Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Hyperdrive

Negativna slika o GPL/BPD u masovnim medijima i ljudi koji u to veruju - OVDE BESNIMO!

Recommended Posts

Dakle, poludela sam. Koljem. Ubijam. Ne verujem više dvema bliskim ženama. ĆAOZDRAVO.

Imam dve drugarice u Americi, priÄamo svaki bogovetni dan. Jedna od njih, ona koja je Trumpovka i teÅ¡ki desniÄar, povremeno je sklona histerisanju i kukanju, traženju pažnje i paranojama tipa "ti ne komentariÅ¡eÅ¡ na moje priÄe, da li me ne voliÅ¡?". Druga je sangvinik, smirena osoba, obiÄno je medijator u takvim situacijama, ali...pre dva meseca su mi napravile TEÅ KO sranje.

Dve najbliže drugarice su mi odjednom, ni od kud, uradile neÅ¡to odvratno. PlaÄem. Nisam dobro. Neće se desiti niÅ¡ta sem tog plakanja, ali ne mogu da oprostim ovo.

Hvala svima. <3

Da pojasnim. Znate onaj ameriÄki bingo gde imate jedan kvadrat u sredini gde piÅ¡e "free", a u ostalim kvadratima su razne stvari karakteristiÄne za nekoga, neÅ¡to, neki dogaÄ‘aj?

Vide se dve razliÄite olovke, dakle Äak su to i odÅ¡tampale i igrale ovako.

Žene imaju 38 i 45 godina.

Plus, ovo prvo Äak nije ni istina.

PLUS STE I VI NA TAPETU. EJ.

Plus toga, mama je na kraju bila u nesvestici oko jednog minuta noćas, zbog ovoga što mi se dogodilo. Ja sam imala shutdown, jer imam kakav-takav filter, ona je jednostavno izgubila dah i morala sam da je lupkam po licu i polijem vodom.

Brzo se dignem, Å¡to ne znaÄi da ožiljaka nema. I onda Äujem da nemam duÅ¡u. Imam je, samo moram da Å¡titim kako sebe, tako i majku.

Obe su udate, imaju decu, jedna je lepotica (izgleda kao ženski John, maltene...teÅ¡ko opisati, prelepa), druga je baÅ¡ ružna. Ova lepotica je akademac, suva inteligencija, govori silne jezike, pismena do daske, profesionalni lektor. Druga je bibliotekar sa faksom, takoÄ‘e studirala slikanje, crtanje i vajanje, ne radi, jer je kćerka autistiÄna. Nisu klasiÄne ameriÄke voline, UTOLIKO ÄŒUDNIJE.

Bile su sa mnom celo leto. Bukvalno celo. I 2016. Ova lepa i 2015. Nju volim neizmerno, drugoj je ovo već drugi ispad ove godine.

No opet...moje su... :(

Evo te slike:

km02KQi.jpg

I to sam oprostila. Ostao je taj osećaj da me zezaju iza leđa.

Pet dana kasnije sam shvatila da sam se poÄetkom marta zaljubila u nekoga ko me je nervirao kad sam bila mlaÄ‘a, a razlozi su bili neke WTF prirode. Nekih nedelju dana posle toga, Tougenkyou je iÅ¡la na njegov profil - jer ja, i pored toga Å¡to smo prijatelji na FB, nisam to smela zbog anksioznosti - i videla da je zauzet, i to dooobrano. Ja sam dva dana mrzela sebe i htela da se krstim, a toliko krajem te iste sedmice, bili smo oÄi u oÄi, grlio me je i shvatila sam da ne mogu protiv sebe. Par sedmica kasnije, namerno se naÅ¡ao negde gde nije bilo nikoga sem mene i otvoreno flertovao.

Posle toga se nismo videli neÅ¡to viÅ¡e od mesec dana, a ove drugarice su me sluÅ¡ale kako balavim, kako je divan, kako ovo, kako ono. Ponekad bi me podsetile da je zauzet. Mislim, jbt, žene, znam. I, u petak opet naletimo jedno na drugo i svi kojima sam to ispriÄala kažu da me muva. Drugarica je bila prisutna i nije mogla da veruje, jer je momak u naÅ¡im krugovima ono, kao, maltene svetac. Nema ko ga ne voli.

Neki kažu da je za sve potrebno dvoje, da nema crno-belog.

Neki kažu da njega treba da bude sramota, jer kod kuće ima suprugu, dete školskog uzrasta (nebiološko) i bebu.

No, moje drugarice spadaju u grupu onih koje misle da se samo i jedino ja ponaÅ¡am nedoliÄno. Jedna me je kompletno ignorisala kad sam krenula da balavim o tom flertu, druga mi je rekla da "neće da laže" i "MI mislimo da si nedoliÄna".

Hajde to. Svi tvrde da su širokih shvatanja, dok se ne dogodi nešto što pokaže da nisu. Nije prvi put da vidim tako nešto.

Problem je u tome Å¡to sam, dva dana kasnije, razgovarala sa onom koja je sangvinik i Å¡irih shvatanja nego ova druga i moje sumnje su se obistinile.

Moje emocije nisu legitimne, kaže. A ZNA DA SAM PLAKALA PSIHOLOŠKINJI PO TOM PITANJU I DA MI JE ŽENA REKLA DA JESU.

Za njih dve, ja sam hodajući graniÄni poremećaj liÄnosti. Luda borderlajnerka.

No, opet, hajde to.

Priznala mi je da se raspitivala o mom poremećaju, od kako sam zvaniÄno dobila dijagnozu u septembru. Od kako sam se zaljubila i od kako je K... poÄeo da uzvraća, poÄela je da Äita o odreÄ‘enom simptomu, tj. riskantnom ponaÅ¡anju.

Prvo je riskantno ponašanje povezala sa mojim rigoroznim treningom, a potom i sa mojim flertom sa K.

I...došla je do ALEX FORREST, PROTAGONISTKINJE "FATALNE PRIVLAČNOSTI".

Priznala mi je to. Tog trenutka sam htela da plaÄem, ali nisam mogla...baÅ¡ kao ni tog dana kad su mi uradile ovo prvo.

Dakle, ja sam stereotip. Ja sam nalepnica. Ja sam ono Å¡to ljudi MISLE da je graniÄni poremećaj liÄnosti i ne shvataju da je Alex ustvari psihopata, da samo na poÄetku filma ima simptome koji liÄne na GPL.

Istovremeno, ja sam svesna da izmeÄ‘u mene i K... ne mora da se dogodi ama baÅ¡ niÅ¡ta. Svesna sam da ta zaljubljenost može da prestane. Svesna sam da može, i ne mora. Svesna sam da izmeÄ‘u nas može da doÄ‘e do neÄega. Svesna sam da može da doÄ‘e do sranja, sranja velikoga. Ne moraju one to da mi kažu. Odrasla sam žena.

Pored svega toga, jednostavno se ne uklapam u tu sliku "loÅ¡e devojke sa graniÄnim poremećajem liÄnosti".

- Imam 35 godina.

- Poslednju vezu sam okonÄala u aprilu 2014.

- Imala sam malo veza, ni u jednoj nije bilo stvari poput rough play, sextinga, ma, nićega

- Nikad nisam imala one night stand i sl. Nikad se nisam, tipa, 'vatala sa nekim tipom u diskoteci, reda radi.

- Nisam žurila da se dokažem po pitanju seksa i sl.

- Ne pamtim kad sam poslednji put nekoga poljubila, poslednja veza mi je bila sa tipom u Americi, preko neta.

I sad me boli. UvreÄ‘ena sam. Besna. Dakle, one meni i dalje zabranjuju stvari. A ako doÄ‘e do neÄega, bilo Äega, ispade da ne mogu da raÄunam na njih.

POLUDELA SAM OD BESA. :(

Ne znam Hyper, razmisli dobro sta radis, nije ti ta dijagnoza data bez razloga

kao sto ni moja nije meni

Mi smo vise od nasih dijagnoza ali je tesko razluciti sta je dijagnoza a sta smo mi sto narocito vazi kod poremecaja licnosti.

Ako hoces realan savet nekoga ko je sve supotno od granicnog

Imas bitnijih briga u zivotu trenutno od flertovanja sa ozenjenim covekom. Tu su ti te drugarice apsolutno u pravu kad negoduju. To ponasanje je riskantno, ne zbog nekih moralnih nacela nego zbog tebe same gde ti mozes najvise da zaglibis i ispastas emocionalno.

To mi je sve jasno, ali one mene vide kao psihopatu. U tome je problem. Ja nisam Alex Forrest.

Ja koliko sam skontala iz price one ti uopste i nisu rekle ni direktno ni indirektno da si psihopata

Nego da licis na tog lika a sama si rekla da ne shvataju da je taj lik psihopata a ne granicarka

iz cega se izvlaci zakljucak da uopste i nisu htele niti imale nameru da ti kazu da si psihopata

Trazis utehu na forumu...Vidi, svakog boli K.. za tebe ili za mene ili za peru , miku , lazu... ovo se odnosi na clanove foruma.. to ne treba da te brine jer je to tako...

- kao sto realno i mene boli K za ostale ovde na forumu....

- neces dobiti iskrenu utehu, cisto ce neko nesto napispati da te skine sa dnevnog reda i onda ce kao da se uzive u tvoju ulogu.. i kao jaoo pa strasno, jaooo ne verujem.. Alo ljudi :) to ne treba da te cudi to je realnost

- pa vidi, te tvoje drugarice ako su primetile neki hendikep kod tebe i rekle, ne vidim razlog zasto bih se ti nasla uvredjena kao i onaj clan foruma kad ti je napisao "ribo" pa si ga kasnije blokirala .... eto i to je jedaan razlog da si ustvari ti problem a ne drugarice

- sto se tice tog tipa, sto si bila zaljubljena u njega, pa vidi, kod nas postoji jedna stara izreka za koju su svi culi "nadje krpa zakrpu" tako da neboj se za sve nas postoji neko

- moja uteha? nemam... ne znam sta bih ti napisao, iskreno...ne zelim da kenjam i da ti serem ... ako nesto nije iskreno onda bolje da cutim... mislim da je to realno i posteno , ali eto dobila si dve iskrene utehe u vezi prijateljice i u vezi tog zaljubljenog decka :)

- jbg, ja sam surovo realan

Skenderbeže, ne kapiraš poentu. Iimitless je ukapirala.

ne vidim razlog zasto bih se ti nasla uvredjena kao i onaj clan foruma kad ti je napisao "ribo" pa si ga kasnije blokirala .... eto i to je jedaan razlog da si ustvari ti problem a ne drugarice

Lep pokuÅ¡aj da sve bude liÄno. Eto, ne volim da me stalkuju, ne volim da prelaze MOJE granice.

jbg nisam citao te recenice sto si tavila pod "quote" jer sam se bacio odmah na tekst

Hyp..ja jako malo znam o graniÄnom poremećaju liÄnosti i to priznajem, ali takoÄ‘e znam da ljude ne treba posmatrati kroz dijagnoze.

Ja bih prekinula kontakt sa te dve drugarice prvenstveno zbog onoga Å¡ta su uradile, sa tom ameriÄkom Bingo igricom. Jako je ružno družiti se sa nekim a onda ga ogovarati iza leÄ‘a i podsmevati mu se.

StiÄem i utisak da obe imaju predrasude kada su psihiÄki poremećaji u pitanju.

Razumem tvoj bes.

I ne mislim da si nemoralna jer si se zaljubila u oženjenog. Srce ne zna za granice, za ograniÄenja, zabrane i srce ne bira u koga će se zaljubiti. To se desi ili se ne desi.

Možda ćete biti u vezi, možda i nećete..ko zna. Možda ćeš biti povređena, ali preživećeš. Odbolovaćeš tu ljubav i nastaviti dalje.

I opet ponavljam, bez obzira Å¡to je ovo forum posvećen psihiÄkim poremećajima, ne možemo sve gledati kroz dijagnoze. Ako stalno gledamo na to i osluÅ¡kujemo naÅ¡e misli, onda stvarno možemo teÅ¡ko da flipnemo.

Ja imam CP ali ne posmatram sebe kao cerebralca. Imam i te F dijagnoze ali se trudim da ne mislim na njih, one nisu JA...Nadam se da razumeš šta želim da kažem.

Eto, dala sam neki svoj stav, ne mora da bude taÄan, možda i greÅ¡im...ko zna..

Ne znam sad da li sam pristrasna prema tebi Hip, verovatno jesam, ali malo preteruju te tvoje drugarice, Å¡to ne znaÄi da su one mnogo loÅ¡e, nego mislim da ste negde poÄele da se razilazite...

Jesi sigurna da nije do tvoje procene njihovog stava, možda si preburno shvatila neku blagu kritiku, mada mislim to poređenje sa Aleks, ne znam kako bih i ja to shvatila ako ne burno :dry:

Mislim, briga za nekog može lako da postane klizav teren, jedno je neka zdrava mera opreza, ovo Å¡to kaže Limitless, razluÄiti do koje mere si nerealna u odnosu na gpl, i to može biti jako teÅ¡ko, jer i zdravi ljudi imaju ovakve situacije, uopÅ¡te ne mora da bude nikakva ''maniÄna faza'' gpl-a, može svima da se desi... a drugo je ovako neki maltene ucenjivaÄki pritisak, znaÄi po njima ponaÅ¡aÅ¡ se ''nedoliÄno'' i one imaju nameru da ti okrenu leÄ‘a ako ne prestaneÅ¡ ili ako doÄ‘e do neznamÄega, a sve pod plaÅ¡tom toga Å¡to su se one ''dobro informisale'' o gpl... e jes, sve su postale eksperti, na osnovu par proÄitanih stvari :wacko: mislim, ja ovde Äitam već godinu i po, liÄna iskustva ljudi, pa ne mogu reći da imam celu sliku kako to funkcioniÅ¡e...

Ma odhebes te kokosi i zivot ide dalje. Ne treba se trositi na objasnavanje bilo cega ljudima koji sve znaju cak i onda kad pojma nemaju.

Krizirala sam i ja ranije radi takvih a sad ih samo iskljucim iz svog zivota. Ili ce doc novi ljudi ili cu biti sama. I jedno i drugo je bolje od takvog drustva.

Da se razumemo - ne tražim utehu ni od koga. Skenderbeg nema pravo da ljudima stavlja reÄi u usta, niti da ih vreÄ‘a (ona prva poruka je na samoj granici pristojnosti) pa da se posle Äudi zbog Äega se ljutimo.

No, ova tema nije o njemu, već o meni i drugima kojima se deÅ¡avaju ovakve stvari. A u mom sluÄaju, poenta je poreÄ‘enje osobe sa graniÄnim poremećajem liÄnosti i filmskog psihopate, kome su mediji "dodelili" dijagnozu" GPL. Ima li sad smisla? Ne tražim nikakvo opravdanje za ovo Å¡to se do sad dogodilo - Iimitless je u pravu. Ta dijagnoza mi je data sa razlogom, samo neke GPL stvari nisam pre radila, ili bar nisu stigle ovoliko daleko.

borderija - Eto splittinga, ako smem da primetim. Mislim, svi splittujemo samo tako, kao da smo roÄ‘eni u Splitu. Ne mogu da se tako ponaÅ¡am prema osobama koje su bile sa mnom u trenucima kad mi je bilo najgore, kao i tokom mog poslednjeg meltdowna, u julu 2016. Po ceo dan smo zajedno. Ova finija mi je par puta dala lovu kad mi je trebalo i nije tražila tu lovu nazad. Da ne spominjem koliko se volimo. Druga jeste problematiÄna.

Cicina gazdarica - Ta "igrica" me je dovela do stanja gde me je sramota kad napravim zez facu na selfijima, kad spomenem sve vas, a ovo sa mamom je bilo PREVIÅ E, jer svi koji me dobro poznaju zna da me majka emocionalno zlostavlja i tu jednostavno NEMA SPRDNJE. Istovremeno, tu je ovo Å¡to sam rekla borderiji...

pogresna

mislim to poređenje sa Aleks, ne znam kako bih i ja to shvatila ako ne burno :dry:

To je to. To me je uvredilo i razbesnelo. Da koljem i ubijam bespomoćne? Svako normalan zna kad treba da se povuÄe, ume da ispita teren, a može i da proÄ‘e.

jer i zdravi ljudi imaju ovakve situacije,

I to. Moja roÄ‘ena baka je napravila ogromno sranje, utoliko sam i svesnija i umem da prikoÄim.

a drugo je ovako neki maltene ucenjivaÄki pritisak, znaÄi po njima ponaÅ¡aÅ¡ se ''nedoliÄno'' i one imaju nameru da ti okrenu leÄ‘a ako ne prestaneÅ¡ ili ako doÄ‘e do neznamÄega, a sve pod plaÅ¡tom toga Å¡to su se one ''dobro informisale'' o gpl... e jes, sve su postale eksperti, na osnovu par proÄitanih stvari :wacko: mislim, ja ovde Äitam već godinu i po, liÄna iskustva ljudi, pa ne mogu reći da imam celu sliku kako to funkcioniÅ¡e...

Bukvalno sve Å¡to si rekla.

Ja sam direktno ovu finiju pita da li bi mi okrenula leÄ‘a ako doÄ‘e do neznamÄega. Rekla je da ne bi. Sad, možda sam je saterala u ćoÅ¡ak.

InaÄe, GPL nema maniÄne faze, ima ih bipolarni. GPL ima euforije koje traju kratko, i dalje pratiÅ¡ svoje misli bez problema, svestan si Å¡ta radiÅ¡. TakoÄ‘e ima i tzv. disocijacije, ali ja mislim da to nikad nisam imala - one su i najgori simptom.

Mnogo, mnogo komplikovani poremećaj liÄnosti - ponekad ga ni mi, graniÄari, ne kapiramo. No, bitno je da ljudi koji su jednom neÅ¡to guglali znaju bolje.

Nemam pojma sta je spliting al nisam rodjena u Splitu...samo sam zivila u njemu vecinu zivota :P

Ti ces naravno napraviti kako ti smatras da je najbolje za tebe a ja kako mislim da je najbolje za mene :)

Borderline- foliram, dramatiziram lažem. Iakon ima crno na belo snimak.

Buntovna sam i zato oderi sa najaÄim aPom. Pazi da neću da ih pijem. Agresivna navodno. A nisam. Impulsivna. A nisam toliko koliko govore. Od autodestrukcije samo puÅ¡im cigarete i tabletiram se(viÅ¡e ni to al danas svakako hoću jer sam ispizdela)...

Zašto moram zbog takvih budala da upadam u depresije?

...

A u mom sluÄaju, poenta je poreÄ‘enje osobe sa graniÄnim poremećajem liÄnosti i filmskog psihopate, kome su mediji "dodelili" dijagnozu" GPL. Ima li sad smisla? Ne tražim nikakvo opravdanje za ovo Å¡to se do sad dogodilo - Iimitless je u pravu. Ta dijagnoza mi je data sa razlogom, samo neke GPL stvari nisam pre radila, ili bar nisu stigle ovoliko daleko.

....

Ne mogu da se tako ponaÅ¡am prema osobama koje su bile sa mnom u trenucima kad mi je bilo najgore, kao i tokom mog poslednjeg meltdowna, u julu 2016. Po ceo dan smo zajedno. Ova finija mi je par puta dala lovu kad mi je trebalo i nije tražila tu lovu nazad. Da ne spominjem koliko se volimo. Druga jeste problematiÄna.

Za ovo Å¡to kažeÅ¡: mediji dodele nekom liku dijagnozu, to me sve manje Äudi, kad ne znaju kako da rade svoj posao dobro, pa da ispadnu pametni kao... mada nisam do sad Äitala da je baÅ¡ gpl dodeljen tom konkretnom liku, Alex, niti mi liÄi na to, ona je klasiÄan psihopata, ali - znam da ti je slaba uteha ali evo pogledaj samo dijagnozu depresije :unsure: malo malo pa neko kaže da je depresivan, a da pri tom, pojma nema Å¡ta zapravo podrazumeva ta dijagnoza..

Mnogo vole iz tog medijskog sveta da se frljaju sa struÄnim izrazima a blage veze nemaju, slaba ti je danas odgovornost za izgovorenu reÄ, samo im je gledanost/Äitanost u mislima i niÅ¡ta viÅ¡e :dry:

Sad za tvoje dve prijateljice, možda je njima mnogo teÅ¡ko padalo da te gledaju ili sluÅ¡aju tad kad si bila u jako loÅ¡em stanju, pa sad ih neki strah spopao za tebe, da se ne vratiÅ¡ u to opet, pa su poÄele da preteruju :unsure: možda bi mogla da ih pitaÅ¡ Å¡ta konkretno vide kod tebe, u tvom ponaÅ¡anju, Å¡to ih navodi na takav stav, eto ako hoće da budu od koristi, da li imaju neÅ¡to konkretno da su uoÄile a Å¡to bi tebi bilo dobro da ramisliÅ¡ o tome... Å¡ta misliÅ¡?

Because it's me and my crush?

Whom you can't have, you know.

I know!

I am fine with this.

Just being near him makes me hppy.ž

I just fear that even all the mental energy you seem to spend crushing on him is going to lead to disappointment, is all.

I wouldn't want something to happen that someone takes the wrong way and leads to you or he or both of you being miserable.

What could happen? I think we're moral people.

I mean, this is not coveting.

That's not what I'm concerned about. I think cultivating him as a friend is fine, if that's fine with him (and it seems to be). But quite honestly, I think that obsessing over him THIS MUCH is not a healthy or productive use of mental energy. If you can get to a place where you just enjoy the friendship you have with him in a casual manner, then that's great.

I hope to get to that place.

I really do. It's better for, well, everything.

But I want the permission to drool around you. I guess the tension wears out at some point.

Why is the drooling so, so important, is what I guess I'd ask next?

I'm attracted. I like to talk about it.

I see that!

I enjoy seeing a beautiful man.

I mean, him, yeah.

And you would like us to acknowledge it, and I'm guessing the reason behind that is that you know that it's inappropriate and it would be validating somehow if we acknowledged it more?

Just trying to understand.

Please, don't scold me. Ypu are one of the most important people in my life. You make my life better with your existance.

I thought you were angry.

And you know how afraid to lose you I am.

I love yoz so much.

Love DRUGO IME, too. But I love you more than anything.

You have always been a spark of sunshine.

And you enriched my life.

I mean it. <3

I know. <3

And I love you too and want the best for you. I'm not really angry, but I was kind of frustrated about being taken to task for not paying sufficient attention to one interaction of yours just because it's of you and K.

STUPID LAPTOP BATTERY.

And again, definitely pursue the friendship with him, that's great. But I'm not going to lie—it IS an inappropriate crush, and the sooner you can transform it from that into a regular old easygoing friendship, I think everyone will be happier. (It seems to give you a good bit of stress sometimes, for one thing.)

I know that it is. And I do hope that it will wear out.

don'z want to lose him as a pal.

Understandably. He seems like a swell guy.

Just take it easy as you go.

And yeah, having him as a pal and thinking that he is handsome is a fair end. Right?

I mean, a fair compromise?

Sure, I have plenty of platonic friends of both sexes that I consider good looking.

Hope the fainting feeling and getting tongue-tied passes.

Do ovoga smo došle na kraju. Kucala sam sa laptopa, zato sam pravila greške.

I jeste, plašim se da ne izgubim nju, plašim se da ne izgubim ovu drugu, plašim se da ne izgubim njega. KLASIČNA GRANIČARKA. I posle se neko pita odakle mi ta dijagnoza? Jbg, nemamo svi iste simptome.

Ako ti je dijagnoza Granicni poremecaj licnosti,onda ne vidim razlog stereotipa.Jer uopste nije toliko ozbiljna dijagnoza.Ovo kazem jer sam stazirao na neurologiji,i vidio mnoge koji zive godinama s navedenom dijagnozom,a terapija im je samo topiramat.Dakle,u biti,sam "poremecaj" nuzno ne zahtjeva neuroleptike,jer ne ispoljava psihozu.ukoliko se psihoza ispolji onda se dijagnoza mijenja.

Ne zelim reci da su ljudi sa psihozom "poremeceni" vec da samo naziv tvoje dijagnoze nije toliko strasan koliko simptomi iste.S toga,nemoj biti uvrijedjena jer ti znas da nisi ono cime te drugi predstavljaju.Zivi u svojoj istini,a ti sto pricaju "iza ledja",pa Zakon Uzroka i Posljedica ne pravi greske,i vjerovatno ces jednoga dana shvatiti da postiji razlog zasto su uvijek iza tebe.

P.S-Neko je napisao kako "nikoga nije briga",pa mene je briga,za svakoga.Tu sam kao otvoren prostor,da saslusam,bez predrasuda,dam misljenje pokusam pomoci,onoliko koliko mogu.Jer ja doslovno i apsolutno prihvatam Univerzalni Zakon-All is One-One is All,i to me za razliku od mnogih koji su opsjednuti sami sobom(bez uvrede) cini ljudskim bicem.

Pozdrav i svako dobro <3