Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Opsednuti lik

moja laicka hipoteza o nastanku shizofrenije.

Recommended Posts

u adolescenciji svako trazi sebe, identifikuje se sa vrsnjacima i poznatim licnostima itd, preuzima inicijativu za ono sto voli i ono sto mora i tako jaca svoj ego i stice identitet. pod raznim stresovima i povecanom vulnerabilnosti na stres,osoba dozivljava krize identiteta, zbog koje se razvijaju neuroze, koje mogu da se izlece jer osoba idalje tu poseduje odredjene snage(odbrambene mehanizme) koje je stite u odrzanju testiranja realnosti, dok kod osoba sa manjkavoscu ti odbrambeni mehanizmi su neefikasni pa se vremenom prvi simptomi ispolje. ti simptomi imaju odredjeni patern kamo se ispoljavaju i kad bi se delovalo na taj patern, mozda bi i medicina napredovala. prvo su deluzije: ja verujem da one naataju kao podsvesni pokusaj da shvati realnost i tesko ih je kontrolisati jer se one proizvode u stanju svesti kad je misjenje zamagljeno, pa pacijenti sami ne mogu da dodju do toga, vazno je kapirati da se netrebamo prepustati maglovitim mislima jer verujem da kroz tu maglu deluzija i nastaje. 2. su halucinacije koje su nista drugo do potisnuti misaoni sadrzaj koji se javlja u zvucnom obliku i komentarise pacijentovo ponasanje. da bi osoba imala halucinacije ona prvo mora da bude u foggy misaonom procesu i u stanju visoke sugestibilnosti, dakle te halucinacije ne dolaze same od sebe, nego su potrebni preduslovi da se pojave, a to su,: siromastvo misjenja i ideja, foggy misli, povisena sugestibilnost itd. nastavicu pod sledecim udarom inspiracije

takodje je zanimljivn i taj fenomen da shizofrenicari izmisjaju nove reci. to nije nista drugo do pokusaja racionalizacije foggy brain procesa. njihova nepaznja i manjak interesovanja se gubi bas zbog prepustanja u taj svet iracionalnih foggy misli kojima je osoba opsednuta i koje formiraju deluzije

taj foggy brain proces i formira sve psihoticne simptome, bitno ga je rano prepoznati i zaustaviti proces. foggy brain proces je zamena za apstraktno misjenje kod zdravog coveka, medjutim zdrav covek vrlo dobro zna kako je dosao do tog razmisjanja,a nezdrav ne

.podelite vase misjenje o ovome, hajde da debatujemo o nama najaktualnijem problemu u zivotu.

Opsednuti,

Jako, jako malo znam o psihozama. Po nekim istraživanjima, depresija je najaktuelnija bolest koja se nalazi na samom vrhu bolesti-posle kancera i kardiovaskularnih bolesti.

Ono Å¡ta mogu da ti kažem, na osnovu iskustva, nažalost..halucinacije imamo i mi koji nemamo dijagnozu psihozu, već PTSP-a..Te "naÅ¡e halucinacije" su sećanja na preživljene traume, i one su i audio i vizualne ( Äak sa pravim simptomom bola, bar u mom sluÄaju )..tu su i noćne more..koje su takoÄ‘e straÅ¡ne.

Izvini, ukoliko sam te, ovim demantima o tome koja je bolest aktuelna i o halucinacijama, možda povredila.

Ponavljam, jako malo znam o psihozama, ali znam da se halucinacije mogu pojaviti i kod drugih psihiÄkih poremećaja i bolesti.

Želim ti sve najbolje.

opusteno,nisam se nasao uvredjenim, ovde je i poenta da me neko demantuje. te ptsp halucinacije su isto potisnuti misaoni sadrzaj. da nisu potisnute, ti glasovi bi bili priljateljski nastrojeni. nebi osobi govorilo sve te uzasne stvari koje osoba ustvari misli o sebi. i nisu halucinacine osnova problema, nego ta posloga (to mentalno stanje) gde se one ispojavaju. a svi psihoticni ljudi su ekstremno sugestibilni i imaju mali ego.kad se licnost raspadne ona je onda hipersenzitivna na sve moguce. i zdrav covek moze da ima ,,psihoticnu misao,,ali nije hipersenzitivan na to, vec je lagano ignorise, dok se bolesni ljudi u to udubljuju i pocnu verovato u to

Kad sam 2005 dobio dijagnozu shizofrenije,proÄitao sam par knjiga o psihozama i shizofreniji.Hodao redovito u knjižnicu,prouÄavao psihijatriju,tražio razloge,prouÄavao dijagnoze.To me držalo par godina,Vidim da si ti sad u toj fazi,ja sam iskreno sad 14 godina nakon toga većinu toga zaboravio,niti mi je to uopÅ¡te bitno.Iskreno,neda mi se ni raspravljati o tome.PiÅ¡em ovaj post,samo da ti dadnem do znanja da te razumijem,ali i da ti kažem da kad te proÄ‘e ova faza,niÅ¡ta ti od toga neće biti bitno.Samo do toga mora proći joÅ¡ neko vrijeme i moraÅ¡ staviti bolest pod kontrolu i u remisiju.Želim ti sreću sa time.

Imam PTSP ali kao i Joed, kad sam dobio dijagnozu istraživao sam Å¡to mi se to dogaÄ‘a i kako si pomoći. UÄio sam tehnike opuÅ¡tanja, poÄeo živjeti zdravije.

Meni su se halucinacije događale uglavnom zbog premorenosti, iscrpljenosti organizma i od nespavanja.

Pio sam premalo vode i bio naviknut na dehidrirano stanje.

Kad se strogo držim uputa doktorice, redovno jedem, pijem vodu, idem na vrijeme spavati, uzmem AD na vrijeme, osjećam se zdravije.

Nekako mislim da je sve to važno, svaki detalj našeg života. Zdrave mjere zdravih navika.

O Å¡izofreniji nemam pojma. Ima li okidaÄe kao PTSP? Ono kad se osjećam dobro već siguran da sam se izlijeÄio i odjednom neki zvuk, prizor, osjećaj poremeti sve i pokrene lavinu.

Nemas pojma.

Ne znas sta je deluzija, ne znas sta je halucinacija, pricas o slusnim, ne znas da postoje vidne, taktilne, oflaktivne, i da ne mora uopste da znaci da shizofrenicar mora da ima halucinacije. Tebi je slusna halucinacija ono sto je kod tebe zapravo prisilna misao. Znaci, ne razlikujes simptome, a o deluziji necu ni da pricam. Znas zasto ne znas? Zato sto nisi doziveo. Nista od navedenog nisi doziveo osim prisilne misli koju brkas sa deluzijuom.

Halucinacije takoÄ‘e ne moraju da budu deo psihoze - ja sam imala taktilne i vizuelne od kofeina, viÅ¡e puta. I mama i ja smo par puta Äule tatine korake posle njegove smrti. Ali to traje par sekundi i prestane, svestan si da ti se priviÄ‘a i da nije stvarno. Tako da, ako ti se nekad neÅ¡to i "priÄinilo", ne mora da bude psihoza.

"Foggy" misli mogu da budu posledica jakih lekova. Ja sam, kad sam ponovo doÅ¡la ovde, uzela Foggy kao korisniÄko ime zbog toga.

Da, ja se secam, posle prve hospitalizacije, kad sam se oporavio, izrazio sam zelju da upisem medicinu da budem psihijatar,

posle me je to proslo, trudio sam se da se pridrzavam terapije, mada jednom sam saminicijativno prekinuo terapiju i nisam se lepo proveo, sad procitam nesto tu i tamo koliko toliko da sam u toku, ali nemam zivaca da citam suvoparnu literatura.

Ne znas sta je deluzija, ne znas sta je halucinacija, pricas o slusnim, ne znas da postoje vidne, taktilne, oflaktivne, i da ne mora uopste da znaci da shizofrenicar mora da ima halucinacije. Tebi je slusna halucinacija ono sto je kod tebe zapravo prisilna misao. Znaci, ne razlikujes simptome, a o deluziji necu ni da pricam. Znas zasto ne znas? Zato sto nisi doziveo. Nista od navedenog nisi doziveo osim prisilne misli koju brkas sa deluzijuom.

dal ti znas kako si dosla do neke od tvojih deluzija, konstruktivnim misaonim procesima ili tek onako ti palo napamet?

Nekonstruktivnim misaonim procesima. Deluzija je zabluda. Zato nije konstruktivna. Konstruktivno je nesto sto ima smisla, a deluzija je nesto sto samo tebi ima smisla a svima oko tebe je to besmisleno i budalastina. I dalje ne razumes. Deluzivan covek nije svestan da je deluzivan, on misli za sebe da je konstruktivan ali je suprotno.

Meni opsednuti malo smrdi to kod tebe da si dobio dijagnozu psihoze,ali dobro,valjda psihijatar zna.Dobro lupus piše,ja sam bio u strašnoj deluziji,zato i dobio takvu dijagnozu.Spominjao si da ideš još na neka testiranja,pa ćeš vidjeti.

A da li vam je taj izraz "foggy" koji svi tako Äesto spominjete-isto ono Å¡to se je na jednom drugom topiku oznaÄavalo kao "oneiroidne misli/oneiroidni sindrom?"

(jer malo me zbunjuje taj izraz "foggy",moram priznati)...

ja pod foggy podrazumevam misli, predstave i asocijacije koje osoba ne moze da razume i da isprati. to je kao neki zavarani krug apstraktne mastarije,sveat nije budna. i mislim da odatle osobi dodje deluzija, jer pod budnom sveacu je nemoguce imati deluzije.

Ne mozes biti deluzivan da imas shizofreniju jer da je imas tvrdio bi da je nemas jer si u deluziji. Znaci samim tim sto sumbjas na shizofreniju zapravo tebe odvaja jednu svetlosnu godinu od nje. Jer da je imas ti svakako ne bi dovodio u pitanje da li je imas, vec bi mi svi bili ludi a ti normalan. Znaci, da si deluzivan ti bi tvrdio da si normalan. Ali ti tvrdis suprotno. Kako hoces.

I da vrv je to oneroidno stanje. i ponavljam do deluzija se ne dolazi u normalnom stanju svesti, vec u tom konfuznom stanju kad je test realiteta u krizim

Ne, ne, tebi je u deluziji sve kristal o jasno, nista nije foggy to sto ti nazivas. I svest je budna, ali ne svesna vec podsvesna. Necu dalje da tupim. Nakbolje da pitas doktora.

Izgubljeni mozak? Ne kaze se izgubljeni nego bolesni na zalost.

ocu da kazem da su halucinacije posledica, deliricnog stanja svesti kad je osobi sve sto joj bombarduje pamet moguce, kao na vutri nekoj jakoj

tako ja kontrolisem svoju bolest, cim prepoznam delirijum, ne prepustam se nikakvim mislima i krenem da pikam neku laganu igricu itd

Misli o trovanju i pracenja su sumanute ideje znaci psihoza