Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Nina2016

Strah od psihoze, Å¡izofrenije ili hipohondrija. Molim vas pomozite mi.

Recommended Posts

Imam 31 godinu i mnogo se bojim Å¡izofrenije, psihoze ( u porodici niko nije oboleo od ovih bolesti) da samo sebe osluÅ¡kujem.Imam strah od halucinacije. Znate kada ste sami pa sa sobom u sebi razmenite par reÄi. NiÅ¡ta ne Äujem ni spolja ni iznutra. Samo sam svesna svojih misli tj osećam ih u glavi bez zvuka, svesna sam da sam to ja, kao moj "glas"al bez zvuka, ne Äujem tuÄ‘e glasove ni van ni u glavi samo svoj viÅ¡e sam ga svesna (Å¡to je po meni možda ok kada se previÅ¡e osluÅ¡kujem). Umislila sam kako na levo uvo ponekad kao da taj moj unutraÅ¡nji monolog osetim u njemu kao da mi se uvo zapuÅ¡i tada(mada na to uvo slabije Äujem) .Nikako da se ubedim da umiÅ¡ljam. Stalno se osluÅ¡kujem. Ko joj halucinira na jedno uho.Strah me je kada u sebi kažem "uzmi nož"(, a kažem to u sebi kada se setim da me ta reÄ plaÅ¡i, ali mi nije jasno zaÅ¡to) jer sam pre par godina isto imala strah od noža, a nemam pojma zaÅ¡to isto se ovako iznenada pojavilo i prestalo.Sebi sam razjasnila da je to glupa misao da neću nikada nikog povrediti. Da razjasnim svesna sam svojih misli i previÅ¡e se osluÅ¡kujem, niko mi ne nareÄ‘uje u glavi niti da Äujem neke glasove,niti sam odvojena od realnosti. Samo me je strah od pomisli na halucinacije Äim mi to padne na pamet ja osećam nelagodnot u želucu i strah me je.Da li bi mogli bar ovako malo bliže reći da li je to sve zato jer imam previÅ¡e slobodnog vremena pa se previÅ¡e samoposmatram i umiÅ¡ljam ili stvarno ludim? I meni je glupo dok ovo piÅ¡em, ali me zanima da li ima joÅ¡ ovakvih kao ja? InaÄe volim da se družim i smejem, bavim se sportom. Posle 4 godine ovo je prvi ovako veliki strah. Do sad sam na to uspeÅ¡no ignorisala. Kada neÅ¡to radim, Ätam,nemam takvih razmiÅ¡ljanja. Ovo stanje ne traje konstantno već Äim malo se osamim kreće mi osećaj nelagoda u želucu i misli da ću poludeti, strah od Å¡izofrenije I halucinacija. Imam epilepsiju već 12 godina i isto toliko nemam napade imala sam samo dva na poÄetku. Od terapije koristim Eftil jedanput uveÄe

Edited by maza
Ispravljeni dijakritici u naslovu i uvodnom postu. :)

Dragi ljudi mnogo se plašim sizofrenije.

Nema je niko u porodici, ali jako se bojim. Sve citam na internetu i kupim svaki simptom sizofrenije.

Svasta sam do sada umisljala, ali ovo je najgore. ProÄitala sam da se kod obolelih od sizofrenije javlja ubacivanje misli tj deluzije.

Mene je strah da ću poÄeti da haluciniram i bio me je strah od noza.

Ne cujem nikakav glas niti glasove izvan glave niti mi se iko obraca, ali u sebi se dosta osluskujem,pricam sama sa sobom. Znaci u mojoj glavi moj glas bez zvuka više kao monolog.I tako kada se opustim odjednom pocnem da razmisljam, da se preispitujem I da ponavljam rec koja me je plasila kao da se testiram jel jos uvek tako. I kada se potkacim sa recju "nož" odjednom se kao da se fokusiram samo na to to traje par sekundi. I onda se zapitam u sebi da li je to moj unutrašnji glas ili su moje misli i imam osecaj kao da u glavi nije to moja misao ili sta vec?, Ali se brzo saberem jer naravno da cu to biti ja.Citala sam o sizofreniji, deluziji i sad tipujem ubacivanje misli.

Da li je ovo uopste normalno. Ceo dan sam sama pa se preisptujem I osluskujem.

Edited by M&M
Ispravljen tekst u naslovu i uvodnom postu

Draga Nina (prvo, ja sam ti popravio ove znakove koji su se u upitnike pretvorili, da mi se ne preplaÅ¡iÅ¡ kako je to samo od sebe, kao moderator uredio sam da bude malo lakÅ¡e za Äitanje). :)

Sada u vezi tvog pitanja.

Duboko vjerujem da najveću ulogu igra to što si sama.

TakoÄ‘er živim sam a znaÅ¡ da je svaki dom prepun zvukova, po mraku i sjenki. Ponekad neki zvukovi i slike koje ne možemo niti objasniti, no Äesto su to samo optiÄke varke ili poigravanje naÅ¡eg "oka" ili "uha".

Trebala bi se raspitati o nekim drugim tegobama koje su tebe možda zakaÄile. Ja nisam struÄna osoba ali ovakvi strahovi (od Å¡izofrenije, nekakvog općenitog "ludila") su jako izraženi kod anksioznog poremećaja. Puno anksioznih ljudi ili ljudi upravo sa GAP-om ispoljava takve simptome, misli i razmiÅ¡ljanja.

Duboko (naravno to je moje osobno miÅ¡ljenje kao laika) ali duboko vjerujem da kod tebe nema razloga za strah od Å¡izofrenije. No pokuÅ¡aj nekako razgovarati sa struÄnim osobama u vezi tih nekih drugih boljki koje te dovode do ovakvog straha i naÄina razmiÅ¡ljanja.

Nadam se da će još netko pisati i pružiti ti njegovo iskustvo vezano za tvoj problem. :)

Hvala puno I na odgovoru i na korekciji teksta. Sto vise citam vise e se bojim. Eto juce I prekjuce sam tripovala da taj unutrasnji glas osetim ne da cujem vec ga kao osetim u uhu kada razmisljam. Sama sebe zapitam da li sam stvarno tolika budala zaludan. Jer kada nestr radim, citam nemam takvih buba po glavi :)

Edited by M&M
"popravljen" emotikon :)

Ja mislim da si ti samo jako anksiozna.Imao sam dijagnozu shize jako dugo.Ne izgleda shizofrenija tako,ako mogu kao nestruÄnjak tvrditi.Onako laiÄki ću reći,ako mislite da imate shizofreniju,onda ju definitvno nemate,jer kad je osoba u psihozi ona te svoje psihoze nije svjesna.Ti sve propitkujeÅ¡,osluÅ¡kujeÅ¡ i jako si anksiozna,naravno popriÄaj sa psihijatrom.

Jer kada nestr radim, citam nemam takvih buba po glavi :)

Vidiš, upravo ovo što si napisala je krucijalno. :)

Dok Äitanje o nekim simptomima, znaÅ¡ pravilo, najzdraviji Äovjek će imati barem 70% simptoma svih boleÅ¡tina koje postoje ili su ikada postojale, hehe.

Jednom mi je doktorica opće prakse rekla, nemoj samo Äitati onaj papirić iz kutije lijekova jer ćeÅ¡ odjednom imati sve nuspojave lijeka koje su tamo pobrojane. :D

Ima nešto u tome.

Ovo me podsjeca na.. tako sam i ja osluskivao mislio da cu postati gay .(sreca 2b otiso ) :D.Palio bio spanjolske sapunice u 2 -3 sata po noci ,tako da je to samo strah a moze bit neuroza nisam siguran .Mislim da bi svak s tim problemima trebao procitat par knjiga na netu o vjezbama tijekom psihickih problema.

jer kad je osoba u psihozi ona te svoje psihoze nije svjesna.Ti sve propitkujeÅ¡,osluÅ¡kujeÅ¡ i jako si anksiozna,naravno popriÄaj sa psihijatrom.

Ovo apsolutno nije istina. Ovo si negde na internetu procitao ili su cuo od lekara. To je samo teorija koju su psihijatri ucili na fakultetima medjutim praksa je pokazala drugacije. Da iako onaj koji ima psihuzu a svestan ju je ipak je ima. Ja sam svestan svojih misli i psihoze i pored svega toga stoji mi f29 Moj savet bi bio da se ne opterecujete dijagnozom , nego da sledite upute i uzimate terapiju koju vam je propisao vas psihijatar. Kao i za vecinu bolesti mozemo reci kako se bolest moze ponoviti ,ali pri dobrom lecenju i redovnim kontrolama uvek su sanse znacajno smanjene

Ja sam tako citajuci medicinske knjige prelezao sidu, daunov sindrom, multipl sklerozu i infarkt sa 15 godina.

Nisam Baltazar proÄitao na netu ni Äuo od psihijatra, nego je to moje iskustvo i iskustvo svih koji su doživjeli psihozu i hodali sa mnom na grupu oboljelih od psihoze.

Tema je spojena sa temom identiÄnog naslova i sadržaja koju je Älanica juÄe otvorila.

Prvo da se izvinem jer sam otvorila jos jednu temu tj ovu i hvala sto ste ih spojili. Upravo sam procitala ovaj tekst.

"Jos jedan problematican i ustaljen simptom sizofrenije je tzv. "ubacivanje" misli. Naime, covek ima osecaj kao da njegove misli nisu njegove, kao da nisu proizvod njegovog uma, već da su nekako ubacene u njegovu glavu.

Ovo je takodje jedno cudno stanje za opisivanje, ali je veoma karakteristiÄno za sizofreniju. Stavise, osoba nema samo puki osecaj da njene misli nisu njene, već je potpuno ubedjena i sigurna u to da su joj misli ubacene u mozak od strane nekoga ili necega spolja. Cak postoje i slucajevi gde osoba tacno opisuje ko, kako i odakle joj ubacuje te misli u glavu, Å¡to cini ove simptome jos misterioznijim i interesantnijim, ujedno i joÅ¡ cudnijim.

Malo je reci da umirem od straha. Znate to sam danas zakljucila da kada se preterano samoposmatra, osluskujem ili sta vec toliko se zamrsim da se zapitam da li je to moj unutrašnji monolog ili su moje misli (mada znam da su jedno te isto) e sad u toku tog mog monologa koji ja sama pokrecem ponekad sebi govorim rec "noz" jer me je to pre plasilo pa sad vise radim kao da proveravam jel i dalje pali. Vise se ne plasim, ali mi se desava ovo iz teksta. Kada izgovorim tu recenicu "noz" ponekad kao da se fokusiram preterano u glavi i tada kao da nastupi zabuna u mojim mislima.

Osecam se tj imam sliku u glavi kao da mi neko kockicu stavlja u mozak kao u slagalicu i zapitam se da li sam to ja moje misli. Naravno da ih prepoznaje kao moje. To traje samo par sekundi. Da li je to pocetak ovog iz teksta? Samo ja nisam ubedjena da mi iko ista ubacuje u glavu to je bizarno i nije logicno i nije moguce. Ljudi toliko ste divni stvarno oprostite sto vas zasipam glupostima.

Edited by maza
Ispravljeni dijakritici, razdvojen tekst na pasuse radi lakšeg razumevanja. :)

Interesantno ti je da citas o shizofreniji, udubljujes se u tekst i onda se tripujes, to je klasika za sve studente medicine,

bice od tebe doktor.

Diplomirala sam pre 3 godine za fizioterapeuta. Ih ja da sam doktor kolege bi samo mene pregledale za svaku sitnicu.

Draga Nina nisam dr ali po tvom opisu ti si preplavljena strahom tjst jako si ankciozna plus hipohondrija....cim se bojis sizofrenije i psihickih bolesti veruj da je sa tobom sve u redu a to je zakljucak mog dr u nekim segmentima tvog pisanja pronalazim sebe jer se ja isto bojim ludila itd a kad covek ima vise vremena onda upravo to radi osluskuje sebe to i ja radim pa samoj sebi zagorcam zivot...ne plasi se nemas sizifreniju vec taj strah prevazidji radom il se zaokupi necim...druzi se...izlazi nemoj da te starost pita gde ti je bila mladost...:) i razmisljaj pozitivno jer sve sto radis sebi radis a mozes sebi i da pomognes...moc je u tebi....svako dobro

Imam isti problem, stalko se preslisavam da li su mi no misli dezorganizovane i okrecem se u busu da vidim da li haluciniram ili ljudi pricaju. a 2x sam radio psiho test i oba puta su mi rekli da nemam sizofreniju, a ja nikako iz glave da je izbacim.

Dva puta ponovljeno kompletno psihološko testiranje bi trebalo da ti predstavlja sasvim validan dokaz,Opsednuti...

Prema tome,Äinjenica je da nemaÅ¡ razloga za brigu.

Draga Nina,

Da li si zbog ovih strahova išla kod psihijatra? Verovatno bi pored lekova radila i psihoterapiju, kognitivno-bihevorijalna psihoterapija je meni mnogo pomogla kada je u pitanju jedan realan strah.

Ovde svako od nas može da podeli sa tobom svoje liÄno iskustvo, ali pored toga, moje miÅ¡ljenje je da ti je potreban i struÄnjak koji će ti pomoći u prevazilaženju tih strahova.

I molim vas objasnite mi kako da obrise ove iste komentare? Hvala i izvinite

Nemoj se ispriÄavati, nema potrebe za tim. :) Svakom se desi da ponekada opali dupli post, vrlo Äesto ti je to do samog foruma i njegovog softwarea a ne do Älanova foruma, stoga ne brini.

Na žalost, nemaš ni mogućnost brisati duple postove, to može samo netko iz admin tima, tako da samo opušteno, nama je to ipak "posao" zato i jesmo ovdje. :)

Hvala vam svima na odgovorima. Dozivam se polako pameti i polako prestajem sa raznim tripovanjima., Ali ljudi pomozite mi da zadnju glupost izbrisem iz glave.

Kada izgovorim tu recenicu "noz" (koja me je plasila) ponekad kao da se fokusiram preterano u glavi i tada kao da nastupi zabuna u mojim mislima.Osecam se na trenutak kao da ta misao nije moja kao da je neko usadjuje u moj um ili ponekad osecam prazno kao da je uzima. Zapitam se da li sam to ja. To traje samo par sekundi. I naravno da sebe prepoznam. Jer sam svesna da sam to ja pokrenula, rekla u sebi tj pomislila. Citala sam o "umetanje" I "oduzimanju" misli kod sizofrenije I sa tim sa povezala., Ali da je to tako zar bi to trajalo u kratkim serijama i to baš kada ništa ne radim i kada sama sebi serviram to? Imam tu gadnu naviku da proveravam da li me je intruzivna misao posla. Pa ponavljam u sebi rec" noz" da vidim da li je i dalje aktivno.

Ma,nenormalno si anksiozna,ako ne vjerujeÅ¡,odi psihijatru,ispriÄaj mu,pa ćeÅ¡ Äuti odgovor.

Meni ovo pomalo "miriše" i na neke naznake opsesivno-kompulsivnog poremećaja...

(ako ne znaš šta je to,Nina2016,svejedno se ne brini jer to nije ni najmanje opasno,iako je na momente neopisivo iritantno i onesposobljavajuće).

Pa to sam i ja rekao,sve je to aksioznost velika, i taj OKP.

Slicno mi je bilo pre 4 godine isto sam bila dugo vremena sama. Pa sam fantazirala sta ako se ubijem, skocim sa terase, pa sam se pitala koja je razlika izmedju unutrasnjeg glasa I misli i kada koristimo unutrasnji glas, a kada misao i gomilu drugih gluposti. To je bilo i proslo. Desava mi se da kao i tada slabo jedem i tada osecam cudan osecaj u zelucu. Mene ovo samo nervira. Svesna sam da sam to ja, da su to moje misli koje sama pokrenem. Kao da sama sebe pravim mentalno bolesnom.