Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Gerda

Imate li iskustva sa hipermnezijom?

Recommended Posts

Posted (edited)

Evo, spomenula sam upravo ovaj problem pisuci o tome kako se osjecam danas, pa da ga izdvojim. Mozda i postoji vec negdje, to ne znam.  Nisam sigurna ni gdje staviti ovaj topic - jer je ta patoloska pojava (kao npr. i poremecaji paznje, nesanica itd.) karakteristicna za vise mentalnih oboljenja. Prvenstveno se veze za postraumatski poremecaj (gdje dozivljava vrhunac u onim famoznim "flashback"-ovima) - ali moze biti prisutna i u raznim drugim poremecajima (bipolarni,  anksiozni itd).

Mozak dakle - obicno pod utjecajem velikog stresa, nespavanja i slicno (vjerojatno i pod uticajem nekih lijekova/droga) - dodje u stanje da se PRETJERANO sjeca. Ovo bi znaci bilo suprotno od amnezije (gubitak pamcenja). Evo da navedem primjer: meni tako padaju na pamet raznorazni  detalji, dogadjaji, ljudi (naizgled odavno zaboravljeni) od prije puno, puno godina. Sa zastrasujucom svjezinom detalja. To "bombardiranje" (nimalo ugodno, kad se razmase) kod mene uglavnom bude podstaknuto nespavanjem, pretjeranim stresom, tj prejakim radnim ritmom, viskom stimulansa generalno.

Nauka i istrazivanja potvrdjuju da se uglavnom lakse sjecamo desavanja (kako dobrih, tako i losih), koja su bila popracena nekom snaznijom emocijom.  Ali - avaj. Meni je npr. nedavno doslovce tako udarila o mozak jedna mala drvena klupica iz dvorista u kojem sam odrastala (prije hrpu godina). I vidjela sam znaci odjednom tu klupicu - u punom njenom "sjaju" - onako nekako "prljavo" bijele boje, oljustena, s nekom duguljastom rupicom po sredini (valjda da se tu gurne ruka i lakse prenosi). Tko zna gdje je i kako zavrsila ta klupica, decenije su prosle a da je ja nisam vidjela ni na slici. I tesko je zamisliti kakve su snazne emocije mogle biti uz nju vezane (iako je sve, dakako moguce). Ali... Eto i nje da me zvekne u moj napaceni mozak :shok:

Klupica bi bila eto neki sasvim bezazleni primjer, u moru drugih. Ali kad tako pocnu bombardirati razne stvari, zivotinje, biljke, drvece, ljudi (najgora opcija, svakako)... Bio mi je tako nedavno dojezdio  i neki sasvim nevazni, slucajni lik iz daleke proslosti, susjed jedan star i zlocest, koji me je jednom otkucao baki (opasna je bila baka) jer me je vidio kako u povratku iz skole (mala sam skroz bila) namjerno gazim po lokvama. To je inace bila super stvar (koju povremeno i danas radim :angel:-  samo sto tu gdje zivim rijetko pada kisa). A isto sam znala stati s kisobranom ispod jednog napola prerezanog oluka, kroz koji je voda kad je kisilo padala onako bas velikom snagom i bas je bilo fino tako stati ispod  i slusati kako nakupljena kisa udara o kisobran :) Skrecem s teme.

:focus:

Uh. Kao film neki - s razbacanim i (naoko) nepovezanim detaljima i scenama. Mozak - kao neki stari kompjuter prenatrpan svim i svacim, uz to jos bez anti-virusa. A koliko toga ima tako natrpanog... nije ni cudo da zapinje. Zanimljivo je to... do koje mjere se usijecaju takvi detalji u svima nama (pa i u onim zdravim ljudima). I koji mehanizmi zaduzeni da to brisu, ciste... zakazu. Mogu li se oni nekako "popraviti" (meni pomaze odmor, san i sto veca redukcija stimulansa) ili i pokvariti. I kod zdravih ljudi (e sad bih stavila slicicu onog malog sto nasloni bradu na saku i nesto se premislja i dvoumi, ali ga nema).

Eto - ako zelite podijeliti iskustva vi kojjima se desava nesto slicno. Ili ako nista - da vidite da niste sami. Da se nista ne desava "samo meni". Ni u cemu ustvari nismo tako originalni i posebni kao sto to cesto vjerujemo da jesmo :rolleyes:

Edited by Gerda