Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
AxlRose

Poremećaj višestruke li�nosti

Recommended Posts

Jedan od najtežih poremećaja koji se može sresti u psiholoÅ¡koj praksi jeste disocijativni poremećaj liÄnosti, poznat i kao poremećaj viÅ¡estruke liÄnosti. ReÄ je, naime o postojanju razliÄitih liÄnosti (ili identiteta) kod jedne osobe od kojih svaka, kad je prisutna, može dominirati stavovima, ponaÅ¡anjem i emocijama kao da druge liÄnosti ne postoje.

I danas postoji velika teÅ¡koća u dijagnostikovanju ovog poremećaja. S obzirom na to, podatke o broju onih koji pate od ovog poremećaja ipak treba posmatrati uslovno. SadaÅ¡nji podaci govore da u Sjedinjenim AmeriÄkim Državama 25 000 do 250 000 osoba ima ovaj poremećaj, dok najnovija istraživanja daju podatak da 4% do 21% psihijatrijskih bolesnika ima ovaj poremećaj.

Prvi put se pominje u radu ameriÄkog psihijatra Mortona Prinsa. Njegova knjiga “Rascep liÄnostiâ€, izdata 1905. godine, prvo je delo u kome se spominje ovaj poremećaj. MeÄ‘utim, ovaj prikaz sluÄaja viÅ¡estruke liÄnosti posmatran je, od strane javnosti, samo kao senzacionalistiÄki roman.

ViÅ¡e pažnje ovom poremećaju posvećeno je tek 50 godina nakon objavljivanja Prinsove knjige, 1957. godine. Psihijatri H. Tigpen i H. ÄŒekli objavljuju Älanak “Tri lica jedne Eveâ€, koji ubrzo rasvetljuje misteriju ovog poremećaja. Njihov rad predstavljao je prikaz sluÄaja dvadesetpetogodiÅ¡nje pacijentkinje sa tri liÄnosti. Jednoj je dato ime Bela Eva (White Eve), drugoj je dato ime Crna Eva (Black Eve) dok se treća liÄnost pojavila u toku terapije i ona je nazvana Džejn.

Bela Eva je bila tiha, mirna, dostojanstvena žena sa konvencionalnim shvatanjima i ponaÅ¡anjem. Bila je potpuno posvećena svom detetu i poslu, nesvesna postojanja druge liÄnosti. Crna Eva je, nasuprot njoj, bila raskalaÅ¡na, sklona flertu i lakomislena. Treća liÄnost pojavila se u toku terapije. Ona je bila zrelija od ostalih liÄnosti. Autori su joj dali ime Džejn i smatraju da je ona rezultat terapije.

Ove tri liÄnosti su bile potpuno razliÄite a, ipak, fiziÄki iste. Kada bi neko posmatrao Evu, video bi jednu osobu koja se razliÄito ponaÅ¡a u razliÄitim situacijama. MeÄ‘utim, ona se razliÄito i osećala zavisno od toga koja je liÄnost bila domintantna.

Otkrivanje ovog poremećaja je dosta teÅ¡ko. Osobe koje se jave psihijatru obiÄno nisu svesne prisustva druge liÄnosti. Javljaju se zbog nespecifiÄnih simptoma poput amnezije ili neobjaÅ¡njivih promena ponaÅ¡anja koje primećuje njihova okolina. Dijagnostikovanje ovog poremećaja obiÄno traje dugo, i po viÅ¡e godina. Autori se slažu da je potrebno najmanje Å¡est godina kako bi se ovaj poremećaj otkrio.

https://www.psihover...telo-vise-dusa/

Citao sam nesto o tome, nije mi bilo jasno sta je tacno to i da li je kod mene to prisutno, posto sam imao tragove shize,

ja sam imao razlicite faze, najvise kroz religiozne ideje, u jednom trentku sam bio religizni fanatik, a u drugom zestok momak, mafijas, a u trecem umetnik.

Pablo, ako si bio svestan tih faza: da si religiozan fanatik, mafijaš, umetnik možda i nemaš taj poremećaj.

Koliko sam uspela da saznam sa neta o ovom poremećaju i dok sam Äitala uvodni post shvatila sam da osobe koje imaju ovaj poremećaj nisu svesne postojanja svog drugog i ( ili ) trećeg identiteta.

Mislim da je sustina da se covek kod koga je doslo do shizofrenog rascepa, lecenjem covek pronadje i integrise u jednu licnost,

kao sto je u ovom slucaj rec o ovoj trecoj licnosti koja je nastala kod ove pacijentkinje, Dzejn.

Pablo, ako si bio svestan tih faza: da si religiozan fanatik, mafijaš, umetnik možda i nemaš taj poremećaj.

Koliko sam uspela da saznam sa neta o ovom poremećaju i dok sam Äitala uvodni post shvatila sam da osobe koje imaju ovaj poremećaj nisu svesne postojanja svog drugog i ( ili ) trećeg identiteta.

Netacna informacija, prosto obicno nisu svesne u pocetku bolesti ili ako su nelecene. U sustini, tek kad postanu svesne da imaju DID, mogu da se nadaju nekom, ajde da kazem, normalnom zivotu i koegzistiranju tih N broja licnosti u jednom telu.

Netacna informacija, prosto obicno nisu svesne u pocetku bolesti ili ako su nelecene. U sustini, tek kad postanu svesne da imaju DID, mogu da se nadaju nekom, ajde da kazem, normalnom zivotu i koegzistiranju tih N broja licnosti u jednom telu.

Ja sam i mislila na poÄetak bolesti. Naravno da su oni koji se leÄe svesni svoje bolesti.

Axl, nadam se da nisi otvorio ovu temu misleći da ovaj poremećaj ima neka potencijalna partnerka. :( On je veoma redak.

Nema to ovdje nitko,mi smo svi normalni 😀😀

Axl, nadam se da nisi otvorio ovu temu misleći da ovaj poremećaj ima neka potencijalna partnerka. :( On je veoma redak.

Haha, nisam nisam, nego ovome bas zanima, citao sam malo na netu..ima zanimljih pric pa sam kontao da mozda i na forumu ima neko sa ovom dijagnoizom pa da cujemo pricu iz prve ruke :)

Uh, dobro je.

InaÄe, družila sam se preko neta sa nekim ko je to imao. Otkucaću kad budem stigla...recimo da je bizarno. Ona je imala Äitav fiktivni univerzum.

Uh, dobro je.

InaÄe, družila sam se preko neta sa nekim ko je to imao. Otkucaću kad budem stigla...recimo da je bizarno. Ona je imala Äitav fiktivni univerzum.

Otkucaj kad stignes, bas me zanima

Nema to ovdje nitko,mi smo svi normalni :D :D

To je ona prica iz zatvora, niko od nas nije kriv, svi smo ovde nevini, smestili su nam. :D

Edited by mailer-daemon
ispravljeni emotikoni

Znao sam neke ljude,tj znam ih,mislim njih...trenutno nisam u kontaktu jer verovatno su u drugoj licnosti,jebiga ne mozes biti prijatelj sa celim sistemom,mogu biti nesvesni drugih licnosti i pod-podsvesno svesni,da skratim kada druga licnost nastupa jelte,prva licnost vidi to kao film svesna je i tu je samo nema kontrolu vec ova druga,mogu imati zajednicku podsvest mogu deliti informacije i secanja izmedju sebe voleti se ili ne biti svesni jedni drugih ili ne znaci to je tako kompleksno ljudi da ja mislim da je to najtezi poremecaj,pa shizofrenicari naprave jedan rascep,ovi imaju citave sisteme unutar sebe,dakle osobe s kojima sam ja pricao tj ajde jendo telo mi je reklo mi smo sistem,i govorila mi je sa zamenicom ''mi'', drugo iskustvo sam imao,kada mi je pocla plakati osoba koja ima 40 god i govoriti da je mama otisla i nije kod kuce i da se ona plasi,razgovarao sam ljudi s detetom bez obzira na telo osobe,umirio ko i bilo koje drugo, i nakon toga ne znam de je ta osoba jer verovatno je imala switch mozda se i neseca..i jbg...