Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Opsednuti lik

Psihoze i logi�ke igre

Recommended Posts

Zanima me, da li je moguce biti dobar u logickim igrama kao sto su sah, sudoku, memorije itd i imati psihozu, posebno sizofreniju?

ZaÅ¡to ne, dapaÄe.

Pa Nash je dobio Nobelovu, zar ne? :)

Lako moguće da su genijalci.

Sad cu da smaram o stigmatizaciji. Ili autostigmatizaciji. Sta to jebeno postoji sto moze 'normalan' covek a shizofrenicar ne moze? Bas da vidim da mi neko navede neku stvar pa cu dati demant i argument, unapred spremljen.

Ne samo da je moguce,nego je veza izmedju jakih logikickih sposobnosti,velike asocijativnosti i psihoze veoma dobro naucno potkrepljena...Sa evolutivne tacke gledista,ljudski mozak se razvijao na bazi prepozanavja obrazaca(tzv.pattern recognition) i tako i danas funkcionise.

Znaci mozak u svemu trazi veze i povezivanje razlicitih simbola i znakova kako bi sebi objasnio svet i konstruisao sliku,pa je na taj nacin nastala i nauka i filofija i sve ostalo,povezivanjem onoga sto na prvi pogled nema nikakve veze.

Medjutim,ukolikk ovi pattern recognition sistemi se previae aktiviraju,postaju abnormalni,odnosno poci je da se vidi veza u svemu,tajne poruke,nista nije slucajno niti nasumicno,sve je povezano...Zvuci kao psihoza zar ne...Visak dopamina u prefrontalnoj kori dovodi upravo do ovog veoma logicnog i povezanog razmisljanja,koje nazalost nemaju veze sa stvarnoscu...

Takodje abnormalno velika kolicina dopamina dovodi to diafunkcije glutamarnof sistema,sto prourokuje tzv fenomen thought brancinga,odnosno grananja misli,gde na svaku misao dolazi jos kompleksnija asocijativna misao,a ovu reze podrzava nova teorija o glutamatnom poreklu shizofrenije za razliku od starije dopaminske terorije koja objasnjava dosta ali ne sve...

Takodje abnormalna funkcija 5hta2 receptora,koji su zaduzeni uglavnom za lingvisticke reprezentacije stvarnih objekata,jednostvanije receno za sami jezik,kao i za kompleksne emocije,ima veliku ulogu u nastanku psihoze,a to potrdjuje cinjinica da su svi noviji antipsihotici,tzv.atipicni antipsihotici,upravo antagonisti(blokatori) 5hta2 receptora.

Tako da da,psihoza je usko povezana sa misaonim obrascima,logikom i asocijacijama.A to je ustalom i cesta tema psihoze,obolela osoba poveze sve moguce dogadjaje iz sredine i sklopi ih ili u vidu paranoidne slike ili u vidu religiozne ideacije...

Edited by maza
Tekst podeljen na pasuse radi lakše �itljivosti i razumevanja.

Jos bih samo naveo neke primere ljudi koji su bolovali od psihoze a bili izuzetni matematicari sto potvrdjuje cinjenicu o uzajamnoj povezanosti,a primeri su sledeci:Nash kojeg je Mailer naveo gore,otac moderne matematike Kurt Godel(kojeg narocito isticem jer se primarno bavio logikom,takodje obole od paranoidne shize kasnije u zivotu,mislio da svi hoce da ga otruju,i umro od gladi. kao podledica nehranjenja...) takodje matematicar Georg Kantor,covek najveci matematicar 19 veka,hospitalizovan zbog "depresije" jer je obolio potpuno kad su neki prigovorili njegovoj teoriji,koja je na kraju potpuno dokazana btw,ali kad su bili prigovori on se "naljutiio na Boga"...Mozda i nije shiza,ali u svakom slucaju teska mentalna bolest zbog koje je u 19 veku hospotalizovan alo u 19 veku,a i mislim da tad dijagnostika nije bila na nivou :) inace ako se setim jos nekih genijalaca koji su oboleli od teskih mentalnih bolesti,narocito psihoze,pisacu ovde...Veza je nizmedju psihoze i logike je neupitna...

I da dodam jos jednu stvar koja potvrdjuje cinjenicu..Najveci matematicar 20.veka Paul Erdos koristio je koninuirano amfetamine kako bi pisao naucne radove,i poznat je po tome...amfetamini kao poznati dopaminerici podizu koncebntraciju dopamina u prefrontalnoj kori sto ima veze sa psihozom gde je takodje koncntracija povecana...inace amfteamini i sami mogu da dovedu do psihoze ako se previse uzimaju,pa samo svi culi za neke koji su zaglavili na psihijatriji zbog previse spida ahahaha

uglavnom,nisu amerikanci glupi sto svima turaju onaj Adderal(amfetamin) za vecu produktivnost i bolje performanse u skoli i na poslu...inace nedostupna terapija u srbiji

Takodje,Frojd je bio poznat po uzimanju kokaina,i to ga je bas onako fino trosio,a inace covek genijalac provalio ljudsku psihu...I kokain je isto jak dopaminergik,to mu je glavno dejstvo i zato i jeste toliko adiktivan

Inace,neki koji su oboleli od psihoze sa kojima sam razgovarao znaju koliko je zavodljivo to povezivanje stvari,mislim uglavom na ove koji su oboleli od religiozne psihoze,gde mnogi imaju euforicne dok skalapaju kockice i misle da ih Bog obozava i da su Isus i slicno...Dok naravno,paranoidna psihoza,totalna suprotnost ovome,ogroman strah i sve ostalo sto ide sa tim...A inace i to ima svoje mehanizme u necemu sto se zove top-down i bottom up processing informacija u Bajezianskom modelu kognitivne obrade podataka,i to je mnogo ,mnogo zanimljivo...Zasto npr. neki od ljudi koji obole od psihoze skalapaju cinjenice na takoreci pozitivan nacin a neki na negativan naci...I to bih onjasniio al ne kako da ispisem,prekompleksno je za moje jezicke kapacitete,ali negde ako budem imao vremena ispisacu vise o tome.Prekompleksno je bas,ali zato i jeste trenutno vodeci model funkcionisanja mozga preko kojeg se mohu objasniti mnoge patologije

Psihoza daje drugaciji uvid. Samleveno ono sto celofan hoce da kaze. I jeste zanimljivo ako je od koristi i ako se ne okrenes sam protiv sebe ili drugih. Sto se uglavnom desava kod paranoja. Ali da se vratim na drugaciji uvid. Ako ga usmeris na nesto produktivno, mozes da zavrsis kao Nesh. Jer granice ne pomeraju oni sto vide isto sto i vecina drugih. Granice pomeraju oni koji vide nesto sto drugi ne vide. E sad se kockaj. Da li si sposoban da kontrolises paranoju? I da stvaras i pazis da paranoja ne preuzme kontrolu? Potojali su takvi i postoje. Sve je trening. Mic po mic.

Lupus,upravu si za to da psihoza daje drugaciji uvid u stvari,makar ono sto sam ja citao i gledao,jednostavno ti ljudi kao da sagledavaju,prave te logicke veze koje nekada mogu biti fenomenalne ali veoma cesto i potpuno sumanute nazalost...

E sad,ima tih psihoticnih,sto su kako kazes iskoristili tu psihoticnu stimulaciju za neke velike stvari,ali ih je mnogo vise po odeljenjima psihijatrije,ja ne kazem da oni mozda nisu imali kapacitet da naprave nesto,ali psihozu je nemoguce kontrolisati,tu su spoljni faktori koji uticu i milion stvari,da ne pricamo da se radi o biohemijskoj oluji u mozgu i stanju velike stimulacije kako neurona tako i endokrinih zelezda i nekontrolisano ponasanje je neminovnost...

Tako da ipak je to tesko obolenje,da se ne lazemo i da neko slucajno ne pomisli da ima neki dar,jer su osobe sklone psihozi podlozne na ove vrste magijskog i neralnog ramisljanja nazalost...Znaci to se mora se pod b+obavezno leciti...Ne moze to da se kontrolise,da moze ne bi bilo toliko popunjene psihijatriske ustanove psihoticnim pacijetima,vec bi svi imali Nobela i bili u bukvarima nauke....

ako se ne okrenes sam protiv sebe ili drugih. Sto se uglavnom desava kod paranoja.

Ne znam gde je nesporazum i gde sam rekla da je psihoza dar?

Ali dobro, svako prvo vidi sta se njemu svidja.

Pa u tome i jeste stvar psihoze lupus,sta ces bas videti u stvarima,kako ce ti izgledati realnost,samo sto ti imas iluziju da to kontrolise,pa kao neces uperiti to protiv sebe,medjutim sta ces videti u stvarim zavisi dosta od tvog npr,afekta,to je veliki uticaj,pa zato i postoji dijagnoza shizoafektivne psihoze,gde iz manicne psihoze ides u depresivnu psihozu koje mogu bit drugacijeg sadrzaja jer ih upravo kontrolise depresija ili mania,odnosno disforija ili euforija.I jos milion drugih faktora.Sustinski,psihoza upravlja tobom a ne ti njom nikako.I da ne pricam da je tu velika neurohemijska podloga o kojoj sam gore pisao opsirno,gde postoji takav disbalans neurotransmitera i rada zelzda sa unutrasnjim lucenjem,sto znaci da pored poremecaja rada mozga dolazi i do hormonskih disbalansa,a sve to kontrolise tebe jer je to tesko obolenje koje se mora leciti

Kazes da sam u iluziji da ne mozes kontrolisati paranoju? Hahahhah, ne znas sa kim razgovaras Celofan, jako se trudis, ali....

Preporucujem ti da ne prestajes sa terapijom nikako,i ovi moji postovi su CISTO INFORMATIVNOG KARAKTERA I NE TREB DA BUDU SHVACENI OZBILJNO,a pogotovo ne kao uzdizanje PSIHOZE KOJA JE NAJTEZE MOGUCE MENTALNO OBOLENJE

Da budem jasna, ja ne pozivam ljude da se ne lece i ne potpirujem da neguju paranoju. Ali to da se paranoja ne moze kontrolisati je netacno. Kontrolise se. Lekovima. A kasnije iskustvom. Ne regujes isto na prvu halucinacinu i na sto prvu. Ovde ima psihoticara koji se odlicno kontrolisu. Kao sto si Celofan primetio za Apoptosisa. Slazem se da inicijalno kada si prvi put akutno psihotican ne mozes da kontrolises bilo sta, ali drugi put, pa vec znas nesto od prvog puta. Postoje ljudi koji mogu da zaustave rad srca mislima, zasto bi paranoja bila nesto sto ne bi moglo da se kontrolise? I zivimo u svetu gde masu ljudi kontrolise i manipulise saka ljudi, sve moze da se kontrolise. Samo je pitanje da li tolerises ili ne? I opet ne zagovaram psihozu i paranoju kao nacin zivljenja i bitovanja, mozda bi trebalo prebaciti temu u skriveni deo foruma, ali to da nesto ne moze da se kontrolise, to je netacno. Sve moze da se kontrolise.

I psihoze nisu najtezi vid mentalnih oboljenja, ti si u zabludi, i naravno da ne znas ni koju terapiju pijem i da li je pijem niti cu ti reci, ali da tvrdis nesto na osnovu pukog teorijskog znanja ili ne znanja jer je diskutabilno kako nam i ko to znanje predocava je malo neozbiljno.

I molim te taj caps lok izgleda kao da se deres i da su ispao iz takta, s obizrom da ako se da pretpostaviti da ja prema tvom ucenju i misljenju imam najteze mentalno oboljenje, u odnosu na tebe koji si laksi slucaj, ispada upravo suprotno, da se ti teze kontrolises.

uglavnom,nisu amerikanci glupi sto svima turaju onaj Adderal (amfetamin) za vecu produktivnost i bolje performanse u skoli i na poslu...inace nedostupna terapija u srbiji

Å ta,droga?! :o QQ...

Jedno vreme sam stanovao sa drugom koji je prethodno imao sizofreniju, a za vreme kad sam ja bio kod njega neorgansku psihozu i dalje je pio jak antipsihotik i imao jos neke psihicke i fizicke komplikacije. Ja prosecno igram sah, sa njim sam igao oko 150 puta i pobedio sam ga mislim manje od 5 puta i logika i memorija su mu bile perfektne, isto kao pre psihoze, te sposobnosti su mu opadale jedino kad padne do hospitalizacije. Ja sam zaboravan, a on je jos posebno vise od mene, ali nekako mislim da je to do ne zainteresovanosti, ali takodje mislim da u jednom segmentu psihe, koji sad ne mogu opisati dolazi do usporenosti i kocenja.

Lupus,tacno je da se slabo kontrolisem u odredjenim situacijama...ali evo vec sad me popusta prilicno....Ti veruj sta god hoces za psihozu,ja sam ti rekao svoje misljenje koje mislim da je najbolje za tebe da sledis,znaci lecenje i terapija,uostalom to misli 99 posto sveta,a jedini koji ne misle to jesu 1 posto sto je upravo i incidenca shizofrenije u opstoj populacije.Razmisli malo tome....

Arhaic,tacno je da je to klasifikovano kod nas kao kontrolisana supstanca,ali u Americi je to ja mislim medju najpropisivanijm lekovima,prepisuju ga i deci i odraslima(deci ADHD a odraslima za ADD) tako da eto,pije dosta ljudi i pomaze im svima kao kvalitetna terapija za njihove probleme sa paznjom i ucenjem...

Nibrist,ni ne sumnjam da ih obolelih od shizofrenije koji su inteligentni kao slucaju tvog prijatelja....

Evo ti ga feedbeck. Nisi moj doktor, ne znas da li se lecim ili ne, nisam trazila savet, i svakako nije jedan posto populacije. Ti se skoncentrisi na svoj problem. Ja sa mojim uspesno zivim dvadeset godina. Pozz.

Ranije sam bio dobar u matematici, pokusao sam da je obnovim kao vezbu za mozak, tripovao sam da cu da upisem visu elektrotehnicku skolu, ali provalio sam da bi mi bilo potrebno 10 god. da se spremim za prijemni i jos 20 god. da je zavrsim ako budem marljivo radio.

Ranije sam bio dobar u matematici, pokusao sam da je obnovim kao vezbu za mozak, tripovao sam da cu da upisem visu elektrotehnicku skolu, ali provalio sam da bi mi bilo potrebno 10 god. da se spremim za prijemni i jos 20 god. da je zavrsim ako budem marljivo radio.

Pa sta? It takes what it takes. I ne mozes da znas dok ne pokusas. Odustao si zato sto si nesto isprojektovao a sto je najverovatnije netacno. Sto nisi sebi rekao, hej, spremacu prijemni godinu dana a zavrsicu za pet godina? Danasnji fakulteti su tako montirani da moze svako da ih zavrsi, posle dodje jebatanja, jer dok si na faxu vecina stvari od tebe zavisi a kad trazis i nadjes posao sve je lutrija.

A da li je moguce biti dobar u svemu tome u psihoticnom napadu, ako jeste, onda probajte da opikate koji sah dok imate napad, sluske na usi i sah.