Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Opsednuti lik

pocetak shizofrenije, kako dalje?

Recommended Posts

@maza pa dobro, upravu si jednim delom, aki to ne mora da bude tako ekstremno, da bi bila shizofrenija, posebno ne na pocetku bolesti.

@Uzimam serotax 20mg, lorazepan 3x 2,5mg i olanzapin 10mg. doduse, sad sam 3 dana bez lekova jer moram da se cimam do studentske poliklinike po recept, a radim od 2 do 10, a mojoj doktorki je popodne smena.

Koliko ti inaÄe trenutno imaÅ¡ godina,Opsednuti?

(nadam se da ne ispitujem previše :sleep:)

Rođaka ima dezorganizovanu shizofreniju. To je jeziva i retka stvar. Opsednuti, svakako TO nemaš.

Koliko ti inaÄe trenutno imaÅ¡ godina,Opsednuti?

(nadam se da ne ispitujem previše :sleep:)

To i mene zanima.

Moram ti reći samo joÅ¡ jednu stvar...Naime,povedi raÄuna da ubuduće ne praviÅ¡ tolike praznine i preskoke u uzimanju propisane terapije! :oioi: Jedan dan nekako i može da proÄ‘e (mada Äak i to treba izbegavati),ali praviti pauze od po tri dana je ipak previÅ¡e...

Hvala na ohrabrenju, ne znam sta cu, ne znam sta mi je, na lakon poslu pravim dosta greska,imam kognitivne probleme, a poticem iz fakultetski obrazovane familije i uvek sam vazio za pametno dete/momka. sad sam glup ko tocak, nemam vise stavove ni o cemu, jedva pricam itd. nemam halucinacije, ali cudno mi je da je ovo sve od depresije ili tako neceg, opet nemam te klasicne simptome shizofrenije. bas sam u pat poziciji, osecam se tupo, celi zivot mi je postao nekako besmislen,prazan, tup, kuda god da pogledam ne vidim nista, razmisjanja autisticna. Niko osim mene ne zna koju ja maglu i dim od zivota zivim, sve je nekako zbrkano, konfuzno, besmisleno. Ne mogu uzivati ni u cemu. ma uzas, nedao bog nikome. ovo nije zivot ovo je ne znam ni ja sta. Imam suicidalne misli redivno, ali muda nemam ubiti se, zbog glupog instinkta za samoprezivljavanje.

Nije iskljuÄeno da je tebe zapravo "spucala" depra,ali da ti je iz nekog razloga poražavajuće da samom sebi priznaÅ¡ da bolujeÅ¡ od neÄega takvog...Naime,postoje ljudi koji "depru" pogreÅ¡no vide kao znak karakterne slabosti (Å¡to je naroÄito rasprostranjeno uverenje kod osoba muÅ¡kog pola),te stoga imaju sklonost da negiraju i potiskuju njene simptome,sve dok oni ne narastu do te mere da poÄnu da ih ometaju Äak i u obiÄnom,svakodnevnom funkcionisanju.

Prema tome,sasvim je moguće da ti zaista boluješ od "depre",ali da nisi u stanju da sa dovoljnom jasnoćom identifikuješ njene simptome.

bolovao sam ja i od depre i od anksioznosti i ocd-a i mogu ti reci da ova disfunkcionalnost, magla u glavi i emotivno-dozivljajna tupost ne lice na to, mozda sam sad u vecoj depri,ali mi je smesno da ovo u cemu sam ja nazovem deprom.

disfunkcionalnost, magla u glavi i emotivno-dozivljajna tupost

A da to možda sluÄajno jednim delom nisu i neželjene propratne pojave Olanzapina kojeg pijeÅ¡ (just guessing)? :huh2: PokuÅ¡aj da se prisetiÅ¡ da li ti se je stanje pogorÅ¡alo kada si otpoÄeo sa terapijom ovim lekom u odnosu na period kada joÅ¡ uvek nisi bio poÄeo da ga koristiÅ¡...

Od kako koristim Olanzapin, a to je od oktobra prosle god, smanjena je anksioznost, a povecana je ta magla, sad moguce je i da je od leka i da nije.Naprimer, sad ga 3 dana nisam uzeo, ali magla se idalje ne dize, mozda treba da sacekam jos, ali najbolje je da se posavetujem sa lekarom.

Otkad je nastao ovaj topic imao si dovoljno vremena provjeriti svoju dijagnozu, naći dobru terapiju i osjećati se sve bolje. Ne vidim više smisla da mi tebe uvjeravamo da nemaš a ti ponovo provjeravaš itd.

Meni se sve viÅ¡e Äini da nas trolaÅ¡. I to da imaÅ¡ 13 godina ti je ozbiljan kompliment jer klinac od 12 godina bi do sad već dobio nalaz i terapiju, drugo miÅ¡ljenje, treće a i peti i već bi bio siguran u svoju dijagnozu. ImaÅ¡ psihijatre, psihologe, testiranja pa znaÅ¡ bar otprilike gdje si.

Za mnoge simptome mi svi možemo reći da ih imamo ali je pitanje koliko su izraženi i kako.

Ja ne znam kako bi ti mi mogli bolje pomoći a da te ne uvjeravamo da neÅ¡ta vjerojatno nemaÅ¡ jer to oÄito nema smisla.

Optereti mozak nekom dobrom igrom, Å¡alom, hobijem.

Pa da,ali sve je to na neki naÄin povezano jedno sa drugim...Naime,da bi znao kako se tretira tvoje stanje,moraÅ¡ (makar onako,okvirno gledano) znati u koju grupu psihijatrijskih dijagnoza ono spada. Eto,o tome se ovde (izmeÄ‘u ostalog) radi...

Spomenuo si da tvoj psihijatar (iz nekog razloga?) nije iskljuÄio mogućnost psihoze...Meni je to pomalo Äudno,da budem iskrena,s obzirom da su doktori u najvećem broju sluÄajeva već pri prvom pregledu naÄisto sa time da li imaju posla sa psihotiÄnim pacijentom ili ne (a i ako pomisle da možda imaju a da nisu baÅ¡ uvereni u to,u svakom sluÄaju mi ne deluje baÅ¡ profesionalno da to otvoreno i saopÅ¡tavaju pacijentu ukoliko već nisu stoprocentno sigurni,a da pri tome jako dobro znaju da će takva izjava pacijenta "istriggerovati" na najjaÄe)...Tako da mi je takvo ponaÅ¡anje tvog psihijatra zaista ostalo malÄice nejasno.

Da li nam možeš reći kada si poslednji put bio na redovnoj kontroli,i da li ti je doktor tada napisao iste one dijagnoze kao kada si i prvi put bio kod njega (ili je u međuvremenu nešto menjao)? :flower:

Manje Äitaj po internetu. ImaÅ¡ Äist okp. PoÄni sa nekim hobijem. UÄi jezike, idi na neki kurs, sport. I ponavljam dokon mozak Ä‘avolje igraliÅ¡te. Eto ja nisam zaposlena, nemam puno prijatelja i primetila sam kada suprug rade, a ja sam ceo dan u kući, a ne radim niÅ¡ta kreću razne opsesivne misli i gluposti. Eto nisam skrenula. Bitno je sebe zauzeti bilo kakvim poslom.

Na redovnij kontroli sam poslednji put bio pocetkom aprila dg: f42, f41,f29 (rekao je da je to ,,usluzna,, dijagnoza), pre sam imao samo f42. E sad malo o nekadasnjim neurozicama, eto spiska koje sam neurozice pobedio: bio sam kod psihijatra prvi put kao malo dete sa 5 godina, tad sam bio opsednut sijalicama, ali sam uzivao u tome, gledao bih sijalice i davao bih im imena, moji su mislili da to nesto nije uredu, pa su me odveli kod psihijatra koji je zakljucio da je sve uredu ko sto je i bilo.

zatim sa 10 godina, kad me mucio neki cudan osecaj da se stvarnost izmenila, ali to je trajalo samo nedelju dana i nastavio sam da zivim svoje srecno detinjstvo u kome je jedino sta je bilo lose je bio moj cale, alkoholicar.

pa sa 12 godina, kad nisam mogao da spavam jer sam imao strah od toga da ne mogu da se uspavam i plasio sam se mraka (onog sto je u mraku), i to je kroz par godina proslo,pa sam spavao ko beba, pobedio sam neurozu.

zatim sa 15 godina kad sam imao opsesivne misli o tome da sam sam na svetu i da je sve deo moje maste, da stvarnost ne postoji. bio sam svestan koliko je to iracionalno, al me opet mucilo. uz puno drustva, ekskurzija zabava i tabletice zolofta i to je proslo. super sam funkcionisao i lepo se zabavljao.

sa 17 godina sam bio kod psihijatra, jer sam zbog neopravdanih izostanaka i blejanja sa drustvom ispred skole kad su casovi i kasnjenja na iste bio u dnevnoj bolnici za adolescente. posle nedelju-dve sam odustao od toga jer sam smatro da mi nista ne fali i da sam samo neodgovoran.

i konacno pre godinu ipo na pocetku 22-ge sam bio depresivan i imao opsesivne filozifske ruminacije o svom identitetu,pa sam bio kod psihijatra. od tad pa do sad meni se licnost raspada(posebno u poslednjih 6-7 meseci. Znam sta su neuroze imao sam ih ceo zivot, njih i pijanog caleta koji nas je maltretirao, sve sam to proso, samo ovu maglu i raspadanje licnosti NE MOGU!

@Nina jedino sto je kod mene ,,okp,, je zamisjanje drugih glasova, tj kad vodim unutrasnji monolog nametne mi se drugi glas, pa ispadne kao da razmisjam kroz nekog drugog. Za okp je potreban strah, a strah od shizofrenije uveliko vise nemam jer sam ubedjen da je imam.

nije ni bitna j***na dijagnoza, nista ona ne menja. moja licnost se raspala i bez i sa shizofrenijom

@Nina jedino sto je kod mene ,,okp,, je zamisjanje drugih glasova, tj kad vodim unutrasnji monolog nametne mi se drugi glas, pa ispadne kao da razmisjam kroz nekog drugog. Za okp je potreban strah, a strah od shizofrenije uveliko vise nemam jer sam ubedjen da je imam.

TaÄno je da anksioznost i OKP u suÅ¡tini uvek idu jedno sa drugim,ali poenta je u tome Å¡to je svrha prisilnih misli upravo u tome da suzbiju (iliti-eliminiÅ¡u) nepodnoÅ¡ljivo osećanje anksioznosti koje obolelog pojedinca konstantno muÄi...Prema tome,nije iskljuÄeno da su tvoje prisilne misli o unutraÅ¡njim glasovima (koji ti se mimo tvoje volje konstantno "nameću") nastale upravo sa svrhom da bi "anulirale" neke sasvim druge anksiozne misli (koje u samom svom korenu uopÅ¡te ni ne moraju biti vezane za strah od Å¡izofrenije kao takav).

Nije nepoznanica da je OKP jedan od najkomplikovanijih (ako ne i najkomplikovaniji) među neurotskim poremećajima.

Ako ubedimo sebe da je ono od Äega strepimo gotova, ostvarena i potvrÄ‘ena stvar, to je jedan od naÄina da izaÄ‘emo iz tog straha, strepnje, negativnih iÅ¡Äekivanja. Ne baÅ¡ najsrećniji mehanizam odbrane.

To je ono kad rezultati ispita joÅ¡ nisu izbaÄeni, ali vi Äujete uvek nekoga da govori: "Gotovo je, sve je gotovo, ja sam pao ispit, znaÄi pao sam i godinu, to je Äinjenica, nema Å¡ta ni da gledam oglasnu tablu, sad moram da vidim Å¡ta ću da dalje, gde da naÄ‘em posao za samofinansiranje."

Dakle, kolega ne može više da podnese da prolazi kroz tu agoniju, i on kao mehanizam odbrane sebe ubeđuje da se najgori mogući scenario zapravo već dogodio, kako više ne bi morao da strepi da li će se taj scenario ostvariti ili ne.

Dajem primer koji može da služi generalno. Ako posluži ikome.

Ja uvek zamisljam najgore a nadam se dobrom, pa kako go da ispadne bolje je od najgoreg.. Ali par puta sam se zajebala, ispalo je da i od mog najgoreg ima gore.

@archaic_tiger slazem se da anuliraju, ali pitanje je sta tacno. Mada verujem da je to zamisjanje drugih glasova, podsvesno kopiranje drugih osoba, zato je to i tako strasno,Jer ispada kao da razmisjam na nacin kao ta druga osoba, cak je i sadrzaj tih misli slican tome sta bi ta druga osoba rekla.te druge anksiozne misli bi mogle biti strah od gubitka prijatelja, strah od odbacivanja, strah od toga da ispadnem glup. Doduse, cesto mi je tesko razmisjati o bilo cemu sem o jako banalnim i dosadnin stvarima i to me daleko vise brine nego bilo kakvo moje anksiozno razmisjanje. vise me brinu nedostaci, nego dodate, produktivne stvari, ako me razumes. jer nedostatak razmiajanja, o produktivnim,pa i o stvarima koje nas brinu nas cine vise nefunkcionalnim nego anksioznost,npr ja ako ne mogu da razmisjam razmisljam o sociologiji, ne mogu ni sa je ucim. ako ne mogu da razmisjam o onome sto mi nwko kaze, ne mogu da vodim konverzaciju itd...

@Maza Uvek mi je palila ta fora,to se zove paradoksalna namera. plasio sam se da ne mogu da zaspim i zbog toga nisam spavao, pa sam ubedio sebe da ne moram da spavam, pa sam spavao ko beba. i jos brda toga. Ne moram da se plasim shizofrenije, zivot mi isti, plasio se ili ne.Taj kolega moze samo da se odusevi kad vidi da je ipak prosao ispit ili da se ne razocara. Bitno je dal se trudio da prodje ispit.

evo opet mene,dugo nisam smarao i trolovo ovde. treci put sam psihotestiran i doktor mi rekao da moj slucaj ima elemente psihoze i dao mi dg f23.sad trenutno nemam taj papir kod sebe,ali u jednom delu kaze: ,,percepti su cesto idiosinkraticni tj distorzije realnosti.ovakav model kognitivnog funkcionisanja (inkonzistentnost i dezorganizovanost) jeste odlika psihoticnog,a dobro je sto nije pracen sumanutom ideacijom,,. Sad ne znam koju psihozu imam i sta ovo znaci?,

Prepuklo čoveku,jer ne zaboravi-i on je ljudsko biće (mislim na tog lika koji te je testirao)...Rekao je samom sebi: "Daj Bože da se ova agonija konačno već jednom završi",te je na kraju pristao da napiše bilo šta što je potrebno u očajničkom pokušaju da nekako spase sebe i svoje živce.

Drugim rečima,Opsednuti,ovaj poslednji deo koji kaže "proces mišljenja nije praćen sumanutom ideacijom" u prevodu znači da ne boluješ ni od jednog oblika psihoze.