Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
baronesa desinhronesa

psihoza je ekstremna neuroza?

Recommended Posts

samo što u skladu sa moždanim procesima i potencijalima imamo ekstremnne neuroze

koje se leče 

koje se ne leče

i koje se stavljaju pod kontrolu delimično

geni i traume će odrediti kako će se razvijati vaša borba

Traume su deo detinjstva svakog čoveka međutim

Ljudi neki iskuse traumu a ne nose gene koji bi te traume proizvela u bolest i kojekakve patologije

To moraju da shvate mentalci da ne treba kriviti normalce niti im prebacivati

Naravno postoje objektivno više i objektivno manje bolne traume a to svi znamo

3 minutes ago, baronesa desinhronesa said:

To moraju da shvate mentalci da ne treba kriviti normalce niti im prebacivati

Kad sam zbog njih naj*bao naravno da ću da ih krivim. To ne menja moje stanje, al opet. Barem mogu da im budem trn u oku.

Žao mi je što mi se život sveo na ovo, ali ljude prezirem, mrzim, smartam da je velika većina njih sebična, bezobrazna.

Jedini način da se opstane je i da ti budeš jednako sebičan i da gledaš samo sebe, u suprotnome si j*bao ježa.

u potpunosti se slazem sa naslovom, dakle, bez znaka pitanja, ali, to je samo moje misljenje, vise reci stav.

Šta podrazumevaš pod ekstremnom neurozom? Šta je obična neuroza, prema tvom mišljenju? Definiši, pa ću prokomentarisati. 

mozda ne umem bas lepo da objasnim.

kao npr. biciklizam. i za onaj regularni je potrebno dosta truda, treninga, odricanja. a onda imas i ekstremni biciklizam, po kozjim stazama, visinama, blatu, visecim mostovima...

ni ovaj regularni ne moze bas svako, ali tek ovaj, bez pravila, bez zakona, opasan i nepredvidljiv, ni na njega se ne usudjuje bas svako.

a i ovaj sto vozi za nagradu francuske npr i ovaj sto vozi po planinama, obojica su biciklisti.

19 hours ago, Aruena said:

Veze psihoze i neuroze nemaju, pitajte bilo kog doktora.

Tacno... 

Extremne neuroze su gpl ,bp..

Bolji naslov je sizofrenija je extremna psihoza ali to nije nista novo ni revolucionarno jel?

17 hours ago, tirkiz said:

mozda ne umem bas lepo da objasnim.

kao npr. biciklizam. i za onaj regularni je potrebno dosta truda, treninga, odricanja. a onda imas i ekstremni biciklizam, po kozjim stazama, visinama, blatu, visecim mostovima...

ni ovaj regularni ne moze bas svako, ali tek ovaj, bez pravila, bez zakona, opasan i nepredvidljiv, ni na njega se ne usudjuje bas svako.

a i ovaj sto vozi za nagradu francuske npr i ovaj sto vozi po planinama, obojica su biciklisti.

A možda se samo tešiš. Ja čekam 2B da mi objasni šta to on podrazumeva kad kaže ekstremna neuroza? 

niti mi je uteha, niti je moguce da mi to bude uteha. 

moj sin je bolestan pa je bolestan, kako mislis da mi moze biti uteha da li se bolest zove onako ili ovako?

Psihijatri to razdvajaju.

Čak sam čitala da neuroza ne može nikada da pređe u psihozu, koliko god gadna bila.

Recimo, može neko da bude van sebe od panike, anksioznosti i sl, ali to nije psihoza.

Koliko sam ja videla, psihoza je poremećaj opažanja stvarnosti, osoba umišlja razne nepostojeće odnose, halucinira, priča sa nepostojećim osobama u sobi, ima neke čudne vizije u koje veruje itd...

Rekao bih da u DSM-5 piše da kod nekog procenta osoba obolelih od Izbegavajućeg poremećaja ličnosti, obično koji se i ne leče, on kasnije može prerasti u neko oboljenje iz spektra psihoza. Izbegavajući je okp, ankioznost i specifična soc. fobija koji traju godinama, e sad da li još mora da se ima i neka predispozicija za psihozu. Depresivni poremećaj može da bude uzrok za katatoniju, ali za nju ne znam da li spada i kakve ima veze sa psihozama sem katatone šizofrenije. To je što mi pada na pamet, bila je i polemika na onoj Daveovoj temi "Sve je to ista bolest". Kod podela su mi prijemčive za razmišljanje, na duševno nespokojstvo i nemir i biološke prirode.

12 hours ago, lupus said:

A možda se samo tešiš. Ja čekam 2B da mi objasni šta to on podrazumeva kad kaže ekstremna neuroza? 

Koliko sam ja skontao sve pocinje od neuroze ,a od nas /gena,kvaliteta zivota  . zavisi da li ce ta neuroza da buja i razvija se u nesto ekstremno..

Po meni , ono sto prvo dobijes to ti je ... npr ja sam dep anx , nekada dostigne svoj vrhunac ali nisam prelazio nikada na tu drugu stranu zida.

Ti problemi ne evoluiraju imaju samo razlicite stadijume tezine.

On 9/22/2019 at 7:59 PM, thecrown said:

Kad sam zbog njih naj*bao naravno da ću da ih krivim. To ne menja moje stanje, al opet. Barem mogu da im budem trn u oku.

Žao mi je što mi se život sveo na ovo, ali ljude prezirem, mrzim, smartam da je velika većina njih sebična, bezobrazna.

Jedini način da se opstane je i da ti budeš jednako sebičan i da gledaš samo sebe, u suprotnome si j*bao ježa.

meni je ovo jasno... ja ludim upravo zbog normalaca ... i sad a i pre...

stvarno nekad poželim da sam što dalje od njih svih

što se tiče teme

mislim da psihotična osoba ne može biti to ako pre toga nije neurotična

dok neurotične osobe ne moraju skliznuti u psihozu

dakle nešto će od neuroze napraviti psihozu

To poslednje, kad se tako formuliše, uz ovo što su rekli Dream i Nibrist ima smisla. Naslov ispade clickbait, baronesa ni kriv ni dužan. 

On 9/24/2019 at 5:41 PM, Aruena said:

Psihijatri to razdvajaju.

Čak sam čitala da neuroza ne može nikada da pređe u psihozu, koliko god gadna bila.

Recimo, može neko da bude van sebe od panike, anksioznosti i sl, ali to nije psihoza.

Koliko sam ja videla, psihoza je poremećaj opažanja stvarnosti, osoba umišlja razne nepostojeće odnose, halucinira, priča sa nepostojećim osobama u sobi, ima neke čudne vizije u koje veruje itd...

Potpuno se slazem i da podela mora da postoji, jer se verovatno radi o potpuno drugacijim procesima u mozgu kod neuroticara i psihoticara.

Onaj ko ima neurozu vec ima stvoreme mehanizme odbrane od surovog sveta (jer tome sluze nase depresije, anksioznosti, fobije) i aktivni su mu neki delovi mozga, nekakve neuronske mreze, koje su specificno aktvirane za te situacije. Svest, razum, Ego, kako god to zvali, je nonstop, 100% prisutna. Kod psihoze se gubi to, to ucesce razuma, svesti, kontakta sa realnoscu. Kod psihoze se vide, cuju, dozivljavaju realne stvari kao nerealne, protumacene od strane nasih mozgova na sasvim drugaciji nacin. Aktic´vne su druge strukture, aktivni su neki drugi  neurotransmiteri i covek sa psihozom ima svoju sliku sveta koja je veoma individualna i u kojoj vaze drugacija pravila.

Zamislite dva coveka koja ideu ulicom, i za jednog ne vaze pravila gravitacije. Onome ko podleze zakonu gravitacije sve izgleda ovako kako izgleda, on hod apo povrsini zemlje ne razmisljajuci o tome, njemu je prirodno da jabuka pada s drveta i da on ne moze da leti. Ali covek sa psihozom kao da nezna i negira zakon gravitacije. On zaista veruje da moze da poleti, da moze da  hoda iznad povrsine zemlje, i cini mu se nekad da se upravo tako krece. I usamljen je ga niko ne razume. A on stvarno vidi stvari kao d anema gravitacije,  i on vidi jabuku koja ne pada na zemlju, nego leti naokolo i moze da ode i u nebo... On to jasno vidi.

Dakle, razlicita je persepcija realnosti.

Na zalost, danas se lekovi svih vrsta daju svima. Pa se psihoticari nakljukavaju antidepresivima, a depresvni se truju antipsihoticima. I tako se stvaraju grupe ljudi koji su poludrogirani i kojima ti lekovi na kraju krajeva nista ne pomazu...

Ekstremna neuroza je ekstremna neuroza (što će reći: To je jednostavno neuroza sa mnoštvom izrazito naglašenih simptoma,koji u velikoj meri ometaju/onesposobljavaju pojedinca u njegovom svakodnevnom funkcionisanju).

A psihoza je jednostavno (pa kako da sad to ukratko objasnim)...Psihoza :lol:

Naslov ovog topika je,prema tome,izuzetno loše i pogrešno formulisan.

Edited by blackadder

To je definicija od pre stotinak godina. U prevodu, psihotičnih simptoma može da bude, ali i ne mora.

Zato se i zove granični.Može da ne bude onda ni neuroze,a da bude psihoze.