Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Anksiozna Ja

Psihoterapeut ili life coach

Recommended Posts

Ja imam anksioznost i depresiju, gde lekici slabo pomazu, tj. Samo ublazavaju simptome. Isla sam i kod paihoterapeuta dugo vremena, ali nije nesto pomoglo. Nestaje mi polako sva zivotna radost, onaj divni osecaj kad se smejes, ne raduje me nista, osecam se uzasno usamljeno.

Jel neko probao da ide kod life coacha umesto na psihoterapiju? Da li bi to uopste pomoglo da me neko uci zivotnoj radosti (kako oni tvrde)?

Edited by Hyperdrive
Couch je kau�, coach je trener. :)=

Ja tek treba da poÄnem sa individualnom psihoterapijom, po drugi put-ranije sam je imala kod prve lekarke.

Å to se tiÄe life couch-a, ja liÄno nemam poverenja u njih. Ne znam koliko su struÄni kada su depresija i ankcioznost u pitanju.

Life couch možda može da pomogne zdravim osobama da postignu neke uspehe na profesionalnom i emotivnom planu. Oni reÅ¡avaju "obiÄne" probleme- savetuju i kako da se poboljÅ¡aju odnosi u porodici i sl.

Ovo mišljenje nije samo moje već i jednog mladog psihijatra koga sam davno intervjuisala na svom blogu - mogu privatnom porukom da ti pošaljem link do intervjua.

Moj dobronamerni savet je da ponovo probaÅ¡ sa psihijatrima i lekovima. Depresija nije prehlada i leÄi se godinama.

Ja se leÄim od 2006.godine i joÅ¡ uvek pijem lekove iako sam u remisiji depresije..

Pregledi kod life couch-a nisu jeftini, mnogo je bolje rešenje da ideš kod pravog psihijatra, psihoterapeuta ili kod psihologa.

I nadam se da će joÅ¡ biti odgovora na ovoj temi, jer je važno da ÄujeÅ¡ viÅ¡e miÅ¡ljenja, ali odluka je samo tvoja.

Sve najbolje :)

Jaoj,Cicina Gazdarice,poslaćeÅ¡ (ako ti nije problem) link do tog intervjua i meni,a obzirom da i ja imam pomalo sliÄne dileme kao Anksiozna...

Life couch nije školovan u tom smjeru, nije psihoterapeut ni psihijatar i ne može razumjeti sve moguće izvore naših poremećaja pa ni rješenja.

Oni će uglavnom reći trgni se ili sliÄno, Å¡to bolesna osoba ne može.

Å to sam proÄitao tekstova i Äuo govora od njih, oÄito je da nas ne razumiju ali ni malo. I ne samo to. Većina ih se sprda na raÄun psihiÄkih poremećaja priliÄno bezobrazno.

Reći depresivnoj osobi da se trgne je kao da Äovjeku sa slomljenom nogom kažeÅ¡ da potrÄi.

Å to sam proÄitao tekstova i Äuo govora od njih, oÄito je da nas ne razumiju ali ni malo. I ne samo to. Većina ih se sprda na raÄun psihiÄkih poremećaja priliÄno bezobrazno.

Sprda?... :huh2:

InaÄe,da li ti ljudi koji su life coach-evi prolaze kroz bilo kakve obuke/dobijaju bilo kakve sertifikate,ili...Ili oni to "samo onako?" :mellow2:

Cicina Gazdarice,

Slazem se sa tobom da depresija nije bezazelena uopste.

Meni lekovi ne deluju, samo me dovode u stanje "biljke" ili su mi nuspojave bile teske, pa su terapiju prekidali. Mozda zato nisam ni osetila pravi efikat.

Ali sada sam dosla u stanje da ne vidim nikakvu zivotnu radost, cak i da razmisljam koja je svrha da postojim.

Isla sam privatno na seanse kod psihoteraeuta, ali nije dalo rezultate.

Ne znam ni kod koga bih sad u Beogradu otisla, a da znam da je dobar za depresiju - kod drzavnih lekara samo preporucuju dnevnu bolnicu?!?!?

Meni life couch pao napamet, ne zbog izlecenja, vec samo u nadi da njihovo "glumatanje" od price moze da mi vrsti bar neku zivotnu radost.

Molim te mi posalji link.

Hvala

Edited by maza
Ispravljeni hijeroglifi.

Macak,

U pravu si da oni ne shvataju bolest ozbiljno, vec kao varijantu da ne znas da organizujes svoj zivot ili ne znas kako prema ljudima da se postavis.

Archaic_tiger ima i sertifikovanih zvanicno po Beogradu,neki su cak po zanimanju psihterapeuti (mada za polaganje mozes biti bilo koja profesija)

Da li neko zna ko zapravo njima izdaje sertifikate, kakav je kredibilitet tih sertifikata?

Vidim, recimo da je jedan glumac sad popularan kao "life couch", da ne kažem, životni trener.

Ima li smisla da on za relativno kratko vreme zna više od nekoga ko je završavao medicinu, pa išao na specijalizaciju, pa onda na kraju prošao i obuku za psihoterapeuta? Od nekoga ko je godinama studirao psihologiju?

Možda u poređenju sa nekima koji su baš promašili profesiju psihijatra ili psihologa, ili je izabrali zbog svih pogrešnih razloga.

Možda ako je taj neki životni trener, izuzetno nadarena osoba.

A, kad prevedemo to "life coach", vidimo da je doslovno prevod, životni trener.

Trener je dobrodoÅ¡ao nekome ko nije dovoljno spretan, kome bi dobro doÅ¡lo samo da "izglanca" neÅ¡to u svom životu, da nauÄi i uvežba neke stvari.

Ali, ljudima sa dijagnozom, sa dubljim psihiÄkim problemima?

Da li je to takvim ljudima dovoljno?

Ako bih morala da biram da idem kod nekog životnog trenera, eto, izabrala bih nekog koji je po profesiji već psiholog ili psihijatar.

Životni trener može biti samo Äovjek sa bogatim životnim iskustvom i nekim uspjehom iza sebe. U suprotnom, sumnjam da bi to imalo smisla.

Poznavao sam mlade ljude kod kojih je neÅ¡to uÄinjeno krivo u odgoju, nemaju neke osnovne vjeÅ¡tine pa se na to zalijepe kompleksi. Tu se može puno pomoći.

Pokazati primjerom kako se ide na poslovni razgovor, kako nekome prići, upoznati ljude, Å¡to uÄiniti a Å¡to ne da bi te primili, prihvatili.

Može se nauÄiti puno toga, ovisno o treneru.

Da li neko zna ko zapravo njima izdaje sertifikate, kakav je kredibilitet tih sertifikata?

Vidim, recimo da je jedan glumac sad popularan kao "life couch", da ne kažem, životni trener.

Ima li smisla da on za relativno kratko vreme zna više od nekoga ko je završavao medicinu, pa išao na specijalizaciju, pa onda na kraju prošao i obuku za psihoterapeuta? Od nekoga ko je godinama studirao psihologiju?

Možda u poređenju sa nekima koji su baš promašili profesiju psihijatra ili psihologa, ili je izabrali zbog svih pogrešnih razloga.

Možda ako je taj neki životni trener, izuzetno nadarena osoba.

A, kad prevedemo to "life coach", vidimo da je doslovno prevod, životni trener.

Trener je dobrodoÅ¡ao nekome ko nije dovoljno spretan, kome bi dobro doÅ¡lo samo da "izglanca" neÅ¡to u svom životu, da nauÄi i uvežba neke stvari.

Ali, ljudima sa dijagnozom, sa dubljim psihiÄkim problemima?

Da li je to takvim ljudima dovoljno?

Ako bih morala da biram da idem kod nekog životnog trenera, eto, izabrala bih nekog koji je po profesiji već psiholog ili psihijatar.

Ako mislis na Ubovica, koliko se secam on je sertifikovan od strane "pokreta" (kazem pokret jer ne znam kako da nazovem to, To :D) Luize Hej. Ja licno sam skepticna prema svemu sto je New Age filozofija donela, i uvek bih svoje zdravlje (jer ovde je zdravlje u pitanju a ne peglanje nekih povrsnih nepravilnosti u ponasanju ili misljenju) stavila u ruke strucnjaka koji se skolovao godinama i ima debelo iskustvo u struci. Ne kazem da je skolovanje i diploma apsolutni garant za profesionalnost i strucnost, ali u ovom slucaju zaista nemam dilemu. Radije cu prosetati od jednog do drugog psihijatra-psihoterapeuta dok ne nadjem nekog ko ume sa mnom i ciji mi pogledi na zivot i lecenje prijaju. Znaci, to je kad je zdravlje u pitanju. Inace ovako volim da pratim pojedince koji sebe nazivaju lajf koucevima, kakav god sertifikat imali, jer poneko od njih zaista ima neku vrstu talenta da razume i verbalizuje neke teme koje meni nisu jasne, tako da ni to ne odbacujem. Ali to je vise onako za moju dusu i kad imam vremena. Eto konkretno za Ubovica, par puta mi je prijalo i znacilo ono sto sam cula od njega, ali daleko od toga da bih otisla kod njega da me leci od depresije.

Koliko god on imao znanja i dobre volje da pomaze ljudima, ne verujem u njegovu sveobuhvatnost problematike.

Ja sve te life coacheve gledam kao prodavaÄe magle.Ne bi nikad iÅ¡ao ni jednome,ja sam sam sebi life coach😀.A Å¡to se pomoći tiÄe,psihijatar je uvijek najbolja solucija,nikakav psiholog.Bio dugo u vezi sa psihologicom i znam kako oni rade.Za nas sa ozbiljnim problemima i dijagnozama je psihijatar.Naravno,svatko može probati sve solucije,možda mu stvarno neÅ¡to pomogne,ja sam samo iznio svoje miÅ¡ljenje.

E, a meni je psiholog moj pomogao viÅ¡e nego ijedan neuropsihijatar kod kojeg sam iÅ¡la. Ne mogu da prežalim Å¡to ode Äovek u penziju.

Telo koje u Srbiji odlucuje ko je pravi, a ko nije je Savez drustava psihoterapeuta Srbije sdpt.org. Takvi kakvi jesu, a vrlo su losi i neogovorni, jedini su. Okupljaju psihoterapeute vise desetina udruzenja. Trenutno im sajt, koliko vidim, ne nudi informacije o clanovima, tako da pacijentima ostavljeno da gledaju u kristalnu kuglu da bi saznali ko je pravi, a ko je lazni.

Dodatni problem je sto i sami psihijatri umeju namerno da ostave utisak da su psihoterapeuti, a zapravo nemaju sertifikat za psihoterapiju.

Tako da sve mora da se ili 1. trazi preko sajtova pojedinacnih psihoterapijskih udruzenja 2. oslanja se na preporuku

U medjuvremenu bi bilo jako korisno za tebe da pokusas da procenis koji bi ti psihoterapijski pravac odgovarao, samo pazi na duzinu trajanja - psihoanaliza, pa onda i psihodinamska terapija, kao i transakciona analiza su veoma dugi procesi. Tu su jos gestalt, rebt, oli metod (priznat samo u Srbiji, miks novijih pravaca i psihodinamske terapije), konstruktivisti, EMDR, psihodrama...

Life coach mislim da nije ni priznato zanimanje, dok psihoterapeut kao zanimanje formalno u Srbiji nije postojalo sve do proslog meseca. Verovali ili ne.

Te coacheve bih izbegavao.

Skraceno, pogledaj obavezno koji pravac psihoterapije ti se cini da bi ti odgovarao, pokusaj da ukalkulises sta bi mogla finansijski da istrpis, a sta ne, i probaj sve to nekako da iskombinujes sa licnom preporukom.

A postoje i drzavni psihijatri. O njima ne bih iz licnog ugla.

Sta je to uopste life coach, mislim da je to samo hir bogatih dokonih ljudi.

Pre nego Å¡to sam poÄela sa lekovima, pokuÅ¡ala sam sa psihoterapijom i u tom traganju naiÅ¡la sam i na life coaching, jednom od njih sam i sajt uradila. Oko 2009 zbog hashimoto poremećaja naglo sam gubila energiju, bila depresivna, nervozna, pokuÅ¡ala sam neÅ¡to da uradim. Krenula sam sa psihoterapijom, prerano, kognitivno bihejvioralna terapija KBT, prividno je kao postignut uspeh ali stanje se pogorÅ¡avalo tako da sa lekovima je trebalo prvo poÄeti, ja sam se dugo opirala lekovima do proÅ¡le godine, za neko vreme krenuću na psihoterapiju ponovo, ali kada budem spremna. Koji pravac u psihoterapiji mislim da treba porazgovarati sa psihoterapeutom, preporuka da, ali ne odgovara možda isti naÄin leÄenja i vama. Problem je Å¡to svaki takav razgovor koÅ¡ta, ali po meni je bolje videti Å¡ta odgovora nego na kraju psihoterapijie ustanoviti da nije dobro.

Life coachingom se bave mnogi ima meÄ‘u njima i psihijatra, psihoterapeuta, psihologa, pedagoga ali mnogo je viÅ¡e drugih tako da tu zanimanje nije važno, postoje mnoge Å¡kole i obuke za life coach, razliÄiti joga pravci, meditacije, pozitivno razmiÅ¡ljanje, Lujza Hej itd. Imaju svoje akademije, ali istovremeno nemaju nikakve licence. Njihov "zadatak" je da od vaÅ¡eg života koriÅ¡Äenjem pozitivnih strana, odnosno buÄ‘enjem pozitvnih struktura, i talenata vaÅ¡eg života, kroz iskustava i životnu energije, naprave uspeÅ¡an život. Treba da vas "probude" da iskoristite svoje talente i budete uspeÅ¡ni. Uspeh vam niko ne garantuje. Ono Å¡to sam pratila bilo je tipa ponavljati mantre, ako kažem nemam depresiju ja je nemam, nisam uspeÅ¡an jaer sam blokiran tim i time

Å to se mene tiÄe psihoterapija da, life coaching ne.

Poznavao sam mlade ljude kod kojih je neÅ¡to uÄinjeno krivo u odgoju, nemaju neke osnovne vjeÅ¡tine pa se na to zalijepe kompleksi. Tu se može puno pomoći.

Pokazati primjerom kako se ide na poslovni razgovor, kako nekome prići, upoznati ljude, Å¡to uÄiniti a Å¡to ne da bi te primili, prihvatili.

LOL,sad mi pade na pamet ona MaÄkova poznata fraza "obuci se j*bozovno" :lol:

Setih se nekih priÄa life coacher-a (ima na youtube) koje su me nervirale "izaći iz rutine", "izaći iz zone komfora", "bolest je samo pad energije", mantre, ubeÄ‘ivanje sebe u neÅ¡to drugo na primer "ja nemam tu bolest" itd itd dok sebe ne ubedimo i ozdravimo, pozitivno razmiÅ¡ljanje, priÄom kako su oni sve to Å¡to priÄaju primenjivali i postali uspeÅ¡ni. Razumem ideju, ali ne možeÅ¡ silovati sebe kad ti je teÅ¡ko, da budeÅ¡ pozitivan, zaÅ¡to ne biti uspeÅ¡an i iz zone komfora, nije mi baÅ¡ legla ta priÄa. Mislim da svako za sebe treba naći Å¡ta je to najbolje, krize, bolesti uz pomoć psihoterapeuta, psihijatra, psihologa. Verovatno ideja life coach nije loÅ¡a, ali dok se taÄno ne definiÅ¡e Å¡ta sme i Å¡ta treba da radi life coach i ne uvede obavezna licenca, ne bih pokuÅ¡avala.ProÄitah negde za to zanimanje Å¡kolovanje traje 5 godina. Link za intervju koji je u prethodnim postovima je odliÄan

Pridružujem se svima koji su mišljenja da life coach ne pomaže kad su u pitanju mentalne bolesti, već samo kod ''zdravih'' ljudi, koji su eto trenutno klonuli usled neke situacije, ili možda mogu malo da pomognu kod sugestibilnih ljudi koji nemaju veće mentalne probleme, možda, ali generalno sam više za psihoetrapiju, samo treba pronaći koja bi vrsta dala najbolje rezultate.

Mislim nije loÅ¡e nekad gledati te video klipove na YT, ili Äitati neke motivacione knjige, tekstove, ali da se samo na to oslonimo, pa ne verujem da je dovoljno.

Ovo Å¡to je već rekla Mia "izaći iz zone komfora", i tome sliÄno, ne znam ali mislim da može da bude potencijalno opasno, to može samo psihijatar ili psihoterapeut da proceni kad je neko dovoljno ojaÄao da može da poÄne sa izlaganjem situacijama koje ga trigeruju. Za to je ipak potrebna i struka a i vreme da se proceni kod svakog individualno.

A tek ovo mantranje ''ja nemam tu bolest'' tek to mi ne pije vode, ni logiÄki ni praktiÄno, kako ćeÅ¡ molim te, prevazići neÅ¡to ako ne prihvataÅ¡ da to uopÅ¡te imaÅ¡? Isto je kao kad bih rekla: ja nemam dijabetes ali hoću da ga se reÅ¡im :blink:

To mi je sve glupost, žmurenje pred Äinjenicama, nema leba od toga, ko god ima ozbiljne probleme sa zdravljem, treba to ozbiljno da shvati i da se ponaÅ¡a odgovorno.

Psihijatara i psihoterapeuta ima raznih, ne kažem da su svi na istom stepenu struÄnosti i zainteresovanosti za pacijenta, ali velika većina njih jako dobro zna da proceni razliku izmeÄ‘u usplahirenosti i anksioznosti, ili tuge i depresije, ili ''uÄinilo mi se'' od halucinacija itd. Tako da ako procene da je neko za lekove, ili za psihoetrapiju, onda je to tako, i ja se ne bih igrala s tim.