Jump to content
Depresija Forum
Koba

Koji lek vam je uspesno otklanjao suicidalne misli

Recommended Posts

Ko ima takva iskustva neka pise, zanima me, ne u svrhu samolecenja (!) već informativno. 

Pre svega je delotvoran osecaj zaljubljenosti (u bilo koga, bilo sta). A onda neki rad, veliki, uporan, energican rad. Ucenje, neki experimenti, nesto, neka istrazivanja, ali moze i neko sredjivanje, ljustenje paprika za mamin ajvar ili pranje tepiha... ali dugotrajno i energicno...

A hemija je slabije delotvorna. Cak i razgovori s drugima. Najbolje deluje kad nekog volis ili nesto mnogo volis, ili kad nesto radis, ali kad mnogo radis. To mogu da preporucim. Deluje.

dragi Koba, mislim da nazalost ne mozes dobiti konkretan  odgovor na ovo pitanje, bar ne tako kako si ga postavio

to sto je pomoglo nekome, ne mora pomoci tebi i obrnuto - svaki organizam zahtijeva drugaciju kombinaciju i dozu lijekova

razumljivo je da bi mi svi neko brzo i lako rjesenje, pogotovo kad nas stisne - ali treba tu strpljenja malo, to u biti i sam znas

obrati se psihijatru  i reci mu kako se osjecas - ako mozes naci podrsku i u ljudima oko sebe, ukljucujuci i nas ovdje na forumu, to je super, ali psihijatar svakako

uglavnom treba farmakoterapija kad su takve misli u pitanju - pogotovo ako su ceste i intenzivne

svjestan si problema i smatras da ima rjesenje - otvorio si eto ovaj topic, znaci hrabar si i ima usprkos svemu u tebi odlucnosti, inicijative i zelje da to rijesis :)

i kad ti nailaze takve misli - probaj stalno imati na umu da je to rezultat neke poremecene kemije koja se MOZE popraviti 

probaj da se ne poistovjecujes sa svojim mislima i osjecanjima - nego ih promatraj onako malo sa strane

jer izvan/iznad/ispod (svejedno) tvojih misli i osjecanja koji su promijenjivi, ima u tebi  nesto stabilnije, neko zdravo jezgro koje zeli da zivi i da bude dobro

eto vidi - dacu ti svoj primjer - imala sam neke zivotne periode koji su bili bas objektivno grozni i nisam imala te misli.... a onda bi nadolazile kad mi je objektivna zivotna situacija bila daleko laksa

znaci - nema tu neke direktne veze... 

iako naravno, moze dugotrajni stres i losa zivotna situacija, uz genetiku i ostale faktore na duzu stazu prouzrokovati depresiju pa i te suicidalne misli - ali to je vec nesto drugo

postoji taj paradoksalni efekat kod dosta antidepresiva koji u prvih nekoliko sedmica  uzimanja mogu pojacati takve misli - to pise na uputstvu, da je potreban oprez, nadzor okoline itd

kao da se sve to u nama na neki nacin "prestrojava"

ali na malo duzu stazu - nekih 6-8 sedmica manje vise - to se smiri, ako je lijek dobar i djeluje

ako nije - treba ga mijenjati

i onda naravno uvijek treba imati na umu da su lijekovi kao stake koje nam pomazu da se kako-tako pokrenemo kad ne mozemo sami ustati - ali kad jednom ustanemo uz njihovu pomoc, svakako je potrebno i nesto vise - rad na sebi

ali ponekad bas treba lijek da zapocnemo taj put 

:meda:

On 12/13/2019 at 11:26 PM, ruzza said:

Pre svega je delotvoran osecaj zaljubljenosti (u bilo koga, bilo sta). A onda neki rad, veliki, uporan, energican rad. Ucenje, neki experimenti, nesto, neka istrazivanja, ali moze i neko sredjivanje, ljustenje paprika za mamin ajvar ili pranje tepiha... ali dugotrajno i energicno...

A hemija je slabije delotvorna. Cak i razgovori s drugima. Najbolje deluje kad nekog volis ili nesto mnogo volis, ili kad nesto radis, ali kad mnogo radis. To mogu da preporucim. Deluje.

o draga Ruzzo... kako mi je slatko kad se ponekad tako zaneses i upravo razmases carobnim stapicem sipajuci okolo super idealisticne i optimisticne ideje u silnoj zelji da nekom pomognes:flower:

kamo srece da barem deseti dio toga primijenis na sebe - ti bi onda bila najhappy stvor na ovom forumu:giggle:

moram priznati da sam se - usprkos krajnjoj ozbiljnosti ove teme - morala malo i nasmijati (Koba oprosti)

rad je super stvar, naravno... ali kako ce ista radit (a ne jos "mnogo i energicno") netko kome je odlazak na wc maltene nemoguca misija?

zaljubljivanje je naravno divna stvar - i ja preporucujem isto svima onima cija kemija jos ima snage za taj veliki hormonalni napor 

ali ljudi kojima se kretanje ogranicava na odlazak na wc (i to jedva) tesko da ce putem naici na nekog pogodnog za zaljubljivanje :cmook:

kakva istrazivanja - pa zar i tebe nisu dovela cesto na rub "ludila"? a da ne spominjemo hrpu ljudi kojima je to strani pojam

i meni je bilo do pred nekoliko godina i kamo srece da je tako i ostalo - ljudi, ako vec niste, ne istrazujte!!! :lol:

"dugotrajno i energicno pranje tepiha"  ne bih slikovitije komentirala, da ne bude da triggerujem jos nekog osim samu sebe, pa da bude :ban:

ljustenje paprika za mamin ajvar ...  pa sta nam Ruzzo draga radis? ja sam barem sto se toga tice na sigurnom, ali ima tu hrpa mladih ljudi kojima je mama s ovakvim i slicnim prijedlozima u opasnoj blizini - stani malo Ruzzo draga.... :D

koliko pamtim neke moje vlastite (i davne) pokusaje da ukljucim druge u ljustenje paprika za ajvar i slicno - pa to ne da nije uspjesno otklanjalo suicidalne misli, nego ih je i  pobudjivalo kod ljudi koji su do tog momenta djelovali mentalno zdravi:o 

uh, aktivirao se moj smisao za crni humor, ne ljuti se na mene Ruzzice:683193:

On 12/14/2019 at 4:53 PM, Koba said:

Eh, moja ruzzo... 

Dragi Koba, izvini... Znam ... Ali volela bih da mogu bilo sta da uradim da pomognem, bilo sta sto mogu... ali na zalost, slabo sta ustvari mogu da pomognem. Ne daj se...

8 hours ago, Gerda said:

uh, aktivirao se moj smisao za crni humor, ne ljuti se na mene Ruzzice:683193:

Hvala ti draga Gerda, divno si me "iskritikovala" ali sve si u pravu... preterala sam, istina je, ali eto, bas sam prolupala... Izvinite svi, eto, ispadoh bas budala :) . Nikako se ne ljutim, cak je divno napisano i hvala ti na crnom humoru, bas mi prija... Nadam se da ce makar to nekom na trenutak skrenuti crne misli.

Pročitala sam ovde na forumu na Leponex u nekim malim dozama, tipa 25 mg, to rešava, mada ga ja nikada ne bih uzela.

Navikla sam se na te i takve misli, tačnije osećanja.

Mislim da je ksalol...

On 12/13/2019 at 11:26 PM, ruzza said:

+1 

a lek bukvalno nijedan (3 ap i sijaset ad + za smirenje)

Meni rispolept mada izgleda da svi Antipsihotici tako i deluju ali toliko postanes ravnodusan od njih da vremenom od njih postanes i depresivan koliko te ubiju emotivno.