Jump to content
Depresija Forum
Brana

Elektronski recept

Recommended Posts

Pozdrav,

vidim da se zavrtela prica o elektronskom receptu i negde sam procitala da ce do jula 2019 papirni biti izbacen iz upotrebe... Sta to znaci za nas koji posecujemo psihijatra po privatnim ordinacijama? I koji bas zbog toga ne zelimo da se znaju nasi privatni, zdravstveni problemi?

Nista. Ici ces u apoteku samo sa zdravstvenom knjizicom a farmaceuti ce videti u sistemu koje lekove podizes.

Tema je iz podforuma "Antidepresivi" prebaÄena u "LeÄenje i oporavak".

Elektronski recept važi dva meseca i kao što lighting kaže-lekovi se podižu u apoteci, dodala bih samo da to već postoji..jedino što se po dobijanju recepta, sada taj recept nosi u apoteci-sledećeg meseca se ide samo sa zdravstvenom knjižicom.

Kod nas već par godina. :)

Moje je naruÄivanje lijekova - Nazovem sestru od doktorice, ona poÅ¡alje to ljekarni. S obzirom da mi je vlasnica one u kojoj ja podižem lijekove skoro pa kućna prijateljica, samim time sam i dobar sa curama koje tamo rade, nazovem i njih sat/dva kasnije i pitam da li su lijekovi sjeli. ProÅ¡ećem se, podignem.

Meni je idealno, jer svoju doktoricu opće prakse više i ne pamtim kako izgleda. :D

Malo je tricky jedino kada im padne cijeli sustav ali ni to nikada nije na viÅ¡e od par sati, shit happens, no bolje i to nego Äekati po ambulantama. ;)

DapaÄe, kod nas je i naruÄivanje već uvelike elektronsko, da i na kontrolu opet trebam, isto samo nazovem sestru ona me naruÄi ja u dogovoreni termin budem na kontroli.

Definitivno ima svojih prednosti. :)

Be green, keep it on the screen (Äuvajmo naÅ¡e Å¡ume). :lol:

A sta je sa stranom da kod nas mentalni poremecaji nisu prihvaceni kao nesto "normalno"? Vise puta sam se susrela sa ovom diskriminacijom, kako zbog panicnog poremecaja, tako i zbog depresije, a da ne pricam o tome da npr. mozda i takav sistem sve na izvolte moze imati ogranicenja u smislu zloupotreba prilikom provera za odredjena radna mesta i slicno? Uostalom, to je i jedan od razloga zasto sam privatno isla kod lekara. Kada kazem kod nas, mozda generalizujem ali mislim generalno na Balkan.

Nije, Äak ti lakÅ¡e papir doÄ‘e u ruke u Äije ne bi smjelo.

Ovo elektronski je iskljuÄivo izmeÄ‘u ljekarsko-ljekarniÄkih (apotekarskih) krugova. Naravno da postoji elektroniÄka zaÅ¡tita, Äak mora biti i pojaÄana prema zakonu jer su tu i Å¡ifre lijekova i svaÅ¡ta joÅ¡.

Puno lakÅ¡e će tvoj nalaz vidjeti netko tko ne bi trebao ili će ga tvoja lijeÄnica pokazati nekome nego Å¡to se trebaÅ¡ bojati ovakvog oblika izdavanja ljekova ili naruÄivanja na kontrole.

Ide Äak i do te mjere da kada ja nazovem apoteku da li su mi sjeli lijekovi, apotekarka samo kaže jesu li ili nisu ali nema Å¡anse da spominje nazive ljekova, jednom sam pitao zaÅ¡to je to tako jer onda ne znam da li mi je lijeÄnica baÅ¡ sve napisala, odgovor je bio da ona ne smije izgovarati nazive lijekova jer su to privatne informacije tko koje lijekove pije.

Tako da mislim kako se nebi trebala brinuti. :)

Nije, Äak ti lakÅ¡e papir doÄ‘e u ruke u Äije ne bi smjelo.

Ovo elektronski je iskljuÄivo izmeÄ‘u ljekarsko-ljekarniÄkih (apotekarskih) krugova. Naravno da postoji elektroniÄka zaÅ¡tita, Äak mora biti i pojaÄana prema zakonu jer su tu i Å¡ifre lijekova i svaÅ¡ta joÅ¡.

Puno lakÅ¡e će tvoj nalaz vidjeti netko tko ne bi trebao ili će ga tvoja lijeÄnica pokazati nekome nego Å¡to se trebaÅ¡ bojati ovakvog oblika izdavanja ljekova ili naruÄivanja na kontrole.

Ide Äak i do te mjere da kada ja nazovem apoteku da li su mi sjeli lijekovi, apotekarka samo kaže jesu li ili nisu ali nema Å¡anse da spominje nazive ljekova, jednom sam pitao zaÅ¡to je to tako jer onda ne znam da li mi je lijeÄnica baÅ¡ sve napisala, odgovor je bio da ona ne smije izgovarati nazive lijekova jer su to privatne informacije tko koje lijekove pije.

Tako da mislim kako se nebi trebala brinuti. :)/>

Mene je apotekarka pitala jednom kad sam za majku uzimala deo lekova "a sta cemo sa TIM i TIM lekom, njih sada necete kupovati?" A iza mene red kupaca. Druga stvar je i u tome da ti kad kod nas u apoteci cekas na red, bez ikakvih problema vidis sta ko od lekova kupuje zato sto se lekovi ili daju preko saltera pacijentu da ih stavi u torbu, ili ih spakuju u kese koje su providne.

Ja već godinama kupujem lekove na recepte i bez njih ( kad lekarka napiše jednu kutiju a potrebne su mi tri, npr Ksalola za mesec dana ) i zaista nikada nisam imala nikakve probleme...u istoj apoteci..Beny..

E recept ima tu prednost jer ne mora svakog meseca da se zakazuje kod lekara, već na dva, ukoliko se uzimaju samo recepti. Biće još bolje kad lekari budu automatski povezani sa apotekama.

Za sad postoji samo mogućnost da lekar opÅ¡te prakse pored uputa može u nekoj ustanovi da zakaže pregled ili kontrolu, kod kardiologa, neurologa..i ukoliko to nije u okviru Doma zdravlja, već na primer na KliniÄkom centru ili VMA na uputu lekar napiÅ¡e datum za kada je i u koliko sati zakazan pregled- ukoliko se to radi u samom Domu zdravlja, ne dobija se uput.

Mene je apotekarka pitala jednom kad sam za majku uzimala deo lekova "a sta cemo sa TIM i TIM lekom, njih sada necete kupovati?" A iza mene red kupaca. Druga stvar je i u tome da ti kad kod nas u apoteci cekas na red, bez ikakvih problema vidis sta ko od lekova kupuje zato sto se lekovi ili daju preko saltera pacijentu da ih stavi u torbu, ili ih spakuju u kese koje su providne.

Siguran sam da ima i toga, nekako je to stvar etike ili barem taktiÄnosti ljekarnika.

Koliko vidim, u mnogim naÅ¡im ljekarnama već postoji ona "žuta linija" kao u bankama tako da se drži neko poÅ¡teno rastojanje izmeÄ‘u onog koji trenutaÄno preuzima lijekove i onog prvog u redu koji je iza njega.

Elektronski recept vazi 6 meseci,ali nezgodno je ako lekar menja cesce terapiju.

Meni nije nezgodno. Dr. Promjeni terapiju, poÅ¡aljem lijeÄnici O.M. i dizem novu terapiju u ljekarni.

Vidim da je neke stid da drugi znaju koje lijekove dižu. Ja ne marim za to.

Meni ide na živce kad mi netko puÅ¡e za vrat. Neki se Äak naslone, baba me gura torbom, E zato popizdim totalno i izderem se na njih. NećeÅ¡ preko mene! Jel ti jasno? Ajmo, razguli dva metra u rikverc! Odjebi od mene sa svojim virusima, idi puhat kroz prozor!

Išla sam danas kod lekara opšte prakse. Od 01.03.2019. uveden je elektronski recept, važi 6 meseci ili do promene terapije, kada mora da se dođe kod lekara da bi promenio terapiju..Sve mi je danas objasnio dr koji je menjao moju lekarku.

Lekovi se uzimaju i kupuju u apoteci u koju se obiÄno ide, ali može da se ide i u druge apoteke, po njegovim reÄima.

Pošto menjam Dom zdravlja onda je dao terapiju samo za mesec dana.

Btw, i ja se sliÄno kao MaÄak ponaÅ¡am u apoteci, ako mi neko diÅ¡e uz vrat.

Hm, daj Boze da to tako funkcionise... Ipak namece se dosta pitanja od lakseg postupka ogranicavanja poslovne sposobnosti i druga pravna pitanja i ogranicenja koja me ne bi cudila.

Brano..da bi neko bio liÅ¡en poslovne sposobnosti, mora da ima težu demenciju, težu psihiÄku bolest..da je preživeo moždani udar i da ne može da govori i stara se o sebi..

Ne znam na koja druga pravna pitanja misliš..ali to ne bi smelo da ima neke veze sa ovim elektronskim receptom.

jel zna neko da li posle godinu dana lecenja kod specijaliste lekar opste prakse moze i bez izvestaja da prepise terapiju, negde sam to procitao, da me ubijete ne znam gde

" ÄŒlan 14

Lekar za potrebe primene leka u dužem periodu, odnosno za pacijenta sa hroniÄnim oboljenjem i ustanovljenom terapijom lekom istog internacionalnog nezaÅ¡tićenog naziva istog farmaceutskog oblika i jaÄine, a na osnovu struÄne procene zdravstvenog stanja pacijenta i farmakoloÅ¡ko-terapijskih karakteristika leka i prirode bolesti, propisuje lek za obnovljivo izdavanje, i to do prve sledeće kontrole, a najviÅ¡e za Å¡est ponovljenih izdavanja.

Recept za obnovljivo izdavanje važi za period oznaÄen na receptu, a najviÅ¡e Å¡est meseci od dana propisivanja leka.

Lekar propisuje lek za obnovljivo izdavanje oznaÄavanjem "repetatur" i unoÅ¡enjem broja ponovljenih izdavanja leka na taj recept i koliÄine leka koja je potrebna za leÄenje za period koji odgovara jednokratnom izdavanju leka, a najduže za period od 30 dana.

Ako dođe do promene zdravstvenog stanja pacijenta kome je lek propisan za obnovljivo izdavanje ili nastanu druge okolnosti zbog kojih je potrebno izmeniti propisanu terapiju, lekar poništava recept propisan za naredni period i propisuje odgovarajuću terapiju pacijentu.

Magistralni, odnosno galenski lek može da se propiÅ¡e za obnovljivo izdavanje u skladu sa st. 1-4. ovog Älana. "

Ovaj poslednji pasus nema veze sa našim lekovima.

Ovaj Propis važi od prošle godine.

Moja mama ima anginu pektoris, reumu i diskus herniju i zbog toga uveÄe popije najmanju dozu Bromazepama. Lekarka opÅ¡te prakse joj je ranije prepisivala lek na osnovu izveÅ¡taja od pre par godina, ali krajem proÅ¡le godine mama je morala kod psih u Dom zdravlja jer lekarka je rekla da mora da ima izveÅ¡taj na svakih 6 meseci.

To je znaÄi to, deo iz ovog Propisa.

Gazdarice, nacin na koji obrazlazes post mi govori da si mozda koleginica-pravnica? Doduse, ja sam sad otisla u neke druge vode...

Brano, nisam pravnica, ali sam 18 godina radila u organu državne uprave i imala sam priliku da Äitam sve zakone i podakta tih zakona..i lako mi je na netu da doÄ‘em do njih..

Imam joÅ¡ tu profi deformaciju da Äitam nove zakone, posebno one koji me zanimaju.

Aha, pa necu da skrecem sa teme ali vidim da si u jednom postu se pozvala na izvore i obrazlozila fino kao da si sastvaljala podnesak. ;).