Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
itomijenekizivot

Nuspojave

Recommended Posts

Pokusavao sam naci odgovor na forumu na ovo pitanje pretragom, ali nisam uspio, znaci zanima me sljedeće:

Da li lijek za koji osjecamo nuspojave cim ga pocnemo uzimati u pravilu bolje djeluje na nas nego lijek za koji nemamo nikakvih nuspojava? 

Npr. za zoloft 25mg koji sam jucer poceo uzimati ne osjecam nuspojave nikakve trenutno. Takodjer, skinuo sam se s Effexora u 2 dana, tako da sam smanjio prvi dan dozu sa 150 na  75mg, iduci dan sam se osjecao dosta sjebano pa sam navecer popio jednu od 37.5mg tabletu (odmah nakon pola sata sam osjetio kako mi je bolje) i jedan ambien (bojao sam se da necu moc zaspati), a treci idan (danas) nista. Osjecam se dobro zasad.

9 hours ago, itomijenekizivot said:

Da li lijek za koji osjecamo nuspojave cim ga pocnemo uzimati u pravilu bolje djeluje na nas nego lijek za koji nemamo nikakvih nuspojava?

Ako smem da kazem, a smem :) , nuspojave su losa stvar. Po definiciji. Dakle, ako pijes neki lek i imas nuspojave, onda ne treba vise da pijes taj lek. Jer lek treba da te izleci, a ne da te razboli od nekih drugih poremecaja.

Dakle, nuspojave su nesto sto ukazuje da paciojent treba odmah da prestane sa uzimanjem leka.

Nuspojave postoje zato sto farmaceutska industrija pravi lekove zbog zarade novca, a ne zbog poboljsanja naseg zdravlja. Dakle, oni naprave lek, taj lek deluje na neki simptom i smanjuje ga, ali na primer usput ostecuje jetru ili bubrege. Lek ce se  pojaviti u prodaji  bez obzira na nuspojave (zbog novca) ali ce na kutiji da pise "izaziva nuspojave". Kao pacijent, ti treba da probas lekove jedanpo jedan, dok ne naidjes na onaj koji kod tebe ne izaziva nuspojave tj izaziva najmanje nuspojava.

Antidepresivi su lekovi koji deluju na sinapse u mozgu, na kontakte izmedju neurona, kojih mi imamo na milijarde. I razlicitih receptora na membranama neurona u podrucju tih sinapsi tj kontaktnih zona, ima na hiljade i hiljade razlicitih. Jedan lek kao sto je Zoloft, deluje na mnogo takvih mesta u mozgu, pa deluje u nekim regionima mozga gde smanjuje osecanja depresije, ali deluje i u nekim delovima koji npr regulisu neke hormone, metabolizam, rad nekih vaznih organa. I otuda nuspojave.

Ti treba da sve unspojave uredno prijavis svom psihijatru, a on treba da bira bolju terapiju za tebe.

Nadam se da sam uspela malo da ti pomognem...

Od jednog leka nisam mogao da njamke nedelju dana. Pa popio laksativ i usrao se na sred ulice  :laugh4:

Meni je npr Litijum bio tezak, otekle su mi noge kao slonu i nisam mogla da hodam. Idem dva koraka i nemogu vise, nemogu da disem, nemogu da mrdam...

Posle su mi jednom dali (pored nekih antidepresiva) i onaj atipicni antipsihotik Abilify od koga su mi se bukvalno otvorile rane po nogama i curila je tecnost iz njih, serum ustvari, neverovatno nesto. I danas imam tamno bordo fleke po nogama, bas puno tih fleka, na mestima gde je to curilo...

A od Maprotilina sam (uh sto je to bilo divno za spavanje) isto imala te otoke po nogama i lupanje srca i nisam mogla da udahnem dovoljno vazduha, kao neko gusenje. Pa nisam smela vise da pijem. A spavala sam od toga kao beba, vise od 6 sati u komadu. Medjutim, nece organizam da trpi...

To su moja tri favorita sa najgorim nezeljenim dejstvima...

7 hours ago, ruzza said:

Meni je npr Litijum bio tezak, otekle su mi noge kao slonu i nisam mogla da hodam. Idem dva koraka i nemogu vise, nemogu da disem, nemogu da mrdam...

Posle su mi jednom dali (pored nekih antidepresiva) i onaj atipicni antipsihotik Abilify od koga su mi se bukvalno otvorile rane po nogama i curila je tecnost iz njih, serum ustvari, neverovatno nesto. I danas imam tamno bordo fleke po nogama, bas puno tih fleka, na mestima gde je to curilo...

A od Maprotilina sam (uh sto je to bilo divno za spavanje) isto imala te otoke po nogama i lupanje srca i nisam mogla da udahnem dovoljno vazduha, kao neko gusenje. Pa nisam smela vise da pijem. A spavala sam od toga kao beba, vise od 6 sati u komadu. Medjutim, nece organizam da trpi...

To su moja tri favorita sa najgorim nezeljenim dejstvima...

Od Maprotilina sam imala osećaj da ne mogu da udahnem dovoljno vazdruha, isto kao i ti, zašto se to dešava, jel to opasno?

Nekoliko AP, za spavanje, što sam pila, su imali najgore nuspojave, iako su male doze bile. Bila sam na ivici nesvesti i nisam mogla da ustanem. Sporo sam se kretela.

OD AD najgora nuspojava je bila nesanica, ili isprekidan san.

Meni od maprotilina ona kako vi to zovete na foruni. Struja kroz glavu. I stalno sam imao to kako pomerim oci. Na mene lose uticu ovi lekovi, ili nikako. Desava se par dana lose, par dana dobro. Cak mislim da AD-ovi vode u jos vece ludilo.

On 1/24/2020 at 1:49 AM, ruzza said:

Nuspojave postoje zato sto farmaceutska industrija pravi lekove zbog zarade novca, a ne zbog poboljsanja naseg zdravlja.

Hvala na odgovoru, iako ne slazem se bas s ovim, to spada u tzv. "teorije zavjera", a nisam bas pobornik toga.

Smatram da trebamo biti zahvalni sto ipak zivimo u 21. stoljecu i kada imamo pristup ovim lijekova, kojih nije bilo prije samo 30 godina.. 
Naravno da kompanija kao svaka druga kompanija zeli zaraditi novac, pa razvoj jednog ovakvog lijeka kosta milijune i milijune eura i godine i godine istrazivanja i testiranja...