Jump to content
Depresija Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

baronesa desinhronesa

sizofrenija i kreativnost

Recommended Posts

Schizophrenia and creativity: A meta-analytic review.

The present study investigated the relationship between creativity and schizophrenia with a 3-level multilevel meta-analytic approach. Analyses with 200 effect sizes obtained from 42 studies found a mean effect size of r=-0.324, 95%CI [-0.42, -0.23]. Further analyses focused on moderators and indicated that the relationship between schizophrenia and creativity is moderated by type of creativity measure, the content of creativity measure, the severity of schizophrenia, and patient status. The negative mean effect size was stronger with semantic-category or verbal-letter fluency tasks than the divergent thinking or associational measures. Performance on verbal measures of creativity was significantly lower than the nonverbal measures. When effect sizes were compared at different levels of severity, a stronger and more negative mean effect size was obtained at chronic schizophrenia than acute and early onset levels. Studies that involved inpatients had a significantly higher (more negative) mean effect size than those involving outpatients. When these findings are considered along with previous meta-analyses on the link between creativity and psychoticism and schizotypy, creativity and psychopathology seem to have an inverted-U relationship. A mild expression of schizophrenia symptoms may support creativity but a full demonstration of the symptoms undermines it.

https://www.ncbi.nlm...pubmed/28867517

evo jedna bas bas robusna studija koliko ja polupismen mogu da skontam

zakljucak je da hronicna sizofrenija negativno utice na kreativnost dok sizofrenija u svojim pocecima moze i da podrzi krativnost

dakle zavisi od tezine i duzine trajanja simptoma

cica mica i gotova prica

ps ovo boldovano je isto bitno ali me mrzi da prevodim

Barem ljudi koje sam susreo, uvijek su bili jako kreativni.

Onako totalno laiÄko opažanje ali na takve sam osobe nailazio.

Zasto su mi pre uvek govorili da je sizofrenija nasledna genetski...?i da po zakonu oni ne bi trebali da imaju decu bas zbog tog nasledja bolesti...wannabe kad si se ti razboleo koliko si imao god? I kako covek oboli od sizofrenije ako mozes molim te da mi pojasnis...i jako mi je zao sto nosite taj krst kroz ceo zivot meni je to strasno..mi imamo ovde jednu divnu dr ona ima sizofreniju al ponekad je na bolovanju tjst u bolnici kad joj krenu minus faze

- Ubuduće svako ko pokuÅ¡ava da opovrgne tuÄ‘e patnje i dovodi u pitanje neÄiju bolest dobija WP, bez dodatnog obrazloženja. Ovo bi bio addendum pravilu da ne treba ulaziti u psiholoÅ¡ki profil drugih korisnika. Znali smo da ne možemo da analiziramo ljude bez razloga, e pa, pravilo će biti sroÄeno tako da shvatimo i da ne možemo na eci-peci-pec da odredimo ko je bolestan, a ko nije.

Zezajte se vi,ali po meni je ovo jedna veoma dobro osmiÅ¡ljena stavka...Å taviÅ¡e,većina skoraÅ¡njih sukoba se vrlo verovatno ovde uopÅ¡te ne bi ni odigrala da je ovo pravilo bilo definisano od samog poÄetka.

Zasto su mi pre uvek govorili da je sizofrenija nasledna genetski...?i da po zakonu oni ne bi trebali da imaju decu bas zbog tog nasledja bolesti...wannabe kad si se ti razboleo koliko si imao god? I kako covek oboli od sizofrenije ako mozes molim te da mi pojasnis...i jako mi je zao sto nosite taj krst kroz ceo zivot meni je to strasno..mi imamo ovde jednu divnu dr ona ima sizofreniju al ponekad je na bolovanju tjst u bolnici kad joj krenu minus faze

pa jeste genetska i jeste nasledna odnosno postoji genetsko opterecenje potomcima sizofrene osobe

zakonom zabraniti nekome da ima decu je mogao samo hitler bukvalno

imao sam 17 godina kada je pocela psihoza ali sam imao problema i pre toga (tzv prodromalni period)

Nećemo da zezamo druge.

ALI...

...to važi i za odgovor. I za pakosan naÄin na koji je meni prikazan report. Nisam ja dužna da sedim ovde od 17h juÄe da trpim bilo Å¡ta od bilo koga.

Prema tome, oboje dobijaju WP. :) Onaj drugi je realno trebalo da bude ban još noćas, jer se tako ne tretiraju druga ljudska bića u nevolji, ali 'ajd...

Ja se nisam ni najmanje zajebavala.

Al ajd neću da napadam nedužne ugrožene vrste.

sasvim je normalno da pratis vesti i istrazivanja o onome od cega bolujes

ja sam borac i ako o cemu pisem ovde to je o neophodnosti borbe

takodje sam i survivor

ne zalim sebe dakle ali mislim o sizofreniji mozgu neurotransmiterima neuropickamamaterinama ceo dan da

ZaÅ¡to bi neki neurotiÄar uvažavao tvoja prava i bolest, i uopÅ¡te tebe ako ti ne uvažavaÅ¡ njih?

Jasno je da priÄaÅ¡ prptov neurptoÄara na svakoj temi.

Mislim mene ne dotoÄe jer mu doÄ‘em oba(?!)

Ali znam da neke ovo itekako vređa.

Zamisli da kaže ceo forum kako so to samo ludak koji se ozvlaÄi na svoje stanje(ima ljudo, kažu, al zamisli ceo onak..)

Šteta što pdgovor nećemo dobiti....

zato sto uvazavanje treba da pociva na nekim principima i objektivnim merilima a ne na "ti mene ne uvazavas necu ni ja tebe"

moze se uvazavati drugi iz vise razloga a svaki razlog ce zahtevati posebno ponasanje prema tom drugom

to je kao sto se ocekuje od deteta da ustane starcu u tramvaju iz uvazavanja za njegove godine i slabost

ne ocekuje se obrnuto iako starac moze uvazavati dete iz nekih drugih razloga medjutim nece mu ustajati

nije tacno da pricam protiv neuroticara na svakoj temi mnogima sam pokusao da pomognem

makar da budem kao neki hanzaplast dok ne stigne prava pomoc

pricam protiv svih psihoticara i neuroticara koji pored tih mentalnih problema imaju i karakternih

(ne kazem da ja nemam los karakter vec kazem da svako ima pravo da mi ukaze na to sto se inace i desava sve vreme)

samo sto neuroticari mnogo cesce imaju karakternih nedostataka i dozvoljavaju sebi previse

nisam siguran zasto je to tako

cisti psihoticari s druge strane su uglavnom skromniji ljudi

jer psihoza ponizi coveka kaznjavajuci ga da "ima pa nema" a to dovodi do smirivanja

jos nesto

ovde nema uopste psihoticara ne znam jeste li primetili

ja ih mogu izbrojati na prste jedne ruke

dok s druge strane ima svega ali bas svega

a forum bi trebalo barem po sadrzaju ako vec ne po imenu da bude dobro mesto za sve mentalne poremecaje

(otud i ove moje teme koje kopiram sa jednog sajta o sizofreniji)

ja ne zelim da stvaram tenziju izmedju "nas" i "vas" poredeci neurozu i psihozu

zelim da "vi" prosto znate da su te dve stvari aaaapsolutno neuporedive

Izgeneralizovao si u ovom postu sve živo Å¡to se može izgeneralizovati,Wannabe...Naime,postoje brojni neurotiÄari koji su po svom karakteru izuzetno skromni i povuÄeni ljudi,te koji se neretko zadovoljavaju time da od svog života dobiju daleko manje nego Å¡to to objektivno (po svojim liÄnim i intelektualnim kvalitetima) zaslužuju.

A s obzirom na brojnost ove naÅ¡e forumske populacije (koja je-ruku na srce-popriliÄno omalena),psihotiÄnih bolesnika ima sasvim dovoljno (ukoliko se,dakle,gleda u tom nekom proporcionalnom smislu).

ovo je sve samo moj utisak koji sam stekao boraveci na razlicitim sajtovima koji se bave mentalnim poremecajima

ne sumnjam da ima skromnih neuroticara niti sam rekao da su svi neskromni zasto ucitavas

samo mi se cini da se neuroticari dosta vise krevelje dizvines a ja se ne osecam duznim da to uvazavam

ovo drugo ne znam kako mozes da kazes

otprilike ima pet redovnih psihoticara i to je daleko od "dovoljnog"

sta me briga za proporcije (koje si onako ofrlje pretpostavila btw) ne zelim da budem manjina i na ovom sajtu

ili zelim makar da budem malo veca i glasnija manjina :happy:

Pa redovnih Älanova na ovom Forumu (i to onih baÅ¡ zaista redovnih) ima ne viÅ¡e od oko 15-20...Prema tome,malo li je 5 psihotiÄnih pacijenata u odnosu na taj sveukupni broj.

(Da ne bude zabune,ja bih najradije da nas ovde bude što više,i to iz svih mogućih kategorija psihijatrijskih poremećaja...Nego eto,samo konstatujem).

Ima nas. Doduše ja nemam više pravu već samo epizode.

Imam tu sreću da se trenutno povlaÄim u sebe kad me naiÄ‘e.

Ali isto tako znam da je i neuroza bila hpror.

Fobije su ti neuroza.

Strah od izlaska napolje sama, kuÄića krvi itd do mere da je neizdrživo.

Pa pošto misliš da jr neuroza k ja ti želim jednu fobijicu. Ne moraš da ih omaš pedeset kao ja. Samo jednu.

Ali uÄimo se dok smo živi.

Na žalost ti kao i ja uÄiÅ¡ na teži naÄin. Pa ti ja neću niÅ¡ta pametovati, samo će ti se kazati.

;)

druze ja imam okp koji me bacao s nogu anksiozu psihoticnog nivoa (reseno) i deceniju izloacije iza sebe

i ko zna sta sam jos preturio preko glave i ne mogu da se setim u trenutku

bio sam klupko poremecaja licnosti nema sta nije bilo pogresno u vezi mene

ma...

• Create New...