Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
s_marsa_pala

Neimenovana povreda - Rana bez naziva - The Wound with No Name

Recommended Posts

Citajuci sinoc o visoko senzitivnim osobama (highly sensitive person / HSP), naisla sam na ovaj clanak koji se ne odnosi striktno na visoku senzitivnost, vec se mogu pronaci i ljudi sa uobicajenim nivoom senzitivnosti. Mislim da je jako bitan i pokusacu da ga prevedem, mozda nekome pomogne kao sto je i meni.

"Rana bez naziva"

"Sta se to nalazi iza hronicne depresije, anksioznosti, bolesti zavisnosti, i ostalih sabotera zivota

Iz razloga emotivne prirode, pojedinci nisu u stanju da se otisnu u spoljni svet i potraze posao. Ili nisu u stanju da ga zadrze na duze. Ne mogu da podnesu kritiku, da izlaze na kraj sa ljudima oko sebe, ili naprosto ne mogu da rade iz nekog nepoznatog razloga i tacka. Neki pak uspevaju da rade sasvim kvalitetno, ponekad cak i u preteranoj meri gonjeni nekim unutrasnjim demonima, ali sa druge strane nisu u stanju da ostvare i odrze odnose i veze sa bliskim ljudima. Naposletku ostanu ne samo neozenjeni/neudati vec potpuno sami, bez ijednog prijatelja. Mnogi od njih se prejedaju, kockaju, opijaju, trose novac na stvari koje ne mogu sebi da priuste - i zaista se trude da prekinu svoje zavisnosti, ali im to ne uspeva.

Neki od njih imaju hronicne fizicke bolesti koje izmicu dijagnostici, i kao po pravilu simptomi im se rasplamsaju svaki put kada se odluce na neki novi korak, novi pocetak, kad odluce da nesto "staro" preseku. Neki od njih kompulzivno stavljaju tudje potrebe ispred svojih. Oni su iscrpljeni (burned out), pa ipak moraju da nastave dalje. Zaboravljaju zakazane termine kod svojih lekara, zaboravljaju na svoje prepisane terapije (lekove), lose se hrane, i spavaju nedovoljno ili previse.

Uvek su hronicno depresivni, anksiozni ili oboje, ili im je dijagnostikovan poremecaj nedostatka paznje (ADD; attention deficit disorder), i cak i pored terapije koja im je prepisana, nista ne deluje, nista se ne menja. Ako pak lekovi pomazu, onda kod njih dolazi do ispoljavanja ozbiljnih nus efekata. Obicno im nakon toga dijagnostikuju neki poremecaj licnosti. Izbegavajuci, narcisticki, granicni, zavisni, opsesivno-kompulzivni ~ kako god. U danasnje doba, doba genetike, njihov poremecaj se smatra urodjenim.

Oni naravno preziru sebe, tonuci sve dublje i dublje u svoje potcenjivacko Ja. Ovaj proces postaje sve dublji i tezi, kako vreme protice i kako ih njihovo drustvo (njihovi vrsnjaci) "prestize". Koji odgovor dajes kada te neko pita "Sta radis? Cime se bavis?" Ne mozes nonsalantno da odgovoris sa "Oh, samo pokusavam da se nateram da ustanem svakog jutra". Kada te neko pita da li si u vezi, ne kazes "Jok, ako lazem tu me seci nisam k*so 360 meseci" (ovo sam sama slobodno prevela jer bi odgovor trebao da zvuci sarkasticno, a kad bi se uzeo bukvalni prevod sa engleskog, glasilo bi "Ne, tridesete i jos sam devica", sto meni licno ne docarava duh teksta).

Ljudi oko njih uglavnom pokusavaju sa savetima i ohrabrivanjem, tipa "Zasto ne pokusas... ?", "Ali zasto samo ne probas makar... ?", "Moras mnoooogo vise da se trudis", "Nema izgovora da ljudi u tvojim godinama ne urade/pokusaju...". Naposletku obicno kazu "Ne znam koji ti je djavo/Ne znam sta se sa tobom desava/Nisi mi jasan". Nazalost, neretko i terapeuti ovako reaguju , cak i kada se dodje do tog stadijuma kada postaje ocigledno da pacijent prosto nije u stanju da reaguje adekvatno.

Da li je ovo neka vrsta bolesti? Da li se ljudi radjaju sa time? Iako geni mogu da povecaju ranjivost i osetljivost coveka, na osnovu mog iskustva, uzrok za ovakve situacije, sablone i ponasanja se nalazi u najranijem detinjstvu kada im se nesto uzasno dogodilo, obicno ima veze sa njihovom majkom i periodom do druge godine zivota. Majka ih je ostavila ili preminula, ili je bila depresivna, fizicki onesposobljena, pod prevelikim stresom, narcisticka, zavisnik (narkoman) ili alkoholicar, ili je sama bila zlostavljana u detinjstvu - zakljucak je da je bila neresponzivna majka. Kroz sijaseti istrazivanja koja su naucnici sproveli medju ljudima i primatima, doslo se do zakljucka da su katastrofalne posledice po licnost kada u najranijem detinjstvu zakaze briga/responzivnost majke (staratelja).

Ovo se desava velikom broju dece kojom smo okruzeni, cak i kad odrastu ta deca su i dalje tu oko nas. Da su njihova tela tokom radjenja na neki nacin deformisana, i da u nekoj tacki zivota moraju da se podvrgnu operacijama i tretmanima koja bi im koliko-toliko, ako ne u potpunosti, smanjila deformitet tako da mogu da zive normalnim zivotom, mi bismo se radovali tome, podrzali ih i divili se njihovoj izdrzljivosti. Pokusali bismo cak i da im pomognemo, da potrazimo resenja. Organizovali bismo se da potrazimo pomoc i interesovali se kako to sve napreduje. Ali ovo je rana (deformitet) koja se ne moze videti golim okom, rana kojoj cak ni ime nismo dali.

Brza resenja nemaju ucinak kada je steta naneta ovako duboko. Plitke (povrsne) terapije mogu da ublaze simptome, ali na duge staze postizu jako malo i nisu resenje. Ljudi sa ovakvom prosloscu su razvili primitivni "zastitnik-progonitelj" mehanizam odbrane (autorka je opisala ovo u knjizi "The Undervalued Self"). Smisao ovog mehanizma odbrane bi se mogla svesti na dve reci, "nikad vise". Ova osoba je sebi zabranila razvoj, promenu i bliskost sa ljudima - jer svaka od ovih stavki bi mogla podsetiti i dovesti je na mesto na kome je vec jednom bila i iskusila nepodnosljivo odbacivanje i bol detinjstva. Ipak, kako istrazivanja pokazuju, neki od ovih ljudi se mogu isceliti u velikoj meri uz dugotrajnu (psiho)terapiju, ili makar mogu pronaci smisao svoje sudbine, ali sve ovo zahteva dobro obucenog i neznog lekara-terapeuta kojeg mogu sebi priustiti.

Sledeci put kada ugledas takvu osobu, cak i ako to bude bilo u ogledalu, pokazi joj saosecanje. Podrzi sve njene nacine koje preduzima ne bi li sebe iscelila. I ako je ona jedna od onih koji imaju srece da sebi obezbede terapeuta, nemoj biti od ljudi koji pitaju "Zasto ides na terapije i dalje nakon svih ovih godina?"."

autor Dr Elaine N. Aron; izvor Psychology Today

Ovde sam se pronašla

" Neki pak uspevaju da rade sasvim kvalitetno, ponekad cak i u preteranoj meri gonjeni nekim unutrasnjim demonima, ali sa druge strane nisu u stanju da ostvare i odrze odnose i veze sa bliskim ljudima. Naposletku ostanu ne samo neozenjeni/neudati vec potpuno sami, bez ijednog prijatelja "

Činjenica je da sam radila u preteranoj meri, i sama sam tražila da radim prekovremeno i sama tražila dodatni posao koji nije imao direktne veze sa mojim poslom.

I taÄno je da nisam uspela da održim Ävrstu vezu sa osobama koje znam od detinjstva.

MeÄ‘utim, veliki broj mojih prijatelja i poznanika je zauvek otiÅ¡ao ( umrli su)..i za to nije kriv nijedan moj psihiÄki poremećaj.

Dok Äitam tekst po drugi put, samo u ovom delu se nalazim. Možda onda ima nade za mene?

Marsovka dobar je tekst, hvala ti što si se potrudila da prevedeš :majesty2:

Vidim da si tagovala ''primalni krik'' :) Äitala sam Džanova, nekad me je baÅ¡ fascinirala ta knjiga i njegov metod, Äak sam se jednom prijavila za neki kurs kod nekog njegovog uÄenika ovde u Beogradu, ali reÄeno mi je da nisam sluÄaj za njih. Å to je i bilo taÄno, to sam posle skapirala, nisam imala dovoljno besa :o:D

U svakom sluÄaju, ako imaÅ¡ vremena i volje, baci joÅ¡ malo ovoga nekad, biću ti zahvalna :angel:

Prvi put posle mnogo godina dolazim u kontakt sa nekim ko je pomenuo "Primalni krik" :) ja ga nisam zavrsila, pocela sam da ga citam 2008. ili 2009. ne secam se tacno i znam da sam tada osetila da nisam spremna za to sto sam citala. Ali me cesto secanja sa mojih seansi podsete na tu knjigu tj. na njegovu metodu, filozofiju, kako god i mozda ga uskoro ponovo uzmem ako nadjem vremena.

Nema na cemu :) volje uvek imam za ovakve stvari, vreme cu da kraduckam od sebe :D e da, mogu da otvorim temu o visokoj senzitivnosti pa cu tamo da natrpam neke videe i mogu da prevodim po nesto od tekstova sto mi se cini znacajnim za otvaranje razgovora ili makar da svako mozda nesto novo u sebi dotakne pa da se na dalje zapita o mogucim razlozima, resenjima i td. Nekako mi je to cilj svaki put kad nesto postujem. Ako imas neki predlog, sibni ili neki konkretan tekst ili sta-god :D a mogo bi da se javi i jos neko ako je upoznat sa temom ili sa Primalnim krikom npr. :giggle:

I daaaaaa, ako je neko vec citao tekst na engleskom, i nadje neke nelogicnosti u prevodu, slobodno neka apdejtuje :) trudicu se da prevodim samo onu materiju sa kojom sam dovoljno upoznata da mogu i na engleskom da je osetim, jer ipak ne znam jezik savrseno.

ÄŒitala sam Primalni krik dva puta, prvi put negde kad sam imala 26-27 godina, po preporuci jednog druga, i nije mi baÅ¡ bilo jasno o Äemu se radi u toj metodi, hajde da je tako nazovemo... posle par godina, proÄitala sam je opet, i bilo mi je mnogo jasnije, definitivno mislim da je za taj naÄin psihoterapije neophodno da imaÅ¡ neke godine, nije za mnogo mlade ljude...

Kad je proÄitaÅ¡ tako u sveukupnom sadržaju, sa tim mnogim raznolikim primerima, stavrno deluje pomalo zastraÅ¡ujuće, ali u stvari je samo nemoguće prikazati smisao i naÄin delovanja a da se izbegne ta vrsta nelagode, kad ljudi potpuno iskoÄe sa terena samokontrole ali pod voÄ‘stvom obuÄenog terapeuta naravno :)

Lajk za buduću temu o visokoj senzitivnosti, sigurno ću pisati, mada ja nisam konstantno u tom modusu, ima i kad sam ko stena, ali nekad imam duge periode kad se osećam kao puž golać, i onda me i kukuruzna svila nagoni da se skvrÄim i utonem u... ne znam u Å¡ta, kad nemam gde, dakle samo se skvrÄim tako i Äekam da proÄ‘e :unsure:

Secam se sada da je na pocetku knjige Dzanov naglasavao da njegova metoda nije za svakoga. Mislim da kod nje moras da budes svesno spreman na sve, ali ne onako klinacki naivno, vec da imas dozu odgovornosti zrelog coveka, odgovornosti da ides u nepoznato i da si spreman da prodjes kroz vatru ako zelis da ti bude bolje. To je samo moje misljenje, mozda i lupam i mozda ne mora tako da bude. Uglavnom, te knjige sam se setila dok sam citala ovaj tekst iznad. Duboko verujem u to da nas te najranije povrede definisu, ali da ne moraju da budu destruktivna sila koja ce nam unistiti zivot iako je neretko upravo tako. Od kako sam dosla ovde na sve strane sejem pricu koliko je psihoterapija ili prosto kontakt sa nekim kome verujemo, ko nas voli i zeli nam dobro, koliko je taj odnos blagotvoran i koliko se kroz odnose (pa i psihoterapiju jer i to je odnos, specifican, ali ipak odnos) covek moze spoznati i isceliti. Ne znam zasto, ali meni je to eksperimentisanje, ceprkanje po unutrasnjosti interesantno, kao neka igra u kojoj se ucis nekim novim stvarima, imas nivoe i sa svakim novim saznanjem prelazis na sledeci nivo. :D kao malo dete sam

Jesi li radila test HSP? Si sigurna da si visoko senzitivna? Mozda si u nekim periodima jako vulnerabilna kad ti se svasta skupi pa krece da pritiska?

Nisam radila taj test, možda ga ima na netu pa ako ga naÄ‘em baÅ¡ ću da uradim, ali da, imam nekad periode kad me dotiÄe sve živo, Äak ne znam ni da li je to zbog nekih deÅ¡avanja realnih, ili je samo do moje percepcije i poimanja stvari ili mi jednostavno tako radi amigdala, ko će ga znati.

Slažem se za psihoterapiju, pogotovo ako se pogodi pravi metod i ako je dobar, posvećen terapeut, to je bingo, može samo bolje da bude, mislim neka je i mic po mic ali moraš da se pokreneš iz mesta na kome tapkaš :)

Neka od pitanja koja ona postavlja, i koja pomažu da utvrdite da li ste visoko senzitivni su:

• da li vas lako preplave stvari kao Å¡to su jaka svetla, snažni mirisi, grubi materijali, zvuk sirena?
  • da li se uznemirite kada imate da uradite previÅ¡e stvari u kratkom vremenskom periodu?
  • da li izbegavate nasilje u filmovima i TV serijama?
  • da li tokom dana sa mnogo obaveza imate potrebu da se povuÄete u krevet ili zatamnjenu sobu i na taj naÄin malo predahnete?
  • da li vam je izuzetno važno da život organizujete tako da izbegnete uznemiravajuće ili preplavljujuće situacije?
  • da li uživate u delikatnim mirisima, ukusima, zvucima i umetniÄkim delima?
  • da li imate bogat i kompleksan unutraÅ¡nji život?
  • kada ste bili dete, da li su vas roditelji i uÄitelji smatrali osetljivim i stidljivim?

Ovo je nesto malo na srpskom, izvukla sam ga iz ovog posta. Ima jos nekih tekstova na njenom blogu o HSP, ali neke ne mogu da nadjem jer je zatvorena arhiva. Verovatno moze preko googla da se nadje. Ovo sam uspela da iskopam "Za sve vas kojima govore da su preosetljivi" i "Nezna moc visoko senzitivnih TED talk"

A evo linka do testa, ali na engleskom: HSP test

Pa dobro,a ima li u ovom sažetom upitniku neko bodovanje,neki skor ili bilo Å¡ta sliÄno?... :huh2:

Imas bodovanje na testu na engleskom, poslednji link. Pitanja na srpskom su prevedena iz tog testa, ali nisu to sva, mislim da ima nekih 30ak pitanja. Princip je da svako pitanje koje chekirash afirmativno, brojis kao jedan "bod". Ako imas makar 14 afirmativnih odgovora, spadas u HSP.

Hvala za link za test, a Å¡to se ovih pitanja tiÄe, na sva mi je potvrdan odgovor osim na prvo, a na neka bi bio i ''daaa totalno'' :D:unsure:

Ovo je... Pa kako, meni je samo 6 odgovora "da". Uvek sam smatrala, odnosno drigi su više smatrali da sam hipersenzitivna.

:confused:

Izuzetna tema. Prevodiš baš lepo.

Pogotovo sam se pronašla u delu koji govori kako neki zaboravljaju zakazane termine, terapije i sl.

I danas sam zaboravila.

Dobro da se ne lažemo naÅ¡la sam se u većem delu teksta...no vrv bi većina sa poremećajem liÄnosti se naÅ¡la..

Evo imam 21 potvrdan odgovor, od ukupno 27 ako se ne varam, tako da definitivno spadam :unsure:

InaÄe piÅ¡e na kraju testa, da i ako neko ima skor manje od 14, ali su pojedine stavke veoma izražene, takoÄ‘e spada u HSP.

To je sad glavni trend. Pitanja su toliko uopštena da svako može na sve da odgovori sa da.