Jump to content
Depresija Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Recommended Posts

Čini se da s vremenom postajem sve više i više plašljiv. nadmašite ovo :

PoÄetkom mjeseca sam dobio email ( na njemaÄkom ) u kojem piÅ¡e da su mi ukinili neki giga kombi paket ili da će 31.10 biti ukinut. ne sjećam se ni ja viÅ¡e jer sam samo jednom proÄitao taj mejl i nisam se usudio joÅ¡ jednom ga otvoriti. ugl. jasam to protumaÄio kao da ćemi 31.10 ukiniti internet jer nisam platio raÄun.

ja sma inaÄe tek skoro sklopio ugovor s njima i bilo je reÄeno da su prva Äetiri mjeseca besplatna ali bez obzira na to ja sam dobio raÄune i za ovaj i za proÅ¡li mjesec. ugl. ja cijelo vrijeme strepim od toga a naravno odgaÄ‘am da otiÄ‘em do njih ili da ih nazovem i pitam u Äemu je problem. nisam otvorio ni jedan od tih raÄuna. Otvorim jedan od njih veÄeras ( poÅ¡to je danas 31.10 .. a Äak i to otvaranje jednog raÄuna odgaÄ‘am cijeli dan ) i vidim da na "raÄunu" piÅ¡e da naravno ne moram niÅ¡ta platiti i da imam joÅ¡ dva besplatna mjeseca. a taj giga kombi Å¡ta već se nije odnosilo na internet nego na neÅ¡ta drugo.

ugl. poanta je da sam ja cijeli mjesec u panici zbog toga, svaki dan si govorim da ih nazovem i pitam u Äemu je problem itd. a bilo je dovoljno da samo otvorim raÄun. ja Äak ni to nisam mogao jer sam se i toga nekako bojao.

Stvarno nema spasa za mene... a nije bilo uvijek ovako gadno. Prošle godine se nisam bojao ovakvih stvari. na kraju će doći do toga da neću moć iz kuće izaći.

+

Trebao sam se danas vidjeti sa nekim njemcima iz jedne fb grupe i to sam također u zadnju sekundu otkazao.

a nema to kod mene neke logike... nekih puno "straÅ¡nijih" stvari se ne bojim. Kada sam iÅ¡ao na zadnji razgovor na posao me nije bilo nimalo strah i mogao sam posve normalno priÄati sa dvijema posve neprijatnim ženama.

ugl. poanta je da sam ja cijeli mjesec u panici zbog toga, svaki dan si govorim da ih nazovem i pitam u Äemu je problem itd. a bilo je dovoljno da samo otvorim raÄun. ja Äak ni to nisam mogao jer sam se i toga nekako bojao.

Poenta je zapravo u tome sto je panika tu svakako, a na tebi je hoces li odmah delovati i spreciti je da te obuzme ili ces pokusati sto pre da resis situaciju i posle budes miran.

To bi makar trebalo da izvuces iz ovog iskustva jer je odlicno.

Ma ja sam si utripovao da će mi sigurno iskljuÄiti net i da trebam platiti te raÄne a para nisam imao svejedno. Pregeldao sam ugovor i tamo stvarno nigdje ne piÅ¡e da imam Äetiri gratis mjeseca.

tako da nije bilo dovoljno otvoriti raÄun jer sam ja mislio da već znam Å¡ta tamo piÅ¡e nego da rijeÅ¡im tu situaciju morao bih otići do mjesta gdje sam sklopio ugovor i zezati se s njima tamo.

ma lud sam totalno. i jasno mi je da imaš pravo... nije da sma prvi puta u ovakvim situacijama... znam da se to može lagano riješti i svaki dan si kažem da ću to riješiti ali mene strah paralizira i na kraju svaki dan ne napravim ništa.

i imam ja još pet-šest ovakvih "problema" koji su još uvijek aktuelni.

A sta bi se desilo kada bi situacija bila onakva kakvom si je zamisljao?

Da imas sada da platis dva racuna, a da nemas novca?

Otisao bi kod njih da se zalis? I... da li te taj odlazak najvise plasi ili iskljucivo to sto ne bi imao da odmah platis vec kroz neko vreme?

Sta bi mogli da ti ucine ti radnici?

Ne moras mi odgovoriti.

pa nema to kod mene nikakve logike. ja se jednostavno svega bojim Äak i kada znam da nema razloga.

npr. : kada sam radio puno radno vrijeme pretplatio sam se na jedan Äasopis jr sam to onda mogao bez problema plaćati. Sada se želim odjaviti s pretplate poÅ¡to bi mi bio popriliÄan problem ako mi iznenada skinu novac za joÅ¡ Å¡est mjeseci. ugl. dovoljno je okreniti jedan broj i reći da se želim odjaviti. Oni bi samo tražili moje ime i prezime i to je to. a moje ime i prezime sam već sto puta rekao preko telefona. to mi barem nije problem :D . a ja i to svaki dan odgaÄ‘am. ne pitaj me zaÅ¡to i Äega se ja tu toÄno bojim...vjeruj mi da ne znam

A jel pripremis na papiru sta ces reci?

Tipa: Dobar dan, Sjena kraj telefona, zovem Vas jer zelim to i to...

Smislis sta bi ih pitao i zamislis koja bi ti pitanja sve mogli postaviti iz tvoje price pa onda imas pripremljene odgovore u rukavu.

Zamisli i te zaposlene. Njima je dakle to posao, da se javljaju klijentima na telefon i pruze im usluge koje imaju. Dnevno imaju brdo slicnih poziva, a mozda i klijente koji im dolaze direkt. I njima su svi isti dok rutinski rade i jedva cekaju da zavrse smenu i odu da rade nesto drugo. Bole ih patka. Njima je zadatak u toku radnog vremena da budu ljubazni i rade svoj posao kako treba, a posao im je da musterija bude zadovoljna pruzenim uslugama, jer ako nije, iznad njih stoji neko ko ce ih zbog toga mozda kazniti. Dakle ti sedis kuci, blejis, a napolju se za to vreme brzo odvijaju i menjaju stvari, iz minuta u minut, zbog kojih ljudi mnogo manje primecuju sitnice kojih si ti previse svestan jer imas vremena da o njima razmisljas.

Mislim da je i viÅ¡e nego oÄigledno da ti u svojoj liÄnosti imaÅ¡ odreÄ‘ene izbegavajuće crte,Nevidljiva Sjeno...Ili se,ako niÅ¡ta drugo,može reći da si sklon izbegavajućim ponaÅ¡anjima kao neadekvatnom naÄinu prevladavanja stresnih situacija u svom životu.

(P.S. Ovo nije "zalaženje u psiholoÅ¡ki profil",btw...Već samo konstatovanje onoga Å¡to je manje-viÅ¡e oÄigledno).

E Slepi moj, reži to u korjenu!

Ukoliko dopustiš da to potraje neko vrijeme otići ćeš u 3 mile materine.

Desilo se meni svojedobno, kulminiralo je da nisam mogao ni sa sestrom razgovarati telefonski. Ako bi se i javio, preznojio bih se do gaća, telefon jedva držao koliko bi se tresao, mucao, zamuckivao i glas bi mi podrhtavao. MeÄ‘utim najÄešće se nisam niti javljao. Jednostavno, ako sam bio sam doma pustio bih da zvoni u beskonaÄnost, ako je netko i bio kod kuće onda bih Äekao da se taj javi.

Krenulo kao ovo tvoje, na kraju baÅ¡ ružno zavrÅ¡ilo (naravno, izlazak iz kuće je tada bio Äista apstrakcija). Zato baÅ¡, traži bilo kakvu pomoć i traži je Å¡to prije.

imam ja još pet-šest ovakvih "problema" koji su još uvijek aktuelni.

Zbog Äega te svoje probleme ne bi izložio u onom svom topiku o konkretnim problemima i reÅ¡enjima,Nevidljiva Sjeno? :) Verujem da će biti daleko lakÅ¡e razreÅ¡iti barem neke od njih ukoliko se svi budemo potrudili da ih reÅ¡imo zajedniÄkim naporima...

Zbog Äega te svoje probleme ne bi izložio u onom svom topiku o konkretnim problemima i reÅ¡enjima,Nevidljiva Sjeno? :) Verujem da će biti daleko lakÅ¡e razreÅ¡iti barem neke od njih ukoliko se svi budemo potrudili da ih reÅ¡imo zajedniÄkim naporima...

Većina se tih "problema" može riješiti ili jednim tel pozivom ili kratkim odlaskom na neko mjesto. Ali da.. mogao bih to napisati u onom topicu pa možda nesta i uspjem riješiti. barem ću imati veću motivaciju da pokušam.

Dakle ti sedis kuci, blejis, a napolju se za to vreme brzo odvijaju i menjaju stvari, iz minuta u minut, zbog kojih ljudi mnogo manje primecuju sitnice kojih si ti previse svestan jer imas vremena da o njima razmisljas.

Koliko sam ja shvatila,Nevidljiva Sjena je zaposlen,tako da-barem koliko sam ja to razumela-on zapravo i nema previÅ¡e vremena da razmiÅ¡lja o banalnostima...Prema tome,ovde se radi o neÄemu Å¡to je oÄigledno jaÄe od njega. Kad smo već kod toga,moram zapaziti da mi ovde u stvari dolazimo do joÅ¡ jednog znaÄajnog problema,a to je Äinjenica da je za Nevidljivu Sjenu proces socijalizacije neÅ¡to komplikovanija rabota nego Å¡to bi to bio za nas ostale,tj.za nas koji nismo primorani da kroz taj proces prolazimo u tuÄ‘ini,već smo "svoji na svom."

Prema tome,Sjeno,iz tog razloga insistiraj da ljudi sa kojima ćeÅ¡ se socijalizovati na nekoj drugoj osnovi dele sa tobom odreÄ‘ene zajedniÄke karakteristike,ako ih već ne dele na osnovi mentaliteta i podneblja na kojem ste odrastali i razvijali se kao jedinke...Dakle,pokuÅ¡aj da na neki naÄin kompenzujeÅ¡ Äinjenicu da se već u samom startu donekle razlikujete (iliti-Äinjenicu da postoji neÅ¡to Å¡to vas razdvaja pokuÅ¡aj da nadoknadiÅ¡ neÄim drugim Å¡to bi vas povezivalo,tj.spajalo).

Većina se tih "problema" može riješiti ili jednim tel.pozivom ili kratkim odlaskom na neko mjesto. Ali da...mogao bih to napisati u onom topicu pa možda nesta i uspjem riješiti. Barem ću imati veću motivaciju da pokušam.

Evo jednog topika koji sam ja joÅ¡ davno otvorila upravo u te svrhe (neÅ¡to sliÄno kao ona tvoja tema o konkretnim problemima i reÅ¡enjima,samo Å¡to se ovde problemi odnose na suoÄavanje sa situacijama socijalnog karaktera)...Pa eto,možda ti i to bude od neke koristi:

http://www.depresija...showtopic=16948

Dakle,svrha topika je trebalo da bude neÅ¡to kao pružanje kolektivne (tj.zajedniÄke) podrÅ¡ke forumaÅ¡u kojem je potreban "vetar u leÄ‘a" da bi prikupio snage da se suoÄi sa odreÄ‘enom socijalnom situacijom koju doživljava kao potencijalno preteću ili ugrožavajuću.

za Nevidljivu Sjenu proces socijalizacije nešto komplikovanija rabota nego što bi to bio za nas ostale,tj.za nas koji nismo primorani da kroz taj proces prolazimo u tuđini,već smo "svoji na svom."

Da, svakako. Mada iz price problem se samo produbio, jos od vremena kada je bio "svoj na svom", a zapravo ni tad kao da nije.

Sjeno, mogao bi stvarno pisati na temi Problemi i resenja o svemu pa koliko mozemo, a sigurno da mozemo.

Osloni se na forumase.

• Create New...