Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Opsednuti lik

pocetak shizofrenije, kako dalje?

Recommended Posts

Taj lik koji me testirao me je video samo jednom u zivotu,tako da nije moglo da mu prepukne. nemam sumanute ideje,ali sumanute ideje nisu jedina stvar kod psihoze, a sudeci po rezultatima testa,nazalost imam neki vid iste.

Kako bi ti "svojim rečima" (da se tako izrazim) opisao svoju potencijalno psihotičnu simptomatologiju,a koja ne uključuje sumanute ideje?

Drugim rečima,koji su to konkretno simptomi koji te nevode da veruješ u to da zaista imaš F23 (a vidim da spominješ dezorganizovanost i neku vrstu nekonzistentnosti u nečemu,pa onda da ti ličnost više nije ono što je nekada bila itditd)...Malo sve to zvuči nejasno i isuviše uopšteno (ako me razumeš),pa možda ne bi bilo loše da nam sve te simptome malo konkretnije približiš (tj.preciznije i detaljnije opišeš,možda da daš neki primer iz svakodnevnice ili tako nešto)?

Dakle,postoje li neke konkretne/svakodnevne situacije u kojima ti kod sebe primećuješ bilo kakvu nekonzistentnost/dezorganizovanost u misaonom toku?

Dešava li ti se da ponekad samog sebe "uhvatiš" u nekom dezorganizovanom misaonom procesu ili tome slično? :huh2:

Ima stvari koje su pokazane na testu i simptoma koje ja licno primecujem i tumacim, na testu je pokazana slabost ego granica,inkonzistentnost misjenja i dezorganizovanost. Ja to ne primecujem kod sebe, nemam uvid,a i tesko da imam konkretan primer,mozda recimo, kad gledam film ne mogu lepo da sastavim sta se tu izdesavalo,pa ne umem da ga prepricam. ono sto ja primecujem je npr:da vecinu svojih misli nisam svestan,stalno se preslisavam sta sam mislio i cesto ne mogu da se setim, tesko mi je da odrzim misaoni tok, misli mi lete,osecam se poprilicno tupo i odsutno. Nemam stav skoro niocemu, nemam zelje volje ni motivacije ni zasta, zivim prazan zivot i ocajno funkcionosem,sto bi reko psihijatar ispod neurotskog nivoa.regresija neverovatna i totalna konfuzija zelja,misli i osecanja.dakle sve je lose osim sto nemam tih sumanutih ideja i halucinacija.Daleko gore nego ikad u zivotu.

Opet je uopsteno, inace dezorganizova mi je nekakav model kognitivnog funkcionisanja, a misli su,pise u izvestaju po formi uredne. I znam da ovo sto pisem ne zvuci kao psihoza, ali ne umem bolje objasniti. morao bi neko da bude u mojoj kozi i da izgubi svoje kapacitete da bi znao kako mi je

napomenuo bih i da mi ljudi oko mene deluju agresivno i opasno po moju psihu i da se jako plasim socijalnih interakcija.

ne mogu da čitam devet stranica...

psihoza je kad izgubiš dodir sa realnošću na nekoliko vrlo tipskih načina (proganjanje, ideje odnosa, veličine itd)

nema tu neke filosofije

ako imaš samo dezoragnizovanost MOŽEŠ  dobiti dg šizofrenije po novim kriterijumima

al šta će ti ta dg?

današnji lekovi ne leče tvoje simptome tako da...

pokušaj sa nootropicima! noopept racetami kojekakve gljive i biljni ekstrakti itd

meni je to jedino pomoglo za moju kognitivnu disfunkciju

On 5/24/2019 at 11:24 PM, Opsednuti lik said:

Na redovnij kontroli sam poslednji put bio pocetkom aprila dg: f42, f41,f29 (rekao je da je to ,,usluzna,, dijagnoza), pre sam imao samo f42. E sad malo o nekadasnjim neurozicama, eto spiska koje sam neurozice pobedio: bio sam kod psihijatra prvi put kao malo dete sa 5 godina, tad sam bio opsednut sijalicama, ali sam uzivao u tome, gledao bih sijalice i davao bih im imena, moji su mislili da to nesto nije uredu, pa su me odveli kod psihijatra koji je zakljucio da je sve uredu ko sto je i bilo.

zatim sa 10 godina, kad me mucio neki cudan osecaj da se stvarnost izmenila, ali to je trajalo samo nedelju dana i nastavio sam da zivim svoje srecno detinjstvo u kome je jedino sta je bilo lose je bio moj cale, alkoholicar.

pa sa 12 godina, kad nisam mogao da spavam jer sam imao strah od toga da ne mogu da se uspavam i plasio sam se mraka (onog sto je u mraku), i to je kroz par godina proslo,pa sam spavao ko beba, pobedio sam neurozu.

zatim sa 15 godina kad sam imao opsesivne misli o tome da sam sam na svetu i da je sve deo moje maste, da stvarnost ne postoji. bio sam svestan koliko je to iracionalno, al me opet mucilo. uz puno drustva, ekskurzija zabava i tabletice zolofta i to je proslo. super sam funkcionisao i lepo se zabavljao.

sa 17 godina sam bio kod psihijatra, jer sam zbog neopravdanih izostanaka i blejanja sa drustvom ispred skole kad su casovi i kasnjenja na iste bio u dnevnoj bolnici za adolescente. posle nedelju-dve sam odustao od toga jer sam smatro da mi nista ne fali i da sam samo neodgovoran.

i konacno pre godinu ipo na pocetku 22-ge sam bio depresivan i imao opsesivne filozifske ruminacije o svom identitetu,pa sam bio kod psihijatra. od tad pa do sad meni se licnost raspada(posebno u poslednjih 6-7 meseci. Znam sta su neuroze imao sam ih ceo zivot, njih i pijanog caleta koji nas je maltretirao, sve sam to proso, samo ovu maglu i raspadanje licnosti NE MOGU!

Ja imam Okp  i dan danas pojavile su se iznenada to je bilo pre 18 godina neke misli o gresnosti,strah od Božije kazne i sta ti ja znam recimo proveraveravanje da li je šporet ugasen,pranje ruku kao strah od zaraze(o da izgleda da to nije okp na trenutnu situaciju) e kasnije se 2016 godine se pojavila prvo depresija,visok nivo anksiozmosti i na kraju psihoza.Bio u bolnici pio lekove o depresiji mogu da kazem ukratko put do pakla i nazad toliko.Sto se same psihoze tice lekove sam pio i onda mi je sinula ideja da prestanem da pijem lekove posle nekih mesec dana sam bio kao nov,nemoj da mislis ili neko ovde na forumu da ja nekog savetujem da ne pije lekove samo smatram da lekovi maskiraju problem

Samo ću jedno reći - kod shizofrenije nema uvida u dekompenzovano stanje, već je sve kao čudno tako reći, ali SHIZOFRENI retko kad shvate da su bolesni, dok su paradoksalno sasvim u stanju na drugima da uoče da su mentalno bolesni.