Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Opsednuti lik

moja laicka hipoteza o nastanku shizofrenije.

Recommended Posts

Covek ne zna sta su sumanute ideje. A da pricam jos o telepatiji, telekineziji, citanju misli, predvidjanju buducnosti i ostale sumanute i nepostojece stvari, sta sve psihoticaru padne na pamet. I sta je halucinacija? To je nista drugo nego signal koji salje mozak da nesto vidis cujes mirises oswcas na kozi a sto ne postoji. Jednosmerno je. Nije dvismerno kao kod osobe sto vidi ono sto jeste, nego jedmosmerno, podsvst salje signale i ti nesto dozivljavas, cujes vidis sto ne postoji.

Kad padneÅ¡ u deluziju,nemaÅ¡ ti Å¡to kontrolirati bolest.Ti nisi svjestan da si u psihozi.Većinu psihotiÄnih koje sam znao,na ljeÄenje dovela policija,hitna ili obitelj.Ti skoro nisi svjestan da si u psihozi jer je tebi to stanje normalno,i skoro pa ne znaÅ¡ da s tobom neÅ¡to nije u redu.Mislim,osjećas da neÅ¡to nije u redu,ali ta deluzija je toliko stvarna da nisi svjestan da ne postoji.VjerujeÅ¡ u nju i tebi je stvarna.

Ne, ne, tebi je u deluziji sve kristalno jasno, nista nije foggy to sto ti nazivas.

Drugim reÄima,tebi se Äini da ti je sve kristalno jasno...

ocu da kazem da su halucinacije posledica, deliricnog stanja svesti kad je osobi sve sto joj bombarduje pamet moguce, kao na vutri nekoj jakoj

Delirijum nije isto Å¡to i psihoza,brate (iako postoje odreÄ‘ena preklapanja u pojedinim simptomima)...A "vutra" je već neka sasvim deseta priÄa,koja može (ali uopÅ¡te i ne mora) da ima veze sa svim ovim o Äemu mi sada ovde govorimo.

Prema tome,meni se Äini da se,usled tvoje preterane opsesije (pa,usudiću se da kažem-Äak i panike) zbog ubeÄ‘enja da si oboleo od Å¡izofrenije,kod tebe nekako izmeÅ¡alo i ono Å¡to treba i Å¡to ne treba,te i ono Å¡to ide jedno sa drugim i Å¡to ne ide...

Kad padneÅ¡ u deluziju,nemaÅ¡ ti Å¡to kontrolirati bolest.Ti nisi svjestan da si u psihozi.Većinu psihotiÄnih koje sam znao,na ljeÄenje dovela policija,hitna ili obitelj.Ti skoro nisi svjestan da si u psihozi jer je tebi to stanje normalno,i skoro pa ne znaÅ¡ da s tobom neÅ¡to nije u redu.Mislim,osjećas da neÅ¡to nije u redu,ali ta deluzija je toliko stvarna da nisi svjestan da ne postoji.VjerujeÅ¡ u nju i tebi je stvarna.

to nije tacno da covek nije svestan psihoze evo ja sam svestan psihoze i sam sam se javio psihijatru

@Goksy ...I ja sam se sam javio psihijatru,iako sam bio u deluziji,ali nisam znao da sam u deluziji.

A i napisao sam goksy u "većini sluÄajeva " ,dakle nije pravilo.

A kako uvidite da ste u deluziji i da ste u psihoticnom stanju? Je l' prvo lekovi moraju da prorade ili kroz neki vid psihoterapije i suocavanja?

Marsovka,smijem te tako osloviti?.Ja sam imao samo jednu epizodu psihoze,dakle to je bilo prije 14 godina,osjećao da neÅ¡to nije u redu.Stres na poslu me dotukao.Jednostavno ne želim sad pisati kakve sam misli imao i kako je to izgledalo,ali meni je sve bilo stvarno.,neka gruba slika bi bila da me prate i da će me ubiti,plus joÅ¡ gomilu stvari koje neću sad javno iznositi.Uglavnom,nakon toga mi se to nije ponovilo,,tako da iskreno nisam doÄekao tu drugu epizodu, i ne znam dal bi je bio svjestan ili bi opet bio van svake realnosti.Nikad ne znamo Å¡to nas Äeka,možda mi se stvarno kako se nadam to viÅ¡e neće ponoviti,a opet tko zna kako ću opet reagirati na neki veliki stresni dogaÄ‘aj u životu.Zato uvijek psihijatri svakome tko je doživio psihozu piÅ¡u u nalazu,bolest u remisiji,dakle bolest miruje,jer nitko s tom dijagnozom ne može biti izljeÄen.Naravno da to može biti i doživotna remisija uz ljekove,a opet može se u bilo kojem trenutku uz neki vanjski okidaÄ ponoviti.Ja znam koji su bili moji okidaÄi za bolest i uzroci.

Lekovi. I kad se udaljis od situacije, i ako i kada lekovi prorade onda shvatis da si bio u deluziji. Isto je i sa halucinacijama. U momentu kada se desava deluje ti stvarno da cujes ili vidis nesto, ali kad se odaljis od situacije zdravorazumski zakljucis da se to ipak nije desilo. E sada ako je halucinacija zpecificna u smislju da se ponavlja tipa koa sto je kod mene smrdljiva halucinacija, osecam odvratan smrad koji je uvek iste note ali razlicitog inteziteta odmah znam daa haluciniram. Vidne tesko izvaljujem i obicno znam da sam nesto pigresno videla ali ne znam sta, a slusne nisam imala. Taktilne isto odmah izvalim, jer osecam neku iritaciju na kozi koja nema smisla. Psihoterapija je kontraindikovana u akutnim stanjima psihoze. Tako da svi boga mole da reagujes na th pa kad se malo stabilizujes onda se razmatra psihiterapija.

Znam da nije tema, ali kad već pišete o halucinacijama...

Å ta znaÄi kad u toku tuÅ¡iranja, pre spavanja ili dok spavam ili kada sam sama na ulici, "stvorim sliku" da povreÄ‘ujem koleno i pritom osećam bol..i nisam svesna da li mi stvarno iskaÄe ÄaÅ¡ica kolena ( patela kolena ) ili ne- u snu, dok spavam..

A na ulici, kada sam sama i oko mene nema nikoga, "vidim" da padam, uspaniÄim se jer nema nikoga da mi pomogne i onda pravim neke Äudne pokrete..

Da li su ovo halucinacije ili neželjene misli?

Za flešbek fenomene znam da su bolna sećanja na sve ranije povrede kolena ( punih 35 godina to preživljavam...ali je postalo izraženo od 2006 i dalje ).

Mozda je strah u pitanju. Ako nemas vizuelnu sliku da padas, odnosno ako samo mislis da ces da padnes, a nema slikeda si si pala i da verujes u to da si pala onada je strah.

Joed, mozes me zvati kako god ti lakse, samo me nemoj vredjati i svi mirni :D:P

Hvala vam puno na ultra brzim odgovorima :)

@Cicina, meni je terapeutkinja rekla da su to vizije (slicno sam joj nesto opisala). Sta joj je to znacilo i koliko je ozbiljno, ne znam, ali sam stekla utisak da nije strasno po njenoj nonsalantnoj reakciji i bezbriznom izrazu lica.

ja pod foggy podrazumevam misli, predstave i asocijacije koje osoba ne moze da razume i da isprati. to je kao neki zavarani krug apstraktne mastarije,sveat nije budna. i mislim da odatle osobi dodje deluzija, jer pod budnom sveacu je nemoguce imati deluzije.

To nije to, ti opisuješ nekakav simptom hipomanije, koju takođe nemaš.

Foggy misli su kad imaš tzv. moždanu maglu, nisi sposoban da normalno radiš, nekako ti je glava lagana, kao da lebdi.

Molim te, slušaj Lupus, žena se razume, plus je vrlo samosvesna.

Mozda je strah u pitanju. Ako nemas vizuelnu sliku da padas, odnosno ako samo mislis da ces da padnes, a nema slikeda si si pala i da verujes u to da si pala onada je strah.

Imam vizuelnu sliku pada, i pritom osećam stvaran bol u kolenu...I sve ovo mi se deÅ¡ava najÄešće kad imam bolove u kolenima. A skoro svakodnevno su prisutni ti fleÅ¡bek fenomeni. bolna sećanja.

24 sata, non stop, razmiÅ¡ljam o kolenima, taÄnije o svakom pokretu, posebno u krevetu, kad se okrećem sa jedne na drugu stranu-jer sam 5-6 puta povreÄ‘ivala koleno baÅ¡ u krevetu.

Izvinjavam se Å¡to sam uzurpirala temu..

InaÄe, ni KBT nije pomogla, ni onzapin, jedino me smiruje tu i tamo Ksalol, Lorazepam ili neki drugi lek.

EDIT:

I sve je toliko grozno i ide dotle da sam u prethodnom stanu, posle kreÄenja molila da se regal ne vraća u moju sobu, jer sam 2005.imala povredu i pad upravo pored regala.

Padam jer se prilikom luksacije patele ( iÅ¡ÄaÅ¡enja ÄaÅ¡ice kolena ) koleno izobliÄi, nemam oslonac i pad je neizbežan.

Koliko sam shvatila iz pimera, i halucinacije i deluzije odlikuju se velikom jasnoćom i jaÄinom, nema tu nikakvih foggy misli, niti dvoumljenja da li je bilo ili nije, osoba je jasno videla, Äula, osetila, namirisala neÅ¡to Å¡to ne postoji u realnosti - u sluÄaju halucinacije, ili na pogreÅ¡an naÄin opaža i definiÅ¡e ili ima lažna uverenja za ono Å¡to realno postoji - u sluÄaju deluzije.

TakoÄ‘e ima veliki znaÄaj i uÄestalost pojavljivanja.

I nepostojanje intoksikacije neÄim drugim itd. Valjda?

Da, podrazumeva se da su prave halucinacije ili deluzije ako nisu nastale pod dejstvom alkohola, droga, raznih drugih supsanci ili toksiÄnih isparavanja itd.

TakoÄ‘e postoje i pseudohalucinacije, recimo kod male dece koja imaju živu sliku zamiÅ¡ljenog prijatelja, ili tokom momenata uspavljivanja ili buÄ‘enja iz sna, kod bolesti koje su praćene viskom temperaturom i groznicom itd. niÅ¡ta od toga ne spada u simptome koji se obiÄno uzimaju kao relevantni za poremećaj.

Ehhh,kada bi samo mozak (kao organ i kao fenomen) mogao da bude ovako jednostavan,tada bi svima (ali svima nama!) sasvim sigurno bilo neuporedivo lakše...

81JvNtJhdPL._SX569_.jpg

ne kazem da nisu halucinacije i deluzije vividne i jasne. nego taj put gde se formiraju je foggy. to ne moze logikom da se dodje do njih.

jel zna ovde iko kako je dosao do svojih deluzivnih zakljucaka, siguran sam da ne zna niko to lepo da objasni

svi ste se uhvatili za te deluzije, a prvi deo hipoteze, sta o tome mislite?:D osecajte se slobodnim da me ispljujete

Znaš šta ja mislim? Mislim da ti nas sve ovde zajebavaš.

pa ljudi, ne znam stvarno kako dolazite do zakljucaka da vas ljudi prate, da oce da vas ubiju itd. a ovamo ste svesni da je to deluzija i tako to i nazivate, jos si vam.te misli kristalno jasne. pa kako to bre jbt,to mora da vas/nas proguta prvo neko pomracenje svesti pa tek onda u to da se veruje

ZnaÄi, da povduÄemo crtu, ipak tebi nije jasno sta je psihoza, tako da je bolje za tebe. NemaÅ¡ je. Hiphip hooray!!!