Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Erik

Paranoja

Recommended Posts

Da li vas muci paranoja, u stvari jel moze neko da mi objasni sta je to tacno paranoja?

Ima li nekog?

A jel moze da bude ako gledas TV npr. neki film i tripujes da to ima neke veze sa tobom?

Pa verovatno da može, ali i verovato da se svako može manje ili viÅ¡e nekad ponaÅ¡ati paranoiÄno a da nema paranoju. Paranoja je psihoza pri kojoj su razum i mozak viÅ¡e kao kod onih koji nemaju neku drugu psihozu, neka osoba može biti skoro uvek u paranoji, dok se drugoj to javlja dnevno kao napadi gde Äesto misli da je progone ili da treba iz nekog razloga da prati nekoga, donosi neosnovane zakljuÄke. Tako nekako sam shvatio, gledao sam dokumentrac na YT pre nekog vremena.

To Å¡to pominjeÅ¡ sa filmom se deÅ¡avalo i meni, od prilike je bilo da me na trenutak pogoti, zainteresuje uhvatim sebe kako mi se zenice raÅ¡ire, onda me neko intezivnije miÅ¡ljenje o tome drži npr do sutraÅ¡njeg ustajanja, posle sam realan ali bude maÅ¡tarenja. ÄŒešće od toga mi se deÅ¡avalo da mislim da se neko naljutio na mene iz nekihi bizarnih razloga, a sa tom osobom realno skoro da nisam ni na nivou poznanika, majka mi ima isto to, u kombinaciji sa loÅ¡im Äitanjem drugih ljudi i isto takvim nejasnim znakovima ka drugima zna biti Äudno i smeÅ¡no ili sramotno, desilo mi se dva tri puta tokom Å¡kolovanja, ali valjda nije prava paranoja hah, ma da su mi na leÄenju rekli da imam dobre temelje za psihozu.

Upravo sam paranoisao u vezi sa mojim slikama koje sam postavio ranije. Tada mi nije bilo stalo ako me neko prepozna, ali danas me je bar drmala paranoja zbog toga, kada sam vidio da ostali koriste taj sajt gdje se automatski brisu.

Koliko sam shvatio, paranoja je mnogo cesca, ima je i kod osoba koji kako da kazem nisu bas psihicki bolesni, zvanicno, mislim ima je i kod obicnih ljudi, desava se nekad i kao svakodnevnica?

A jel moze da bude ako gledas TV npr. neki film i tripujes da to ima neke veze sa tobom?

To se zove ideje odnosa.

Imao sam ja paranoicne epizode, npr kad nesto izgubim da mi je taj i taj ukrao, da doktori eksperimentisu na meni, da me neko izaziva, da mi neko radi o glavi. Sad ne, bas mi ni ne padaju na um takve stvari.

Nisam siguran je li to zaista paranoja.. Ili nešto drugo.. Možda će neko znati, kako da to nazove pravim imenom.

Najme..

Kući i u mom mestu sam se nasluÅ¡ao mnogo ogovaranja od ljudi. Na sve moguće nedostatke. Najmarkatniji je u ovome bio moj deda. Nije uvek to radio, ali Äinio je to sa naÄinom da to meni jako ostane usadjeno u glavi.

Tako mi je i dan danas ( a pre svega prijaÅ¡njih godina ) onaj jako nelagodan, anksiozan, osećaj pod kožom. To se dogadja pre svega kada Äujem da neko recimo priÄa poviÅ¡enim i dinamiÄnim tonom na dvoriÅ¡tu ili u nekoj prostoriji u blizini, gde ne mogu jasno da Äujem Å¡ta konkretno priÄa. Ako pomislim da ima osnova da je to namenjeno meni, bude jako nezgodno.

Kao posledica toga, krenem da osudjujem sebe, da smiÅ¡ljam već scenarije kako neko tako ili onako priÄa o meni ili da će se desiti neki "sivo-crni" scenarijo..

Posle toga krenem da se urušavam.

Isto tako kada vidim da neko voli da ogovara, ja već postavim sebi sliku i situaciju u glavi, kako mene mlati.. Isto tako kao nekog sasvim drugog Äoveka.. Maltene pravim transfer sebe na mesto neke druge liÄnosti..

Jel to tek jako izražena osećajnost ili Äak naznaka paranoje?

Definicija sa sajta enciklopedija.hr

paranoja

paranoja (grÄki παÏάνοια: ludilo), funkcijski psihiÄki poremećaj gl. simptomi kojega su bolesne ideje proganjanja, veliÄine ili ljubomore. Kod paranoiÄnh osoba ne propadaju intelektualne funkcije i ne javljaju se halucinacije; one se mogu ponaÅ¡ati posve normalno, dok neki podražaj i okolnosti ne potaknu njihov sklop bolesnih ideja, koje se projiciraju na okolinu. Prema S. Freudu paranoja je izraz potisnutih homoseksualnih želja.

Šta je smešno? :unsure: Ne razumem...Verovala ili ne,Frojd je zaista zastupao tu teoriju.

Frojd je budala, citao sam njegova sranja, pogotovu njegovu studiju Covek Vuk, nikad nisam procitao nesto ogavnije.

Ja se slažem za mehanizme samoodbrane koje je definisao i više ni za šta.

Možda sam se ja pogreÅ¡no izrazila...Naime,smatrao je da paranoja u nekim sluÄajevima može biti odraz takvih želja.

Ja se slažem za mehanizme samoodbrane koje je definisao i više ni za šta.

Sa druge strane,ja se slažem sa manje-više svim što je govorio (ili mi barem u ovom trenutku ne pada na pamet nijedna njegova teorija sa kojom bih mogla reći da se ne slažem).

Jedno laicko pitanje, da li tu ima paranoje ako necu da imam fejs nalog?

Edited by pablo

Može,a i ne mora da znači.Nekom svi dojade pa ugasi.:675366:

6 hours ago, pablo said:

Jedno laicko pitanje, da li tu ima paranoje ako necu da imam fejs nalog?

Ja sam imao FB naloge, pa gasio kad je bilo mnogo paranoje, pa opet otvarao i tako u krug.

Paranoja bi apsolutno bila opravdana u slučaju Fejka i ostalih pizdarija..

Imam naloge pod pseudonimom, i na fb, i po forumima. Plašim se. Ne smrti, nego nekog još goreg života. Strah mi se smučio. Paranoja. Da će mi neko izotimati šta god. Paranoja. Dosada. Zar je ovo život. Video sam četvoricu da sijaju. Nemam na šta da se žalim, živ sam. Bolestan, ali živ. Špijuni. Paranoja. Dušmani. I ostalo što mi pada na pamet.

Posted (edited)
On 9/14/2018 at 12:12 AM, Erik said:

Frojd je budala, citao sam njegova sranja, pogotovu njegovu studiju Covek Vuk, nikad nisam procitao nesto ogavnije.

A interesantno je da sam ja nekad imala onu jednu knjižicu što se svuda prodavala (a u kojoj je bila odštampana ta njegova studija)...I sad-na naslovnicu te knjižice su bili stavili ilustraciju upravo onog prizora sa vukovima na drvetu koji je istraumirano dete iz knjige (tj.Frojdov pacijent iz mlađih dana) stalno viđao u svojim košmarima...Sad,pojma nemam ko je autor te ilustracije,ali ono što znam jeste da je čak i meni samoj ta slika i dan-danas sva nekako zastrašujuća :unsure: Pa hajde vi sad objasnite meni to...

Edited by blackadder

On 9/14/2018 at 12:12 AM, Erik said:

Mozda ti se ne dopada, ali on je (cinjenica je) tvorac savremene psihijatrije, tvorac ideje o idu, u postojanju svesti i podsvesti, on je tvorac psihioanalize, od koje smo toliko naucili o ljudskoj psihi... Mnogo toga je u psihijatriji bukvalno pocelo od Frojda...