Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
blackadder

Drže li vam lekcije?

Recommended Posts

Da li u svom životu (ili okolini) imate ljude koji se prema vama postavljaju kao roditelji/učitelji/autoriteti,te vas stalno podučavaju nekakvim životnim lekcijama,mudrosnim pričama o "surovoj životnoj realnosti" i kojekakvim sr*njima slične vrste? :dry:

Kako se osećate u takvim situacijama,i što je još važnije-kako reagujete?

Ukoliko je neko pronašao adekvatan način da izađe na kraj sa ovakvom vrstom situacija,bilo bi veoma lepo da ga podeli sa nama :happy:

ma ja se nađem u situaciji da ja nekom solim pamet...eto kao druga strana da kažem da me je stid i da se kajem. To da to nije u redu sam uvidela tek kad su i meni počeli tako da se obraćaju. Objasnila sam im da imam ohoho godina. to je rešenje.

48 minutes ago, blackadder said:

Da li u svom životu (ili okolini) imate ljude koji se prema vama postavljaju kao roditelji/učitelji/autoriteti,te vas stalno podučavaju nekakvim životnim lekcijama,mudrosnim pričama o "surovoj životnoj realnosti" i kojekakvim sr*njima slične vrste? :dry:

Kako se osećate u takvim situacijama,i što je još važnije-kako reagujete?

Ukoliko je neko pronašao adekvatan način da izađe na kraj sa ovakvom vrstom situacija,bilo bi veoma lepo da ga podeli sa nama :happy:

Skoro SVI oko mene se postavljaju kao da sam nezrelo deriste i popuju mi. Na prste mogu da nabrojim osobe koje nemaju takav odnos prema meni.

Valjda budim to u ljudima nemam pojma.

Kao tinejdzerki mi je to smetalo bas, sta znam,klasika,mislis da si najpametniji i da si dovoljno proziveo zivota lol :rolleyes:

Sada mi ne smeta, znam da ti ljudi zele da mi pomognu i udele savet, sto da ne,znaci da im je stalo do mene, tako to vidim... :)Nervira me jedino kada mi starija od sestara popuje, jer nije kompetentna uopste i cita dosta one Lujza Hej Ana Bucevic  njuejdz gluposti sto mene ne radi i izuzetno iritira, niti mislim iskreno da funkcionise i njoj, ali boze moj..... Ali ona to sa svima tako, tako da sam oguglala do sad,samo kazem "Vazi, probacu". 

Generalno, mislim da je jako vazno znati reci ne,bez grize savesti, ako mislite da ste u pravu povodom neceg i svim srcem u tome. Ja to ranije nisam umela, i u nekim krizama sam se gubila na 100 strana slusajuci ovog, onog. I naravno, slusati doktora, kao robot ako treba. Savet bliznjih je upravo to, samo savet, nema sta se tu nervirati, samo prihvatiti ili ne. 

Edited by Tougenkyou

Jedino resenje da se spreci to drzanje lekcija je da od samog pocetka komunikacije s nekom osobom (ako ti to nije roditelj ili neko koga znas od rodjenja) postavis odmah pravila da to nece moci. Kazes lepo "nemoj da mi drzis lekcije". Ili tako nekako.

Jer ako saslusas makar do pola, ako odcutis prvu recenicu, gotovo je... ta ce osoba celog zivota da te smara.

Jer sustinsko je pitanje ovde "Zasto ljudi nekome drze lekcije?"

Dal iskreno mislimo da nas vole toliko da zele da nam pomognu pa nam zato kao pricaju sta treba? To je potpuno nelogicno, jer da nas zaista vole, valjda bi nas saslusali i probali da razmisle kako je nama u nasoj kozi, a ne bi odmah poceli da nam govore savete iz svoje koze, koja je drugacija? Dakle ubedjena sam da vecina ljudi, medju kojima su najvise zastupljeni roditelji, drze te lekcije jer su sami nesrecni ili iskvareni iznutra, i govore zapravo o sebi, a ne o nama. Oni nas uopste ne konstatuju kao individue, oni samo istresaju na nama svoje frustracije.

To je kao kad na sahrani nekog manje poznatog, ljudi koji su dosli jer je "red da se dodje" pocnu da placu. Za kim ooni placu? Za sobom, naravno.

Tako i ove lekcije, i popovanje i sve to... To je ustvari sebicno izbacivanje licnih frustracija koje sa nama, kojima su lekcije upucene, nema ama bas nikakve veze...

inace, meni svi drze lekcije jer sam dopustila i jer se od pocetka postavljam tako. Pustam. Govorio mi je psihijatar da je to zato sto ja verujem ljudima, generalno. A to kao nije bas najmudrije. Ne treba dopustati nikome da ti drzi lekcije. S kojim pravom?

Naravno, ako si navucen na heroin ili aktivno seces vene u javnosti, naravno da te treba spreciti, ali one klasicne lekcije o tome kako treba da se ponasas i dal ovo treba da radis ovako ili onako... to su besmislice.

Treba jako paziti sa davanjem lekcija i saveta drugima....moze da se obije o glavu. Sva sreca pa nisam poslusala neke ljude u odredjenim periodima zivota, koji jesu imali dobre namere ali otkud mi znamo sta je najbolje za nekog? Ne znamo cak ni sta je najbolje za nas same.