Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Koba

Udruzivanje gradjana sa depresivno- anksioznim stanjima

Recommended Posts

Sta mislite o ovom predlogu?

Da li vec postoji neko takvo udruzenje?

Ako ne postoji da li bi ga trebalo osnovati, i eventualno prosiriti i na druge psihicke bolesti?

Depresija ce za par godina biti druga bolest po broju obolelih u svetu.

Odlicna je ideja, ali ja bih obavezno postavila ako jedan od prvih uslova za udruzivanje, borbu protiv velikih farmaceutskih kuca i losih lekara, a na drugo mesto bih stavila diskriminaciju nas tzv. bolesnih... ali mnogi se nece sloziti...

U RH postoji nekoliko udruga Äiji se rad veže uz psihiÄka oboljenja.

MeÄ‘utim, te koje postoje nisu nikako sliÄne ovome Å¡to ti predlažeÅ¡. VidiÅ¡ ja to sanjam godinama, Äak i brijao - ja ću ako nitko drugi neće. MeÄ‘utim koliko god to sanjao, ja joÅ¡ daleko od toga da i sam sebe držim Ävrsto na zemlji a kamoli da vodim neku udrugu. :/

Prijedlog je izvanredan općenito. Promicanje nekih prava i briga za određene ljude, to bi stvarno trebalo postojati.

Trebalo bi u svim ovom naÅ¡im državama, jer kod nas je biti psihiÄki bolesnik, uostalom znate ne moram niÅ¡ta govoriti.

Fenomenalna ideja samo da se nekako realizira. :)

Pisite jos..

Moze naziv udruzenja i skracenica, ciljevi, zadaci, bilo sta sto mislite da treba.

Npr. potpuno oslobadjanje od participacije za sve lekove ...

Meni je uvijek ok pogledati već postojeće projekte i kako oni to rade.

Evo jedna iz Zagreba

http://ludruga.hr/

Naziv... Naziv može biti doslovno bilo Å¡to, po nekom mom razmiÅ¡ljanju je ipak malo ljepÅ¡e da nije neka skraćenica i da je neÅ¡to optimistiÄno a ne neÅ¡to Å¡to će joÅ¡ ubedirati ljude, hehe.

Ili možda GUDA (Građansko udruženje depresivno-anksioznih).

"DAN"

"D" od depresija, "AN" od anksioznost

Dan asocira na budućnost, na svetlost, izlazak iz mraka, optimizam...

E,da znaš da je ovo baš dobar predlog,Mazo (bez zezancije)!... :o

Davno mi je rekao privatn ,idi vani ,socijalialno druzenje.Pomoglo je i mislim da bi ova organizacija bila uspjesna ,sve u svemu nesto novo ,ja bi isto dosao kad bi bio u mogucnosti i i mao vrmeena .Ove godine se cupam iz stanja kojeg pokusavam da rjesim vec neko vrijeme ,zasad ide ok negativnih stanja ima,jer sam sad tu probo sve nisam svatio nista...

Ovo su ideje koje imam vec duze vreme.

Sve ovo vazi za Srbiju, jer sam ja odatle, a buduci da ne poznajem situaciju u drzavama regiona, premda pretpostavljam da je slicno svuda.

1. Izbor onih aktivista koji mogu da izvezbaju i dostignu onoliki nivo tolerancije na stres koji bi ih koliko toliko zastitio od eventualnih sukoba sa psiho establismentom.

2. Izbor pouzdanog i strucnog pravnog tima

3. Osnivanje centra koji bi se bavio terapijom podrske i tehnikama kojima se mogu ublaziti pojedine tegobe, a uz obavezno prisustvo lica sa odgovarajucom psihoterapijskom strucnom spremom. To bi sve bilo besplatno, neprofiterski i finansirano iz donacija, a sa ciljevima poboljsanja kvaliteta zivota zainteresovanih i smanjenja pritiska na drzavne ustanove.

4. Osnivanje sajta sa razlicitim vrstama informacija koje su trenutno nedostupne, odnosno:

a. Proverene i odobrene tehnike za samopomoc, pazljivo odabrane, odnosno da nije rec o tehnikama koje mogu da prouzrokuju pogorsanje stanja. Autor obavezno profesionalac, recenzija teksta obavezno profesionalna.

b. Kompletan spisak drzavnih i privatnih savetovalista i ordinacija (spisak privatnika uopste nije dostupan sa vrstama tretmana koje nude), ukljucujuci i cene tretmana.

c. Podsekcija sajta: oceni psihijatra/terapeuta ocenama od 1 do 5 bez komentara, uz sprecavanje eventualnih zloupotreba. (ovo mi je pod znakom pitanja i raznih razloga, ali mislim da bi se malo lekari upristojili ako bi koncept zaziveo onako kako treba).

d. Temeljni opisi psihoterapija, pored ostalog, da se ne bi desavalo ljudima da odu na terapije koje su previse bolne (bilo bi ostavljeno samom korisniku da odluci, bez sugestija) ili previse dugotrajne da bi ih neko finansijski izdrzao.

5. Konstantne akcije u medijima o dizanju svesti o mentalnim poremecajima i bolestima u stalno ukazivanje na preterano skupocu i samim tim nedostupnost psihoterapije. Vrsenje pritiska za smanjenjem cena tim putem.

6. Stalno pracenje nastupa psihijatara i psihoterapeuta po medijima. Umeju da predju granice eticnog.

7. Insistiranje na donosenju Zakona o psihoterapiji koji ne bi stitio interese psihijatara i psihoterapeuta, vec pacijenata. S tim sto je ovo sasvim izvodljivo, ali je ogroman problem dokazivanje prekrsaja.

8. Zahtev za ucescem na kongresima nacionalnih udruzenja psihijatara i psihoterapeuta i pravo glasa pri odlucivanju o stvarima koje se ticu uredjenja drzavnog i privatnog sistema mentalnog zdravlja.

9. Pravna pomoc onima koji je traze, uz obavezno predocavanje cinjenice da su mnoge stvari u odnosu psihijatar/psihoterapeut-pacijent tesko dokazive ili nedokazive.

10. Eventualna saradnja sa nekim drustvom koje se bavi brigom o napustenim zivotinjama, radi terapeutskog i drugih pozitivnih efekata.

11. Regionalno povezivanje slicnih, isto tako eventualnih, udruzenja, radi razmene iskustava i ideja.

12. Organizovanje druzenja, edukativnih, zabavnih i terapijskih radionica i slicno.

Sto se tice preteranog prepisivanja lekova, ne moze se tu nista uciniti. Medicinska procedura propisuje standarde sta se lekarima moze, a moze se uglavnom sve, tako da je to na zalost izgubljena bitka, jer je medicinska procedura prakticno zakon koji je svuda na snazi.

Za sebe da naglasim da nikad ne bih radio u okviru drzavnog sistema.

Mialim da udeuzenje Dusa vise ne postoji,a uostalom vise su se bavili psihoticnim pacijentima.

Ovo bi bilo za ljude obolele od depresija,ansioznioznosti.Nije da odvajam sad ali su drugaciji problemi.

Mialim da udeuzenje Dusa vise ne postoji,a uostalom vise su se bavili psihoticnim pacijentima.

Ovo bi bilo za ljude obolele od depresija,ansioznioznosti.Nije da odvajam sad ali su drugaciji problemi.

Ovo sam i ja htela da dodam. Nije delovalo ni da su naklonjeni neurotiÄarima. A gle ironije, neurotiÄar bi imao snage da vodi udruženje ako je rekovalescent koji odgovara kriterijumima koje je naveo offspring.

No, postoji ovo:

http://www.herc.org.rs/

Ono sto ja znam ima u Hrvatskoj Udruga Vrapcici iz Slavonskog Broda za psihoze i teske oblike poremecaja licnosti. Trenutna predsjednica je Dubravka Ergovic Novotny, dr. med. spec. psihijatar. Link: https://www.udrugavrapcici.hr