, rekao da je moja terapija u stvari droga kao i svaka druga i da to moram prestati da uzimam. Cak mije sugerisao kako ( danas uzmes jednu manje, pa onda pijes svaki drugi dan...). Ja sam se konsultovao sa mojim psihijatrom, koji je takodje vjernika i on je rekao nesto u smislu da svako treba da radi svoj posao, da on svoje pacijente ne uci kako da se mole i kaju grijehe, te da svestenik ne bi trebalo da terapiju naziva drogiranjem. Kasnije sam sam spoznao da ne mogu da funkcionisem bez te terapije, a taj svestenik je prekinuo kontakt sa mnom kad sam mu rekao da nisam prekinuo s terapijom. Cak mi nije pomogao oko zaposlenja, a rekao je da ce me "imati u vidu oko Nove godine", a kad sam ga kontaktirao, nije odgovarao ni na pozive ni na poruke.

Meni je jedan svestenik, iguman manastira, znaci visoko se kotira u crkvi, rekao da je moja terapija u stvari droga kao i svaka druga i da to moram prestati da uzimam. Cak mije sugerisao kako ( danas uzmes jednu manje, pa onda pijes svaki drugi dan...). Ja sam se konsultovao sa mojim psihijatrom, koji je takodje vjernika i on je rekao nesto u smislu da svako treba da radi svoj posao, da on svoje pacijente ne uci kako da se mole i kaju grijehe, te da svestenik ne bi trebalo da terapiju naziva drogiranjem. Kasnije sam sam spoznao da ne mogu da funkcionisem bez te terapije, a taj svestenik je prekinuo kontakt sa mnom kad sam mu rekao da nisam prekinuo s terapijom. Cak mi nije pomogao oko zaposlenja, a rekao je da ce me "imati u vidu oko Nove godine", a kad sam ga kontaktirao, nije odgovarao ni na pozive ni na poruke.

Al ' te zajebao :)

Al ' te zajebao :)

Nije lijepo tako pricati o svestenom licu, Skendere. Ja sam za njega narkoman i zavisnik o drogama, jer je takva njegova percepcija moje terapije.

Ja sam vec navikao na zajebencije momaka u crnom, mada imam neku nedosanjanu zelju da odalamim nekog, mislim postujem ja crkvu i deo sam nje, nisam ni ja cvecka ali pojedini koje znam su mi se vec popeli na onu stvar.

Pitanje pseudoreligioznosti i religioznosti je za mene sustinsko...Ali, kako znati sta je sta od ta dva...veoma tesko, a u nekim slucajevima i nemoguce...Biti u tome, mozda je odgovor, ali sledece je pitanje, kako biti u tome. Iskreno, verujem da odgovor na to pitanje nemaju ni Vaseljenski patrijarh ni Papa...Nije jednostavno odgovoriti, cak i kad su svaki put pitanja dobronamerna...Evo na primer...Za Dostojevskog je opste prihvaceno da je on jedan od najvecih religioznih pisaca ikada...medjutim on je svojim zivotom, postupcima tokom svog zivota (da ne navodim sad primere) dokazao da je u prilicnoj meri bezbozan, nereligiozan covek i jedan London ili u novije vreme Bukovski...po onom sto pisu, a i po onom kako su ziveli i sta su radili su daleko religiozniji od Dostojevskog koji je ceo zivot pisao jedno, a radio drugo...za mene je Dostojevski pseudo religiozan covek, i znam da se mnogima nece dopasti ovo sto govorim, ali tako zakljucujem, tj. mislim...

Šta uopšte psihijatrija tretira kao pseudoreligioznost ?

proÄitah svakakih knjiga, ali taj pojam naÄ‘oh jedino u ovoj pablovoj temi

dodatak,

alexa66, religija Äovjekova djela sudi prvo po namjerama, a tek onda rezultatima, sumnjam da iko zna Å¡ta je kome i kakva namjera u glavi

Pojam namere je jako "problematican" i kod Boga (onako kako nam je vecini predstavljen) a i kod ljudi (ono sto verujemo da jesmo)...svakako da je namera vazna, ali i dela su vazna, tj. oba su vazna...bar meni...

Slažem se da je pitanje namjere problematiÄno zbog težine shvatanja neupućenih u tu problematiku, znaÄi većini.

sve ok ,dalje bi otišli u off,

samo ako ima ko da definiše pojam pseudoreligioznosti.

Ti imaš pravo da veruješ u bilo šta. Sve dok so funkcionalan možeš i vanzemaljce da vidiš.

A imaš psihijatre debile..

Aal stv gdw je granica.. msm ds je moja pukla...