Jump to content
Depresija Forum
borderija

Laza - SOS telefon i online chat za prevenciju suicida

Recommended Posts

Probala,ali su mi (što me je pomalo iznenadilo) tražili da unesem ime i mejl?... :huh2: I naravno,uz to rekli kako trenutno nisu tu (ali da ja svakako unesem svoje podatke,pa će mi se već javiti čim budu online) :dry:

Edited by blackadder

Molim da se topic prebaci u zatvoreni deo forum izaciceno na los glas hahahhahha

Ona organizacija Srce nudi besplatan poziv sa pozivnim brojem 0800. Ne znam da li to funkcionise sa mobilnih brojeva.

Vi to verovatno vec znate, ali sto ne ponoviti.

Nisam imao iskustva sa ovakvim servisima.

Pih, kada ozbiljna odluka padne tada nema price i razgovora. Svako ko moze da nazove i razgovara nije jos hitan slucaj. Naravno, ne treba ni odugovlaciti. Kada se crnilo spusti kasno je.

Edited by blackadder

Ma ima onih situacija kad se "klackaš".

Edited by blackadder

Evo,jedna osoba se konačno oglasila i (kada sam je pitala ko je) predstavila se je kao jedna od medicinskih sestara...

Edited by blackadder

Prvobitna zamisao mi je bila da kažem kako me toliko svrbi d*pe da hoću da se ubijem (ali sam istovremeno i previše depresivna da bih se naterala da odem do kupatila i operem d*pe),ali sam na kraju ipak došla na znatno pametniju ideju-a to je da ih naprosto ispitam za neke ključne informacije o ovom projektu... :glasses: Mogu vam reći samo da sestra nije znala (ili nije htela da kaže) ništa detaljnije o tome kojem to širem projektu pripada ovaj online chat,izuzev informacije da u celoj priči učestvuje Republika Srbija (?),dok se broj angažovanih na chatu (kao ni stepen njihove kvalifikacije-tj.da li će biti u pitanju doktori,sestre ili nešto treće) još uvek ne zna,tj.još uvek nisu definisali tu tačku (s obzirom da je,kako i ona sama kaže,ovaj program zapravo tek u svojoj početnoj,eksperimentalnoj fazi).

Edited by blackadder

Ja sam navodno naletela na glavnu sestru. XD

Ona organizacija Srce nudi besplatan poziv sa pozivnim brojem 0800. Ne znam da li to funkcionise sa mobilnih brojeva.

Vi to verovatno vec znate, ali sto ne ponoviti.

Nisam imao iskustva sa ovakvim servisima.

Znam da ovo nije tema, ali...

Potrudio sam da saznam da li su za centar Srce besplatni pozivi sa mobilnih mreza ka njihovom 0800 broju. Zvao sam call centre Telenora i mts-a. Znate kakva je njihova prva linija korisnicke sluzbe, sve neki mladi ljudi koji ne znaju najbolje svoj posao.

I odgovori su im bili u stilu, mozda se placa, a mozda ne, zavisi od konkretnog 0800 broja.

A opet i taj Centar Srce ima chat koji je u trenutku dok ovo pisem nedostupan.

Super nam je drzava.

Centar Srce je nevladina neprofitna organizacija koja radi na volonterskoj bazi. Koliko se secam oni su dostupni svakog dana od 17h. Posto je neprofitna, treba razumeti da ti ljudi prepodne rade negde jer moraju od necega da zive, da bi popodne mogli da volontiraju. :)

Ja sam ih cetiri puta kontaktirala preko emaila i sva cetiri puta dobila odgovore. Nisu instant kad odgovaraju preko maila, a chat im nisam nikad koristila.

Hvala na pojasnjenju.

Onda sam duzan izvinjenje Centru Srce zbog ovoga.

A opet i taj Centar Srce ima chat koji je u trenutku dok ovo pisem nedostupan.

Volontiranje je super.

Edited by blackadder

Zvala sam pre nekoliko godina Centar Srce. Javila mi se žena psiholog, razgovarale smo o svačemu, naučila me nekim tehnikama disanja i opuštanja. Divna je bila.

Jednom sam zvala sos liniju Laze... Dr me je pitala da li sam popila lekove, i ako nisam, da povećam dozu. Da sam bila u lošijem stanju, roknula bih se zbog njenog nezainteresovanog tona.

Edited by blackadder

Jedna od dobrih vesti jeste da je oficijelna verzija online-chata klinike "Laza Lazarević" konačno puštena u rad (odnosno,da su sada tamo 24h dnevno prisutne medicinske sestre koje su u svakom trenutku spremne na chatovanje sa suicidalnim osobama)...

https://www.sos.lazalazarevic.rs/index.php/on-line-chat

Istini za volju,moram da spomenem da ovde postoji jedna mala kontradiktornost,a to je da-ukoliko tokom chata spomenete kako ste (vi ili neko od ljudi koje poznajete) istinski opterećeni suicidalnim idejama,oni vam tada preporučuju hitan razgovor sa psihijatrom uživo,tj.dolazak u njihov dispanzer ukoliko je to moguće...(??) Po meni je to poprilično čudno,s obzirom da je sam chat u suštini osmišljen upravo kao neka vrsta podrške u trenucima kada je osoba suicidalna,a nema kome da se u datom trenutku uživo obrati.

16 minutes ago, archaic_tiger said:

Istini za volju,moram da spomenem da ovde postoji jedna mala kontradiktornost,a to je da-ukoliko tokom chata spomenete kako ste (vi ili neko od ljudi koje poznajete) istinski opterećeni suicidalnim idejama,oni vam tada preporučuju hitan razgovor sa psihijatrom uživo,tj.dolazak u njihov dispanzer ukoliko je to moguće...(??) Po meni je to poprilično čudno,s obzirom da je sam chat u suštini osmišljen upravo kao neka vrsta podrške u trenucima kada je osoba suicidalna,a nema kome da se u datom trenutku uživo obrati.

Nije ništa čudno.. jer je to upravo način, doduše malo uvrnut, da te hospitalizuju.

Osoba koja je opasna po sebe ili druge u suicidu obavezno se hospitalizuje.

Pretpostavljam da bi isto bilo kada bi zvala hitnu i rekla da hoćeš da se samoubiješ, da bi došli, sedirali te i pravac Laki.

Sve je to u redu,ali onda celokupni koncept samog tog online-chata malčice gubi svoju svrhu...Jer pazi,oni ga nisu nazvali "online-chat namenjen depresivnim bolesnicima",već upravo "online-chat za prevenciju suicida"...E pa,ako im se jedina prevencija sastoji u tome da ti tamo krupnim slovima napišu to da pod hitno moraš da se pokupiš i da dođeš u dispanzer,onda im u te svrhe chat kao takav nije ni trebao (ako me razumeš šta hoću da kažem)...

Što se mene tiče,najbolje je da ga onda jednostavno nazovu "online-chat za razgovor sa depresivnim osobama",dakle da se zna da je to samo za neke "blaže slučajeve" i-rešen problem...Eto,to su samo neka moja razmišljanja.

Edited by blackadder

Sve je to u redu što ti govoriš.. ali ako je neko odlučio da se rokne, kakvi crni ćaskanje i ne znam ni ja šta, nego hitna hospitalizacija, i namenjen verovatno nekome ko je nabasao na taj chat.

Hospitalizacija je jedina suština i prevencija suicida, nema drugo.

On 9/25/2019 at 10:32 PM, lightning said:

Sve je to u redu što ti govoriš.. ali ako je neko odlučio da se rokne, kakvi crni ćaskanje i ne znam ni ja šta, nego hitna hospitalizacija, i namenjen verovatno nekome ko je nabasao na taj chat.

Hospitalizacija je jedina suština i prevencija suicida, nema drugo.

E moj lighting.. Nemas ti pojma... Ako neko namerava da se ubije stvarno. to ce i uraditi. 

Primer mene koja sam 2 meseca bila hospitalizovana, izasla(srala da necu vise nikad). Pa nije ni dva dana proslo da sam pokusala opet.

Ok hospitalizacija ali uz DOBRU psihoterapiju...  Lekovi tu slabo mogu pomoci... 

Zvala sam call centar Laze, jedan divan čovek se javio. Smirio me baš. 

8 hours ago, Primal Pain said:

Zvala sam call centar Laze, jedan divan čovek se javio. Smirio me baš. 

Mozda se javio kurir Djoka

7 hours ago, Dreamcatcher said:

Mozda se javio kurir Djoka

Dooobrooo... Možda... 

20 minutes ago, Primal Pain said:

Dooobrooo... Možda... 

Hteo sam da kazem da su neki bas nestrucni u tim SOS

15 minutes ago, Dreamcatcher said:

Hteo sam da kazem da su neki bas nestrucni u tim SOS

Kao i svugde. Ali topla reč je ovde najbitnija, po meni. Saosećanje. I naravno da ne isprovocira suicid, barem toliko da ima takta. 

On 9/25/2019 at 9:21 PM, blackadder said:

Jedna od dobrih vesti jeste da je oficijelna verzija online-chata klinike "Laza Lazarević" konačno puštena u rad (odnosno,da su sada tamo 24h dnevno prisutne medicinske sestre koje su u svakom trenutku spremne na chatovanje sa suicidalnim osobama)...

https://www.sos.lazalazarevic.rs/index.php/on-line-chat

Ma da, a kada ti je do samoubistva..čik se nekom javi...odmah te zatvore.

1 hour ago, Jefimija30 said:

Ma da, a kada ti je do samoubistva..čik se nekom javi...odmah te zatvore.

nisu mi mnogo pomogli, rekli mi da idem kod psihijatra. Bem li ga.